אנמיה (Anemia)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

אנמיה הינה מצב רפואי אשר בו אין בגוף שלך כמות מספקת של תאי דם אדומים על מנת לשאת כמות מספקת של חמצן אל עבר הרקמות שלך. במידה ואתה נמצא במצב אנמי סביר להניח שתחוש עייפות לעיתים קרובות.
ישנם מספר זנים שונים של אנמיה, כל זן והגורם הייחודי לו. אמניה יכולה להיות מצב זמני או מצב רפואי מתמשך, והיא יכולה לנוע ממצב מתון ועד חמור.

עליך לגשת לרופא המטפל בך במידה ואתה חושד כי יש לך אנמיה, וזאת מכיוון שמחלה זו יכולה להיות סימן מקדים להתפתחותה של מחלה חמורה יותר. הטיפולים של אנמיה נעים החל מנטילת תוספי תזונה ועד לצורך בטיפולים רפואיים. ייתכן ויש ביכולתך למנוע זנים מסוימים של אנמיה על ידי הקפדה על תזונה מאוזנת, מגוונת ובריאה.

סימפטומים


התסמינים של אנמיה הם מגוונים ומשתנים וזאת בהתאם לגורם להופעת אנמיה. 

התסמינים יכולים לכלול בין השאר:

·         עייפות
·         גוון עור חיוור
·         דפיקות לב מהירות ובלתי סדירות
·         קוצר נשימה
·         כאבים בחזה
·         סחרחורת
·         שינויים במצב התודעתי
·         ידיים ורגליים קרות
·         כאבי ראש

בתחילת הדרך אנמיה יכולה להיות מתונה מאוד ובלתי מורגשת. אולם התסמינים מתגברים ככל שהמחלה הולכת ומחמירה.

סיבות וגורמי סיכון

הדם מורכב מנוזל המכונה פלסמה ותאים. שלושה סוגים שונים של תאי דם צפים בתוך הפלסמה:

תאי דם לבנים (לויקוציטים).
תאי דם אלה נלחמים בזיהומים.

טסיות.
תאי דם אלה מסייעים לדם להקריש לאחר פציעה.

תאי דם אדומים (אריתרוציטים). תאי דם אלה נושאים את החמצן מן הריאות שלך, באמצעות זרם הדם, אל עבר המוח, האיברים החיוניים האחרים והרקמות בגופך. הגוף שלך זקוק לאספקה שוטפת של דם מחומצן על מנת לתפקד כראוי. הדם המחומצן מעניק לגוף שלך את האנרגיה לו הוא זקוק וכן הוא מעניק לעור שלך מראה בריא וזוהר.

תאי הדם האדומים מכילים המוגלובין
– חלבון עשיר בברזל שצבעו אדום אשר מעניק לדם את צבעו. ההמוגלובין מאפשר לתאי הדם האדומים לשאת את החמצן מן הריאות שלך אל עבר שאר החלקים של הגוף, ולשאת את דו תחמוצת הפחמן מן הגוף בחזרה אל עבר הריאות, כך שתוכל לנשוף אותו החוצה.

מרבית תאי הדם, ובכללם תאי הדם האדומים, מיוצרים באופן תדיר בלשד העצמות שלך – חומר ספוגי בצבע אדום אשר נמצא בתוך החללים של העצמות הגדולות בגופך. על מנת לייצר המוגלובין ותאי דם אדומים, הגוף שלך זקוק לברזל, מינרלים אחרים, ויטמינים וחלבונים הנמצאים במזון אותו אתה אוכל.

הגורמים לזני אנמיה נפוצים

במידה ואתה אנמי, הגוף שלך לא מייצר מספיק תאי דם אדומים, הוא מאבד יותר מדי מהם או שהוא משמיד אותם מהר יותר ממה הוא מסוגל לייצר תאי דם חדשים. הזנים הנפוצים של אנמיה והגורמים להם כוללים בין השאר:

אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל.
זן נפוץ זה של אנמיה תוקף בערך שניים עד שלושה אחוזים מן האוכלוסייה הבוגרת בארצות הברית. הגורם להופעתה הוא מחסור של ברזל בגוף שלך. לשד העצמות שלך זקוק לברזל על מנת לייצר המוגלובין. ללא אספקה ראויה של ברזל הגוף שלך לא מסוגל לייצר כמות מספקת של המוגלובין עבור תאי הדם האדומים. התוצאה היא אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל.

אנמיה כתוצאה ממחסור בויטמינים.
בנוסף לברזל הגוף שלך זקוק לחומצה פולית וגם לויטמין 12-B על מנת לייצר כמות מספקת של תאי דם אדומים ובריאים. משטר תזונה, החסר את אחד ממרכיבי המזון החיוניים הללו ואחרים, עלול להביא למצב של ירידה ביצירת תאי הדם האדומים. יתר על כן, ישנם בני אדם שגופם לא מסוגל לספוג את ויטמין ה 12-B בצורה יעילה.

אנמיה כתופעת לוואי של מחלה כרונית.
מספר מחלות כרוניות - כגון סרטן, איידס, שגרון, מחלת קרוהן ומחלות דלקתיות כרוניות נוספות – יכולות להשפיע על ייצור תאי הדם האדומים, ועלולות להוביל למצב של אנמיה כרונית. כשל בתפקודי הכליות יכול אף הוא להביא למצב של אנמיה.

אנמיה אפלסטית (בלתי מפותחת).
זהו זן נדיר מאוד, ומסכן חיים, של אנמיה, הנגרם על ידי ירידה ביכולת לשד העצמות לייצר את שלושת הסוגים של תאי הדם – תאי הדם האדומים, הלבנים וטסיות הדם. במרבית המקרים הגורם להתפתחותה של אנמיה האפלסטית אינו ידוע, אך נוטים לחשוב כי היא קשורה למחלות הפוגעות בתפקודה של המערכת החיסונית.

אנמיה כתוצאה ממחלה בלשד העצמות.
מגוון רחב של מחלות, כגון לוקמיה ומילודיפלאסיה (Myelodysplasia) שהיא מצב רפואי טרום לוקמי, יכולות לגרום להתפתחות אנמיה ולהשפיע על לשד העצמות שלך. ההשפעות של הפרעות הסרטן ודמויי הסרטן הללו עלולות לנוע בין שינוי מתון מאוד בכמויות הייצור של תאי הדם ועד להשבתה מוחלטת ומסכנת חיים של ייצור תאי הדם. סוגי סרטן אחרים התוקפים את הדם ואת לשד העצמות, כגון מיאלומה נפוצה (Multiple Myeloma), הפרעות מיאלואידיות (myeloproliferative disorders) ולימפומה (Lymphoma), יכולים גם הם לגרום להופעתה של אנמיה.

אנמיה כתוצאה מתמס דם.
קבוצה זו של זני אנמיה מתפתחת כאשר תאי הדם האדומים מושמדים מהר יותר ממה שלשד העצמות מסוגל לייצר תאי דם חדשים. 

מחלות דם מסוימות יכולות לגרום להשמדה מוגברת של תאי הדם האדומים. הפרעות במערכת החיסונית של הגוף יכולות לגרום לגוף שלך לייצר נוגדנים לתאי הדם האדומים, ולגרום להשמדתם בטרם עת. נטילת תרופות מסוימות, כגון זנים שונים של אנטיביוטיקה המשמשות לטיפול בזיהומים שונים, יכולות אף היא לגרום להשמדתם של תאי הדם האדומים.

אנמיה של תאי החרמש.
זהו סוג אמניה, לעיתים חריפה, העובר בתורשה, ובמרבית המקרים תוקף בני אדם ממוצא אפריקני, ערבי או ים תיכוני. זן זה של אמניה נגרם כתוצאה מפגם בהמוגלובין אשר גורם לתאי הדם האדומים להיות בעלי צורה חריגה הדומה לחרמש. צורה חריגה זו של תאי הדם האדומים גורמת לתאי הדם להתנוון ולמות בטרם עת, ולגרום למחסור כרוני בתאי הדם האדומים.

זני אנמיה אחרים.
ישנם מספר זנים נוספים של אנמיה, זנים נדירים יותר כגון תלסמיה (Thalassemia) וזני אנמיה הנגרמים כתוצאה מפגמים בהמוגלובין.
לעיתים לא ניתן להגיע לאבחנה מדויקת לסיבת הופעתה של האנמיה.

גורמי הסיכון להופעתה של האנמיה כוללים בין השאר:

תזונה לקויה. כל אדם – צעיר או מבוגר – אשר התזונה שלו מורכבת על פי רוב ממזונות העניים בברזל ובויטמינים, ובעיקר עניים בחומצה פולית, נמצא בקבוצת סיכון ללקות באנמיה. הגוף שלך זקוק לברזל, חלבון וויטמינים על מנת לייצר כמות מספקת של תאי דם אדומים.

מחלות והפרעות במעיים.
במידה ואתה סובל ממחלות או הפרעות במעיים אשר יכולות להשפיע על ספיגת מרכיבי המזון במעי הדק – כגון מחלת קרוהן וצליאק – אתה נמצא בקבוצת הסיכון ללקות באנמיה. ביצוע ניתוח להסרת חלק או טיפול בחלק הפגוע במעי הדק שלך, אשר בו נספגים מרכיבי המזון, יכול להוביל למחסור במרכיבי מזון מסוימים ולאנמיה. 
 
המחזור החודשי- ככלל נשים בגיל הפוריות נמצאות בקבוצת הסיכון הגבוהה יותר ללקות באנמיה כתוצאה ממחסור בברזל, יחסית לגברים. וזאת מכיוון שנשים מאבדות כמויות מסוימות של דם – וכתוצאה מכך גם ברזל, בזמן המחזור החודשי שלהן.

הריון.
במידה ואת בהריון, את נמצאת בקבוצת סיכון גבוהה יותר לסבול מאנמיה כתוצאה ממחסור בברזל, וזאת מכיוון שמצבורי הברזל שלך צריכים עתה לתמוך בנפח דם גדול הרבה יותר מאשר בדרך כלל כמו גם להוות מקור להמוגלובין לעובר הגדל בקרבך.

מחלות ומצבים כרוניים.
לדוגמא במידה והינך סובל ממחלת הסרטן, מכשל בתפקודי הכליה או הכבד, או כל מצב רפואי כרוני אחר, ייתכן ואתה משתייך לקבוצת הסיכון לפתח אנמיה המכונה אנמיה כתוצאה ממחלה כרונית. מצבים רפואיים אלה עלולים לגרום למחסור בתאי דם אדומים. איבוד דם, איטי אך כרוני, כתוצאה מכיב כיבה או מקום אחר בגוף שלך יכול לכלות את מאגרי הברזל שבגופך, ולגרום לאנמיה כתוצאה ממחסור בברזל.

תורשה משפחתית.
במידה ובמשפחתך קיימת היסטוריה של אנמיה העוברת בתורשה, כגון אנמיה של תאי החרמש, אתה נמצא בקבוצת סיכון ללקות באנמיה על בסיס תורשתי.

תופעות נלוות וסיבוכים

כאשר אנמיה אינה מטופלת, היא יכולה לגרום להופעתם של תופעות לוואי שונות, ובניהן בין השאר:

עייפות יתר. במצב של אנמיה חמורה ייתכן ותחוש עייף עד כדי כך שאינך מסוגל יותר לבצע את מטלותיך היום יומיות והפשוטות ביותר. אתה תהייה עייף מדי בכדי לשחק או לעבוד.

בעיות לבביות.
אנמיה עלולה להוביל להופעתן של דפיקות לב מהירות ובלתי סדירות – הפרעות בקצב הלב (arrhythmia). במצב של אנמיה הלב שלך צריך לדחוס דם רב יותר על מנת לפצות על המחסור בחמצן בדם שלך. דבר זה יכול להוביל אפילו עד כדי מצב של אי ספיקת לב.

נזקים עצביים.
ויטמין 12-B הינו חיוני לא רק לצורך יצירת תאי דם אדומים בריאים, אלא גם לצורך תפקוד בריא של מערכת העצבים שלך.

שינויים במצב התודעתי
. מחסור בויטמין 12-B יכול להשפיע גם על תפקודי המוח התקינים שלך.

מוות.
סוגי אנמיה מסוימים העוברים בתורשה, כגון אנמיה של תאי החרמש, יכולים להוביל לסיבוכים רפואיים חמורים ומסכני חיים. איבוד כמויות דם גדולות על פני פרק זמן קצר מוביל בדרך כלל למצב של אנמיה חמורה, וזו יכולה להיות קטלנית.

פורום המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים

ד"ר דרור לוין

ד"ר דרור לוין ד"ר דרור לוין, מנהל פורום המטולוגיה ואונקולוגיה ילדים. מנהל מרפאה המטואונקולוגיה ילדים איכלוב. רופא ילדים ראשי ב"דנה"-ביה"ח לילדים
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • נויטרופילים נמוכים בגיל 10 חודשים
 • דנה
 • 05/01/2016 10:37
 • שלום לפני כשבועיים ערכנו לבננו בן 10 חודשים בדיקת דם שגרתית לצורך מעקב אחר ברזל שהיה בזמנו מעט נמוך. בבדיקה נמדדה כמות נויטרופילים נמוכה-120 ולכן הופננו למיון. מאז אנחנו במעקב במחלקת המטולוגיית ילדים. בבדיקות דם חוזרות הערכים נעים סביב 120-180...נאמר לנו שפרט לכך ספירת הדם שלו תקינה. חשוב לציין כי הוא מתנהג כרגיל ומרגיש מעולה. בדיקת נוגדנים כנגד נויטרופילים שנעשתה יצאה שלילית והוחלט לחזור עליה שוב. בנוסף נשלחה בדיקה למעבדה ברמבם כולל בדיקת נוגדנים שלי. נשללה מחלת הנשיקה. B12 תקין. לפני כחודשיים היה לו חום במשך מספר ימים אבל מעבר לזה ילד בריא מאד...נכנס לגן בספטמבר ומאז היה חולה רק פעם אחת. רצינו לשאול מה יכולה להיות הסיבה למצב? האם הגיוני שהמערכת החיסונית שלו כה חלשה למרות שהוא היה עד לאחרונה בגן ונחשף לחידקים? האם אסור לו להיות במקומות ציבוריים? קניון,מסעדה וכו?למשך כמה זמן אסור לו ללכת לגן? אילו בדיקות היית ממליץ לבצע מעבר למה שכבר בוצע? מצורפות התוצאות האחרונות: HGB 11.72 HCT 35.93 MCV 79.50 MCH 25.9 MCHC 32.6 RDW 14.76 PLT 321 MPV 9.09 PCT 0.29 NEUTRO% l.l LYMPHO% (חשד לבלסטים לימפואידיים( 83.3% MONO% 13.6 EOS% 1.4 BASO% 0.5 Nucleated RBCO/o 0.0 NEUTRO abs. 0.12 LYMPHO abs. 8.97 MONO abs. 1.46 EOS abs. 0.16 תודה ויום טוב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום ,לתינוק שלכם יש נוטרופניה משמעותית מאד ויש צורך בבירור המטולוגי מסודר ארני מבין שתהליך זה התחיל כבר ונדמה לי שכל נסיון לתת עיצה ללא הכרה של כל הבירור שהוא עבר צפוי לכישלון בכל מקרה המלצתי להשלים בירור (אולי כולל בדיקת מח עצם )בכדי להבין יותר מדוע יש רמת נוטרופילים נמוכה בהצלחה דרור

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לגבי בדיקת מח עצם
 • דנה
 • 11/01/2016 07:47
 • שאלה נוספת
 • דנה
 • 20/01/2016 08:48
 • שלום.בבדיקת נוגדנים נגד נויטרופילים נמצא שיש לו נוגדנים וזה מאשר את ההגדרה של נויטרופניה אוטואימונית שפירה של גיל הילדות. הערכים של הנויטרופילים עדיין בטווח של בין 120-180. הרופא אומר שאין חשש לשלוח לגן בהתחשב בזאת שהילד בריא גם מאז שאובחן וגם לפני כן. אשמח לשמוע מה דעתך בנושא..ומה בעצם היה עד כה החשש בלשלוח לגן שכן רופא אחר המליץ לא לשלוח בינתיים לגן כך שאנחנו די מבולבלים.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום בגן ילדים יש חשיפה רבה לילדים חולים (שנשלחים חולים או לפני/אחרי מחלה מדבקת) כאשר יש נוטרופניה משמעותית יש סיכון מוגבר להדבק ובכל חום יש צורך להבדק ע"י רופא .. המלצתי לא למהר להכנס לגן ילדים עם ספירה כזו נמוכה דרור

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חיסוני גיל שנה
 • דנה
 • 03/02/2016 12:11
 • צהבת abo
 • טל
 • 04/02/2016 14:50
 • שלום ד"ר לוין ילדי סובלים בעת הלידה מצהבת abo. סוג הדם שלי o ושל בעלי a, כל ילדי נולדו עם דם a. הבכור לא סבל מצהבת. השני נכנס תחת הפוטו כבר אחרי 3 שעות ליום וחצי. הילדה השלישית, שהגיע בהריון מספר 6 (הפלות), נכנסה תחת הפוטו כבר בגיל שעתיים. היא עשתה 3 סבבי פוטו. כל פעם סיימנו 30 שעות ואחרי כמה שעות מחוץ לפוטו היא שוב העלתה את רמת הבילירובין. בגיל 3 שבועות היא קבלה מנת דם עקב אנמיה שהיא פיתחה. כיום אני עומדת לפני לידה 4, אך ההריון הוא הריון מספר 8 (שוב הפלה באמצע). רציתי לשאול האם יש משהו שניתן לעשות עוד לפני הלידה על מנת שהילד לא יסבול מהנוגדנים שהגוף שלי שולח אליו? למה לשים לב במהלך ההריון ולמה מיד אחרי הלידה? מה חשוב להגיד לצוות בחדר ניתוח? האם חשוב ליידע את התינוקיה בבית חולים מראש? המון שאלות וחששות מהעומד לקרות. תודה טל ברונר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • טל שלום את צודקת ובהחלט יש חשש ששוב תהיה אי התאמה, ששוב יעברו נוגדנים ויהיה פרוק דם וצהבת ממליץ לעדכון את רופא התינוקות בתינוקיה על הסיכון לצהבת מוקדמת ולהשאר במעקב המטולוגי לאחר סיום הטיפול בתינוקיה לידה קלה ובהצלחה דרור

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הרפס
 • מודאגת
 • 25/01/2016 10:00
 • שלום הבן שלי בן חודשיים ואתמול שמתי לב שקפץ לי חצקון על השפה הרופאת משפחה חושדת שזה תחילת הרפס והבנתי שזה מסוכן מאוד לתינוק ואני ממש מפחדת להדביק אותו מאז ששמתי לב לא מנשקת אותו ולא נוגעת לו בפנים השאלה שלי במידה וידבק לאיזה סימנים צריך לשים לב? ומה מידת הסכנה אם ידבק? ומה ניתן לעשות כדי למנוע הדבקה? ואיך לטפל?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום אכן מדובר במצב מדבק ואכן מחלת הרפס בגיל צעיר כזה היא יותר קשה מאשר בגיל בוגר יותר ממליץ שתחזרי לרופא שלך להעמיק באבחון (אולי לבצע משטח להרפס) ולשקול טיפול. בהצלחה דרור

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא אנמיה

  מאמרים נוספים  
אחת האמירות הידועות על קשר אם וילד מבוססת על כך שהוא ינק משד אימו. אמירה זו באה לומר שלא רק שהיא ילדה אותו, היא גם האכילה אותו בימיו הראשונים ומכאן מבוסס הקשר החזק בין השניים. אם כך, הרי שהאם בוודאי ת...
חיסון סינתטי נגד קדחת הביצות (מלריה) אשר נמצא בשלבי ניסוי, נמצא בטוח ויעיל בבני אדם. כך מדווחים חוקרים מארה"ב ומשוויץ במחקר שפורסם ב The Journal of Immunology. מחקר זה הוא הראשון שב...
בכל רחבי העולם עמלים רופאים וחוקרים על השימוש בתאי גזע מדם טבורי לריפוי מחלות, ממחלת פרקינסון ועד בעיות לב, משיתוק מוחין ועד סוכרת. ריכזנו את הסיפורים על השימושים המתקדמים והנועזים ביותר באוצר שהטבע מ...
באנשים מבוגרים שגילם מעל 70, עם חסר קל - בינוני ברמות B12 בדם, יש צורך כנראה במינון דרך הפה של פי 200 מהכמות המומלצת היומית (recommended dietary allowance או RDA) על מנת להשלים חסר זה, כך תואר...
תאי גזע טבוריים משמשים כיום הליך רפואי מקובל בהשתלות מוח עצם לריפוי כ-60 סוגים שונים של מחלות של מערכת החיסון והדם. בעקבות ההכרה בחשיבותם הוקמו עשרות בנקי דם טבורי בעולם. המטרה - שימור הדם ל...
הברזל מצוי בכמה מולקולות (מטאלו-פרוטאינים) חשובות מאוד לתפקודו התקין של גוף האדם, בין השאר מולקולות ההמוגלובין והמיוגלובין שתפקידן לאגור ולהעביר חמצן. כיוון שכך, הברזל חיוני להתפתחות התקינה, בעיקר...
מזה שנים מתנהל ויכוח, בין חברות המייצרות ומשווקות תוספי מזון לבין חוקרים ורופאים, על טיבם של אותם תוספי תזונה ויעילותם. ויכוח זה מדווח מדי פעם בתקשורת, אך אין זה מונע מהאוכלוסייה לצרוך אותם. ואכן...
חלק בלתי נפרד מפעילות יעילה של תרופות, הוא אופן צריכתן. אופן צריכת תרופות חשוב לא רק מבחינת בטיחות הטיפול התרופתי, אלא גם כי צריכה לא נכונה של תרופה תפגע ביעילותה, ויכולה להגביר משמעותית את הסיכון לכי...
האם כל מי שעוסק בספורט חייב לחזק את התזונה בתוספים של ויטמינים ומינרלים או שתפריט מאוזן יספיק? מה הם ויטמינים ומינרלים? ויטמינים הינם קבוצה של תרכובות אורגניות בעלות פעילות ביולוגית, החיוניות לתפ...
אנחנו אוכלים הרבה ומהכל, אבל למרבה האירוניה רבים מאתנו סובלים מחסרים תזונתיים בויטמינים ומינרלים חשובים. איך זה קורה ומה ניתן לעשות? נראה מצחיק לדבר על חסרים תזונתיים כאשר בעולם המערבי מתמודדים עם ...


רופאים בתחום
ד"ר דרור לוין ד"ר דרור לוין
מנהל מרפאה המטואונקולוגיה ילדים איכלוב קרא עוד
פרופ' מתתיהו שקלאי פרופ' מתתיהו שקלאי
המטולוג עצמאי פעיל כיועץ בכיר בקופ"ח מאוחדת ונותן... קרא עוד
הכי נצפים
היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

היקר או הזול? 4 כללים לרכישה בריאה של מוצרי איפור וטיפוח

להמשך קריאה >>
מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

מתי באמת צריך לתת לילד תרופות להורדת חום?

להמשך קריאה >>
דילוג על ארוחת בוקר גורם להשמנה? 4 מיתוסים - והאמת

דילוג על ארוחת בוקר גורם להשמנה? 4 מיתוסים - והאמת

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל