כתבה פרסומית התמודדות עם בקיעת השיניים של התינוק: המדריך המלא

תקופת בקיעת השיניים של התינוק אינה פשוטה, הן עבורו והן עבורכם – ההורים.
אילו תהליכים פיזיולוגים התינוק עובר בתקופה זו וכיצד הבנתם עשויה לעזור לכם להקל עליו באופן משמעותי? המדריך המלא

מאת: לריסה גינת

בשעה טובה התינוק שלכם הגיע לגיל 4 חודשים המיוחל, הגזים סוף סוף מאחוריכים ולרגע החיים נראים יפים שוב. אך פתאום התינוק החמוד שלכם מתחיל ללעוס את הידיים, את הצעצועים ובעצם את כל הבא ליד. הוא מתחיל לרייר ללא הפסקה, ומבלי ששמתם לב  - גם הצרחות חזרו. מזל טוב! השיניים של התינוק שלכם החלו לבקוע. 


לא סתם אומרים באנגלית Growing Pains"”, לגדול זה כואב! וכאשר בוקעות השיניים זה כואב במיוחד. החדשות הרעות: בניגוד לגזים לא מדובר בתקופה קצרה עם תאריך סיום ידוע מראש. החדשות הטובות: יש שפת גוף שמאפיינת בקיעת שיניים, כך שאתם יכולים לזהות את הסימנים המקדימים ולתת להם מענה מיידי. 


קראו עוד: המדריך השלם להנקה: כך תעשי זאת נכון


שיניים עשויות להתחיל לבקוע החל מגיל 4 חודשים ועד גיל שנה וחצי, כשאצל רב התינוקות הן בוקעות מגיל חצי שנה ועד שנה. וכן, כשהן בוקעות זה כואב, כואב מאוד. עם זאת, כפי שלא כל התינוקות סובלים מגזים, כך גם לא כל התינוקות יסבלו מכאבי בקיעת שיניים. אך למרפי חוקים משלו ורוב הסיכויים שגם התינוק שלכם לא יעבור על בקיעת השיניים שלו בשתיקה.


הבעיה היא שפעמים רבות הורים עשויים להתבלבל בין סימנים של בקיעת שיניים לסימנים אחרים, כגון עייפות, רעב או חולי. בפועל שפת הגוף של בקיעת השיניים היא ייחודית וברורה מאוד: בניגוד לצרכים אחרים, כגון רעב, שינה, פיפי וכדומה, הסימנים של בקיעת השיניים הינם הדרגתיים, הם מגיעים בקבוצות והם רפטטיביים (התינוק יחזור על אותה פעולה שוב ושוב). כלומר, גם לאחר שעל פניו נענו כל הצרכים שלו, התינוק ימשיך לאותת לנו כי הוא נמצא במצוקה.


סימנים: 


ישנן 4 קבוצות של סימנים, אשר יכולים להופיע יחד או לחוד. עוצמת הסימנים משתנה מתינוק לתינוק.  


1. סימנים פיזיולוגיים כללים:

-בעיטות ברגליים

-בעיטה ברגל אחת 

-הקפצות של הרגליים

-צליל מסויים שלא שמעתם עד עכשיו שחוזר על עצמו

-הבעה מסויימת שלא נתקלתם בה בעבר

-תזוזת אגן

-הקשתת גב


כל סימן כשלעצמו אינו מצביע על בקיעת שיניים, אך אם אותו סימן מופיע לאורך כל היום (לפני האוכל, אחרי האוכל, בזמן האוכל, לפני שינה, אחרי התעוררות) רוב הסיכויים שאכן מדובר בדבר האמיתי. בנוסף, חשוב לזכור כי סימני עייפות מוגברת ואף רעב מתקדם לעתים מתפרשים אותו דבר, בייחוד אם הצורך נגרר. במידה ואתם לא בטוחים שאכן מדובר בבקיעת שיניים, מומלץ לנסות ולפענח את הסימנים המוקדמים לכל אחד מהצרכים הבסיסיים.2. סימנים פיזיולוגיים ספציפיים: 

-ריור מוגבר: הריור יהיה מאוד בולט וברור, אולי אף תצטרכו להצטייד בצעיף בנדנה. 

-התעסקות בחלל הפה: התינוק ירבה להכניס ידיים ("אגרופים") לפה, וינסה ללעוס את המוצץ וכל דבר הנמצא סביבו. 

-גירוד של החניכיים: התינוק ישמח להשתמש בנשכנים למיניהם. 

-התעוררויות מרובות בלילה: כשם שאנחנו נתעורר במידה ונסבול מכאב כך גם התינוק שלנו.  


3. זיהוי כאבי שיניים: 

-התינוק יהיה חסר שקט ולא נינוח.

-התינוק יקטר הרבה, יבכה וינדנד.

-התינוק יבקש ללא הרף להיות על הידיים ושום דבר אחר לא יעניין אותו. 

-הוא לא יתן לכם להתקרב לחלל הפה וכל מגע ילווה בצעקות.


4. מצבים פיזיולוגיים קיצוניים:

-חום

-הקאות

-שילשולים 

-צינון קל


תופעות אלו מופיעות כיוון שבקיעת שיניים מגייסת משאבים רבים, הגוף נכנס למצב של גיוס אנרגיה (בעיקר אם הבקיעה מלווה בכואב), המוח עסוק בעיבוד מידע רב ולכן יש היחלשות של המערכת החיסונית.


קראו עוד: איך יודעים שלתינוק חם או קר מדי? מדריך


כל תינוק הוא אינדיווידואלי, לכן לא כל התינוקות יחוו את כל הסימנים ואת אותה העוצמה. תינוקות ברי מזל יסתפקו בכאבי שיניים קלים, ריור קל ואולי קצת חום בלילה. אחרים יכולים "לזכות" בכל הקופה. חשוב להיות ערניים לתינוק שלנו ולמדוד את הסימנים ביחד למצב "רגיל" וניחוח של התינוק, שכן, השלב הראשון בפתרון ובהקלה על התינוק זה לזהות שאכן מדובר בבקיעת שיניים! אם אכן זיהיתם כי מדובר בבקיעת שיניים – ברכותיי! איזה אושר, התינוק שלכם גדל ומתפתח ועוד שנייה יוכל לשבת לצידכם בשולחן ארוחת הערב. אבל עד שזה יקרה, הנה 10 טיפים שיעזרו לכם לעבור את הימים הקשים: 


1. תינוקות יונקים

תנו להם לינוק, חלב אם מכיל חומרים מרגיעים גם במצבים של כאב. 


2. תינוקות שלא יונקים

ניתן להשתמש במשחות מלחשות טבעיות. בדקו היטב עם הרוקח מה בטיחותי והאם המשחה מכילה אלכוהול או חומרים מרדימים. משחה טובה ואיכותית יכולה לעזור לתינוק. 


3. חיתול בד- טטרה

ניתן להקפיא את החיתול ולהעביר אותו על החניכיים של התינוק, המגע הקר מקל מאוד על התינוק. 


4. ירקות קרים

בגיל מתקדם יותר (6+ חודשים) אתם יכולים לתת לתינוק ללעוס ירק קר כגון גמבה או מלפפון. היתרון כפול: התינוק נהנה מ-"נשכן טבעי" קר וצונן ובמקביל לומד לאכול עם הידיים. 


5. ידיים, ידיים, ידיים! 

כן, שמעתם את זה אין ספור פעמים בטיפת חלב, אך חום, אהבה ורכות, במיוחד בתקופה של צמיחת השיניים, מחלות ועוד, הם צורך ממשי ובלתי מבוטל. מערכת החיסון מופעלת מתוך המערכת הפרה-סימפתטית (האחראית על שינה, אכילה וכדומה) ממצב של רוגע. לכן, שמרו על אוירה רגועה, שלווה, נינוחה, ידיים, חיבוק, מנשא. תראו שהתינוק יתחזק מכך ושזה יקל על מכאוביו.


6. עיסוי עמוק

יתרונות עיסוי התינוקות ארוכות מכפי שניתן יהיה לפרט בכתבה זו, אך קיימות נקודות ספציפיות בגופו של התינוק שעיסוי עמוק שלהן עשוי להקל משמעותית על כאבי השיניים: ידיים, רגליים, חזה ועיסוי מעגלי בכפות הרגליים מאוד מרגיע, מקל ועוזר להפעלה של המערכת הפרה-סימפתטית.


7. הומאופתיה 

טיפולים אלטרנטיביים יכולים לעזור לכאבי בקיעת שיניים באופן ניכר. יש מספר תכשירים שעושים פלאים על תינוקות. תכשירים אלו מותאמים לתינוקות קטנטנים או לחלופין תכשירים ברקיחה אישית. מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע - נטורופת או רופא ילדים לפני שימוש בכל מוצר הומאופטי שהוא. 


8. נשכנים

העדיפו נשכנים מחוספסים מעט שאפשר להכניס למקרר או להקפיא. השתדלו לקנות נשכנים מחומרים טבעיים, נשכנים עמידיים אשר לא יתפרקו בקלות וכאלה שהתינוק לא יכול לבלוע.


9. שינה

ודאו שהתינוק ישן טוב כשפחות כואב לו. שילוב בין כאב ועייפות הוא שילוב בעייתי שיכול להגביר את הכאב.  


10. תרופה

אני לא מאמינה בלתת לילד תרופות ללא סיבה. כאב שיניים הוא דבר טבעי והינו חלק מתהליך הגדילה וההתפתחות של הילד. אך במידה ושום דבר לא עוזר ואתם לא מצליחים להרגיע את התינוק בהחלט ניתן לשקול לתת לו מנה של משכך כאבים קל. כמובן שיש להיוועץ ברופא לפני ולא ישר "לברוח לאופציה הקלה". 


טיפ מלריסה:  נשמו עמוק, כמו שהלידה עברה והגזים עברו גם זה יעבור! היעזרו בסבלנות. בסוף השיניים יצאו והחיים יראו שוב יפים יותר. הכותבת הינה בוגרת מכון וייצמן למדע, בעלים ומפתחת SmallTalk – לדבר עם תינוקות small-talk.co.il. לעמוד הפייסבוק של SmallTalk https://www.facebook.com/Small.talk.co.ilפורום הנקה

גב' יעל כצנלסון

גב' יעל כצנלסון גב' יעל כצנלסון, מנהלת פורום הנקה. מדריכת הנקה מוסמכת ומלווה (דולה) לאחר לידה יועצת הנקה מוסמכת IBCLC את ההכשרתה רכשתה בלימודים מקצועיים בדיאדה
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • הנקה
 • מרי
 • 24/09/2017 17:46
 • ילדתי לפני כשבועיים ומייד לאחר הלידה לקחתי כדורים לייבוש החלב, מאוד רציתי להניק אבל בגלל שעברתי ניתוח פלסטי בשדיים חשבתי שזה יהיה בלתי אפשרי. שבוע אחרי הלידה אני שמה לב במקלחת שאני מפוצצת בחלב וזה פשוט זורם בחוץ. השאלה שלי האם אחרי שלקחתי את הכדורים בבית החולים ועברו כבר שבועיים אני יכולה לתת לבני את החלב? יש לציין שהחלב כבר לא זורם באותו המידה כמו לפניי שבוע אבל כשאני לוחצת עדיין יוצא. אשמח לתשובה :)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עוד שאלה
 • מישקי
 • 23/09/2017 22:14
 • היי אני מקווה שהפורום עדיין פעיל :) אם כן, אז יד לי שאלה נוספת התינוקת כבר בת חצי שנה, אני חוזרת לעבודה עוד שבוע... הבאתי כמה משאבות הבייתה- ידנית וחשמלית דוצ... החשמלית דוצ ממש בסדר מבחינת נעימות אבל בכל דרך שאני שואבת גם בסחיטה ידנית יוצא לי סהכ מ2 הצדדים מקסימום 30_ 40cc אני דואבת כהמלצתך בשעות הבוקר וגם ניסיתי פעם אחת לתת לה תמל ולשאוב בשביל לראות גמה יצא ואותו הדבר סביב 30cc . אני משערת שיש יותר מסה , סהכ היא מבסוטה , לא בוכה אחרי הנקות, פיפי בכמות טובה, התחילה לזחול קיצור חיונית... אני לא רוצה להפסיק להניק וגם לא בא לי לשלב תמל בכמות גדולה... יש מצב שזה המירב שאני יכולה להוציא בשאיבה ? ואם לא אז מה לעשות בשביל שיצא יותר... אני יוסיף שאני שואבת 15 דקות ... ניסיתי ברצף ניסיתי עם הפסקות... ניסיתי את 2 הצדדים יחד וגם כל אחד לחוד... עם המשאבה הידנית של אוונט לא ממש הצלחתי יותר מ5 דקות זה היה לי לא נעים ולא יצא כלום... תודה מראש :)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לקראת לידה, מתכוננת להנקה
 • מומיק
 • 03/09/2017 00:51
 • שלום יעל! אני בת 34 אמא לחמישה ילדים, צריכה ללדת בעוד חודשיים. נסיון העבר שלי עם הנקה היה מתסכל מאד. עם כל ילדי תמיד כאב לי בהנקה והתפתחו אצלי פצעים וסדקים, וכמובן דלקת בשלב כלשהו... איכשהו הצלחתי להניק עד גיל עשרה חודשים. עכשיו אני לקראת לידה וחושבת מה אני יכולה לעשות כבר מעכשיו כדי לא לחזור על הסיוט הזה. אחרי ההנקה האחרונה (לפני 4 שנים) הפטמה השמאלית שלי הפכה להיות שקועה (הייתי במעקב אצל כירורגית שד). ובנוסף לפעמים יש עליה הצטברות של משהו לבן שאפשר לקלף. אני חוששת מפטריה. איך אני יכולה לאבחן ולטפל כבר לפני הלידה? האם יש רופאים מומלצים? מה עוד יש באפשרותי לעשות כדי להגיע בצורה מיטבית להנקה? תודה!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר גיא כרמלי ד"ר גיא כרמלי
רפואת חניכיים מתקדמת והשתלות קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל