x סגור

אנמיה (Anemia)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

אנמיה הינה מצב רפואי אשר בו אין בגוף שלך כמות מספקת של תאי דם אדומים על מנת לשאת כמות מספקת של חמצן אל עבר הרקמות שלך. במידה ואתה נמצא במצב אנמי סביר להניח שתחוש עייפות לעיתים קרובות.
ישנם מספר זנים שונים של אנמיה, כל זן והגורם הייחודי לו. אמניה יכולה להיות מצב זמני או מצב רפואי מתמשך, והיא יכולה לנוע ממצב מתון ועד חמור.

עליך לגשת לרופא המטפל בך במידה ואתה חושד כי יש לך אנמיה, וזאת מכיוון שמחלה זו יכולה להיות סימן מקדים להתפתחותה של מחלה חמורה יותר. הטיפולים של אנמיה נעים החל מנטילת תוספי תזונה ועד לצורך בטיפולים רפואיים. ייתכן ויש ביכולתך למנוע זנים מסוימים של אנמיה על ידי הקפדה על תזונה מאוזנת, מגוונת ובריאה.

מנהל המרפאה להמטו-אונקולוגיה ילדים במרכז הרפואי איכילוב תל-אביב

סימפטומים


התסמינים של אנמיה הם מגוונים ומשתנים וזאת בהתאם לגורם להופעת אנמיה. 

התסמינים יכולים לכלול בין השאר:

·         עייפות
·         גוון עור חיוור
·         דפיקות לב מהירות ובלתי סדירות
·         קוצר נשימה
·         כאבים בחזה
·         סחרחורת
·         שינויים במצב התודעתי
·         ידיים ורגליים קרות
·         כאבי ראש

בתחילת הדרך אנמיה יכולה להיות מתונה מאוד ובלתי מורגשת. אולם התסמינים מתגברים ככל שהמחלה הולכת ומחמירה.

סיבות וגורמי סיכון

הדם מורכב מנוזל המכונה פלסמה ותאים. שלושה סוגים שונים של תאי דם צפים בתוך הפלסמה:

תאי דם לבנים (לויקוציטים).
תאי דם אלה נלחמים בזיהומים.

טסיות.
תאי דם אלה מסייעים לדם להקריש לאחר פציעה.

תאי דם אדומים (אריתרוציטים). תאי דם אלה נושאים את החמצן מן הריאות שלך, באמצעות זרם הדם, אל עבר המוח, האיברים החיוניים האחרים והרקמות בגופך. הגוף שלך זקוק לאספקה שוטפת של דם מחומצן על מנת לתפקד כראוי. הדם המחומצן מעניק לגוף שלך את האנרגיה לו הוא זקוק וכן הוא מעניק לעור שלך מראה בריא וזוהר.

תאי הדם האדומים מכילים המוגלובין
– חלבון עשיר בברזל שצבעו אדום אשר מעניק לדם את צבעו. ההמוגלובין מאפשר לתאי הדם האדומים לשאת את החמצן מן הריאות שלך אל עבר שאר החלקים של הגוף, ולשאת את דו תחמוצת הפחמן מן הגוף בחזרה אל עבר הריאות, כך שתוכל לנשוף אותו החוצה.

מרבית תאי הדם, ובכללם תאי הדם האדומים, מיוצרים באופן תדיר בלשד העצמות שלך – חומר ספוגי בצבע אדום אשר נמצא בתוך החללים של העצמות הגדולות בגופך. על מנת לייצר המוגלובין ותאי דם אדומים, הגוף שלך זקוק לברזל, מינרלים אחרים, ויטמינים וחלבונים הנמצאים במזון אותו אתה אוכל.

הגורמים לזני אנמיה נפוצים

במידה ואתה אנמי, הגוף שלך לא מייצר מספיק תאי דם אדומים, הוא מאבד יותר מדי מהם או שהוא משמיד אותם מהר יותר ממה הוא מסוגל לייצר תאי דם חדשים. הזנים הנפוצים של אנמיה והגורמים להם כוללים בין השאר:

אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל.
זן נפוץ זה של אנמיה תוקף בערך שניים עד שלושה אחוזים מן האוכלוסייה הבוגרת בארצות הברית. הגורם להופעתה הוא מחסור של ברזל בגוף שלך. לשד העצמות שלך זקוק לברזל על מנת לייצר המוגלובין. ללא אספקה ראויה של ברזל הגוף שלך לא מסוגל לייצר כמות מספקת של המוגלובין עבור תאי הדם האדומים. התוצאה היא אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל.

אנמיה כתוצאה ממחסור בויטמינים.
בנוסף לברזל הגוף שלך זקוק לחומצה פולית וגם לויטמין 12-B על מנת לייצר כמות מספקת של תאי דם אדומים ובריאים. משטר תזונה, החסר את אחד ממרכיבי המזון החיוניים הללו ואחרים, עלול להביא למצב של ירידה ביצירת תאי הדם האדומים. יתר על כן, ישנם בני אדם שגופם לא מסוגל לספוג את ויטמין ה 12-B בצורה יעילה.

אנמיה כתופעת לוואי של מחלה כרונית.
מספר מחלות כרוניות - כגון סרטן, איידס, שגרון, מחלת קרוהן ומחלות דלקתיות כרוניות נוספות – יכולות להשפיע על ייצור תאי הדם האדומים, ועלולות להוביל למצב של אנמיה כרונית. כשל בתפקודי הכליות יכול אף הוא להביא למצב של אנמיה.

אנמיה אפלסטית (בלתי מפותחת).
זהו זן נדיר מאוד, ומסכן חיים, של אנמיה, הנגרם על ידי ירידה ביכולת לשד העצמות לייצר את שלושת הסוגים של תאי הדם – תאי הדם האדומים, הלבנים וטסיות הדם. במרבית המקרים הגורם להתפתחותה של אנמיה האפלסטית אינו ידוע, אך נוטים לחשוב כי היא קשורה למחלות הפוגעות בתפקודה של המערכת החיסונית.

אנמיה כתוצאה ממחלה בלשד העצמות.
מגוון רחב של מחלות, כגון לוקמיה ומילודיפלאסיה (Myelodysplasia) שהיא מצב רפואי טרום לוקמי, יכולות לגרום להתפתחות אנמיה ולהשפיע על לשד העצמות שלך. ההשפעות של הפרעות הסרטן ודמויי הסרטן הללו עלולות לנוע בין שינוי מתון מאוד בכמויות הייצור של תאי הדם ועד להשבתה מוחלטת ומסכנת חיים של ייצור תאי הדם. סוגי סרטן אחרים התוקפים את הדם ואת לשד העצמות, כגון מיאלומה נפוצה (Multiple Myeloma), הפרעות מיאלואידיות (myeloproliferative disorders) ולימפומה (Lymphoma), יכולים גם הם לגרום להופעתה של אנמיה.

אנמיה כתוצאה מתמס דם.
קבוצה זו של זני אנמיה מתפתחת כאשר תאי הדם האדומים מושמדים מהר יותר ממה שלשד העצמות מסוגל לייצר תאי דם חדשים. 

מחלות דם מסוימות יכולות לגרום להשמדה מוגברת של תאי הדם האדומים. הפרעות במערכת החיסונית של הגוף יכולות לגרום לגוף שלך לייצר נוגדנים לתאי הדם האדומים, ולגרום להשמדתם בטרם עת. נטילת תרופות מסוימות, כגון זנים שונים של אנטיביוטיקה המשמשות לטיפול בזיהומים שונים, יכולות אף היא לגרום להשמדתם של תאי הדם האדומים.

אנמיה של תאי החרמש.
זהו סוג אמניה, לעיתים חריפה, העובר בתורשה, ובמרבית המקרים תוקף בני אדם ממוצא אפריקני, ערבי או ים תיכוני. זן זה של אמניה נגרם כתוצאה מפגם בהמוגלובין אשר גורם לתאי הדם האדומים להיות בעלי צורה חריגה הדומה לחרמש. צורה חריגה זו של תאי הדם האדומים גורמת לתאי הדם להתנוון ולמות בטרם עת, ולגרום למחסור כרוני בתאי הדם האדומים.

זני אנמיה אחרים.
ישנם מספר זנים נוספים של אנמיה, זנים נדירים יותר כגון תלסמיה (Thalassemia) וזני אנמיה הנגרמים כתוצאה מפגמים בהמוגלובין.
לעיתים לא ניתן להגיע לאבחנה מדויקת לסיבת הופעתה של האנמיה.

גורמי הסיכון להופעתה של האנמיה כוללים בין השאר:

תזונה לקויה. כל אדם – צעיר או מבוגר – אשר התזונה שלו מורכבת על פי רוב ממזונות העניים בברזל ובויטמינים, ובעיקר עניים בחומצה פולית, נמצא בקבוצת סיכון ללקות באנמיה. הגוף שלך זקוק לברזל, חלבון וויטמינים על מנת לייצר כמות מספקת של תאי דם אדומים.

מחלות והפרעות במעיים.
במידה ואתה סובל ממחלות או הפרעות במעיים אשר יכולות להשפיע על ספיגת מרכיבי המזון במעי הדק – כגון מחלת קרוהן וצליאק – אתה נמצא בקבוצת הסיכון ללקות באנמיה. ביצוע ניתוח להסרת חלק או טיפול בחלק הפגוע במעי הדק שלך, אשר בו נספגים מרכיבי המזון, יכול להוביל למחסור במרכיבי מזון מסוימים ולאנמיה. 
 
המחזור החודשי- ככלל נשים בגיל הפוריות נמצאות בקבוצת הסיכון הגבוהה יותר ללקות באנמיה כתוצאה ממחסור בברזל, יחסית לגברים. וזאת מכיוון שנשים מאבדות כמויות מסוימות של דם – וכתוצאה מכך גם ברזל, בזמן המחזור החודשי שלהן.

הריון.
במידה ואת בהריון, את נמצאת בקבוצת סיכון גבוהה יותר לסבול מאנמיה כתוצאה ממחסור בברזל, וזאת מכיוון שמצבורי הברזל שלך צריכים עתה לתמוך בנפח דם גדול הרבה יותר מאשר בדרך כלל כמו גם להוות מקור להמוגלובין לעובר הגדל בקרבך.

מחלות ומצבים כרוניים.
לדוגמא במידה והינך סובל ממחלת הסרטן, מכשל בתפקודי הכליה או הכבד, או כל מצב רפואי כרוני אחר, ייתכן ואתה משתייך לקבוצת הסיכון לפתח אנמיה המכונה אנמיה כתוצאה ממחלה כרונית. מצבים רפואיים אלה עלולים לגרום למחסור בתאי דם אדומים. איבוד דם, איטי אך כרוני, כתוצאה מכיב כיבה או מקום אחר בגוף שלך יכול לכלות את מאגרי הברזל שבגופך, ולגרום לאנמיה כתוצאה ממחסור בברזל.

תורשה משפחתית.
במידה ובמשפחתך קיימת היסטוריה של אנמיה העוברת בתורשה, כגון אנמיה של תאי החרמש, אתה נמצא בקבוצת סיכון ללקות באנמיה על בסיס תורשתי.

תופעות נלוות וסיבוכים

כאשר אנמיה אינה מטופלת, היא יכולה לגרום להופעתם של תופעות לוואי שונות, ובניהן בין השאר:

עייפות יתר. במצב של אנמיה חמורה ייתכן ותחוש עייף עד כדי כך שאינך מסוגל יותר לבצע את מטלותיך היום יומיות והפשוטות ביותר. אתה תהייה עייף מדי בכדי לשחק או לעבוד.

בעיות לבביות.
אנמיה עלולה להוביל להופעתן של דפיקות לב מהירות ובלתי סדירות – הפרעות בקצב הלב (arrhythmia). במצב של אנמיה הלב שלך צריך לדחוס דם רב יותר על מנת לפצות על המחסור בחמצן בדם שלך. דבר זה יכול להוביל אפילו עד כדי מצב של אי ספיקת לב.

נזקים עצביים.
ויטמין 12-B הינו חיוני לא רק לצורך יצירת תאי דם אדומים בריאים, אלא גם לצורך תפקוד בריא של מערכת העצבים שלך.

שינויים במצב התודעתי
. מחסור בויטמין 12-B יכול להשפיע גם על תפקודי המוח התקינים שלך.

מוות.
סוגי אנמיה מסוימים העוברים בתורשה, כגון אנמיה של תאי החרמש, יכולים להוביל לסיבוכים רפואיים חמורים ומסכני חיים. איבוד כמויות דם גדולות על פני פרק זמן קצר מוביל בדרך כלל למצב של אנמיה חמורה, וזו יכולה להיות קטלנית.

פורום המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים

ד"ר דרור לוין

ד"ר דרור לוין מנהל מרפאה המטואונקולוגיה ילדים איכלוב
ד"ר דרור לוין, רופא ילדים בכיר בבית החולים לילדים "דנה". מנהל המרפאה להמטו-אונקולוגיה ילדים במרכז הרפואי סורסקי תל-אביב. מרכז את הטיפול האונקולוגי בגידולי עצם ורקמה רכה (סרקומה) עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ספירת דם לא תקינה לילד בן 11
 • רחלי
 • 17/08/2014 01:42
 • הבן שלי בן 11 יוצאים לו מכות
  כחולות ברגלים מקדימה .
  ספרית הדם לא יצא טובה .טסיות כדוריות לבנות ואדומות נמוכות ובאותו השורה .
  חוץ מהסימנים הכחולים אין שום דבר .ילד בריא לחלוטין .
  החליטו לעשות לא בדיקת מח עצם והוציאו יותר דם ממח עצם .
  וביקשו שנעשה בדיקה חוזרת .
  חרב עלינו עולמנו מה לעשות ??
  תודה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ד''ר לוין נעדר מהפורום החודש עקב מילואים במצע "צוק איתן"
 • נ
 • 09/08/2014 04:57
 • היום, כשקראתי את עיתון "7 ימים" ידעתי ששמך קרץ לי, ורק אז נזכרתי שאתה הרי מנהל הפורום והבנתי למה לא ענית על השאלות כלכך הרבה זמן.

  הרשה לי לומר שעבודתך-עבודת קודש, והתפקיד שמילאת בגבול הופך אותך ללא פחות גיבור מכל שאר חיילינו שנכנסו להלחם בעזה.

  תודה לך, וישר כח.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • אדנופתיה?
 • נ
 • 19/07/2014 07:59
 • קצת היסטוריה לפני:
  אני בת 18, כבר שנה תחת מעקב סונר לליפומה (גוש שומני שפיר) באמצע הצוואר שעברה כבר 7 US, שני MRI ושני ניקורים. בUS-"מודגם נגע הדי שטחי מוגדר ויציב, ללא קשר לרקמות עמוקות, באיזור תת לסתי מימין, 2.2*0.9*2.5 סמ', ללא צביעה מוגברת בדופלר צבע, נראה תהליך שומני". בכל תקופת המעקב, מאוגוסט שעבר, לא היו כל שינויים במבנה הגוש, אך הוא כן גדל מ2 ס''מ באוגוסט שעבר ל2.5 סמ' עד היום.
  בניקורים-הוצאו רק תאי שומן, דם וקצף.
  בMRI-לא הודגם כל גוש מוגדר החשוד כליפומה בשתי הבדיקות. גם לא בהזרקת חומר ניגוד, הרכבת הסליל המגנטי מסביב לצוואר והקפסולה השומנית שהוצמדה לעור לסימון מיקום הגוש מבחוץ.
  בבדיקת מומחה אא''ג מבלינסון ועוד אחד משיבא שעברו על כל הבדיקות-"נמוש גוש רך המתאים לליפומה באיזור תת לסתי קרוב לקו האמצע".

  לעינייננו על הבלוטות-בבדיקת רופא המשפחה (מישוש הגוש ובחינת הUS האחרון מיוני) הוא איבחן אדנופתיה לפי הUS, לא בטוחה אם גם במישוש, בו נכתב-"בלוטת לימפה תת לסתית מימין-2.3*0.5 ס''מ בעלת מבנה שמור, בלוטת לימפה תת לסתית משמאל-1.6*0.6 ס''מ בעלת מבנה שמור. שתיהן עם וסקולריזציה תקינה". לא נכתב בפיענוח הבדיקה שיש אדנופתיה ושיש מקום למעקב, אך רופא המשפחה המליץ לי מאוד לפנות להמטולוג בבלינסון לבדיקת הבלוטות.
  לצערי בכל הUS שעברתי בחודשים האחרונים לא פורטו מימדי הבלוטות התת לסתיות כך שקשה לדעת את הדרגתיות הגדילה שלהן, רק נכתב שהן במראה וגודל תקינים, אבל בUS מנובמבר שנה שעברה כן נכתב:

  "צד ימין-לא הודגמו בלוטות לימפה מוגדלות בשרשרת היוגולרית.
  תת לסתית מימין-מספר בלוטות לימפה בגודל עד 0.9 סמ' עם שער שומני תקין.
  בזווית הלסת מימין-בלוטות לימפה בגודל עד 1.5 מ' עם שער שומני תקין.
  צד שמאל-הודגמה בלוטת לימפה בשרשרת היוגולרית בגודל 1.1 סמ' עם שער שומני תקין.
  תת לסתית משמאל-בלוטת למפה בגודל 0.8 ס''מ עם שער שומני תקין.
  בזווית הלסת משמאל-בלוטת לימפה בגודל 1.2 סמ' עם שער שומני תקין".

  האם לדעתך, לפי הUS האחרון מיוני, אכן הבלוטות בגודל חריג שמצריך בדיקת המטולוג או המטואונקולוג (האם יש עדיפות להמטואונקולוג, לכל מקרה שלא יהיה)? בבדיקות האא''ג בשני בתי החולים לא נאמר דבר על הבלוטות, וגם בMRI לא צויין דבר לגבי הבלוטות.
  האם בהתחשב בכל ההיסטוריה של הליפומה שגדלה אך לא מודגמת בMRI יש סיבה לחשוש ולבצע בדיקות נוספות לה או לבלוטות הלימפה?
  כל תקופת המעקב השנה לא עברתי מחלת חום או זיהומים גם לא בשיניים\חניכיים, אבל כן יש לי כאב בצד ימין שעולה לי עד הלסת והאוזן מדי פעם, אם כי מעולם לא ייחסתי זאת לבלוטות לימפה מוגדלות אלא לליפומה באותו צד.

  אציין גם שבבדיקות הדם מעט חריגות-מעט אנמיה, המוגלובין 11.5,
  חומצה פולית 9.8,
  ויטמין D 37.2
  c reactive protein 0.65
  HCT 34
  MCV 79.6
  בשתן-אריתרוציטים 33
  לויקוציטים 250
  תרבית שלילית (יש קצת תכיפות במתן שתן בשבועיים האחרונים וגם צמא, אבל גלוקוז תקין וללא כאב בהטלת שתן).

  אשמח לדעתך ולכל המלצה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • כלומר, לימפדנופתיה
 • נ
 • 19/07/2014 08:26
 • בנוסף, ערכי אלבומין-גלובולין חריגים
 • נ
 • 09/08/2014 04:51
 • כנראה כשהתרשם מלימפדנופטיה, החליט לשלוח אותי גם לבדיקות אלה. התוצאות מעט חריגות:
  ALBUMINׂ BY EP-52.7
  גלובולין אלפא 1
  4.2
  גלובולין אלפא 2
  11.9
  גלובולין בטא 1
  6.7
  גלובולין בטא 2
  5.4
  גלובולין גמא
  19.1

  כרגע הרופא שלי נתן לי לעשות איסוף שתן BJ ובדיקת דם FLC לשלילת מיאלומה והפנה גם להמטולוג ולUS בטן עליונה ותחתונה, אך להבנתי המחלה הזו מופיעה ב99.8 אחוז מהמקרים במבוגרים מעל גיל 60.
  מה הסיכוי שבת 18, בריאה (למעט שנה תופעות של כאבים עמומים ובלתי סדירים בחזה הימני ואסתמה) תחלה במחלה כזו? האם הסימפטומים שלי מתאימים להופעת המחלה בלשד העצם בצלעות? אם אכן הייתה מיאלומה היו מזהים בעיה בלשד העצם במיפוי (שנעשה לצלעות לשלילת בעיה גרמית\לשדית-יצא שלילי, וכך גם US בית חזה ושד שיצא שלילי), לא כן?
  אילו עוד בדיקות כדאי לעשות? האם במקרה שלי יש דחיפות כלשהי לטיפול אצל המטולוג\ביצוע בדיקות נוספות?

  תודה, וכל הכבוד על מילוי תפקידך המופתי במילואים!

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  מאמרים לפי נושא אנמיה

  מאמרים נוספים  
אחת האמירות הידועות על קשר אם וילד מבוססת על כך שהוא ינק משד אימו. אמירה זו באה לומר שלא רק שהיא ילדה אותו, היא גם האכילה אותו בימיו הראשונים ומכאן מבוסס הקשר החזק בין השניים. אם כך, הרי שהאם בוודאי ת...
חיסון סינתטי נגד קדחת הביצות (מלריה) אשר נמצא בשלבי ניסוי, נמצא בטוח ויעיל בבני אדם. כך מדווחים חוקרים מארה"ב ומשוויץ במחקר שפורסם ב The Journal of Immunology. מחקר זה הוא הראשון שב...
בכל רחבי העולם עמלים רופאים וחוקרים על השימוש בתאי גזע מדם טבורי לריפוי מחלות, ממחלת פרקינסון ועד בעיות לב, משיתוק מוחין ועד סוכרת. ריכזנו את הסיפורים על השימושים המתקדמים והנועזים ביותר באוצר שהטבע מ...
באנשים מבוגרים שגילם מעל 70, עם חסר קל - בינוני ברמות B12 בדם, יש צורך כנראה במינון דרך הפה של פי 200 מהכמות המומלצת היומית (recommended dietary allowance או RDA) על מנת להשלים חסר זה, כך תואר...
תאי גזע טבוריים משמשים כיום הליך רפואי מקובל בהשתלות מוח עצם לריפוי כ-60 סוגים שונים של מחלות של מערכת החיסון והדם. בעקבות ההכרה בחשיבותם הוקמו עשרות בנקי דם טבורי בעולם. המטרה - שימור הדם ל...
הברזל מצוי בכמה מולקולות (מטאלו-פרוטאינים) חשובות מאוד לתפקודו התקין של גוף האדם, בין השאר מולקולות ההמוגלובין והמיוגלובין שתפקידן לאגור ולהעביר חמצן. כיוון שכך, הברזל חיוני להתפתחות התקינה, בעיקר...
מזה שנים מתנהל ויכוח, בין חברות המייצרות ומשווקות תוספי מזון לבין חוקרים ורופאים, על טיבם של אותם תוספי תזונה ויעילותם. ויכוח זה מדווח מדי פעם בתקשורת, אך אין זה מונע מהאוכלוסייה לצרוך אותם. ואכן...
כתבה שניה בסדרת המדריכים, והפעם - פענוח ספירת דם * בדיקות מעבדה מהוות נדבך מרכזי ביכולת האבחנה הרפואית. חשוב להבין שלערכי בדיקות מעבדה יש משמעות כחלק מהשאלה הרפואית בגללה הם נשלחו. לעיתים, תוצאה זה...
חלק בלתי נפרד מפעילות יעילה של תרופות, הוא אופן צריכתן. אופן צריכת תרופות חשוב לא רק מבחינת בטיחות הטיפול התרופתי, אלא גם כי צריכה לא נכונה של תרופה תפגע ביעילותה, ויכולה להגביר משמעותית את הסיכון לכי...
האם כל מי שעוסק בספורט חייב לחזק את התזונה בתוספים של ויטמינים ומינרלים או שתפריט מאוזן יספיק? מה הם ויטמינים ומינרלים? ויטמינים הינם קבוצה של תרכובות אורגניות בעלות פעילות ביולוגית, החיוניות לתפ...


חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה
רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר דרור לוין ד"ר דרור לוין
מנהל מרפאה המטואונקו...קרא עוד
ד"ר ישי עופרן ד"ר ישי עופרן
מנהל מחלקת האשפוז הה...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל