האטת פרפור פרוזדורים (Atrial fibrillation)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

פרפור פרוזדורים מלווה בקצב לב מהיר ולא סדיר הגורם לירידה באספקת הדם לגוף. במהלך הפרפור, העליות (= פרוזדורים) מתכווצות בצורה לא סדירה ולא מאורגנת שאינה מתואמת עם חדרי הלב. האירוע מלווה בדרך כלל בתחושה של דפיקות בחזה, קוצר נשימה וחולשה כללית בגוף.  פרפור עליות עשוי להיות מצב זמני וחולף או להישאר כמצב קבוע. על אף שפרפור עליות אינו מצב מסכן חיים מדובר במצב רפואי רציני הדורש לעיתים טיפול רפואי דחוף על מנת למנוע את סיבוכיו.

סימפטומים


כאשר יש פרפור עליות הלב אינו מתכווץ בצורה אופטימאלית כך שיכולת הלב להסתגל למצבים משתנים עלולה להיפגע. עבור אנשים בריאים וצעירים ללא פגיעה נוספת בתפקוד הלבבי פרפור עליות יכול להתגלות במקרה בבדיקה שגרתית למרות שהם לא חשו בשום מגבלה או סימפטום אחר. חלק אחר מהחולים מתלונן על אחד או יותר מהסימפטומים הבאים:
-          דפיקות בחזה או בשפה המקצועית "פלפיטציות", האדם מרגיש את פעימות הלב בחזה ולעיתים הוא אף מודע לכך שקצב הלב הינו מהיר ולא סדיר.
-          ירידה בלחץ הדם.
-          חולשה.
-          סחרחורת.
-          בלבול.
-          קוצר נשימה.
-          כאבים בחזה
הפרפור ובעקבותיו הסימפטומים יכולים להופיע מדי פעם לספר דקות עד שעות ואז להיעלם, מצב זה נקרא פרפור פרוזדורים לפרקים (paroxysmal atrial fibrillation). כאשר מדובר במצב קבוע זה נקרא פרפור עליות כרוני.
  

סיבות וגורמי סיכון

הלב מורכב מארבעה חללים שתי עליות ומתחת להם שני חדרים. בעליה הימנית ממוקם קוצב הלב הטבעי של הלב (SA node) שתפקידו ליצור גירוי חשמלי המעורר את התכווצות סיבי השריר בלב. הגירוי החשמלי גורם להתכווצות העליות ומהם הוא מועבר דרך סיבי הולכה מיוחדים (AV node) אל חדרי הלב. בפרפור עליות העליות מקבלות גירוי חשמלי מהיר ולא סדיר הגורם להם להתכווצות מהירה ביותר כך שההתכווצות אינה יעילה ומקבלים רטט בלבד. למרבה המזל, לא כל האותות החשמליים המיוצרים בעליה מועברים אל החדרים כך שההתכווצות בחדרים נשמרת על פי רוב בקצב של 100-175 פעימות לדקה, קצב גבוה מהתקין של 60 עד 100 לדקה. למרות שקצב זה הינו מהיר מהרגיל התכווצות חדרי הלב נשארת יעילה ולכן הדם מוזרם מהלב אל הריאות ולשאר חלקי הגוף.
הסיבה הנפוצה ביותר לפרפור עליות הינה שינוי מבני בלב שהור נרכש או מולד ובנוסף:
·         יתר לחץ דם.
·          התקפי לב.
·          מסתמי לב פגומים.
·          חוסר איזון מטבולי בעקבות הפרעה בבלוטת התריס או סיבה אחרת.
·          חשיפה לחומרים מעוררים כמו תרופות שונות, סמים, קפה, אלכוהול וסיגריות.
·         פגיעה בקוצב הלב עצמו – תסמונות הסינוס החולה.
·         נפחת או מחלות ריאה אחרות.
·         ניתוח לב בעבר.
·         זיהומים ויראליים.
·         מצבי עומס מוגבר על הגוף כמו דלקת ריאות או ניתוח גדול.
·         דום נשימה בשינה.
 
גורמי הסיכון לפרפור עליות כוללים בין היתר:
גיל: עם העלייה בגיל הסיכון לפיתוח פרפור עולה.
מחלת לב: היסטוריה של מחלת לב קודמת כולל מחלות מסתמיות, ניתוחים בלב והתקפי לב מעלים את הסיכון להתפתחות של פרפור עליות.
יתר לחץ דם: לחץ דם גבוה, במיוחד כאשר אינו מטופל בעזרת תרופות ושינו אורח חיים, מגביר את הסיכון.
אלכוהול: שתיית אלכוהול במיוחד כאשר מדובר בכמות אלכוהול גדולה בזמן קצר מגבירה את הסיכון.
סיפור משפחתי.
  

תופעות נלוות וסיבוכים

שבץ מוחי:  ההתכווצות המהירה והלא סדירה בעליות גורמת לזרימה מעבולתית בעליות שהינה כר פורה להיווצרות קרישי דם בלב. קרישי הדם עלולים להשתחרר מהלב ולחסום כלי דם במוח. הסיכון לשבץ מוחי עולה כאשר הפרפור מלווה ביתר לחץ דם, אי ספיקת לב, אירוע קודם של שבץ מוחי וסוכרת. שימוש בתרופות נוגדות קרישה מפחית את הסיכון לסיבוך זה.
אי ספיקת לב: פרפור שאינו נשלט יכול להוביל להיחלשות הלב ובסופו של דבר למצב של אי ספיקה- מצב בו הלב אינו מספק את כמות הדם הנדרשת לגוף.
פורום סרטן הלבלב

ד"ר רונן ברנר

ד"ר רונן ברנר
ד"ר רונן ברנר מנהל תחום גידולי מערכת העיכול בוולפסון (ושט, קיבה, לבלב, כבד, מעי דק, מעי גס, רקטום, אנוס, גידולים נוירו אנדוקריניים ו-GIST). בוגר התמחות באונקולוגיה, עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • מרקר ca-19-9
 • אודי
 • 13/02/2016 15:07
 • אני נשא brca2 במעקב ערמונית. ביקורת שגרתית נתבקשתי לעשות אולטרסאונד בטן לבלב יצא תקין.בדיקות מרקרים הכל תקין מלבד ca-19-9 שקיבל ערך גבוה 72.כיוון שמעולם לא עשיתי בדיקת מרקרים אין למה להשוות. בצבא הייתי חולה בצהבת אני בן 65 מושתל כליה על בסיס סיבוכי סכרת.יש סיבה לחשוש מהתפתחות סרטן הלבלב??? אין סימני ירידה במשקל, הסוכרת קצת משתוללל אבל ערכי hba1c הם 6.8 התייחסותך המלצות להמשך טיפול.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פולפירינוקס ובדיקת גן brca
 • יונתן
 • 31/01/2016 00:04
 • לאמי (61) התגלה סרטן בלבלב שמערב כלי דם ובלוטות לימפה עם ערכי ca-19-9 גבוהים (10k) אבל שמאפשר ניתוח ברמה הכירורגי (אינו יושב על הוריד הפורטאלי - רק משיק) האבחון של הכירורג והאונקולוג היה זהה, כיומו פולפירינוקס ובתקווה ניתוח לאחר 4-6 קורסים... האונקולוג אמר לנו שאין צורך לעשות בדיקת BRCA כיוון שגם אם אימי נושאת את הגן, פולפירינוקס הוא הטיפול המומלץ עם הסיכוי הטוב ביותר להקטנת הגידול. אולם בחוות דעת שניה עם נאמר לי שלנושאי הגן יש טיפול יותר אפקטיבי מפולפירינוקס האם קיים טיפול לנושאי הגן brca שיותר אפקטיבי מפולפירינוקס והאם יש לו פחות תופעות לוואי (הכימו מאוד קשה לאמא שלי)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה
 • יונתן
 • 09/02/2016 22:52
 • תודה רבה, אם כך אז אינני צריך לבקש את בדיקת הגן כיוון שאין משמעות לתוצאות הבדיקה בשלב זה של הטיפול. או שעדיף לבצע את הבדיקה כדי לשקול טיפולים אחרים במידה והכימו לא תשפיע?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • Onyvide, optivo, keytorda
 • אופטימית
 • 01/02/2016 04:43
 • אימי אובחנה בנובמבר 2014 בסרטן לבלב מקומי מתקדם בזנב ובגוף הלבלב עם חביקה של העורק הצליאקי ולכן לא נתיח, אך ללא גרורות. היא מטופלת בכימותרפיה כל פעם סוגים שונים החל מ foliforix, gamzer, ועוד, וכן עברה הקרנות SBRT, כעת סיימה טיפול texol. המרקרים עולים ויורדים כל הזמן ובסיטי האחרון נאמר שיש כמה נקודה זעירה בכבד וכמה נקודות זעירות בריאות, לא הוגדרו כגרורות.. היה כתוב ״למעקב״ .... האם ״נקודות״ הם בעצם גרורות? בנוסף קראתי המון על השילוב של תרופות אימיונולוגיות עם האונקולוגיות שנחקרות היום בהרבה מחקרים קליניים פעילים ושהכיוון היום לטיפול בסרטן הוא השילוב של תרופות אלו, אך לא קיימת להם התוויה רפואית ללבלב ולכן גם לא מציעים אותם, לעומת זאת הבנתי מהאתר של ה FDA שהתרופה onyvide כבר אושרה לטיפול בסרטן לבלב (בארהב לפחות). האם ניתן לבקש להוסיף לטיפול הכימותרפי שהיא מקבלת (או תקבל בהמשך)- גם תרופה אימיונולוגית כמו ה optivo וה onyvide או ה keytorda (כמובן בתשלום מלא כי הם לא בסל) אפילו שלא הוכחו עדיין לגמרי בלבלב אך בוודאות הוכחו כיעילים לסוגי סרטן אחרים? האם ניתן לדעת בבדיקות מסויימות איזה מהתרופות האימוניולוגיות יתאימו לאימי (כמו בדיקת ה PD1)? תודה מראש על תשובתך והתייחסותך.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לך. נקודות הן ביטוי תאורי של ממצאים שלא ניתן לקבוע מהותם. יש חשיבות לזמן הופעתם של הממצאים כלומר אם הם חדשים או כרוניים. אם תופיע גדילה של הממצאים בהמשך הדבר יכוון לגרורות. אמך נחשפה למספר תרופות. ONYVIDE היא למעשה התרופה הכימית אירינוטקאן בצורת אריזה מולקולרית אחרת. אין כיום אינפורמציה המעידה על יעילות של KYTRUDA או OPDIVO בסרטן לבלב.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא האטת פרפור פרוזדורים

    
האם אנו עומדים בפני פריצת דרך? מחקר חדש מצביע כי יודיד, מרכיב כימי הנמצא גם במלח שולחן, עשוי לסייע בצמצום רה-פרפוזיה, הנזק הנגרם בעקבות חידוש זרימת הדם בעורק לאחר התקף לבהתקף לב הינו מצב הנגרם בעקבות ...
בין אם אתם בתחילת הדרך או כבר בשלב הטיפולים – ישנן מספר שיטות מדעיות בדוקות שיעלו את הסיכויים שלכם להיכנס להריון. כתבה ראשונה בסדרה הקושי בהשגת הריון יכול לנבוע מסיבות רבות. לעתים הוא קשור לסו...


רופאים בתחום
ד"ר טוביה בן גל ד"ר טוביה בן גל
מנהל היחידה לאי ספיקת לב, מרכז רפואי רבין קרא עוד
ד"ר יעקב מאור ד"ר יעקב מאור
מנהל שירות הכבד, מרכז רפואי קפלן, רחובות קרא עוד
הכי נצפים
היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

להמשך קריאה >>
מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

להמשך קריאה >>
דילוג על ארוחת בוקר גורם להשמנה? 4 מיתוסים - והאמת

דילוג על ארוחת בוקר גורם להשמנה? 4 מיתוסים - והאמת

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל