כתבה פרסומית כך תדעו: 12 סימנים מוקדמים לאוטיזם

אבחון אוטיזם לפני גיל שלוש יכול להביא לשינוי משמעותי אצל הילדים. מהם הסימנים שמצביעים שיש בעיה? גלי כרמלי-שרים, אמא לילד אוטיסט, מסבירה

מאת: גלי כרמלי-שרים

אבחון אוטיזם לפני גיל שלוש יכול להביא לשינוי משמעותי אצל הילדים. מהם הסימנים שמצביעים שיש בעיה? גלי כרמלי-שרים, אמא לילד אוטיסט, מסבירה


"אני מתבוננת בסרטונים של יותם כשהיה תינוק קטן ומתוק, והסימנים צועקים אלי מתוכם. תראי! תראי! הוא אוטיסט! ואני לא ראיתי כלום", כך סיפרה לי בדמעות אם שביקשה להיפגש איתי. "אם הייתי יודעת היום לראות - היינו במקום אחר". 


כשהבן שלי אובחן, לפני שבע שנים, אחד הדברים שהפריעו לי יותר מכל הוא היעדר המידע. לצערי הופניתי לידיים לא טובות במכון להתפתחות הילד של אחת מקופות החולים, באחת מן הערים הגדולות בארץ, וסימני העיכוב ההתפתחותי שניכרו לעין, עליהם התרענו בפני המאבחנים, לא הובילו לאבחון מוקדם, למרות שכבר אז היה מובן שאבחון מוקדם של אוטיזם יכול ליצור שינוי משמעותי בהתקדמותו של הילד. דובר על "המוח האלסטי" של הפעוט מתחת לגיל שלוש, על כך שאלו השנים שבהן צריך לעשות עבודה מאומצת, וכן גנים שיקומיים כגון אלוט"ף (של אלו"ט) וגנים של העמותה לילדים בסיכון פותחים שעריהם לילדים עד גיל שלוש. 


קראו עוד: מתי ניתן להתחיל לאבחן אוטיזם?


כשקיבלנו את האבחון לבסוף, מאוחר מדי בשביל להיכנס לגן שיקומי, לא יכולתי שלא להפסיק להצטער על כך שהיעדר מידע מנע ממני להבין שהסימנים אכן שיקפו אוטיזם. כשאני צפיתי במה שהגדרתי אז לעצמי כעיכוב ההתפתחותי של בני, ראיתי גם ילד צחקן מלא שמחת חיים, שאהב להתרפק עלינו ולהתחבק. זה גרם לי לחשוב שהבן שלי לא אוטיסט - כי ממתי אוטיסטים אוהבים להתחבק? 


איך לא הבנתי שהוא אוטיסט?

כשנולד תינוק, נולדת אמא, נכון? ומה עוד נולד יחד עם האם ותינוקה? כמובן, רגשות האשמה. רגשות אשמה הם שמה האמצעי של כל אם, כך נראה. אז כן, לא משנה מה נעשה ומה לא נעשה, רגשות האשם ילוו אותנו. למה לא ראיתי? למה ראיתי ולא הבנתי? למה הבנתי והדחקתי? נדמה שתמיד נהיה באיזשהו שלב על גלגל רגשות האשמה. 


אוטיזם. אבחון מוקדם

אוטיזם. חשוב לאבחן מוקדם


"למה את חושבת שהבן שלך אוטיסט?", שאלתי מכרה שהתקשרה לספר לי בסודי סודות שהיא חושדת שבנה הצעיר, צעיר מאוד, רק בן שנה ומספר חודשים, נמצא על הספקטרום האוטיסטי.


"טוב, אז סך הכל הוא נראה די בסדר, מגיב, מסתובב כשאני קוראת לו, אבל, שני דברים משכו את תשומת לבי: הראשון זה שהוא פשוט לא הצביע. והשני, כששאלתי אותו איפה אחיו או אחותו - הוא פשוט לא הסתכל, לא ניסה לחפש אותם. הם היו עושים לו קולות מצחיקים והוא לא הסתובב לראות".


קראו עוד: אבחון אוטיזם: מה הרופא בודק?


אני חושבת שהיא הצליחה למצוא את החמץ שהתחבא הכי עמוק מתחת למיטה, בעוד אמהות רבות לא מצליחות לראות את החמץ שליד הרגל שלהן. אני בטוחה שאנשים רבים שהיו מסתכלים על הבן שלה לא היו מעלים בדעתם שהוא יאובחן כאוטיסט, כפי שאכן קרה. בניגוד לתסמונות או לקויות אחרות, אוטיזם הוא לכאורה תסמונת שאינה נראית. אלא שהיא כן נראית. אז איך אפשר לראות אותה?


1. כל ילד וכל תינוק מתקדם בקצב שלו 

צריך לתת לכל אחד ללמוד ולהתפתח. אין להשוות לאחים, לילדים של חברים או לילדים בגן. יחד עם זאת, כדאי לדעת מה מצופה מהילד בטווח הגילאים, לעקוב, לעמוד על המשמר ולעודד אותו לבצע פעולות מותאמות גיל.


2. אוטיסטים חווים ספי רגישות שונים 

משום כך ייתכן שתינוק אוטיסט יבכה באופן מוגזם ללא סיבה הנראית לעין או יבכה מעט מאוד.


3. חיוך

תינוק אוטיסט אולי לא יחייך בחזרה כאשר אמו או אביו יחייכו אליו. 


4. תינוק אוטיסט עלול לא להגיב כששמו נאמר 

תינוקות בדרך כלל לומדים כבר בשנת חייהם הראשונה לזהות את הצליל של שמם.


5. לא עושה "שלום"

פעוט אוטיסט יתקשה לרוב לאמץ מחוות שתינוקות לומדים בגיל צעיר, כמו נפנוף לשלום. בנוסף, הוא יכול להימנע מהצבעה על חפצים.


6. קשר עין

פעוט אוטיסט יימנע כנראה מקשר עין. מעבר לכך שאוטיסטים בוגרים מדווחים כי קשר עין הוא מצב מאוד לא נעים עבורם, פעוטות על הספקטרום לא תמיד מפתחים אותו בשלב הזה.


7. קשיים חברתיים

פעוט אוטיסט עלול להימנע מקשרי גומלין, הוא עלול לא לחפש שותפים למשחק, יתקשה לשתף במשחק שלו, ועלול לא לפתח משחק משמעותי, אלא להיות עסוק בהנעת חפצים או סידורם. 


8. מסוגר בתחומי העניין שלו

פעוט אוטיסט עלול להיות מסוגר בתחומי העניין שלו, לא לגלות עניין בסובבים אותו, להיראות כמתבודד ולא להתעניין אף בחפצים חדשים.


9. ייראה "עצמאי לגילו"

פעוט אוטיסט ייראה הרבה פעמים "עצמאי לגילו" - מאחר שהוא יתקשה ביצירת קשר להשגת משאלותיו, הוא יפנה להשיגן בעצמו.


10. יתקשה בהבנת השפה

פעוט עם אוטיזם עלול להתקשות בהבנת שפה - ברמה משתנה. ייתכן שלא יפיק קולות כלל, ייתכן שלא יבין שאלה כמו "איפה כלב" או "איך עושה כלב", ייתכן שידבר אך לא יענה לפניות אליו וכדומה. יש לציין שעיכוב שפתי יכול לנבוע מקושי שפתי או מאיחור התפתחותי ולאו דווקא עקב אוטיזם. מצד שני, גם ילד עם לקות תקשורתית יכול לפתח שפה תקינה.


11. מגע גופני

ישנם ילדים על הספקטרום שאינם זקוקים או אינם נהנים ממגע גופני, כולל חיבוק, ליטוף או נשיקה של הורים או אחים.


12. עיסוק מצומצם בתחומי עניין

פעוט אוטיסט עלול להפגין עיסוק במספר מצומצם של תחומי עניין. הוא עלול להפגין חזרתיות רבה, להתקשות בחיקוי ועל כן לא לאמץ לעצמו התנהגויות מקובלות.


כפי שמציגה הרשימה, ישנם לא מעט סימנים שהורים טריים יכולים להבחין בהם. רשימת הסימנים שלהלן אינה מתיימרת לכלול את כל הסימנים המוקדמים הקיימים, אולם אלו הסימנים העיקריים, שניתן לעקוב אחריהם ולבדוק איתם את מצב ההתקדמות של הילד. 


סימן אחד בלבד או אפילו מספר סימנים יחד אינם מעידים בהכרח על אוטיזם. ומצד שני - אי-קיומם של סימנים לא מעידים על היעדר אוטיזם. לעתים החשד עולה על ידי הגננת, סבתא, אחות טיפת חלב, מטפלת אישית או מישהו בסביבה הקרובה שיסב את תשומת לבכם, אולם רק נוירולוג מוסמך, פסיכיאטר או רופא התפתחותי יכול לאבחן אוטיזם. 


גם אם לא ידעתם לזהות את הסימנים המוקדמים, אין זה אומר ש"פיספסתם את חלון ההזדמנויות". אנחנו לומדים במשך כל החיים. לכל ילד קצב משלו וישנם ילדים שלומדים טוב יותר בגילאים מאוחרים יותר מאשר בגילאים המוקדמים. כמו הבן שלי. 

הכותבת היא עורכת אתר האינטרנט שוקולד כחול - על אוטיזם ואנשיםפורום נוירולוגיה ילדים

ד"ר שי מרקו

ד"ר שי מרקו
ד"ר שי מרקו הינו נוירולוג ילדים עצמאי ובמחוז צפון של קופת חולים לאומית. רופא מומחה ברפואת ילדים, מומחה ברפואת שינה ילדים. מורשה טיפול בהיפנוזה רפואית. ד"ר שי מרקו הקים וניהל את מרפאת השינה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חוסר של הקורפוס קלוסום
 • ארז
 • 17/01/2018 20:42
 • שלום רב אשתי בשבוע 23+2. עשינו היום סקירת מערכות מאוחרת. בבדיקה לא נצפה קורפוס קלוסום. מלבד ממצא זהההחו שאר הבדיקות בסקירה תקינות. הופנינו להמשך בדיקות (mri) בבית החולים. האם ממצא זה מבטל את הסיכוי להולדת תינוק בריא והאם נגזר עלינו לסיים את ההריון? אודה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הממצא של חוסר חיבור בין שי חלקי המח מהווה מצב שרואים יחסית לא מעט. הוא יכול להתייצג במצבים קלים של קשיי למידה , מסורבלות ועוד ועד מצבים קשים הכי טוב הוא להשלים MRI ולהחליט עם הנוירולוג במרפאת נוירולוגיה של העובר.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • Cpk גבוה אצל תינוק
 • אני
 • 17/01/2018 14:25
 • ערכים גבוהים cpk 2500 2300 1500 ועכשיו 1700 היה חום גבוהה עכשיו אין - עכשיו חירחורים חוסר תאבון משתעל מלא ליחה מקבל אנלציות כל שש שעות מה מומלץ לעשות איזה בדיקות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת eeg
 • משה
 • 16/01/2018 13:31
 • ד"ר שי שלום בתי בת ה3 עברה בדיקת eeg עקב חשד לניתוקים. קבלנו את התשובות היום השמח עם תוכל להסביר לי מה הפרוש בבקשה. פעילות רקע-נראית פעילות סדירה אך סימטרית במחצית קדמית-נראית פעילות ביתא מהירה נמוכת מתח מחצית אחורית-נראית פעילות אלפא בתדירות של8-9מ\ש נראית פעילות איטית דיפוזית מסוגתטה בתדירות של 5-6 מ\ש באמפליטודה בינונית על הרקע נראות מספר סדרות של גלים איטיים גבוהים ללא זיזים ברורים. תרשים שינה-בשינה ספונטנית נראית האטה כללית בינונית וגבוהת מתח מלווה בכישורי שינה. על רקע זה מספר פעמים נצפו מספר סדרות של גלים איטיים גבוהי אמפליטודה וזיזים החשודים כקונבולסיביים. סיכום eeg בשינה-תרשים בשינה חורג מהנורמה בשל מספר סדרות של גלים איטיים גבוהי אמפליטודה וזיזים עם חשד לפעילות קונבולסיבית. אני יודע לך מאוד עם תוכל בבקשה לפרש בישבילי מה זה אומר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
מחלות קשורות
בדיקות קשורות

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל