חבלות עמוד השדרה (Vertebral column, trauma)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

הסיבה העיקרית לחבלות בעמוד השדרה היא תאונות דרכים. התסמינים הם כאב, הפרעות תחושה וחולשה בגפיים. נזק לחוט השדרה ייתכן מפגיעה ישירה או מפגיעה בעצמות, ברקמות רכות או בכלי דם.
כמחצית מהחבלות בעמוד השדרה הן באזור הצוואר, בעיקר בחוליות חמישית, שישית ושביעית ובחוליה השנייה. החבלות הקטלניות הן באזור המעבר בין הגולגולת לעמוד השדרה ושתי החוליות העליונות בצוואר.
מתחת לצוואר המיקום השכיח הוא המעבר הגבי-מותני (חוליות גביות 11, 12 ומותנית ראשונה).
צליפת שוט: חבלה לרקמות רכות של הצוואר עקב תנועה פתאומית של יישור ואחריה כיפוף. מתרחשת בדרך כלל בתאונת דרכים מסוג התנגשות מאחור או חזיתית. ייתכנו כאב צוואר, ראש או ידיים, סחרחורת, הרגשת נימול או צריבה, הפרעות שיווי משקל, הפרעות בזיכרון, בשינה או בהתנהגות. הדימות מפורש כתקין מלבד יישור של הלורדוזה הפיזיולוגית.
הטיפול באמצעות תרופות מכוון לתסמינים, וכן צווארון ופיזיותרפיה. רוב החולים מחלימים תוך ימים עד שבועות.

שבר תלייה: שבר בחוליה השנייה בצוואר ותזוזתה קדימה על פני השלישית. זה השבר הטיפוסי אחרי תלייה. כיום הסיבה העיקרית תאונות דרכים. אין פגיעה בעצבים בדרך כלל.
טיפול: ברוב המקרים על ידי קיבוע חיצוני.

שברים של הדנס (Dens): הדנס הוא חלק מגוף החוליה השנייה בצוואר המתמשך מעלה מאחורי הקשת הקדמית של החוליה הראשונה. שכיחים באזור זה שברים, אך לרוב ללא פגיעה בעצבים. הפגיעה מסווגת לשלוש צורות על פי מיקומה: שבר של החלק העליון, שבר של הבסיס ושבר של הבסיס וגוף החוליה השנייה. שני האחרונים אינם יציבים.
הטיפול באמצעות קיבוע חיצוני או בניתוח.

שבר פיצוץ: שבר בחוליה לרבות הקליפה (הקורטקס) בצד אחד או יותר. שכיח בחוליות המעבר גבי-מותני. בדימות, החוליה השבורה נמוכה אך רחבה מהרגיל. עצם עשויה לבלוט לאחור, ללחוץ על חוט השדרה ולפגוע בעצב.
טיפול: מצב זה מחייב ניתוח בדרך כלל לשחרור חוט השדרה, וקיבוע.

שבר תזוזה: נגרם מחבלות קשות. לרוב החוליה העליונה זזה קדימה על פני התחתונה. אינו יציב ומלווה בפגיעה בעצב.
הטיפול בדרך כלל בניתוח לשחרור חוט השדרה, וקיבוע.

הלם שדרתי: פגיעה שלמה בחוט השדרה עם שיתוק רפה, אובדן שליטה על הסוגרים ואובדן כל הרפלקסים מתחת לפגיעה. יש ירידה בלחץ-הדם עם דופק איטי בגלל פגיעה בעצבוב הסימפתטי.

ד"ר חליל סלאמה
פורום כירורגיה כף יד

דר' תמיר פריטש

דר' תמיר פריטש ד"ר תמיר פריטש מנהל פורום כירורגיה כף היד. מנהל היחידה לכירורגיה של היד בבית חולים איכילוב. תחומי עניין של ד"ר תמיר פריטש:• שברים, פגיעות גידים ועצבים בגפה העליונה (למעט הכתף).• תסמונת תעלה
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • עצב רדיאלי חתוך
 • שי
 • 27/09/2016 10:42
 • שלום, נותחתי לפני 4 חודשים לאחר ריטוש עצב רדיאלי בעבודה עם מסור עץ חשמלי, כף היד מעט נפוחה היום הרבה פחות ממה שהיה לפני חודשיים, בפוזוטרפיה שאני עושה ממליצים על חבישת לחץ לכף היד, רופא המנתח אמר שלדעתו אין צורך, מה דעתך בנושא? כמו כן הרופא המנתח אמר שהוא רואה תחילת שיפור לגבי ישור שורש כף היד אך אם לא יהיה שיפור משמעותי בתנועה של האגודל ממליץ על ניתוח להעברת גידים לשיפור התנועה, האם ניתוח להעברות גידים מומלץ אם התנועה מעט מוגבלת באגודל?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ניתוח!
 • zvika0130
 • 25/09/2016 18:23
 • שלום לכם! בשנת 2011 קרתה לי תאונת עבודה, ניפגעתי מדלת של משאית בפנים ובכתף, עברתי ניתוח [ארטוסקופיה] בכתף בב"ח קפלן ברחובות,כי שם פגעוי לי גם בעצב האולינרי, נתוח שכשל ועברתי לבה"ח איכילוב שם עברתי שוב הפעם ניתוח ארטוסקופיה ונאמר לי שאם אני לא החליף כתף אוו חלק מימנו יהיה דבר בילתי הפיך, מאז עברתי עוד 3 ניתוחים, לפני 3 חודשים עברתיניתוח בעצב האולינרי שבו הועבר העצב מקדימה לאחור [ לא היבנתי מה זה יועיל] לאחר הניתוח הירגשתי קצת יותר טוב, וכרגע הנימולים חזרו הכאבים חזרו כאבי הכתף חזרו, ונשארתי אם עיוות מסוים ביד, כרגע נשלחתי לעשות אולטראוסנד מרפק בכדי לראות אולי צלקת ישנה מפריעה למערכת הדם לפעול בצורה סדירה לכן יש עיוות ביד ויכול להיות ניתוח חוזר, האם זה נכון? ומה כעיניין הכתף האם יש קשר בין הכאבים בכתף לעצב האולינרי? מחכה לתגובתכם ותודה לכם מראש צביקה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס


רופאים בתחום
ד"ר דני וייגל ד"ר דני וייגל
אורטופד ב-Medikids, מרכז מומחים לרפואת ילדים קרא עוד
ד"ר שמואל יצחק ד"ר שמואל יצחק
אורטופד כללי, רפואת ספורט קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל