x סגור

למינקטומיה ( Laminectomy and laminotomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורטופדיה


מטרת הניתוח

למינקטומיה, כריתת קשת חוליה, בין אם מלאה (Laminectomy) או חלקית (Laminotomy) הוא סוג של ניתוח המבוצע כדי להקל לחץ המופעל על חוט השדרה ו\או שורשי עצב שדרתיים, על ידי הסרת כל או חלק מקשת החוליה. 

קשת החוליה היא החלק הדק של העצמות המרכיבות את עמוד השדרה (החוליות), שיוצר קשת מגוננת מעל חוט השדרה.

שינויים תלויי-גיל בשדרה עלולים להצר את המעבר שדרכו עובר חוט השדרה (תעלת השדרה), ואז חוט השדרה ו\או שורשי העצב שבשדרה נלחצים. למינקטומיה מסירה חלק מקשת החוליה. למינקטומיה מסירה את כל הקשת בחוליות נבחרות ובאותה הזדמנות ייתכן שיוסרו גם רקמות רצועה מעובות. הבחירה בין ההליכים תלויה במיקום ובחומרה של בעיותה שדרה הדורשות טיפול. הקלת הלחץ על שורשי העצב יכולה לעתים קרובות להקל על כאב ברגל או בזרוע ולאפשר חזרה לפעילות יומיומית רגילה.

אבחון

את ההכנות עבור ניתוח למינקטומיה עושים במידה ויש אבחון של כאבי גב תחתון מסבכים מספר גורמים אפשריים כמוגם תגובת המטופל לאי-נוחות. במקרים רבים, תפיסת המטופל את כאב הגב מושפעת משינה באיכות נמוכה או סוגיות רגשיות הנוגעות לעבודה או ענייני משפחה. 

רופא כללי יתחיל בסדרת שאלות יסודית לפני אבחון הבעיה וההחלטה האם יש צורך לעבור ניתוח למינקטומיה, השאלות יהיו אודות ההיסטוריה הרפואית והתעסוקתית, ישאל מתי החל הכאב ועל מיקומו ומאפיינים אחרים. כאב גב המשויך לגב המותני משפיע לעתים קרובות מאד על יכולת התנועה של המטופל, והשרירים שמעל לחוליות המושפעות עלולים לחוש כאובים או עייפים. כאב הנובע מהרמת משא כבד מתחיל לרוב תוך 24 שעות ממאמץ היתר. 

רוב הלוקים בכך שאין להם היסטוריה של כאב כרוני בגב התחתון מרגישים טוב יותר תוך 48 שעות עם מנוחה במיטה ותרופות נגד כאב, בצירוף רטייה חמה או קרה כדי לשחרר את העוויתות בשריר.

אם כאבו של המטופל אינו מוקל באמצעות מנוחה וטיפולים בסיסיים אחרים, הוא יופנה אל המנתח האורתופדי להערכה מפורטת יותר. הערכה אורתופדית כוללת בדיקה רפואית ובדיקות הדמיה. בבדיקה הרפואית, הרופא יבקש מן המטופל לשבת, לעמוד או ללכת בכדי לראות כיצד מושפעים אזורי התפקוד הללו מן הכאב. 

ייתכן שהמטופל יתבקש להשתעל או לשכב על שולחן ולהרים כל רגל בתורה מבלי לכופף את הברך, שכן פעולות אלה יכולות לסייע בגילוי הפרעות שורשי עצב. הרופא גם ימשש את עמוד השדרה של המטופל ואת השרירים והרצועות שמעליו בכדי לעמוד על מיקומם המדויק של נקודות רגישות, חבורות, עיבוי של הרצועות או חריגויות מבניות אחרות. 

בדיקות הדמיה לכאב גב תחתון כוללות לרוב צילום רנטגן וסריקת CT של עמוד השדרה התחתון. שיחשוף אם קיימים עיוותים של העצם, היצרות של דיסקיות עמוד השדרה, ואובדן סחוס. 

ייתכן שתוזמן גם בדיקת הדמיית תהודה מגנטית (MRI) אם יש חשד להיצרות השדרה. במקרים מסוימים עשוי הרופא להזמין בדיקת מיילוגרם, שהיא צילום רנטגן או סריקת CT של עמוד השדרה המותני, המבוצע לאחר שהוכנס צבע מיוחד אל תוך נוזל השדרה.

פורום ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

ד"ר נחשון רנד

ד"ר נחשון רנד מומחה לאורתופדיה ועמוד שדרה
ד"ר נחשון רנד, מומחה בכירורגיה אורתופדית ובניתוחי עמוד השדרה. תחומי טיפול: כירורגיה אורתופדית, ניתוחי עמוד שדרה, גב ומותני, ניתוחי עקמת, ניתוחי דיסק והשתלת דיסק מלאכותי, ניתוחי קיבוע ועמוד עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • עמוד שידרה צאוורי
 • אליהו
 • 26/11/2014 13:27
 • לפני חצי שנה מוערב בתואנת דרכים מאז כאבים עמוד שידרה צאוורי מצ"ב תשובת צילום שבוצע אנא עזרתך . לפני שבועים התעלפתי ללא איבוד הכרה ראיתי שחור האם יש קשר ומה פירוש הבדיקה להן תשובת צילום צילום ע.שידרה צאוורי c1-d1
  תשובה: היצרות משמעותית של המרווח ביןc5-c6
  ייתכן הסתידות של pll בולטים לתוך התעלה המרכזית.פרט לכך מבנים גרמיים דיקליים ופרקים תקינים בברכה אליהו

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • בעיות בעמ"ש מותני
 • ליאת
 • 24/11/2014 17:27
 • שלום.
  לפני כשנה וחצי- TLIF בגובה L4/5
  סובלת מאוד מתעברה לאורך כל עמוד השדרה.
  מתקשה בהליכה, בעמידה ובישיבה.
  זרמים לרגל ימין
  MRI ממצאים עיקריים:
  שמורל קטן עם אי סדירות בלוחית קצה תחתונה של L1 ו D12
  L3-4- פרוטרוזיה דיסקלית דיפוזית היפרטרופיה פצטלית וליגמנטרית. אימפרסיה קדמית בינונית על השק. קוטר קדמי אחורי מירבי-12 מ"מ
  L4-5- שרידי פרוטרוזיה דיסקלית עם שינוי סיגנל היפראינטנסים בלוחית הקצה מסביב למפרק. אין הצרות שק ולא נראית היצרות ברורה של נקבים משני הצדדים.
  L5-S1- שינוי סיגנל היפראינטנסים בלוחית קצה סביב למרווח. יכול להתאים לשינויים ע"ש מודיק או פוסט ניתוחיים עם היצרות המרווח עצמו. פרוטרוזיה דיסקלית פרא סנטרלית לצד ימין. אין הצרות משמעותית של השק. נקב ימני מוצר ע"י המרכיב הדיסקלי עם אימפרסיה על שורש העצב במעברו.
  ממצא ללוואי- חשד להדגשה של CBD לשקילת קורולציה סונוגרפית.

  היצרות ניכרת אחורית לגובה L3-4. היצרות נקב מימין בגובה L5-S1 (בגובה זה בוצע דיסקטומי לפני 16 שנים)
  לשים לב למרכיב הדיסקלי הממשיך אחורית לגובה גוף החוליה L2

  בדיקת EMG ברגליים הדגימה-
  bilateral chronic L4-5 radiculopathy possibility spinal stenosis have to be excluded

  מה החלופות העומדות בפני? האם ניתוח חוזר הוא מחוייב המציאות?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • התייעצות לגבי ייעוץ ע"ש צווארי לאשה בת 89
 • אלמה
 • 24/11/2014 15:28
 • שלום לכלם,
  אמי בת 89. עד לא מזמן בריאה לגמרי. הלכה בסדר , ולא הרגישה בעיות שיווי משקל.
  לאחרונה נפלה פעמיים , בראשונה – כנראה נכשלה במשהו (?) האחרונה בוודאות ללא מכשולים, בלי אובדן הכרה, בבית, באופן ממש לא ברור. ולכן היא עוברת כעת בירורים להבין מה הסיבה. ולראות אם יש מה לעשות למנוע את הפעמים הבאות חו"ח. הופניתה להרבה מאד בירורים - סיטי, קרדיולוגיה, נוירולוגיה ועוד..
  בין היתר עשתה סיטי מוח וע"ש צווארי, בעיקר על מנת לשלול נוכחות "תהליך תופס מקום".
  בין המימצאים הנוגעים לע"ש צווארי :
  היצרות דיסקלית בגבהים C4-C5 C5-C6 C6-C7
  המפרק הדנטו אטלנטי מוצר
  שינויים ספונדילוטיים בגובה C3-C4 משמאל, ב C4-C5 דו צדדי
  בסריקת המרווחים הדיסקליים :
  בגובה C3-C4 היצרות קשה קשה של הנוירופורמינה משמאל מישנית לזיזים גרמים ממקור דיסק אוסטאופיט קומפלקס.
  בגובה C4-C5 היצרות נוירופורמינלית , יותר ימנית
  בגובה c5-c6 בלט דיסק אחורי,לוחץ על השק הטקלי.
  אין לזהות דיסקופטיות נוספות.
  בסיכום : שינויים דיסקוגניים כמפורט.
  שינויים ספונדילוארטרוטיים , כמתואר.
  לאחר שחזרנו לרופא משפחה עם המימצאים המליצה להגיע למומחה נוירוכירורג ע"ש צווארי, לראות מה ייעץ לה . עשינו תור לאחד המומחים הטובים בארץ – שעוד לא הגיע המועד.
  מכל הבירורים שעברה עד כה, בינתיים אין סיבה ברורה לנפילות.
  בהתחלה לאחר הנפילה האחרונה היו הרבה כאבים בצוואר עם הקרנה לשכמות, ולעוד מקומות, (זה לא היה עד הנפילה) עכשיו (כחודש וחצי אחרי) כמעט ואין כאב. רק מדי כמה ימים, לא חזק, וממוקד בעורף בעיקר צד שמאל, בעיקר בלילה, אבל לא מפריע לישון. (האם זה בשל אותה היצרות קשה קשה מצד שמאל ב C3-C4)
  מספר רופאים שפגשו אותנו בדרך , כגון גריאטר, אומרים שאין טעם להגיע למומחה ע"ש צווארי, משום שמגיעים אליו להתייעץ על ניתוח, מה שכמובן אינה רוצה, וגם אנחנו לא חושבים שנדרש או כדאי בגילה המתקדם .
  השאלה שלי למומחי הפורום : האם יש לדעתכם יש משהו שמומחה יכול לייעץ לה לשיפור המצב הקשה הזה בע"ש צווארי ,או למנוע התדרדרות נוספת ?(שעד כמה שאני מבינה הוא בלתי הפיך המצב) תרופה? משהו אלטרנטיבי? או איזה טיפול מסויים ?

  אודה מאד אם תוכלו להשיב - לי במהרה, אני מתלבטת לגבי ביטול התור.
  אנחנו גרים בפריפריה, זו נסיעה רחוקה , (פגישה יקרה מאד, אבל על זה אין התלבטות), וטרטור לאשה בגילה. אם אין טעם , ואין מה לייעץ חוץ משיחה על ניתוח - אולי כדאי לוותר.
  אז מה דעתכם?

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  שאלות ותשובות לפי נושא למינקטומיה

    
תהליכים ניווניים בעמוד השדרה קשורים לגיל, ושכיחותם הולכת ועולה בגיל המבוגר. שינויים אלה מתבטאים באיבוד תכולת הנוזלים של הדיסק ושינויים במבנה מרכיביו הביוכימיים. הניוון מביא לאיבוד האלסטיות שלו, הנ...
משפחת התרופות מדכאות החיסון מכילות מגוון רב של תרופות שלהן תופעות לוואי פחות ויותר חמורות: הבעייתיות הקיימת בלקיחת תרופות אלו על כל סוגיהן, נובעת ראשית מעצם ההחלשה המכוונת של מערכת החיסון של גוף המוש...
התקן מסוג DIAM אינו דיסק מלאכותי, כי אם מתקן מדור חדש יחסית, הנועד לשמש במחלות ניווניות של עמוד השדרה. ההתקן יוצר תחליף לקיבועים הקשיחים המגשרים בין חוליות על ידי יצירת מעין חיבור גמיש בין חוליות לא...
לפי תיאור המצב, אתה סובל מפריצת דיסק מותנית. במידה ואין חולשה של הרגל ורק כאב, ובמידה ואין הפרעה בשליטה על הצרכים, אין כל הכרח בניתוח. במקרה זה מטרת הניתוח היא להקל על הכאב ולשפר את איכות החיים. ...
ישנו מגוון של שיטות מקובלות להוצאה של דיסק. השיטה הנפוצה והוותיקה יותר היא על ידי ניתוח פתוח, חשיפה והוצאה של חלקי הדיסק הגורמים לגירוי העצבי. זה כמה שנים ישנן שיטות חלופיות להוצאה של חלקי דיסק, בינ...
עצם הזנב היא קצה עמוד השדרה ונוצרת מאיחוי של מספר חוליות. היא מחוברת לעצם העצה (סקרום) במפרק ובנויה לרוב משני סגמנטים המחוברים זה לזה. ברוב המקרים כאבים באזור עצם הזנב (או באנגלית coccydynia) מתחי...
החוליות בעמוד השדרה חשופות לשברים כמו כל עצם בגוף. שברים הנגרמים על ידי ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) בחוליות עמוד השדרה עלולים לגרום במשך הזמן לכאבים ולכיפוף מוגזם (Kyphosis) הנוצר עקב קריסת ה...
מכיוון שהזמן שחלף בין הופעת החולשה ברגל לניתוח הוא קטן יחסית, סיכויי ההחלמה יותר גבוהים. עם זאת, ההחלמה (בוודאי מלאה) אינה מובטחת. לרוב רואים לפחות תחילת התאוששות תוך 3 חודשים, אך תוארו מקרים שהתאוששו...רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר נחשון רנד ד"ר נחשון רנד
מומחה לאורתופדיה ועמ...קרא עוד
ד"ר יוסף לייטנר ד"ר יוסף לייטנר
מנהל יחידת עמוד שדרה...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל