פרוסטטה (Prostatitis nonbacterial chronic)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

פרוסטטה היא מחלה כרונית, שגורמת לכאבים ולתסמינים במערכת השתן בערמונית, בבלוטה, או בחלקים אחרים של מערכת השתן התחתונה אצל הגבר, או באזור אברי המין. מחלה זו אינה נגרמת כתוצאה מחיידק.


סימפטומים


בכל הסוגים של פרוסטטה התסמינים זהים, יוצאות הדופן היחידות מבחינת התסמינים, הן דלקת חריפה בערמונית ודלקת אסימפטומטית בערמונית (דלקת שאין לה תסמינים אופייניים). 

התסמינים של פרוסטטה למיניהן, כולל דלקת זיהומית ושאינה זיהומית כרונית בערמונית/תסמונת הכאב באגן, כוללים בין היתר:

          צורך תכוף במתן שתן, לעתים לצורך כמות קטנה של שתן.
          תחושת צריבה בזמן מתן שתן (כאב בהשתנה).
          קושי להתחיל במתן שתן, זרם קטוע (השתנה בגלים במקום זרם אחיד), זרם שתן חלש מהרגיל, וטפטוף לאחר מתן שתן.
          השתנה מוגברת בשעות הלילה (נוקטוריה – השתנה לילית).
          תחושה ששלפוחית השתן לא התרוקנה לחלוטין.
          כאב או אי נוחות באזור הגב התחתון, בין האשכים ובפי הטבעת, בבטן התחתונה, או בחלק העליון של הירך, או מעל אזור הערווה. לעתים הכאב מחמיר במהלך פעולת מעיים.
          כאב, או הרגשת אי נוחות בזמן, או לאחר פליטה.
          כאב בקצה הפין.

במצבים של דלקת פרוסטטה חריפה יותר התסמינים קשים יותר, הם מופיעים באופן פתאומי וכוללים חום וצמרמורת. התסמינים של דלקת כרונית חיידקית בערמונית, עשויים להיות קלים יותר ולהופיע באופן פתאומי, או באופן הדרגתי במשך תקופה של שבועות או חודשים, כמו כן הם יכולים להופיע ולחלוף לסירוגין. לא ניתן לקבוע מהו סוג הדלקת בערמונית בהתבסס על התסמינים בלבד.

קיימות מספר מחלות נוספות, דוגמת זיהום בשלפוחית השתן, או פרוסטטה מוגדלת (BPH), שהתסמינים שלהן זהים לאלו של דלקת בערמונית.

סיבות וגורמי סיכון

רוב הגברים הלוקים בדלקת פרוסטטה סובלים מדלקת כרונית בערמונית/תסמונת כאב אגן כרונית, זיהומית או שאינה זיהומית. הגורם לסוג זה של דלקת בערמונית אינו ידוע. בחלק קטן מהמקרים, פרוסטטה קשורה לזיהום חיידקי.

דלקת חריפה בערמונית ודלקת חיידקית כרונית בערמונית

כאשר מתפתח בערמונית זיהום שמקורו בחיידק, המצב עלול להוביל לדלקת חריפה בערמונית ולדלקת חיידקית כרונית בערמונית.
 
החיידקים בדרך כלל מגיעים אל הערמונית בדרכים הבאות:

          דרך השופכה.
          נוכחים בשתן כתוצאה מזיהום בשלפוחית השתן.
          נוצרים כתוצאה משימוש בקתטר (צנתר שתן).

דלקת זיהומית כרונית בערמונית/ תסמונת כאב אגן כרונית, (דלקת לא חיידקית בערמונית)

הסיבה המדויקת לדלקת זיהומית כרונית בערמונית/תסמונת הכאב באגן, בדרך כלל אינה ידועה. 

אנשי המקצוע מאמינים שגורמים אפשריים לתופעה הם:

          חסימה בזרימת השתן.
          תנועה בלתי שגרתית של שתן ושל הפרשות מהערמונית אל תוך הערמונית.
          מיקרואורגניזמים שעלולים לגרום לזיהום בערמונית. כאשר הם קיימים לא ניתן לגלות אותם בשתן.
          מצב בו המערכת החיסונית תוקפת את הערמונית (מחלת חיסון עצמי/מחלה אוטואימונית).
          מצב בו כימיקלים שנמצאים בשתן באופן טבעי, כמו חומצה אורית, חודרים אל הערמונית וגורמים לגירוי.
          תפקוד לא נורמאלי של עצב או של שריר.

דלקת לא זיהומית כרונית בערמונית/תסמונת הכאב באגן (פרוסטטודינייה )

יתכן שהגורמים לדלקת לא זיהומית כרונית בערמונית/תסמונת הכאב באגן, זהים לגורמים של דלקת זיהומית כרונית בערמונית/תסמונת הכאב באגן. ישנם מומחים שסבורים שהערמונית אינה מעורבת כלל בגרימת הכאב, אלא שהכאב נגרם כתוצאה משילוב של מספר גורמים, ביניהם בעיות במערכת העצבים, מתיחה של שרירי רצפת האגן ובעיות נפשיות.

גורמים מגבירי סיכון

להלן הגורמים שעלולים להגביר את הסיכון להתפתחות של פרוסטטה:

         זיהום בדרכי השתן שאירע לאחרונה.
          החדרה של צנתר שתן (קתטר), או ביצוע בדיקת ציטוסקופיה.
          מחלות שמועברות דרך יחסי מין.
          פציעה כתוצאה מרכיבה על אופניים או על סוס, למשל.

לגברים שלקו בעבר בדלקת חיידקית כרונית בערמונית, יש סיכויים גבוהים יותר ללקות בה שוב.

פורום תפקוד מיני, אין אונות

ד"ר נחום זילבר

ד"ר נחום זילבר אורולוג מנתח. מומחה לטיפול בתפקוד מיני
ד"ר נחום זילבר - אורולוג מומחה, מנתח בכיר ומומחה לניתוחי לייזר באורולוגיה, אורולוג ראשי בלשכת גיוס תל השומר, מנהל ורופא ראשי ברשת מרפאות און, אבי השימוש בלייזר באורולוגיה בארץ. תחומי טיפול עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • סיאליס 5 מלגרם.
 • איציק
 • 26/05/2015 15:55
 • האם ניתן לצרוך סיאליס 5 מלגרם לפי הצורך? אני לא מעוניין לקחת את הכדור על בסיס יומי במשך חודש שלם. בן 40 בריא. פניתי לרופא משום חרדת ביצוע אני לפני מפגש מיני מלחיץתאחרי זמן רב ללא יחסי מין.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • זיקפה תחושה ועוצמת אורגזמה
 • יוסי
 • 25/05/2015 01:36
 • הי אני בן 31, החל מגיל 26 לערך אני מרגיש ירידה יחסית עקבית ותלולה בנוגע לתפקוד מיני. הבעיות באות לידי ביטוי בדברים הבאים: 1. פחות התקלות בתופעות זקפת בוקר, פעם היו הרבה יותר וכאלו שהייתי צריך ממש להסתיר מרוב שהיו חזקות. גם הייתי מרגיש ממש לחץ בתחתונים שזה היה קורה, מה שהיום לא מורגש במצב של זקפה מלאה. 2. פחות חשק מיני בכללי, פחות התרגשות מעירום נשי, הרבה פחות מחשבות על מין. 3.הרגשה כאילו הרגישות באיבר ירדה יחסית לרגישות שהייתה בגיל 20-24. 4. הגעה למצב זקפה אורך יותר זמן ונראה שלא במהירות הממש גבוהה שהייתה ורק מלחשוב על משהו שמתחיל להיות קשור במין כמו פעם, כמו כן נראה שגם הזקפה יותר חלשה. 5. אורגזמות לרוב הרבה יותר חלשות, כלומר שפיכה פחות עוצמתית ופחות מהנה. הזרע נוזל ולא מותז. עשיתי בדיקות דם לא מעטות לאורך השנים שבדקו טסטוסטרון טוטאל לא רק שלא הייתה בעיה אולי אפילו הייתה עלייה מבחינת טסטוטרון חופשי גם בדקו וכנראה שלא הייתה בעיה. אני נוטל מגיל 17 בערך פלוטין(פרוזאק SSRI) כך שאני לא חושב שהתרופה הזו שיכולה לגרום במובן מסוים לכהות חושים משפיעה עלי, כי בגיל 17-24 הרגשתי מיני יותר מהממוצע בהרבה. או שזה כן יכול להיות קשור בגיל מבוגר יותר שההורמונים מתייצבים , אינני יודע. עוד נקודה אולי חשובה לציון, היית לי חברה עד גיל 25 לערך ומאז לא משהו רציני. מה יכולה להיות הסיבה לכך, פיסית? כלי דם , משהו אחר? קצת קשה לי לגשת לאורולוג ולתאר לו בכזה פירוט את הבעיה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שפיכה מוקדמת
 • שמעון ציון
 • 06/05/2015 10:56
 • בס"ד השלום והברכה לך ד"ר נחום היקר ! אני אדם בן 36 . בריא בד"כ ב"ה . הבעייה שמטרידה אותי ואת בת זוגתי , היא השפיכה הדי מוקדמת שלי , שפעמים לא מעטות מסתיים האקט לאחר 30 שניות . דבר זה גורם למבוכה ואי נעימות כלפי בת זוגתי , ומציב אותי במרירות די רבה של חוסר שליטה בעצמי ובנוסף אי הנאה מיחסים (אגב גם באוננות ) . פניתי לאורולוג דרך קופת החולים . האורולוג המליץ לי על משחה בשם עזרקאין 5% . משחה זו מרדימה את הפין ואורך האקט התארך אך איני נהנה כלכך מהחיכוך מכיוון שהפין רדום לי . האם הגוף מתרגל למשחה ואמור לשחרר אותי במשחה מסוג זה לאחר זמן מה? והאם יש תכשירים אחרים למניעת השפיכה המוקדמת ? שמעתי שיש כדורי מציצה , שאפשר למצוץ אותם מבלי שבת הזוג תרגיש. האם זה נכון , ומה שמם ? והאם אתה ממליץ ? תשובתך מאד תעזור בבקשה .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תוספי תזונה
 • יואב בונד
 • 22/05/2015 01:36
 • שמעון שלום, אם קיימת בעיה של שפיכה מוקדמת, ממליץ להשתמש בבונד פורמולה, תכשיר נטורופתי טבעי, ללא חומרים כימיים ותופעות לוואי, אשר מסייע לטיפול בבעיות זקפה ולשיפור התפקוד המיני. התכשיר לא דורש מרשם רופא, והשימוש מוביל לרמת אנרגיה גברית גבוהה יותר, הפגת מתחים בעת האקט המיני וכמובן לילות ארוכים יותר של הנאה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא פרוסטטה

    
שילוב של שתי תרופות לטיפול בגידול שפיר של הערמונית (פרוסטטה) עובד טוב יותר מאשר כל אחת מהן בנפרד. כך מגלה מחקר חדש המתפרסם ב New England Journal of Medicine. גברים מבוגרים רבים סובלים מגיד...
ד"ר שלום כץ הינו מומחה לכירורגיה אורולוגית, מנתח מעל 33 שנים, וחלוץ שיטת האידוי בישראל להסרת ערמונית מוגדלת שפירה. שאלה: באיזה גיל מומלץ לגשת לבדיקה ראשונית אצל אורולוג? מומלץ לכל גבר בסבי...


רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר מאיר דוד גרשבאום ד"ר מאיר דוד גרשבאום
אורולוג, מנהל היחידה לכירורגיה רובוטית באיכילוב...קרא עוד
ד"ר נחום זילבר ד"ר נחום זילבר
אורולוג מנתח. מומחה לטיפול בתפקוד מיני...קרא עוד

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל