x סגור

דימום ממערכת העיכול (gastrointestinal bleeding)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

דימום ממערכת העיכול אינו מחלה בפני עצמה אלא הוא סימפטום והוא יכול להופיע בעקבות מגוון רחב של מחלות. את הדימום במערכת העיכול מחלקים לדימום ממערכת העיכול העליונה שכוללת את הושט, הקיבה והתריסריון ולדימום ממערכת העיכול התחתונה שכוללת את המעי הדק (בלי התריסריון) והמעי הגס. הדימום יכול להיות קל בלבד ולחלוף ללא טיפול רפואי אבל ישנם מצבים בהם הדימום חמור ומסכן חיים.
בכל מקרה של דימום יש לפנות לקבלת טיפול רפואי.
 
מנהל מחלקת ילדים בביה"ח הדסה עין כרם.

סימפטומים


כאמור דימום במערכת העיכול הינו סימפטום ולא מחלה בפני עצמו. הדימום יכול לגרום לתןפעות נלוות שונות כתלות במיקום הדימום ובכמות הדימום:
 • אנמיה- דימום ממושך יכול לגרום להתפתחות של אנמיה בדרך כלל בעקבות חוסר בכמות מספיקה של ברזל ליצור של המוגלובין האובד בדימום.
 • דם סמוי- הדימום הוא בכמות נמוכה ולכן אי אפשר לראות אותו אבל בבדיקת מעבדה פשוטה ניתן לזהות עקבות אפילו של דימום קטן יחסית.
 • מלנה- הצואה היא במבע שחור הנגרם בגלל הופעה של דם מעוכל בצואה.
 • המטוכזיה (hematochezia) - צואה בצבע דמי, בעקבות דימום מהחלקים התחתונים בהם הדם לא מספיק להתעכל או דימום בכמות גדולה.
 • המטואמזיס (hematoemesis) – הקאה של דם בעקבות דימום ממערכת העיכול העליונה.
 • סימפטומים כלליים של דימום כמו חולשה, עייפות, קוצר נשימה, חיוורון וירידה בלחץ דם.
  

סיבות וגורמי סיכון

הסיבות הנפוצות לדימום ממערכת העיכול העליונה הם:
·         כיב פפטי (אולקוס) בקיבה או בתריסריון - כיב נגרם בעקבות החומציות הגבוהה בקיבה באנשים בהם יש עודף בחומצה או ירידה בהגנה הטבעית של רירית הקיבה או התריסריון בגלל חיידק או תרופות. הכיב יכול להעמיק ולפגוע בכלי הדם בדופן האיברים ולגרום לדימום.
·         דלקת בקיבה - דלקת של הקיבה נגרמת ממצבים שונים הגורמים לגירוי של רירית הקיבה שעלולה להתפתח לדימום.
·         דליות בוושט – דליות הינם ורידים בהם יש גודש של דם. דליות בוושט נוטות להתפתח אצל אנשים הסובלים מיתר לחץ דם בשער הכבד. הווריד שאינו בנוי להתמודד עם לחצים גבוהים מתנפח ליצירת דליות ובסופו של דבר הוא יכול להתפוצץ ולהוביל לדימום משמעותי בוושט שעלול להסתיים במוות.
·          קרעים בוושט - נגרמים במצבים של גירוי חוזר של הוושט בעקבות הקאות חוזרות נפוץ אצל אלכוהוליסטים, אנורקטיות בעקבות שיעול ממושך ובמצבים נוספים.
 
הסיבות הנפוצות ביותר לדימום ממערכת העיכול התחתונה הם:
·         מחלת סעיפים (diverticulosis) – מחלה זו נפוצה מאד ושכיחותה עולה עם הגיל. במחלה זו, נוצרת הרחבה מקומית של הדופן בנקודות חולשה שעלולות לגרום לדימום.
·           אנגיודיספלזיה – מצב בו יש כלי הדם אינם נמצאים במצב הנורמאלי במרכת העיכול ולכן יש להם נטיה לדמם.
·          טחורים – הרחבות של ורידים באזור המעי הישר (רקטום) יכולים לגרום לכאבים עזים ובעלי נטייה לדמם.
·         פיסורות אנאליות - קרעים באזור החלחולת (פי הטבעת).
·         פוליפים – צמיחה של רקמה מעבר למצב התקין. חלק מהפוליפם הינם התחלה של גידולים סרטניים.
 
פורום גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

ד"ר אייל גל

ד"ר אייל גל
רופא בכיר, מנהל השירות למחלות המעי הדק במרכז הרפואי רבין, בי"ח בילינסון. אחראי על בדיקת הקפסולה האנדוסקופית במרכז רפואי רבין. אחראי על הסטודנטים במכון. מומחה באנדוסקופיה מתקדמת כולל עוד...

ד"ר יורם רוזנבך

ד"ר יורם רוזנבך
ד״ר יורם רוזנבך נמנה עם צוות מייסדי המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל.עד פרישתו לגמלאות כיהן כסגן מנהל המכון. בשנת 2010 זכה בפרס העובד המצטיין של מנכ״ל ביה״ח ופרס המנכ״ל של עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שאלה על רפלוקס בסיטואציה מורכבת..
 • אביב
 • 21/08/2014 14:24
 • שלום דר',
  יש לי רפלוקס בלילה. לאחרונה ביצעתי רנטגן וקיבלתי רק את הסיכום [ללא הצילומים] בו הרופא אכן רשם ש''קיים בקע סרעפתי לכיוון הוושט''.
  הרקע למקרה:
  לפני 8 שנים עשיתי טבעת להורדה במשקל. ירדתי 15 ק''ג בטוטאל, ואני מרוצה, למרות שנותרתי עם עודף משקל משמעותי.
  בנוסף, עשיתי שרוול לפני שנתיים, ללא הוצאת הטבעת. גם מניתוח זה אני מרוצה, וירדתי בטוטאל 15 ק''ג נוספים.
  לפני כ- 3 חודשים בלבד החל לי רפלוקס, ותדיר.
  הלכתי לבדיקה אצל הגסטרו [דר' יוסיפוביץ או משהו כזה, מרפאת ראשלצ של הכללית], שלדעתי לא מספיק מקצועית. היא כלל לא האמינה לי שעשיתי גם טבעת וגם שרוול, והתווכחה אתי על זה. גם לאחר שבדקה אותי וראתה את הבליטה של הקונטרול של הטבעת בבטן מתחת לעור, היא עדיין רשמה ''טוען שיש לו טבעת'' [היא גם החלה את סיכום הביקור ב''סובל מבעיות נפשיות, לוקח רסיטל... זה מה שחשוב לה??]
  בקיצור, טענתה העיקרית הייתה: או להוציא את הטבעת - או כלום. טענה שאי אפשר לעשות גם ניתוח וגם להשאיר את הטבעת. לדעתי הגישה שלה מיושנת ''ווין-לוז'' [אין אצלה כנראה ווין-ווין.. דהיינו גם ניתוח וגם להשאיר טבעת רחמנא ליצלן..]. למרות שאיני רופא, אני עדיין מאמין שניתן גם לעשות ניתוח וגם להותיר את הטבעת.
  לכן, שתי שאלות לי אליך:
  א. האם ניתן לעשות ניתוח לתיקון או שיפור הבקע גם ללא הסרת הטבעת? אודה לתשובה האם כן / לא / במקרים מסויימים, וכו' [ולא תשובה כמו ''צריך לראות את הצילומים''. פשוט לרשום לי אם יש מקרים שבהם כן ניתן, או שלא ניתן בשום מקרה]. תודה.
  ב. ראיתי במידע רפואי שאחת השיטות לסילוק הרפלוקס ללא ניתוח או גורמים רפואיים היא שהזווית של המיטה תהיה בזווית של 15 מעלות. אכן שיניתי את הזווית של המזרון [הוספתי כריות ושמיכות תחת המזרון באופן הומוגני כדי שהמזרון יהיה 15% מעלות, ועשיתי שהוא גם יהיה ישר בלי שקעים[, והאמת היא שהרפלוקס כמעט נמוג מאז!]. אז שאלתי אליך לגבי זה, האם יכול להיות נזק מכך שאני ישן על מזרן בזווית של 15 מעלות? כלומר, האם הגוף חייב להיות אנכי לגמרי בזמן השינה? או שזה בסדר לישון בזווית של 15 מעלות? [15 מעלות זה משהו כמו זווית של שכיבה על כיסא נוח בבריכה...]
  אודה לתשובותיך על 2 הנושאים שהעליתי [הניתוח, וזווית המיטה].
  בברכת יום טוב
  אביב זלוטניק

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • גיהוק בזמן אכילה
 • אחד
 • 21/08/2014 15:53
 • שלום,

  אין לי מושג אם זה קשור לפורום הזה או לא.

  בשנים האחרונות קורה לי מצב שאני אוכל מוצרי מזון כמו לחם, פסטות, שניצלים וכו'
  ובזמן האכילה פתאום מגיע לי מצב שאני מרגיש שכל האוכל "נתקע בדרך", אני מתחיל לגהק ורק מים הוא הפתרון. ברגע שאני שותה, אני מרגיש בהתחלה שהמים מנסים לדחוף את כל האוכל ואחרי ששתיתי מספיק הכל עובר. למה זה קורה? האם זה טבעי? תודה! (מקווה שהצלחתי להסביר את עצמי)

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • בחילות כבר מעל חמישה ימים
 • אירה
 • 21/08/2014 12:15
 • שלום, בתחילת השבוע התחלתי להקיא ולשלשל. הלכתי לרופא משפחה והוא אמר שזה כניראה וירוס או חיידק.
  עברו עלי שלושה ימים קשים מאד שבמהלכם הלכתי לעשות בדיקת דם.
  אך הבדיקות לא הראו דבר, הכל היה בנורמה וגם הספירת דם היתה תקינה.
  ביומיים האחרונים בבוקר התחילו לי התקפי כאב נוראיים בבטן העליונה שמקרינים לגב. אני לא מסוגלת לנשום מרוב שזה כואב. בסוף אחרי שעתיים שלוש ואחרי שאני מכריחה את עצמי לאכול משהו הכאבים עוברים ואני נשארת עם בחילה מתמדת.
  הרופא משפחה טוען שזה וירוס אך אני לא מבינה למה זה לוקח כל כך הרבה ימים לעבור?

  אני פוחדת שזה כבר יותר מידי זמן בשביל וירוס למה זה לא עובר? אני סובלת כל היום מכאבים ובחילות ולא מצליחה להתגבר. האם יכול להיות לזה הסבר אחר? ולמה הבדיקות דם יצאו תקינות אם זה וירוס? הכדוריות דם הלבנות לא אמורות להיות מרובות?

  תודה,
  אירה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא דימום ממערכת העיכול

    
ארגון ה- FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקני) הודיע כי החליט להעניק את אישורו לאפליקציה חדשה שנוספה למערכת האבחון של גיוון אימג'ינג, מפתחת הקפסולה המצלמת. מדובר באפליקציה העושה שימוש בטכנולוגיה ...
שימוש ארוך טווח באספירין למניעה של מחלות לב מגביר את הסיכון לדימומים ממערכת העיכול, אפילו במינונים הנמוכים, או בשחרור מושהה. במחקר זה, אשר פורסם בגיליון נובמבר האחרון של ה British medical Jour...


חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה
רופאים/מטפלים בתחום
פרופ' איאן גרלנק פרופ' איאן גרלנק
מומחה לגסטרואנטרולוג...קרא עוד
ד"ר אייל גל ד"ר אייל גל
מנהל השירות למחלות ה...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל