הופעת חלבון בשתן (proteinuria)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

אלבומינוריה - (Albumin-uria) הימצאות אלבומין הנסיוב בשתן. (ראו פרוטאינוריה).
פרוטאינוריה - (Protein-uria) מצב של עודף חלבוני הדם בשתן - קרוי גם אלבומינוריה.
פרוטאינוריה משקפת בדרך כלל מצב של חדירות-יתר של אבובית הכליה (Glomerulus) אשר
מאפשרת מעבר של מולקולות גדולות כמו אלבומין אשר בדרך כלל אינן מופיעות בשתן.
כיצד בודקים הימצאות חלבון בשתן? - יש מספר שיטות לבדיקת חלבון בשתן. השיטה הנפוצה ביותר היא באמצעות מקלונים לבדיקת שתן - Dipstick. הבדיקה מבוססת על נוכחות אלבומין בשתן ואינה מסייעת בהדגמת נוכחותם של מולקולות קטנות יותר. מציאת חלבון מעידה על פגיעה פקעיתית (גלומרולרית). שיטה אחרת היא השקעת חלבון בשתן בעזרת תמיסת Sulfosalicylic Acid - SSA המשקיעה כל חלבון.
בשיטת האיתור בעזרת SSA הממצאים מעידים על נוכחות של כל חלבון בשתן לרבות אלבומין. (לבדיקה חשיבות במקרים של מיאלומה נפוצה).
מהו סוג החלבון המופרש? - סוג החלבון המופרש תלוי בטיב הפגיעה בכליה: פרוטאינוריה גלומרולרית, טובולרית וזו שמהעמסת-יתר.
פרוטאינוריה גלומרולרית - מערכת הסינון בכליה מורכבת משני מנגנונים: סינון חשמלי וסינון בהתאם לגודל. הסינון החשמלי מונע מעבר של מולקולות בעלות מטען שלילי כדוגמת האלבומין, אך מאפשר מעבר של חלבונים ניטרליים ובעלי מטען חיובי כמו אימונוגלובולינים.
פרוטאינוריה גלומרולרית נובעת מפגיעה במבנה של האבובית אשר גורמת להגדלת החורים בנפת הסינון, וכן מפגיעה בסינון החשמלי.
פרוטאינוריה אבוביתית (טובולרית) - חלבונים נמוכי משקל (25,000 ד' בהשוואה לאלבומין השוקל 69,000 ד') כמו ביתא מיקרוגלובולין, שרשרות קלות של אימונוגלובולינים, חלבון הקושר רטינול וחומצות אמינו, מסתננים דרך אבוביות הכליה אך נספגים כמעט לחלוטין באבוביות הקריבניות. מחלות הפוגעות בספיגה הטובולרית כמו מחלות טובולריות וטובולו-אינטרסטיציאליות, ואפילו מחלות גלומרולריות, יכולות לגרום להפרשת חלבונים קטנים אלו בשתן שיתגלו על ידי SSA, אך לא על ידי Dipstick.
פרוטאינוריה שמהעמסת-יתר - ייצור-יתר של חלבונים בעלי משקל מולקולתי נמוך (כמו במיאלומה הנפוצה) מעבר לספיגה הטובולרית, גורמת להפרשת חלבונים נוספים בשתן שמקורם בדופן האבובית, בגלל נזק רעלני שהתפתח בהם.
מה כמות החלבון המופרשת בשתן? - בדיקה של הפרשת חלבון בשתן באמצעות Dipstick אינה רגישה באופן יחסי, וממצאיה מפורשים כחיוביים רק אם פרוטאינוריה היא מעל 500-300 מ"ג ליממה. (פרוטאינוריה תקינה מרבית יומית היא פחות מ-150 מ"ג, ובדרך כלל פחות מ-100 מ"ג ליממה). אולם, כיום יש שיטות רגישות מאוד לבדיקת הפרשת האלבומין בשתן. ההפרשה היומית התקינה של אלבומין בשתן היא פחות מ-20 מ"ג לפרוטאינוריה. הפרשת חלבון מעל 3 גר' ליממה כרוכה בתסמונת נפרוטית (הכוללת בנוסף היפואלבומינמיה, בצקת, היפרליפידמיה, ליפידוריה וקרישיות-יתר).
כיצד מאבחנים מיקרואלבומינוריה? - איסוף שתן של 24 שעות ובדיקת רמת החלבון שהוא מכיל היא השיטה הנבחרת. (הבדיקה אינה אמינה אם יש לנבדק חום גבוה, לאחר פעילות גופנית מאומצת, בחוסר איזון של סוכרת, באי-ספיקה בלב - מצבים אשר גורמים להפרשת חלבון מוגברת בשתן באופן זמני). מקובל לצורכי סריקה לחשב את היחס בין אלבומין וקריאטינין בשתן הבוקר ללא צורך באיסוף. ערך מעל 0.03 נחשב כערך גבולי שמעליו קרוב לוודאי יש מיקרואלבומינוריה.
באלו מצבים מופיעה פרוטאינוריה? - פרוטאינוריה מסווגת לשלוש קבוצות: זמנית או התקפית, אורתוסטטית, וקבועה.
פרוטאינוריה זמנית התקפית - דווחה ב-4% עד 7% גברים או נשים בריאים בהתאמה, בבדיקה חד-פעמית ונעלמה בבדיקה נישנית. מצבים מיוחדים כגון: מחלת חום או פעילות ספורטיבית, גורמות להופעתה. (קרוב לוודאי כי אנגיוטנסין II או נוראפינפרין מגבירים את חדירות אבוביות הכליה לחלבון). הערכים יכולים להגיע עד 2 גר' ליממה.
פרוטאינוריה אורתוסטטית - מופיעה בדרך כלל בקרב צעירים ומאופיינת בהופעת חלבון בשתן בזמן עמידה ובהיעלמותו במהלך שכיבה. אין הסבר מלא לתופעה זו, אך ההשערה היא כי מדובר גם כאן בהשפעות נירו-הורמוניות. פרוטאינוריה זמנית וגם אורתוסטטית אינן מחייבות טיפול או בירור נוסף.
פרוטאינוריה קבועה - פרוטאינוריה קבועה מחייבת התייחסות וטיפול. בדרך כלל מדובר במחלות כליה ראשוניות או במחלות כליה מישניות.
מהי החשיבות של פרוטאינוריה? - לערך הכמותי חשיבות פרוגנוסטית במחלות כליה ראשוניות כמו גלומרולונפריטיס מוקדית או ממברנוזית. התפתחות של אי-ספיקה כרונית בכליות מופיעה כאשר הפרוטאינוריה היא בתחום הנפרוטי ואילו בחולים עם פרוטאינוריה קלה, מהלך המחלה הוא איטי ובדרך כלל אין צורך במתן תרופות מדכאות חיסון.
מיקרואלבומינוריה היא הסימן הראשון של פגיעה בכליות בחולי סוכרת. נוכחות מיקרואלבומין מסייעת להחלטה על טיפול רפואי מונע. בחולי סוכרת, מיקרואלבומינוריה מעלה את שיעורי התחלואה והתמותה שגורמיהן: מחלות לב וכלי דם, פגיעה בעיניים ופגיעה במערכת העצבים המרכזית וההיקפית.
קיים קשר בין מיקרואלבומינוריה ומחלות לב. אין קשר לסוכרת. במחקר ה-HOPE נמצא קשר בין מיקרואלבומינוריה ורמות של גורם וון ויליבראנד והיפרהומוציסטאינמיה אשר גם להם קשר להתפתחות מחלות לב וכלי דם.
מהן הפעולות שיש לעשות כאשר מופיעה פרוטאינוריה? - יש לבדוק נוכחות חלבון בשתן לפחות פעמיים ובשתי הזדמנויות שונות. יש להסתכל על משקע השתן תחת מיקרוסקופ על מנת לגלות ממצאים נוספים כמו כדוריות דם אדומות, שומן, ליקוציטים וגבישים. אם הפרוטאינוריה נמשכת, יש לבצע איסוף שתן במשך 24 שעות (בערות ובשינה). יש לאשש או לשלול סוכרת, אי-ספיקה בלב או סיפור קודם של מחלות כליה. בהמשך יש לבצע בדיקות דימות של הכליות כמו: על-שמע, פיאלוגרפיה בתוך הווריד, CT, MRI ובדיקות באמצעות רדיואיזוטופים. במקרים מיוחדים יש לבצע ביופסיה של הכליה.
ד"ר יוסף קלינמן
פורום פוריות הגבר

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב

פרופ' (PhD) בנימין ברטוב מומחה בפריון ומורפולוגיה של תאי הזרע.
פרופ' בנימין ברטוב הוא מומחה עולמי בתחום המורפולוגיה של תאי הזרע ועוסק למעלה מ-40 שנה במחקר תיאורטי ויישומי בתחום איכות הזרע. עומד בראש המרכז "פרופ' ברטוב" – המרכז המקיף לפוריות הגבר הפועל למעלה מ-35 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מורפולגיה נמוכה והזרעה
 • שרונה
 • 02/05/2016 12:26
 • שלום, אני ובעלי מנסים להיכנס כשנה להריון לי יש שחלות פוליצסטיות עם ביוץ מאוחר והוא עשה בדיקת זרע שהתוצאות שלה הם: מורפולוגיה 2% Concentration 38 mil Total concentration 76 mil Vitality 56 Volume 2 Percent of motile sperm 35 ph 8 אנחנו לאחר הזרעה ראשונה שכוללת איקוקלימין ואוביטרל שלא הצליחה ובדרך להזרעה שניה באותו האופן. הבנתי מהרופא שביצע שבהשבחת זרע אין אפשרות לשבח מורפולגיה ולכן השאלה שלי אם יש סיכויים להיכנס בהזרעה ? או שיותר רלוונטי במקרה שלנו לעבור להפריה? עד כמה הממצאים חמורים? קראתי באינטרנט שהסיכויים להיכנס להריון מהזרעה במקרה שלנו הם נמוכים מאוד אודה לתשובתכם בהקדם.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב! זה נכון שהסיכוי להריון בהפריה חוץ גופית גבוהים יותר מאשר בהזרעות אך הריון מהזרעה הוא יותר "טבעי" ופחות חודרני ולכן כדאי לדעתי לנסות שוב בהזרעה (עם סלקציה מחמיר יותר לזירעונים)כאשר הפעם תיבדק המורפולוגיה לפני ואחרי ההשבחה. במקביל רצוי לבצע אבחון מורפולוגי בהגדלה גדולה (MSOME), בכדי להכריע בשאלה האם להמשיך ולנסות בהזרעות או לעבור להפריה חוץ גופית. כמובן שגם גילך ומספר השנים בהם את ובן זוגך מצפים לילד ישפיע על ההחלטה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מורפולגיה נמוכה והזרעה
 • שרונה
 • 02/05/2016 18:26
 • תודה על תשובתך. אני בת 25 ובעלי בן 26 הרופא שאצלו אנחנו מטופלים טען שהוא לא בודק את המורפולוגיה לאחר הזרעה ואין לו אפשרות כזאת. איך אפשר ליצור איתך קשר ולהגיע למרפאתך באופן פרטי לקבל ייעוץ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בדיקת זרע - שאלה כללית
 • מתעניין
 • 25/04/2016 10:09
 • שלום טרם יציאתי לשהות של כשנה בחו"ל (לפני כחצי שנה) ביצעתי בדיקת זרע במכון מוכר על מנת לראות "מה המצב". בינקותי סבלתי מטמירות אשכים ש-"תוקנה" ולפני כחמש-שש שנים לאחר אולטרסאונד באשכים הובא לידיעתי שיש לי דליות. אין סיבות אחרות שעולות על דעתי שעלולות היו לגרום לבעיית פוריות. אני באמצע העשור הרביעי לחיי. ברור לי שהתוצאות מעידות על בעיית פוריות ושאמשיך בבירור מעמיק עם חזרתי לישראל, אך רציתי לקבל חוות דעת כללית לגבי חומרת המצב. התוצאות להלן: צבע: צהבהב צמיגות: נורמלי ph: 7.8 נפח: 4.8 מ"ל ריכוז: 4 כפול 10 בחזקת 6. תנועה: 50% פרוגרסיבית: 25% מקומית: 25% ללא תנועה: 50% round cell: 0 אגלוטינציה: שלילית total motile count: 9.6 כפול 10 בחזקת 6. בדיקת מבנה לפי WHO תאים תקינים: 1% פתולוגית ראש: 94% פתולוגית זנב: 5% תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב, נתוני הזרע מצביעים על הצורך בהפריה חוץ גופית. רצוי לבצע אבחון מורפולוגי בהגדלה גדולה (MSOME) בכדי לברר את סיכוי ההצלחה בהפריה חוץ גופית כאשר ביום שאיבת הביציות ימוינו תאי הזרע התקינים מורפולוגית.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ניתוח וריקוצלה
 • אריהמ
 • 17/04/2016 19:33
 • אני בן 32 עם מדדי זרע גבוליים כאשר ריכוז הזרע כ-7 מליון ומורפולוגיה של 4 אחוז ללא הצלחה במשך שנה וחצי לגרום להריון אצל אשתי ,אובחנה אצלי וריקוצלה באשך שמאל בלבד בדרגה 2 ,כאשר האשך הימני לא אובחנה בעייה כלשהי,אזי מדדי הזרע היו אמורים להיות בגבולות הנורמה אבל זה לא המצב.הוצע לי לעבור ניתוח וריקוצלה אבל הספרות הרפואית מטילה בספק ביעילות הניתוח מבחינת שיפור מדדי הפוריות (בהסתמך על הפרסום באתר THELANCET ), אבקש דעתך ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב, מקובל לחשוב כי ניתוח הוריקוצל מצליח לשפר את מדדי הזירמה בסדר גודל של 40% מהמקרים. בחלק מהמקרים הוריקוצלה חוזרת, תלוי בשיטת הניתוח. אינני מומחה בתחום זה,את זאת תצטרך לברר עם אורולוג מומחה לפוריות. כמו כן קיימת האפשרות של הפריה חוץ גופית שעשויה לעקוף את בעיית הוריקוצל.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס


רופאים בתחום
ד"ר בצלאל סיון ד"ר בצלאל סיון
אורולוג בכיר קרא עוד
ד"ר דוד בן מאיר ד"ר דוד בן מאיר
אורולוג ילדים בכיר בי"ח שניידר קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל