נוירופידבק ( Neurofeedback ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום נוירולוגיה

נוירופידבק היא שיטת טיפול המשלבת טכנולוגיות מחשוב עם מחקרים מתחום מדעי המוח. בשיטה זו לומד המטופל לשלוט באזורי מוח שונים ולהשפיע על פעולתם. השיטה מבוססת על כך שיש קשר בין תסמינים מסוימים לבין תפקוד המוח. ידוע, למשל, שבבדיקות הדמיה של נבדקים עם הפרעת קשב וריכוז יש תת פעילות באזורי מוח שונים ובעיקר באונה הקדמית של המוח. 


בחורה צעירה עוברת טיפול נוירופידבק
 ABO PHOTOGRAPHY | Shutterstock

בתחילת הטיפול מתבצע מיפוי של פעילות המוח, על מנת לקבוע איזה אזור במוח לא מתפקד כפי הרצוי. לאחר מכן, המטופל מחובר למערכת אשר מאמנת אותו לשנות באופן רצוני את הפעילות המוחית באזור הספציפי. הפרוטוקול הטיפולי מתמקד באזורי מוח ספציפיים והוא אינדיווידואלי למטופל ולהפרעה שהוא סובל ממנה.


מתי מתבצע

טכנולוגיית נוירופידבק מטפלת במצבים הנובעים מאי סדירות בפעילות המוח ובהם הפרעות דיכאון וחרדה, הפרעות קשב, הפרעות התנהגות, הפרעות שינה, מיגרנות, אפילפסיה, אוטיזם ותופעות הנובעות מאירוע מוחי או חבלות ראש.

הכנות לטיפול

נוירופידבק אינו מצריך הכנה מראש מצידו של המטופל.

בזמן הטיפול

ניורופידבק הוא אינו טיפול חודרני, בשום שלב לא מוכנס דבר למוח. הטיפול אינו כואב והוא מבוצע כשהמטופל ער לחלוטין. הטיפול אורך כשעה ויש צורך במספר מפגשים לצורך השגת תוצאות. 

בעת הטיפול בנוירופידבק, מוצמדות לראשו של המטופל אלקטרודות הקולטות את הפעילות החשמלית המוחית. המחשב מעבד את האותות שנקלטו ולפי התוצאות נקבע פרוטוקול טיפולי המתמקד באזור מסוים במוח. במהלך הטיפול לומד המטופל לשנות את הפעילות המוחית שלו כתגובה לשינוי במוזיקה לה הוא מאזין או תמונה המוצגת לו על גבי המסך. כך, מוחו של המטופל לומד איזו פעילות רצויה ואיזו אינה רצויה. 

אחרי הטיפול

הטיפול איננו מצריך שינוי תרופתי או הפסקת טיפול אחר אותו מקבל המטופל בשגרה. כמו כן, אין צורך באשפוז לאחר הטיפול. 

סיכונים 

נוירופידבק היא לרוב שיטה בטוחה, אך כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל לפני התחלת הטיפול. לטיפול יכולות להיות תופעות לוואי כמו עייפות, כאבי ראש, בחילות ועוד. 

תוצאות הטיפול

טיפול בנויורופידבק הוא טיפול ארוך טווח, שתוצאותיו מופיעות רק לאחר מספר מפגשי טיפול לאורך כמה חודשים. 

מומחים
ד"ר מרינה וקסלרצ'יק
רופאה בכירה, מחלקת נוער סגורה
גהה שרותי בריאות בע"מ
מאמרים בנושא ערוץ בריאות הנפש
האם הגבלת כמות המשתתפים באירועים בהכרח תפחית את מקרי ההידבקות?

העלייה במספר הנדבקים בארץ הובילה לשורה של הגבלות חדשות, העיקריות שבהן אוסרות על התקהלויות ...

4 שימושים מפתיעים בחומרי מילוי


אחד הטיפולים הפופולאריים ביותר בתחום הרפואה האסתטית הוא הזרקה של חומרי מילוי. מטרתו היא ליצור נפח באזורים שונים בפנים, זאת כדי לטשטש קמטים, לשחזר נפחים במרכז הפנים ולעצב איברים שונים, כמ...

האם החיסון השגרתי הזה עשוי לטפל בקורונה?


ישנן יותר ויותר עדויות לכך ששימוש בחיסונים קיימים עשויים להועיל גם ל-Covid-19 למרות שאינם מיועדים במקור לוויר...

האם הטלרפואה היא המהפכה הרפואית הבאה?

טלרפואה היא שיטה המספקת טיפול רפואי מרחוק, לרוב באמצעות וידאו צ...

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אזילקט משה 10/07/2020 17:49
פרקינזון ושיתוק מעיים חדוה 10/07/2020 15:44
  • שלום לדר סובלת כנראה מפרקינסןן הניורולוג לא החליט סופית טבל יש לי הליכה צולעת חוסר שווי משקל רושי להתחיל ללכת מישיבה קושי לעמוד קבלתי קיפוזיס הולכת לאט כל גופי מעוות וכואב מהסקיפוזיס נפלתי פעם כבא מיציאה מהמכונית יש לי עצירות קשה ביותר בעיות עיכול חמורות המעיים מתקשים בעיכול טרם קבלתי תרופות.הניורולוג פוחד שתהיה לי חסימת מעיים רעד אין לי יש לי גם ניורופטיה בשתי הרגליים הניורולוג טוען שזה לא פרקינזון בגלל שבהליכה אנח מענית את הזרועות אבל כל הסימפטומים האחרים ישנםהאם ניורולוג יתכן שתקשה לזהות מחךת פרקינזון? האם יתכן שהציפרלקס מירו ולוריבן שלוקחת גרמו לי למחלה?

  • + הוסף תגובה
המנגיומה רעד + כדור נגד חרדה יעלי 09/07/2020 02:06
  • שלום דר' אני בת 25, מגיל 6 אני סובלת מרעידות בידיים, לאחר בדיקת mri התברר שיש לי המנגיומה באורך של כסמ' בצד השמאלי הגורם לרעידות. כיום (בלי קשר לממצא) התחלתי טיפול תרופתי (מירו) כנגד חרדה שהחלה אצלי, הטיפול הגביר לי את הרעד בידיים וגם עבר לראש ולכן הופסק. האם יש תרופה אחרת שאינה מגבירה רעד מפחיתה חרדה בלי הרבה תופעות לוואי? הבנתי שכל התרופות נגד חרדה מגבירות רעד ..

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!