שנית (סקרלטינה) (Scarlet Fever)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

שנית (המכונה לפעמים "סטרפטוקוקוס", על שם החיידק המחולל) היא אחד הסיבוכים של דלקת הלוע הנגרמת על ידי סטרפטוקוקוס מקבוצה A. זנים מסוימים של חיידק זה מייצרים רעלן (Streptococcal pyrogenic exotoxin) הגורם לסימני המחלה יומיים-שלושה לאחר הופעת הזיהום בסטרפטוקוקים בגרון, מתפתחת בעור פריחה עדינה הדומה לכוויית שמש. על הלשון נראה צבע אדום עם נקודות לבנות, והיא נקראת לכן לשון תות שדה. במקומות שבהם היתה תפרחת, מופיע קילוף של העור 10-7 ימים לאחר תחילת המחלה.

שנית (סקרלטינה) סיבוך של סטרפטוקוקוס

מחלת השנית שכיחה בעיקר בקרב ילדים בני שנתיים עד עשר שנים, אולם היא יכולה לתקוף אנשים בכל גיל.


ד"ר אלון מוזס


סימפטומים


ניתן לזהות את מחלת השנית (סקרלטינה) בעזרת תסמינים הבאים:

1. הפריחה מופיעה 12 עד 48 שעות לאחר תחילת המחלה. היא מתחילה על הפנים, הגוף, הזרועות ובאופן כללי מכסה את כל הגוף תוך 24 שעות. הפריחה אדומה, עדינה ומכסה את רוב שטח העור. האזור סביב הפה חיוור. התחושה כשנוגעים בפריחה היא של נייר זכוכית עדין. קפלי עור, כמו לפני המרפק ובית השחי, מקבלים צבע אדום עמוק יותר. לחיצה על הפריחה יוצרת כתם לבן שנשאר למשך מספר שניות.


2. "לשון תות שדה" - הלשון מאדימה ומופיעות נקודות לבנות.


3. בדרך כלל, החום והחולשה מלווים בכאב ראש, כאב בטן והקאות. על-פי רוב יש גם כאב גרון, אך לא תמיד.


4. האדמומיות החזקה של הפריחה נותרת למשך חמישה ימים, על אף שהתקלפות העור יכולה להימשך שבועות. אין זה יוצא דופן שהתקלפות העור, בעיקר בכפות הידיים, תימשך יותר מחודש.

סיבות וגורמי סיכון

שנית (סקרלטינה) נגרמת על ידי חיידק סטרפטוקוקוס, שגורם דלקת בגרון. 

קיימים זנים רבים של סטרפטוקוקוס, חלקם גורמים למחלות קשות וחלקם למחלות קלות. חיידק סטרפטוקוקוס בטא המוליטיקוס מקבוצה A, הוא החיידק שגורם זיהום בגרון ולהופעת מחלת השנית. כמו בזיהומי סטרפטקוק אחרים, המשמעות של מחלת השנית מתבטאת בקשר בינה לבין קדחת שגרונית (Rheumatic fever).

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים האפשריים של המחלה כוללים: זיהום באוזן התיכונה, סינוסיטיס וכן דלקת ריאות. במקרים נדירים עלול להתפתח זיהום חמור יותר, כמו קדחת שגרונית, או מחלת לב שגרונית. רוב המקרים של סטרפטוקוקוס ניתנים לריפוי ללא סיבוכים בלתי הפיכים.
פורום אף אוזן גרון

ד"ר אמנון שמושקוביץ

ד"ר אמנון שמושקוביץ
תחומי התמחות של ד"ר אמנון שמושקוביץ: 1) רפואת אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצואר - תת התמחות רינולוגיה, מחלות אף וגתות הפנים – סינוסים 2ׂ) רפואה סינית מסורתית, ריפוי סיני בדיקור ( אקופונקטורה) – עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דלקת אוזניים לשחיינית התעמות אומנותית
 • צוק
 • 23/01/2017 13:08
 • כאבי גרון
 • מיכל
 • 23/01/2017 08:46
 • שלום רב וסליחה מראש על השאלה המביכה אני בהריון בשמירה ומכיוון שכבר חצי שנה לא הייתי עם בעלי בקיום יחסים רגילים אז קיימנו יחסי מין אורלי שוב סליחה על השאלה ! חשוב לציין שאין לי או לא מחלות כגון איידס היפטיטיסים וכו.... אבל לאחר קיום היחסים הספציפיים האלו יומיים אחרי התחילו לי כאבי גרון וקראתי באינטרנט שזה יכול להיות קשור לחיידקי זיבה שיש דבר כזה? האם ניתן לזהות חיידק כזה בגרון באמצעות משטח גרון? עשיתי ופעמיים יצא שלילי שאין חיידקים באופן כללי אז אם יצא במשטח גרון פעמיים שאין שום חיידק זה אומר שגם אין חיידק זה ? האם יש עוד דרכים לבדוק או שמשטח גרון זו הדרך כי כבר חמישה ימים יש לי כאבי גרון וכאבי בליעה חזקים עם משטח שלילי תודה וסליחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נזלת צהובה מאוד
 • גלי
 • 22/01/2017 17:55
 • שלום, אני בהריון בשבוע 25, סובלת מנזלת אלרגית כל חיי (לא מטופלת) וכעט כנראה גם מנזלת הריון. אני לרוב מתעוררת עם תחושת גודש וכאב מעל עיין ימין שחולף לאחר כ15-30 דקות לאחר ההתעוררות - רופאת אף אוזן גרון שייכה זו לתופעת לוואי של ההריון. לפני כשבועיים כנראה התקררתי כלות והיה לי נזלת קצת יותר מהרגיל אולם נחיר ימין נותר סתום לחלוטין לא יצאה ממנו נזלת כלל במשך כיומיים. לאחר מכן במשך כיותר משבוע יצא ממנו נזלת בתחילה לבנה צמיגה ולאחר מכן צהובה מספר בודד של פעמים ביום לאחר מאמץ רב בזמן קינוח האף. ובשאר הזמן הוא נותר סתום. הדבר גרם לי לכאבים בחניכיים העליונות בצד ימין. רופאת המשפחה אמרה שבשלב זה לא להתייחס לזה כאל סינוסיטיס (גם בגלל ההריון ולא היה חום כלל). לפני יומיים והיום בארועים חד פעמיים קנחתי מהאף נזלת צהובה מאוד ואף בגוון זוהר מנחיר ימין. לאחר מכן היתה לי מעיין תחושת הקלה המלווה כאילו ״השתחחרה הסתימה״ בנחיר.לאחר מכן גוון הנזלת הפך לשקוף.כעט האף אינו סתום יותר מהרגיל. יש לי רק כאבים קלים מעל עין ימין (אני לא יודעת אם לשייך לתופעה). מה פשר הצבע המוזר של הנזלת?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס


רופאים בתחום
ד"ר משה חייצ'יק ד"ר משה חייצ'יק
מומחה אף אוזן וגרון מנתח בכיר בא.ר.ם קרא עוד
פרופ' יונה קרוננברג פרופ' יונה קרוננברג
מומחה לרפואת א.א.ג קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
לא סתם טיפול שיניים: הצערת הפנים על ידי דנטל פייס ליפטינג

לא סתם טיפול שיניים: הצערת הפנים על ידי דנטל פייס ליפטינג

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל