חבלות עמוד השדרה (Vertebral column, trauma)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

הסיבה העיקרית לחבלות בעמוד השדרה היא תאונות דרכים. התסמינים הם כאב, הפרעות תחושה וחולשה בגפיים. נזק לחוט השדרה ייתכן מפגיעה ישירה או מפגיעה בעצמות, ברקמות רכות או בכלי דם.
כמחצית מהחבלות בעמוד השדרה הן באזור הצוואר, בעיקר בחוליות חמישית, שישית ושביעית ובחוליה השנייה. החבלות הקטלניות הן באזור המעבר בין הגולגולת לעמוד השדרה ושתי החוליות העליונות בצוואר.
מתחת לצוואר המיקום השכיח הוא המעבר הגבי-מותני (חוליות גביות 11, 12 ומותנית ראשונה).
צליפת שוט: חבלה לרקמות רכות של הצוואר עקב תנועה פתאומית של יישור ואחריה כיפוף. מתרחשת בדרך כלל בתאונת דרכים מסוג התנגשות מאחור או חזיתית. ייתכנו כאב צוואר, ראש או ידיים, סחרחורת, הרגשת נימול או צריבה, הפרעות שיווי משקל, הפרעות בזיכרון, בשינה או בהתנהגות. הדימות מפורש כתקין מלבד יישור של הלורדוזה הפיזיולוגית.
הטיפול באמצעות תרופות מכוון לתסמינים, וכן צווארון ופיזיותרפיה. רוב החולים מחלימים תוך ימים עד שבועות.

שבר תלייה: שבר בחוליה השנייה בצוואר ותזוזתה קדימה על פני השלישית. זה השבר הטיפוסי אחרי תלייה. כיום הסיבה העיקרית תאונות דרכים. אין פגיעה בעצבים בדרך כלל.
טיפול: ברוב המקרים על ידי קיבוע חיצוני.

שברים של הדנס (Dens): הדנס הוא חלק מגוף החוליה השנייה בצוואר המתמשך מעלה מאחורי הקשת הקדמית של החוליה הראשונה. שכיחים באזור זה שברים, אך לרוב ללא פגיעה בעצבים. הפגיעה מסווגת לשלוש צורות על פי מיקומה: שבר של החלק העליון, שבר של הבסיס ושבר של הבסיס וגוף החוליה השנייה. שני האחרונים אינם יציבים.
הטיפול באמצעות קיבוע חיצוני או בניתוח.

שבר פיצוץ: שבר בחוליה לרבות הקליפה (הקורטקס) בצד אחד או יותר. שכיח בחוליות המעבר גבי-מותני. בדימות, החוליה השבורה נמוכה אך רחבה מהרגיל. עצם עשויה לבלוט לאחור, ללחוץ על חוט השדרה ולפגוע בעצב.
טיפול: מצב זה מחייב ניתוח בדרך כלל לשחרור חוט השדרה, וקיבוע.

שבר תזוזה: נגרם מחבלות קשות. לרוב החוליה העליונה זזה קדימה על פני התחתונה. אינו יציב ומלווה בפגיעה בעצב.
הטיפול בדרך כלל בניתוח לשחרור חוט השדרה, וקיבוע.

הלם שדרתי: פגיעה שלמה בחוט השדרה עם שיתוק רפה, אובדן שליטה על הסוגרים ואובדן כל הרפלקסים מתחת לפגיעה. יש ירידה בלחץ-הדם עם דופק איטי בגלל פגיעה בעצבוב הסימפתטי.

