//

אי ספיקת לב (Congestive heart failure)

ראשי

תאור

אי-ספיקה בלב היא כישלון של משאבת הלב להזרים דם במידה מספקת לרקמות הגוף. זוהי בעיה קשה בעולם המערבי. היא פוגעת לרוב באוכלוסייה מבוגרת. 6% עד 10% מבני ה-65 ומעלה לוקים במחלה. בשנים האחרונות קיימת עלייה בהיקף האשפוז ובשיעורי התמותה מהמחלה, למרות החידושים בטיפול.

תצלום רנטגן חזה של של אדם עם לב מוגדל עקב אי ספיקת לב

כיום נוהגים לסווג אי-ספיקה בלב לפי 4 דרגות חומרה:

דרגה A - כוללת אנשים שאין להם עדיין פגיעה בלב, אך נמצאים בסיכון גבוה שתתפתח אצלם פגיעה בלב. לדוגמה: חולים הלוקים ביתר-לחץ-דם, במחלת לב טרשתית או בסוכרת.
דרגה B - כוללת חולים עם פגיעה בלב, אך טרם התפתחו תסמיני המחלה. כגון חולים שעברו אוטם בשריר הלב, חולים עם פגיעה במסתמים או הרחבת החדר השמאלי.
דרגה C - כוללת חולים עם תסמינים של אי-ספיקה בלב.
דרגה D - כוללת חולים שמחלתם סופנית.

הפגיעה בתפקוד החדר השמאלי מתקדמת. הפגיעה מתחילה בנזק לשריר הלב וממשיכה בתהליך מתקדם של שינוי צורת הלב (Remodelling). שריר הלב מתעבה תוך כדי ניסיון להוריד את מתח הקיר, ובהמשך החדר מתרחב והלב מקבל צורה עגולה. תהליך זה מקדים בחודשים ואף בשנים את התפתחות התסמינים.

סימפטומים


הביטויים העיקריים של המחלה הם קוצר נשימה ועייפות אשר מגבילים את היכולת להפעיל את הגוף במאמץ, פוגעים בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים של החולה.

קיימת אצירת נוזלים אשר גורמת לבצקות באזורים שונים בגוף. באי-ספיקה של החדר הימני בלב יש נטייה להצטברות הנוזלים בגפיים התחתונים, בכבד, בבטן ובוורידי הצוואר. לעומת זאת, מחלה של החדר השמאלי גורמת לצבירת נוזלים בריאות המובילה לקוצר נשימה עד בצקת בריאות.

תלונות שכיחות הן קוצר נשימה בשכיבת פרקדן וצורך בהוספת כריות לשינה. לעיתים מומלץ לחולים לישון בישיבה על מנת למנוע קוצר נשימה המעיר משינה וקימה למתן שתן בלילה.

סיווג New York Heart Association - NYHA לפי דרגות של אי-ספיקה בלב הנמדדת על פי רמת המאמץ הגורמת לתסמינים:

דרגה I - התסמינים מופיעים רק במאמצים קשים כמו אצל אדם בריא
דרגה II - התסמינים מופיעים לאחר מאמץ רגיל
דרגה III - התסמינים מופיעים לאחר מאמץ קל
דרגה IV - התסמינים מופיעים במנוחה

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים יכולים להיות קשורים בפגיעה מבנית או בפגיעה תפקודית, כלומר, פגיעה ביכולת החדר להתמלא ולהזרים דם. כשני שלישים של המקרים נגרמים על ידי מחלת לב כלילית. גורמים נוספים יכולים להיות יתר-לחץ-דם, פגיעה במסתמים, רעלנים הפוגעים בשריר הלב, דלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס), הפרעה בפעילות של בלוטת התריס. יש מקרים שבהם אין סיבה ברורה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון מתבסס על העבר הרפואי ועל בדיקה גופנית. שאלות הנוגעות לתסמינים כגון חולשה, קוצר נשימה בשכיבה, קוצר נשימה בלילה, קימה בלילה למתן שתן. חשוב לברר את הסיבה להתפתחות המחלה.

כשמופיעה החמרה במחלה יש לנסות ולברר את הגורם ליציאה מאיזון, כגון צריכת מלח, אירוע בלב או הפרעת קצב, יתר-לחץ-דם, הפרעת תפקוד בבלוטת התריס, חום או זיהום חד, אנמיה, אי-היענות לטיפול בתרופות.

בדיקה גופנית כוללת האזנה לאיוושות על פני הלב, קצב הלב, שקילה יומית, בדיקה לאיתור נוזלים בריאות, גודש בוורידי הצוואר, בצקות בגפיים התחתונים.

בדיקה חשובה לאבחון היא בדיקת על-שמע של הלב (אקוקרדיוגרפיה) אשר מדגימה את מבנה הלב, ותפקודו.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מטרת הטיפול היא מניעת המחלה בחולים אשר טרם התפתחו אצלם תסמינים. באלו שכבר הופיעו תסמינים מטרת הטיפול היא: מניעת ההתקדמות של המחלה, מיתון התסמינים, שיפור איכות החיים ומניעת תמותה. בחולים הנמצאים בסיכון גבוה לאי-ספיקה בלב, טיפול בגורמי הסיכון מפחית את הסיכוי להתפתחות המחלה. יש צורך לטפל ביתר-לחץ-דם, ברמות גבוהות של שומנים בדם, להימנע מעישון ומצריכת אלכוהול, ולטפל בהפרעות בבלוטת התריס. מומלצת הגבלה של צריכת מלח. לחולים הלוקים במחלת לב טרשתית, ולחולי סוכרת או יתר-לחץ-דם, מומלץ טיפול באמצעות תרופות מסוג חוסמי אנזים המהפך (ACE-I).

לחולים שיש פגיעה במבנה הלב, כגון חולים לאחר אוטם, מומלץ טיפול בעזרת מעכבי אנזים המהפך וחוסמי ביתא. יש צורך במעקב תקופתי אחר סימנים ותסמינים של המחלה.

בחולה עם תסמינים דרוש מעקב צמוד אחר מצבו של החולה. יש צורך בהגבלת צריכת מלח, בשקילה יומית לשם מעקב אחר צבירת נוזלים, בחיסון לשפעת ולחיידק הפנימוקוק.

טיפול בתרופות: רוב החולים נזקקים למישלב של מספר תרופות. הטיפול מבוסס על תרופות משתנות ותרופות המרחיבות כלי דם. התרופות העיקריות שבטיפול הן משתנים, מעכבי אנזים המהפך, חוסמי בטא, ולעיתים דיגיטליס. מעכבי אנזים המהפך ממתנים תסמינים, מונעים את תהליך שינוי צורת הלב ומפחיתים שיעורי תמותה. מעכבי אנזים המהפך וחוסמי ביתא, הוכחו כמשפרים פרוגנוזה לטווח ארוך. דיגוקסין עשוי למתן את התסמינים ולהעלות את הסבילות למאמצים.

במחקרים שנערכו בשנים האחרונות נמצא כי מעכבי אלדוסטרון, כגון אלדקטון, הפחיתו את שיעור התמותה מאי-ספיקה בלב באופן משמעותי.

חולים שמחלתם סופנית עם תסמינים גם במנוחה, נזקקים לעיתים לתרופות מרחיבות כלי דם במתן תוך-ורידי כגון ניטרטים, תרופות אינוטרופיות המשפרות את התכווצות הלב במתן לתוך הווריד, קיצוב חדרי, השתלת לב או טיפול במסגרת הוספיס.

פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות ליאה 15/08/2020 01:42
 • שלום רב, שמי ברצוני להתייעץ עמך בסוגיה רפואית. לפני כ-3 שנים עברתי אירוע cva בגינו אושפזתי , עברתי הליך של סגירת PFO וכיום נוטלת כדורי מיקרופירין וסימבסטטין באופן קבוע. ברצוני לבצע הליך קוסמטי של הזרקת בוטוקס וחומצה היאלורונית ולכן מבקשת לדעת האם קיים סיכון כלשהו לאור ההיסטוריה הרפואית שלי. לציין כי לפני כחודש הייתי בביקורת תקופתית שעברה כשורה. אודה למענה בסוגיה המפורטת לעיל בתודה מראש ובברכה,

 • + הוסף תגובה
ליאה ד"ר גבריאל גרינברג 15/08/2020 09:11
 • הפרוצדורה דורשת הפסקת אספירין לשבוע. תיאורטית בזמן זה יש סיכון לאירוע חוזר. במידה וסביר שהאירוע הקודם נגרם עקב קריש שהגיע מהמערכת הורידית דרך ה-PFO הסיכון קטן כי ה-PFO נסגר. מציע לדון עם הקרדיולוג המטפל ולא באופן הזה.

 • + הוסף תגובה
כמה זמן לוקחים פלויקס לאחר צינתור ברנרד 11/08/2020 02:45
 • עברתי צינתור לפני חמישה חודשים עם השתלת 2 סטנטים ואני לוקח אספירין ופלויקס 75. הקרדיולוג אמר לי להפסיק את הפלויקס לאחר חצי שנה מיום הצינתור ולהמשיך עם האספירין. האם זה הגיוני / מקובל להפסיק עם הפלויקס אחר חצי שנה בלבד ולא שנה ? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תשובה לברנרד ד"ר גבריאל גרינברג 11/08/2020 08:10
 • הגיוני. תלוי באנטומיה , במצב בו הגעת לצנתור ובסיכון לדימום . כיום הפלטפורמה של הסטנטים יותר ידידותית לגוף ולכן ניתן לקחת פלביקס חצי שנה ולא שנה.

 • + הוסף תגובה
תוסף תזונה ליקוריץ עודד 08/08/2020 14:00
 • עברתי פעמיים צנתור עקב היצרות משמעותית בעורקי הלב. הושתלו שישה סטנטים. ואני לוקח פלאביקס ואספירין.כעבור 12 חודשים הקרדיולוג אמר לי להמשיך לקחת את שני מדללי הדם האלה תקופה נוספת בגלל המספר הרב של סטנטים שהושתלו בעורקים. שאלתי, האם לא רצוי לקחת תוסף תזונה משורש הליקוריץ כל עוד אני נוטל פלאביקס, כפי שממליצים משווקי הליקוריץ? והאם, בכלל, לדעתך יש לליקוריץ השפעה מיטיבה? אגב, אני בן 80, ומרגיש סביר עד טוב בדרך כלל. נוטל גם סטטינים שמורידים את הכולסטרול ה"רע", עד פחות מ - 70. נוטל קבוע גם נורמיטן וטריטייס לאיזון לחץ הדם. עושה פעילות גופנית קבועה בעיקר הליכה במשך כ - 50 דקות ביום.

 • + הוסף תגובה
תשובה לעודד ד"ר גבריאל גרינברג 08/08/2020 15:07
 • לא ממליץ על ליקוריץ. יכול לגרום ליציאה מאיזון וקפיצת לחץ הדם

 • + הוסף תגובה
תוסף תזונה ליקוריץ עודד 08/08/2020 19:02

הצטרפו לאינדקס הרופאים!