נוירופידבק ( Neurofeedback ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום נוירולוגיה

נוירופידבק היא שיטת טיפול המשלבת טכנולוגיות מחשוב עם מחקרים מתחום מדעי המוח. בשיטה זו לומד המטופל לשלוט באזורי מוח שונים ולהשפיע על פעולתם. השיטה מבוססת על כך שיש קשר בין תסמינים מסוימים לבין תפקוד המוח. ידוע, למשל, שבבדיקות הדמיה של נבדקים עם הפרעת קשב וריכוז יש תת פעילות באזורי מוח שונים ובעיקר באונה הקדמית של המוח. 


בחורה צעירה עוברת טיפול נוירופידבק
 ABO PHOTOGRAPHY | Shutterstock

בתחילת הטיפול מתבצע מיפוי של פעילות המוח, על מנת לקבוע איזה אזור במוח לא מתפקד כפי הרצוי. לאחר מכן, המטופל מחובר למערכת אשר מאמנת אותו לשנות באופן רצוני את הפעילות המוחית באזור הספציפי. הפרוטוקול הטיפולי מתמקד באזורי מוח ספציפיים והוא אינדיווידואלי למטופל ולהפרעה שהוא סובל ממנה.


מתי מתבצע

טכנולוגיית נוירופידבק מטפלת במצבים הנובעים מאי סדירות בפעילות המוח ובהם הפרעות דיכאון וחרדה, הפרעות קשב, הפרעות התנהגות, הפרעות שינה, מיגרנות, אפילפסיה, אוטיזם ותופעות הנובעות מאירוע מוחי או חבלות ראש.

הכנות לטיפול

נוירופידבק אינו מצריך הכנה מראש מצידו של המטופל.

בזמן הטיפול

ניורופידבק הוא אינו טיפול חודרני, בשום שלב לא מוכנס דבר למוח. הטיפול אינו כואב והוא מבוצע כשהמטופל ער לחלוטין. הטיפול אורך כשעה ויש צורך במספר מפגשים לצורך השגת תוצאות. 

בעת הטיפול בנוירופידבק, מוצמדות לראשו של המטופל אלקטרודות הקולטות את הפעילות החשמלית המוחית. המחשב מעבד את האותות שנקלטו ולפי התוצאות נקבע פרוטוקול טיפולי המתמקד באזור מסוים במוח. במהלך הטיפול לומד המטופל לשנות את הפעילות המוחית שלו כתגובה לשינוי במוזיקה לה הוא מאזין או תמונה המוצגת לו על גבי המסך. כך, מוחו של המטופל לומד איזו פעילות רצויה ואיזו אינה רצויה. 

אחרי הטיפול

הטיפול איננו מצריך שינוי תרופתי או הפסקת טיפול אחר אותו מקבל המטופל בשגרה. כמו כן, אין צורך באשפוז לאחר הטיפול. 

סיכונים 

נוירופידבק היא לרוב שיטה בטוחה, אך כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לפני התחלת הטיפול. לטיפול יכולות להיות תופעות לוואי כמו עייפות, כאבי ראש, בחילות ועוד. 

תוצאות הטיפול

טיפול בנויורופידבק הוא טיפול ארוך טווח, שתוצאותיו מופיעות רק לאחר מספר מפגשי טיפול לאורך כמה חודשים. 

מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ


מאמרים לפי נושא נוירופידבק

צמרמורת מוח, המכונה גם בשם Brain Zaps, היא תחושה של צמרמורת במוח. התסמין הזה מיוחס פעמים רבות לתופעת לוואי של גמילה או הפחתה בונלפאקסין ושל תרופות אחרות נוגדות דיכאון. הסובלים מ-Brain Zaps מתארים...


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רפואה משלימה ופרקינסון נויה 08/10/2020 14:15
  • אלו מהפעילויות של רפואה משלימה , ופעילויות ספורט מתאימות לחולה פרקינסון בסמוך לאיבחון ?

  • + הוסף תגובה
אובדן חוש טעם בת 07/10/2020 21:08
  • שלום אבי חולה פרקינסון מזה עשור בארבעה חודשים האחרונים אבד לו חוש הטעם וכתוצאה מזה רזה משמעותית. עדיין חש מעט טעם של מלח סוכר. האם התופעה מוכרת? במידה והינה תופעת לוואי של כדורים מה ניתן לעשות במקרה כזה ?

  • + הוסף תגובה
אבץ כתוסף מזון יופי 04/10/2020 11:34
  • שלום לכולם, מבקש לקבל התיחסותכם באם השימוש באבץ עשוי להקל על תסמיני המחלה...באם כן באיזו מינון אתם לוקחים התוסף תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!