ד"ר חליל סלאמה
פורום ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

ד"ר נחשון רנד

ד"ר נחשון רנד מומחה לאורתופדיה ועמוד שדרה
ד"ר נחשון רנד מומחה בכירורגיה אורתופדית ובעיות עמוד שדרה, המרכז הישראלי לניתוחי עמוד השדרה, אסותא רמת החייל. תחומי טיפול של ד"ר רנד: כירורגיה אורתופדית, ניתוחי עמוד שדרה, גב ומותני, ניתוחי עקמת, עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • עמוד שדרה צווארי - פיברומיאלגיה
 • ענת
 • 22/10/2016 21:34
 • שלום,יש לי שתי פריצות דיסק בעמ"ש צווארי כשלאחרונה יש הקרנה ליד שמאל ( כאבים,נימול, זרמים וכו..) הכאבים בצוואר הם עצומים ובלתי נסבלים המשבשים לי את איכות החיים. הייתי אצל מס מומחים פרטיים כשכל אחד אומר לי משהו אחר(צריבה, זריקה בשיקוף ואף ניתוח.) האחרון שהמליץ לי על ניתוח - קיבוע טען שמאחר ואני מאובחנת בפיברומיאלגיה אחוזי הצלחת הניתוח נמוכים זו גם טענת הראומטולוג. א. האם באמת אין לי אלטרנטיבה אחרת???? ב. מה ההבדל בין קיבוע לניתוח אנדוסקופי??? מבולבל וסובלת מאוד. אשמח לתשובתך. תודה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אורתופד עמוד שדרה וגם צוואר לבעיה מפושטת
 • אנונימי
 • 21/10/2016 15:00
 • שלום רב, האם יש כזה תחום אורתופד עמוד שדרה צווארי? או שכל אורתופד עמוד שדרה מתמחה גם בעמוד שדרה צווארי? יש לי חולשה וכאב באזור אגודל בכף יד שמאל והפיזיותרפיסט ורופאת הפה מצאו גם נקודות כואבות בצוואר ובשכמות בצד השמאלי. בנוסף מאז עקירה כירורגית של שן בינה תחתונה (למעלה משנתיים) אזור הפנים, לסת ומתחת תפוס ונוקשה. רופאת הפה שלחה לאולטרסאונד לבלוטת רוק,לימפה צוואר ורקמות רכות (ישנו גוש באזור המסטר) והמליצה על אורתופד לצוואר בנוסף. אולי זה מקרין להכל? נאמר שיש לי עקמת קלה מבלי שנשלחתי לצילום. כאב שבא והולך לרוב בגב תחתון שמאל. בנוסף יש לי חולשה ברקמות חיבור וגמישות יתר וחשד למרפן. האורתופד כף יד לא מצא משהו ביד והמליץ על ראומטולוג. בנוסף יש עיוותים וכאבים בעקבים בכף רגל לרוב בעת עמידה ופחות בהליכה מתמדת. (לא דורבן, אלא דלדול של כריות שומן,קיצור גיד אכילס,עקבים בוולגוס,פרונציה והשטחה ניכרת,בליטה גרמית עם לחץ של הנאביקולר כלפי הרצפה ומעט דלקת בהספציה הפלנטרית). אין כאב שמוקרן לאורך השוק או הרגליים, אלא משהו מקומי בכף רגל ולכן אינני חושב שמדובר בפריצת דיסק שמקרינה לאזור. האם לדעתך מלבד אורתופד עמוד שדרה וראומטולוג עליי לראות נירולוג? הבנתי שלמרפן יכול להיות הרחבה של dural ectasia. במה מדובר? אולי זה פיברומיאלגיה? אין לי כאבים עזים. במידה ויש לי מרפן הבנתי שיש לכך השכלות על מערכת השלד,עצמות,שרירים ומפרקים מלבד על הלב,כלי דם עיניים וריאות. מתלבט בין ד"ר אוחנה ניסים/מירובסקי יגאל/אלון פרידלנדר. מי הכי מתאים לתיאור הנ"ל? תודה רבה וחג שמח.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • נפילה על הישבן
 • רועי
 • 20/10/2016 23:36
 • שלום דוקטור, אני גבר בן 35. לפני כשבועיים נפלתי על הישבן במהלך משחק כדורגל ומאז יש לי כאבים, כנראה בעצם הזנב. נבדקתי על ידי רופא ועשיתי צילום ואין שבר. הכאבים לא חזקים נכון לעכשיו, אך זה כואב יותר כשאני יושב. אני מבין שצריך לתת לזה זמן להחלים. רציתי רק לדעת האם כאבים בעצם הזנב עקב נפילה יכולים לגרום לדלקת או להפוך לכרוניים או שאלו לא יכולים לקרות כתוצאה מחבלה (אלא יכולים לקרות רק מסיבות אחרות כמו ישיבה ממושכת או מחלות כלשהן)?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס


רופאים בתחום
ד"ר דני וייגל ד"ר דני וייגל
אורטופד ב-Medikids, מרכז מומחים לרפואת ילדים קרא עוד
ד"ר שמואל יצחק ד"ר שמואל יצחק
אורטופד כללי, רפואת ספורט קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל