פצע לחץ (Pressure sore)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

פצע לחץ הוא פצע או כיב הנוצר בדרך כלל כתוצאה מלחץ מקומי, בחולים המרותקים למיטה או לכיסא גלגלים. פצעי הלחץ נוצרים לרוב באזורים שבהם מופעל לחץ מול עצם במצב שכיבה או ישיבה. לדוגמה, באגן, בעצם הזנב או בגולגולת. פצעי לחץ שכיחים בכ-10% מהחולים המאושפזים בבתי חולים. 60% מפצעי הלחץ מופיעים בחולים מעל גיל 70. בבתי אבות, השכיחות משתנה, אך יכולה להגיע עד 50%.
באופן תקין מערכת העצבים מגינה בפני לחץ מקומי ממושך, אך באנשים עם הפרעות בתחושה, או משותקים, מנגנון זה לא קיים. במידה והלחץ מתמשך - אספקת הדם לרקמה נפגעת ולאחר זמן נוצרים נמק של האזור והתכייבות. התופעה נראית גם בניתוחים ממושכים, בחולים בתרדמת ובחולים ששכבו זמן ממושך ללא תזוזה. גורמים נוספים התורמים להיווצרות פצע לחץ הם הפרעות בתחושה, סוכרת, מצב תזונתי ירוד, זיהום מישני, בצקת, לחות וחוסר איוורור של הרקמה.
הזמן עד להיווצרות נזק בלתי הפיך לרקמה יכול להיות בן שעות ספורות בלבד, בתלות במיקום, בלחץ המופעל ובגורמים נוספים. באופן כללי, ככל שהלחץ המופעל יהיה גדול יותר, הזמן עד ליצירת פצע הלחץ יהיה קצר יותר.
דרגות פצעי הלחץ
פצעי הלחץ מסווגים לדרגות לפי עומק הפצע:
דרגה 1 - אודם בעור בלבד, שעה לאחר הקלת הלחץ.
דרגה 2 - היווצרות שלפוחית או חתך שטחי.
דרגה 3 - כיב המגיע עד לרקמות עמוקות מתחת לעור (שומן ושריר).
דרגה 4 - פצע לחץ המערב עצם או פרק.
בחולים כרוניים פצעי הלחץ הם בעיקר בדרגות 4-3.
עקרונות הטיפול בפצעי לחץ
- מניעה היא הטיפול החשוב ביותר, גם בחולים כרוניים המרותקים למיטה שנים רבות אפשר למנוע פצעי לחץ! מניעת הלחץ נעשית על ידי שינויי תנוחה חיצוניים וכן באמצעות מיזרנים ומיטות מיוחדות לפיזור הלחץ. קיימים התקנים מיוחדים לכיסאות גלגלים ומיטות בעלות מנגנון שינויי לחץ אוטומטי. מסירות וחינוך של הצוות הסיעודי, מכשור מתאים, וכן שמירה על מצב תזונתי ובריאותי תקין, יכולים למנוע היווצרות פצעי הלחץ ברוב המקרים. תשומת לב מיוחדת צריכה להינתן לחולים העומדים בפני ניתוחים ממושכים על ידי ריפוד האזורים המועדים.
- בפצע לחץ בדרגה 1, מספיקה בדרך כלל, הקלת הלחץ לריפוי עצמוני של הפצע בתוך מספר ימים.
- בפצע לחץ בדרגה 2, הקלת הלחץ, שמירה על היגיינה מקומית ותוספת של משחה אנטיביוטית (כגון Bacitracin 1%, Cr. Povidine-iodine, Ung.Mupirocin, Ung. Fuscidin) להגנה בפני זיהום מישני תביא לריפוי בתוך שבועיים.
- בפצע לחץ בדרגה 3, הטיפול חייב לכלול הטריית הרקמות הנימקיות (בדרך כלל באופן ניתוחי, אך לעיתים, אפשר לטפל בתכשירים סופחי נוזלים, כגון Kaltostat®, או ברימות (תולעים מיוחדות המעכלות את הרקמה הנימקית). לאחר הטרייה וטיפול מקומי פצעים קטנים (מ-0 עד קוטר 3 ס"מ לערך) יעברו ריפוי עצמוני תוך מספר שבועות. פצעים גדולים יותר יחייבו ניתוח לסגירה של הפצע על ידי השתלת עור, או העברת מתלה רקמה מקומי לסגירת הפצע.
- בפצעי לחץ בדרגה 4, הטריית העצם או המיפרק המעורבים היא חלק מהטיפול הניתוחי. לאחר סילוק כל הרקמות הנימקיות, מעבירים רקמה חדשה לאזור (בדרך כלל, שריר) הנחוצה כדי למלא את החלל הנוצר ולרפד את האזור.
הצלחת הטיפול בפצעי לחץ תלויה בפוטנציאל השיקומי של החולה. באופן כללי, חולה הממשיך להיות מרותק למיטתו, בסביבתו הקודמת, ימשיך להפעיל לחץ על האזור המנותח עד ל"הופעה מחודשת" של פצע הלחץ. שיעורי ההישנות של פצעי הלחץ משתנים בין 16% עד 70%, תלוי בפוטנציאל השיקומי, במיקום פצע הלחץ, בגיל החולה ובגורמים האחרים שתרמו להיווצרותו.
ד"ר דין עד-אל
פורום מחלות שד וכירורגיה של השד

פרופ' משה פפא

פרופ' משה פפא מומחה לכירורגיה כללית ואונקולוגית
פרופ' משה פפא, מומחה לכירורגיה כללית ואונקולוגית. פרופ' משה פפא לשעבר מנהל את המחלקת כירורגיה כללית ואונקולוגית במרכז "מירב" לבריאות השד בביה"ח "שיבא" בתל השומר וכן מנהל קליניקה פרטית במרכז עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • התקטנות השד
 • ים סקי
 • 25/05/2016 16:04
 • אני בת 25. הפסקתי להניק לאחר שנה וחצי בשל כניסה להריון. השדים שלי קטנו בצורה משמעותית, וכרגע הם קטנות יותר ממה שזכרתי. האם יש לי מה לדאוג?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גוש בשד כאבים ודקירות לפני ניתוח
 • אורנה
 • 21/05/2016 20:24
 • פרופ' יקר המון תודה מראש וממש סליחה על אורך השאלה, יש לי שאלה ואני מתלבטת קשות אודה לך מקרב לב אם תענה לי ותדריך אותי מה לעשות. ביולי 2015 עשיתי ממוגרפיה ואולטראסאונד והיה לי גוש קטן. הממוגרפיה יצאה תקינה רק באולטראסאונד באסותא תל אביב היה כתוב - BIR ADS : 2 ממצא שפיר. הרופא אמר לי לעשות שוב לאחר כמה חודשים, עשיתי u.s בפברואר השנה לא בתל אביב אלא בראשון לציון והיה כתוב berads 1. הכל תקין.... מוזר כי אני מרגישה גוש ולא קטן בכלל. אגב, כשאני עומדת הגוש בשעה 1 וכשאני בשכיבה הגוש צונח למטה זאת אומרת שהוא זז לא במקום אחד. הרופא אמר לי לעשות שוב בעוד כמה חודשים והחלטתי על דעת עצמי לעשות באפריל. עשיתי והפעם בתל אביב באסותא וקיבלתי שוק. היה כתוב" BIR ADS : 3 התאגדות פיברוטית בשעה 1-2 באזור המישוש כנראה שפיר. לא הודגם כל גוש סולידי או ציסטי. ולמטה כתבו ילמרות שלא חל שינוי מומלץ ביופסיה trucut מחט עבה." הייתי היום אצל הכירורג שיעץ לי לעשות ביופסיה. סרבתי בתוקף כי קראתי מאמר שאם חלילה יש סרטן זה יכול לפזר את זה. הרופא טען שממש לא. אמרתי לו שאני רוצה ניתוח להוציא את זה אמר מה שאת רוצה. אבל אם הייתי בת 90 היה ממליץ להוציא אך מכיוון שאני יחסית צעירה (בת 62 לא צעירה בכלל) למה סתם לעשות ניתוח. ביקשתי גם שהניתוח יעשה במקומי ולא בהרדמה מלאה אמר שאפשרי. הוא גם אמר שלדעתו זה לא סרטן אבל הוא לא אלוהים. בנוסף שאלתי למה ביופסיה ולא ניתוח אמר שהוא הולך לפי מה שצריך ישר. השאלה שלי, אני לא מוכנה ביופסיה משתי סיבות, אחד למה אני צריכה את הגוש והוא לא קטן בכלל די גדול בשד, שנית הפחד שלי שזה יכול להתפתח לסרטן גם אם כרגע זה לא, למרות שהרופא טען שציסטה לא מתפתחת לסרטן. ואם הביופסיה תהיה בסדר אז לא נוציא רק נהיה במעקב פעם בחצי שנה, ואם זה לא יגדל יצטרכו להוציא. מכיוון שיש לי כל הזמן כאבים בציצי שהולכים ובאים וגם בבית השחי (האם כאבים מעידים על סרטן?) ושמתי לב שגם השד שיש בו את הגוש גדל טיפה השאלה שלי היא: לקחתי החלטה להוציא את הציסטה/גוש וקבעתי תור לניתוח ללא ביופסיה. אגב, שאני נוגעת בגוש מפחד הציצי/המקום כואב אבל הכאב נעלם אחר כך. היום רוב היום כאב לי השד גם מתחת לבית השחי ועכשיו עבר. זה בא והולך. האם הוצאתי את הגוש/ציסטה והוא שפיר לחלוטין. יכול להיגרם נזק בטווח הרחוק בהוצאתו כלומר, יכולים להתפתח שם עוד גושים או איזה נזק אחר שמחטטים סתם ללא צורך? נאמר לי שלעיתים עדיף לא לגעת כדי לא לעורר דברים אחרים. מצד שני יש גוש וזה מפריע לי. אני ממש בבלבלה של עצמי ולא יודעת מה לעשות. חשוב לי דעתך. המון תודה על הסבלנות והסובלנות. תברוך .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לצערי אינני יכל ליעץ לך מה לעשות, זה לא המקום לבצע זראת בכל מקרה מס' הערות: חבל שאת לא מבצעת את הבדיקות באותו מקום וכך ניתן להשוות בצורה טובה יותר בין הבדיקות הרופא המטפל הוא הסמכות לקבוע באיזה טיפול יש לנקוט ביופסיה או ניתוח לא גורמין ולא הוכחו כגורם סיכון לממאירות בברכה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ריצה ופגיעתה בחזה
 • שונית
 • 11/05/2016 12:44
 • פרופסור שלום וחג שמח ! אני בת 34,קטנטנה, עם חזה קטן יפה ועומד אני רצה כבר הרבה שנים,3-4 פעמים בשבוע 8-10 ק"מ כל פעם. יש לי אובססיה לחזה שלי, מפחדת שהוא יפול מהריצה ולכן רצה עם 4-5 חזיות ספורט (כמו משוגעת) כי קראתי שריצה הורסת את השד. בנוסף אני עושה גם תרגילי חיזוק וכוח לחזה. מה דעתך בנושא? האם נכון הדבר? מודה לך על שמקדיש מזמנך, שונית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא פצע לחץ

    
הטיפול בקשישים על ידי קופות החולים היום הינו טיפול בגישה חד מימדית, כך שרוב הפעמים, הקשיש יטופל על ידי רופא המשפחה אליו הוא פנה. רק במידת הצורך, כאשר רופא המשפחה אינו יכול לתת את הטיפול ההולם, הוא יפנ...


רופאים בתחום
פרופ' סמי ניטצקי פרופ' סמי ניטצקי
מומחה לטיפול בורידים ברגליים ובכלי דם קרא עוד
פרופ' דן הרשקו פרופ' דן הרשקו
מנהל המכון לבריאות השד בי"ח רמב"ם קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל
<<<<<<< .working ======= >>>>>>> .merge-right.r4654