האטת פרפור פרוזדורים (Atrial fibrillation)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

פרפור פרוזדורים מלווה בקצב לב מהיר ולא סדיר הגורם לירידה באספקת הדם לגוף. במהלך הפרפור, העליות (= פרוזדורים) מתכווצות בצורה לא סדירה ולא מאורגנת שאינה מתואמת עם חדרי הלב. האירוע מלווה בדרך כלל בתחושה של דפיקות בחזה, קוצר נשימה וחולשה כללית בגוף.  פרפור עליות עשוי להיות מצב זמני וחולף או להישאר כמצב קבוע. על אף שפרפור עליות אינו מצב מסכן חיים מדובר במצב רפואי רציני הדורש לעיתים טיפול רפואי דחוף על מנת למנוע את סיבוכיו.
מומחה לקרדיולוגיה: מסתמי הלב, אי ספיקת לב, וגורמי סיכון – השמנה.

סימפטומים


כאשר יש פרפור עליות הלב אינו מתכווץ בצורה אופטימאלית כך שיכולת הלב להסתגל למצבים משתנים עלולה להיפגע. עבור אנשים בריאים וצעירים ללא פגיעה נוספת בתפקוד הלבבי פרפור עליות יכול להתגלות במקרה בבדיקה שגרתית למרות שהם לא חשו בשום מגבלה או סימפטום אחר. חלק אחר מהחולים מתלונן על אחד או יותר מהסימפטומים הבאים:
-          דפיקות בחזה או בשפה המקצועית "פלפיטציות", האדם מרגיש את פעימות הלב בחזה ולעיתים הוא אף מודע לכך שקצב הלב הינו מהיר ולא סדיר.
-          ירידה בלחץ הדם.
-          חולשה.
-          סחרחורת.
-          בלבול.
-          קוצר נשימה.
-          כאבים בחזה
הפרפור ובעקבותיו הסימפטומים יכולים להופיע מדי פעם לספר דקות עד שעות ואז להיעלם, מצב זה נקרא פרפור פרוזדורים לפרקים (paroxysmal atrial fibrillation). כאשר מדובר במצב קבוע זה נקרא פרפור עליות כרוני.
  

סיבות וגורמי סיכון

הלב מורכב מארבעה חללים שתי עליות ומתחת להם שני חדרים. בעליה הימנית ממוקם קוצב הלב הטבעי של הלב (SA node) שתפקידו ליצור גירוי חשמלי המעורר את התכווצות סיבי השריר בלב. הגירוי החשמלי גורם להתכווצות העליות ומהם הוא מועבר דרך סיבי הולכה מיוחדים (AV node) אל חדרי הלב. בפרפור עליות העליות מקבלות גירוי חשמלי מהיר ולא סדיר הגורם להם להתכווצות מהירה ביותר כך שההתכווצות אינה יעילה ומקבלים רטט בלבד. למרבה המזל, לא כל האותות החשמליים המיוצרים בעליה מועברים אל החדרים כך שההתכווצות בחדרים נשמרת על פי רוב בקצב של 100-175 פעימות לדקה, קצב גבוה מהתקין של 60 עד 100 לדקה. למרות שקצב זה הינו מהיר מהרגיל התכווצות חדרי הלב נשארת יעילה ולכן הדם מוזרם מהלב אל הריאות ולשאר חלקי הגוף.
הסיבה הנפוצה ביותר לפרפור עליות הינה שינוי מבני בלב שהור נרכש או מולד ובנוסף:
·         יתר לחץ דם.
·          התקפי לב.
·          מסתמי לב פגומים.
·          חוסר איזון מטבולי בעקבות הפרעה בבלוטת התריס או סיבה אחרת.
·          חשיפה לחומרים מעוררים כמו תרופות שונות, סמים, קפה, אלכוהול וסיגריות.
·         פגיעה בקוצב הלב עצמו – תסמונות הסינוס החולה.
·         נפחת או מחלות ריאה אחרות.
·         ניתוח לב בעבר.
·         זיהומים ויראליים.
·         מצבי עומס מוגבר על הגוף כמו דלקת ריאות או ניתוח גדול.
·         דום נשימה בשינה.
 
גורמי הסיכון לפרפור עליות כוללים בין היתר:
גיל: עם העלייה בגיל הסיכון לפיתוח פרפור עולה.
מחלת לב: היסטוריה של מחלת לב קודמת כולל מחלות מסתמיות, ניתוחים בלב והתקפי לב מעלים את הסיכון להתפתחות של פרפור עליות.
יתר לחץ דם: לחץ דם גבוה, במיוחד כאשר אינו מטופל בעזרת תרופות ושינו אורח חיים, מגביר את הסיכון.
אלכוהול: שתיית אלכוהול במיוחד כאשר מדובר בכמות אלכוהול גדולה בזמן קצר מגבירה את הסיכון.
סיפור משפחתי.
  

תופעות נלוות וסיבוכים

שבץ מוחי:  ההתכווצות המהירה והלא סדירה בעליות גורמת לזרימה מעבולתית בעליות שהינה כר פורה להיווצרות קרישי דם בלב. קרישי הדם עלולים להשתחרר מהלב ולחסום כלי דם במוח. הסיכון לשבץ מוחי עולה כאשר הפרפור מלווה ביתר לחץ דם, אי ספיקת לב, אירוע קודם של שבץ מוחי וסוכרת. שימוש בתרופות נוגדות קרישה מפחית את הסיכון לסיבוך זה.
אי ספיקת לב: פרפור שאינו נשלט יכול להוביל להיחלשות הלב ובסופו של דבר למצב של אי ספיקה- מצב בו הלב אינו מספק את כמות הדם הנדרשת לגוף.
פורום שפעת והצטננות

ד"ר ראובן שטיינברג

ד"ר ראובן שטיינברג
ד"ר ראובן שטיינברג בעל מרפאה עצמאית העוסקת בתחום רפואת המשפחה. משלב במרפאה רפואה אסתטית הכוללת הזרקות בוטוקס, הזרקה של חומצה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שינוי טמפ' גוף
 • poogy
 • 13/04/2015 19:27
 • שלום שוב.. תודה על תשובתך ( שפעת ?).. 1 - האם יתכן מצב בחייו של אדם שטמפ' הגוף שהיתה קבועה כל חייו מ-36 מעלות ותתיצב על 37 מעלות באופן תמידי כאשר סך כל ( הדקדקניות ביותר !!)הבדיקות שלו תקינות לחלוטין ו הוא לא מרגיש שינוי בהרגשה ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שפעת ?
 • poogy
 • 12/04/2015 14:36
 • לפני שאפרט מה הסימפטומים אני רוצה להדגיש שחום הגוף הקבוע שלי הוא בין 35.8- 36.1.( מעל 36.5 אני מרגיש שמאוד חם לי ). לפני כ 4 ימים כאבי שרירים שיעול עם ליחה בצבע צהוב אין צינון אין כאבים בחזה בזמן נשימה אין חירחורים אין קשיים בנשימה ( כ 14 נשימות בדקה) ל/ד 110/70 דופק 70 +חום 37.5 הרגשה של חום בפנים וכפות רגליים קרות אחרי 2 דקסמול חום הגוף יורד בחצי מעלה.. ביום הרביעי השיעול נחלש עקב לקיחת מדכאי שיעול.ו כאבי השרירים כמעט נעלמו. אך עדיין חום הגוף שלי הוא מעל הממוצע שלי ו עומד על 37.5. שאלותי : במצב חום גוף שהוא נמוך ביסודו ( ראה ערך ) האם 37 מעלות נחשב לחום שצריך התיחסות ? האם יש חשש לדלקת ראות ( תעשה לי טובה ואל תמהר לשלוח אותי לקבל מנת קרינה בצילום) או שחטפתי איזה שפעת חזירונית או כל שפעת אחרת ? אודה לך אם תתייחס לגבי כאלה שחום הגוף שלהם ביום יום הוא 36 וקפץ להם ל- 37 ולא יורד להם במשך ימים

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב חום גוף 37.5 נחשב לחום גוף נמוך ולפי מה שאתה מתאר ,זה כנראה גבוה בשבילך.לפי הסימפטומים נראה שמדובר במחלה ויראלית.הייתי ממתין לפחות עוד יום יומיים ובמידה ולא תשתפר הייתי מבצע ספירת דם.בשלב הזה לא הייתי ממהר לצילום חזה אלא אם החום ימשיך עוד כמה ימים וכמובן אתה צריך להבדק על ידי רופא המשפחה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בלוטת לימפה מוגדלת
 • נעמה
 • 01/04/2015 13:15
 • שלום רב, נשלחתי לבדיקת אולטראסונד צוואר ובדיקות דם, בשל בלוטת לימפה מוגדלת בצוואר שלא ברור כמה זמן היא קיימת. (גודלה בבדיקה ידנית כ2 ס"מ) עדיין אין ברשותי את התוצאות של האולטראסונד אך מבדיקות הדם Lymphocytes % 48.6, שאר הספירה תקינה. כמו כן, igm cmv חיובי והigg חיובי אף הוא. יש לציין שגם בבדיקה מלפני שנה הigm היה חיובי. הרופא שלי עובד שוב רק לאחר החג. האם יש דחיפות בעניין? תודה רבה מראש!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא האטת פרפור פרוזדורים

    
האם אנו עומדים בפני פריצת דרך? מחקר חדש מצביע כי יודיד, מרכיב כימי הנמצא גם במלח שולחן, עשוי לסייע בצמצום רה-פרפוזיה, הנזק הנגרם בעקבות חידוש זרימת הדם בעורק לאחר התקף לבהתקף לב הינו מצב הנגרם בעקבות ...
בין אם אתם בתחילת הדרך או כבר בשלב הטיפולים – ישנן מספר שיטות מדעיות בדוקות שיעלו את הסיכויים שלכם להיכנס להריון. כתבה ראשונה בסדרה הקושי בהשגת הריון יכול לנבוע מסיבות רבות. לעתים הוא קשור לסו...


רופאים/מטפלים בתחום
פרופ' דן אדרקה פרופ' דן אדרקה
מייסד ומנהל היחידה לגידולי דרכי העיכול בביה"ח שיבא...קרא עוד
ד"ר רונן ברנר ד"ר רונן ברנר
מנהל תחום גידולי מערכת העיכול בביה"ח וולפסון...קרא עוד

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל