האטת פרפור פרוזדורים (Atrial fibrillation)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

פרפור פרוזדורים מלווה בקצב לב מהיר ולא סדיר הגורם לירידה באספקת הדם לגוף. במהלך הפרפור, העליות (= פרוזדורים) מתכווצות בצורה לא סדירה ולא מאורגנת שאינה מתואמת עם חדרי הלב. האירוע מלווה בדרך כלל בתחושה של דפיקות בחזה, קוצר נשימה וחולשה כללית בגוף.  פרפור עליות עשוי להיות מצב זמני וחולף או להישאר כמצב קבוע. על אף שפרפור עליות אינו מצב מסכן חיים מדובר במצב רפואי רציני הדורש לעיתים טיפול רפואי דחוף על מנת למנוע את סיבוכיו.

סימפטומים


כאשר יש פרפור עליות הלב אינו מתכווץ בצורה אופטימאלית כך שיכולת הלב להסתגל למצבים משתנים עלולה להיפגע. עבור אנשים בריאים וצעירים ללא פגיעה נוספת בתפקוד הלבבי פרפור עליות יכול להתגלות במקרה בבדיקה שגרתית למרות שהם לא חשו בשום מגבלה או סימפטום אחר. חלק אחר מהחולים מתלונן על אחד או יותר מהסימפטומים הבאים:
-          דפיקות בחזה או בשפה המקצועית "פלפיטציות", האדם מרגיש את פעימות הלב בחזה ולעיתים הוא אף מודע לכך שקצב הלב הינו מהיר ולא סדיר.
-          ירידה בלחץ הדם.
-          חולשה.
-          סחרחורת.
-          בלבול.
-          קוצר נשימה.
-          כאבים בחזה
הפרפור ובעקבותיו הסימפטומים יכולים להופיע מדי פעם לספר דקות עד שעות ואז להיעלם, מצב זה נקרא פרפור פרוזדורים לפרקים (paroxysmal atrial fibrillation). כאשר מדובר במצב קבוע זה נקרא פרפור עליות כרוני.
  

סיבות וגורמי סיכון

הלב מורכב מארבעה חללים שתי עליות ומתחת להם שני חדרים. בעליה הימנית ממוקם קוצב הלב הטבעי של הלב (SA node) שתפקידו ליצור גירוי חשמלי המעורר את התכווצות סיבי השריר בלב. הגירוי החשמלי גורם להתכווצות העליות ומהם הוא מועבר דרך סיבי הולכה מיוחדים (AV node) אל חדרי הלב. בפרפור עליות העליות מקבלות גירוי חשמלי מהיר ולא סדיר הגורם להם להתכווצות מהירה ביותר כך שההתכווצות אינה יעילה ומקבלים רטט בלבד. למרבה המזל, לא כל האותות החשמליים המיוצרים בעליה מועברים אל החדרים כך שההתכווצות בחדרים נשמרת על פי רוב בקצב של 100-175 פעימות לדקה, קצב גבוה מהתקין של 60 עד 100 לדקה. למרות שקצב זה הינו מהיר מהרגיל התכווצות חדרי הלב נשארת יעילה ולכן הדם מוזרם מהלב אל הריאות ולשאר חלקי הגוף.
הסיבה הנפוצה ביותר לפרפור עליות הינה שינוי מבני בלב שהור נרכש או מולד ובנוסף:
·         יתר לחץ דם.
·          התקפי לב.
·          מסתמי לב פגומים.
·          חוסר איזון מטבולי בעקבות הפרעה בבלוטת התריס או סיבה אחרת.
·          חשיפה לחומרים מעוררים כמו תרופות שונות, סמים, קפה, אלכוהול וסיגריות.
·         פגיעה בקוצב הלב עצמו – תסמונות הסינוס החולה.
·         נפחת או מחלות ריאה אחרות.
·         ניתוח לב בעבר.
·         זיהומים ויראליים.
·         מצבי עומס מוגבר על הגוף כמו דלקת ריאות או ניתוח גדול.
·         דום נשימה בשינה.
 
גורמי הסיכון לפרפור עליות כוללים בין היתר:
גיל: עם העלייה בגיל הסיכון לפיתוח פרפור עולה.
מחלת לב: היסטוריה של מחלת לב קודמת כולל מחלות מסתמיות, ניתוחים בלב והתקפי לב מעלים את הסיכון להתפתחות של פרפור עליות.
יתר לחץ דם: לחץ דם גבוה, במיוחד כאשר אינו מטופל בעזרת תרופות ושינו אורח חיים, מגביר את הסיכון.
אלכוהול: שתיית אלכוהול במיוחד כאשר מדובר בכמות אלכוהול גדולה בזמן קצר מגבירה את הסיכון.
סיפור משפחתי.
  

תופעות נלוות וסיבוכים

שבץ מוחי:  ההתכווצות המהירה והלא סדירה בעליות גורמת לזרימה מעבולתית בעליות שהינה כר פורה להיווצרות קרישי דם בלב. קרישי הדם עלולים להשתחרר מהלב ולחסום כלי דם במוח. הסיכון לשבץ מוחי עולה כאשר הפרפור מלווה ביתר לחץ דם, אי ספיקת לב, אירוע קודם של שבץ מוחי וסוכרת. שימוש בתרופות נוגדות קרישה מפחית את הסיכון לסיבוך זה.
אי ספיקת לב: פרפור שאינו נשלט יכול להוביל להיחלשות הלב ובסופו של דבר למצב של אי ספיקה- מצב בו הלב אינו מספק את כמות הדם הנדרשת לגוף.
פורום גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

ד"ר אייל גל

ד"ר אייל גל
ד"ר אייל גל רופא בכיר, מנהל השירות למחלות המעי הדק במרכז הרפואי רבין, בי"ח בילינסון. אחראי על בדיקת הקפסולה האנדוסקופית במרכז רפואי רבין. אחראי על הסטודנטים במכון. מומחה באנדוסקופיה מתקדמת כולל עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • למה אוכל עושה לי הקלה בקיבה?
 • פליקס
 • 23/08/2017 20:46
 • שלום, יש לי גסטריטיס קל שמפעם לפעם מופיע. שמתי לב שלפעמים אני מרגיש אי נוחות בקיבה. תחושה של כאילו גירוד או איזושהי דלקת. קשה להסביר. אבל כשזה קורה, אני מרגיש שאני חייב לאכול משהו בשביל שזה יעבור. זה מפריע לי כי זה גורם לאכילת יתר וקשה לי להתרכז בעבודה שלי בגלל זה. מה זה יכול להיות? אני שוקל 80 ק"ג ונמצא בסגנון חיים פעיל ועושה ספורט. תודה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבי בטן + כאבים בחזה = בקע סרעפתי?
 • יעל
 • 23/08/2017 16:41
 • ד"ר גל, שלום. לפני מספר שבועות הופיע אצלי כאב חזק בחזה, שהרגיש כמו משהו תפוס. זה כאב שהופיע אצלי מדי פעם מגיל צעיר, אבל תמיד עבר אחרי כמה נשימות עמוקות, שככל הנראה שחררו את מה שנתפס. (מסתבר שזה כאב שמוכר גם לאבא שלי ולאחי, כך שככל הנראה יש לנו חולשה תורשתית כלשהי). רק שהפעם הנשימות לא עזרו, ולמרות שהכאב כבר לא חזק, הוא עדיין שם ודיי מגביל. חשוב לציין, שהפעם הכאב הופיע אחרי שסחבתי משקל כבד. הכאב נמשך בהתחלה כמה ימים, ואז לכאורה עבר. ושבוע אחרי ההתקף הראשון, חזר הכאב בעוצמה חזקה יותר ובליווי של כאבי בטן. אני לא לגמרי בטוחה, אבל נדמה לי שהכאבים בחזה הם באזור הסרעפת. כשאני לובשת חזייה, הלחץ מגביר את הכאב, ונאמר לי שזה מרמז על אזור הסרעפת. בימים שהכאב היה חזק, הוא נמשל לכל האורך מקו החזייה ועד לצוואר. בימים שהכאב חלש הוא לא מתרחק מקו החזייה ביותר מכמה סנטימטרים. כאב הבטן שהופיע באותו היום עם ההתקף השני הוא כאב בבטן העליונה. כאב שמרגיש כמו רעב חזק. באותו היום, אחרי שאכלתי הכאב נחלש משמעותית, וחזר כל פעם בערך שעתיים אחרי האוכל. כרגע הוא כבר חלש יותר, אבל עדיין לא לגמרי עבר. החשד הראשוני שלי לגבי כאב הבטן היה כיב קיבה. בייחוד מכיוון שלקחתי תרופות נגד כאבי ראש שמכילות אספירין (כגון אקסידול) וקראתי שהן יכולות לגרום לכיב קיבה. אחרי שאמרו לי שהכאב בחזה הוא כנראה בסרעפת, גיליתי את האופציה של בקע סרעפתי, אשר לפי הבנתי משלב כאבים בסרעפת ובבטן העליונה. חשוב לציין, שאין לי בחילות, צרבת או גיהוקים, אשר רשומים באתרים שונים כסימפטומים של בקע סרעפתי. רופאת המשפחה שלי לא מצאה שום גורם שיכול לקשר בין שני הכאבים. היא שלחה אותי לבדיקות לב ליתר בטחון (יצאו תקינות באופן לא מפתיע) ואמרה שלדעתה הכאבים בחזה הם בריאות, ושכנראה חסר שם חומר סיכוך ובכל מקרה אין מה לעשות עם זה. לגבי כאב הבטן, לאחר שהתעקשתי, הסכימה להפנות אותי לתבחין נשיפה, שאליו אלך מחר (כך שאין לי עדיין תוצאות). אשמח לשמוע חוות דעת קצת יותר מקצועית בעניין. האם יש קשר בין שני הכאבים? האם זה יכול להיות בקע סרעפתי? ואם לא, מה זה כן יכול להיות? ואם יש צורך לקבוע תור לגסטרואנטרולוג, האם חשוב יותר שהתור יהיה בחודשים הקרובים או שהרופא יהיה טוב? (אם הבדיקה שצריך לעשות פולשנית, עדיף כמובן רופא עם המלצות, ואם יש סכנה להתדרדרות המצב, עדיף רופא שיש לו תור פנוי בתקופה הקרובה). אודה מאוד לדעתך המקצועית והמלצתך לגבי מה צריך לעשות. בתודה רבה מראש, יעל

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שיעול מתמשך
 • אור
 • 23/08/2017 10:10
 • שלום, הבן שלי בן חצי שנה אובחן כסובל מאסטמה ומטופל במשאפים. מצבו השתפר אך עדיין משתעל בהאכלה מבקבוק ובשתיית מים ( בהאכלה עם כפית לא משתעל אולי לעתים רחוקות. כמו כן, הוא חלשלוש עם טונוס נמוך. מה עוד יכולה להיות הבעיה? יצוין שיש לא יציאות טובות ואין לא למיטב ידיעתי כאבי בטן.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא האטת פרפור פרוזדורים

    
האם אנו עומדים בפני פריצת דרך? מחקר חדש מצביע כי יודיד, מרכיב כימי הנמצא גם במלח שולחן, עשוי לסייע בצמצום רה-פרפוזיה, הנזק הנגרם בעקבות חידוש זרימת הדם בעורק לאחר התקף לבהתקף לב הינו מצב הנגרם בעקבות ...
בין אם אתם בתחילת הדרך או כבר בשלב הטיפולים – ישנן מספר שיטות מדעיות בדוקות שיעלו את הסיכויים שלכם להיכנס להריון. כתבה ראשונה בסדרה הקושי בהשגת הריון יכול לנבוע מסיבות רבות. לעתים הוא קשור לסו...

רופאים בתחום
ד"ר טוביה בן גל ד"ר טוביה בן גל
מנהל היחידה לאי ספיקת לב, מרכז רפואי רבין קרא עוד
פרופ' אלי צוקרמן פרופ' אלי צוקרמן
מנהל יחידת הכבד של מחוז חיפה וג"מ ושל מרכז רפואי... קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל