x סגור

למינקטומיה ( Laminectomy and laminotomy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורטופדיה


מטרת הניתוח

למינקטומיה, כריתת קשת חוליה, בין אם מלאה (Laminectomy) או חלקית (Laminotomy) הוא סוג של ניתוח המבוצע כדי להקל לחץ המופעל על חוט השדרה ו\או שורשי עצב שדרתיים, על ידי הסרת כל או חלק מקשת החוליה. 

קשת החוליה היא החלק הדק של העצמות המרכיבות את עמוד השדרה (החוליות), שיוצר קשת מגוננת מעל חוט השדרה.

שינויים תלויי-גיל בשדרה עלולים להצר את המעבר שדרכו עובר חוט השדרה (תעלת השדרה), ואז חוט השדרה ו\או שורשי העצב שבשדרה נלחצים. למינקטומיה מסירה חלק מקשת החוליה. למינקטומיה מסירה את כל הקשת בחוליות נבחרות ובאותה הזדמנות ייתכן שיוסרו גם רקמות רצועה מעובות. הבחירה בין ההליכים תלויה במיקום ובחומרה של בעיותה שדרה הדורשות טיפול. הקלת הלחץ על שורשי העצב יכולה לעתים קרובות להקל על כאב ברגל או בזרוע ולאפשר חזרה לפעילות יומיומית רגילה.

מנהל שירות ניתוחי עמוד שדרה גיל המבוגר בי"ח איכילוב
אבחון

את ההכנות עבור ניתוח למינקטומיה עושים במידה ויש אבחון של כאבי גב תחתון מסבכים מספר גורמים אפשריים כמוגם תגובת המטופל לאי-נוחות. במקרים רבים, תפיסת המטופל את כאב הגב מושפעת משינה באיכות נמוכה או סוגיות רגשיות הנוגעות לעבודה או ענייני משפחה. 

רופא כללי יתחיל בסדרת שאלות יסודית לפני אבחון הבעיה וההחלטה האם יש צורך לעבור ניתוח למינקטומיה, השאלות יהיו אודות ההיסטוריה הרפואית והתעסוקתית, ישאל מתי החל הכאב ועל מיקומו ומאפיינים אחרים. כאב גב המשויך לגב המותני משפיע לעתים קרובות מאד על יכולת התנועה של המטופל, והשרירים שמעל לחוליות המושפעות עלולים לחוש כאובים או עייפים. כאב הנובע מהרמת משא כבד מתחיל לרוב תוך 24 שעות ממאמץ היתר. 

רוב הלוקים בכך שאין להם היסטוריה של כאב כרוני בגב התחתון מרגישים טוב יותר תוך 48 שעות עם מנוחה במיטה ותרופות נגד כאב, בצירוף רטייה חמה או קרה כדי לשחרר את העוויתות בשריר.

אם כאבו של המטופל אינו מוקל באמצעות מנוחה וטיפולים בסיסיים אחרים, הוא יופנה אל המנתח האורתופדי להערכה מפורטת יותר. הערכה אורתופדית כוללת בדיקה רפואית ובדיקות הדמיה. בבדיקה הרפואית, הרופא יבקש מן המטופל לשבת, לעמוד או ללכת בכדי לראות כיצד מושפעים אזורי התפקוד הללו מן הכאב. 

ייתכן שהמטופל יתבקש להשתעל או לשכב על שולחן ולהרים כל רגל בתורה מבלי לכופף את הברך, שכן פעולות אלה יכולות לסייע בגילוי הפרעות שורשי עצב. הרופא גם ימשש את עמוד השדרה של המטופל ואת השרירים והרצועות שמעליו בכדי לעמוד על מיקומם המדויק של נקודות רגישות, חבורות, עיבוי של הרצועות או חריגויות מבניות אחרות. 

בדיקות הדמיה לכאב גב תחתון כוללות לרוב צילום רנטגן וסריקת CT של עמוד השדרה התחתון. שיחשוף אם קיימים עיוותים של העצם, היצרות של דיסקיות עמוד השדרה, ואובדן סחוס. 

ייתכן שתוזמן גם בדיקת הדמיית תהודה מגנטית (MRI) אם יש חשד להיצרות השדרה. במקרים מסוימים עשוי הרופא להזמין בדיקת מיילוגרם, שהיא צילום רנטגן או סריקת CT של עמוד השדרה המותני, המבוצע לאחר שהוכנס צבע מיוחד אל תוך נוזל השדרה.

פורום פריצת דיסק

ד"ר רפאל לוטן

ד"ר רפאל לוטן
רופא בכיר בשירות ניתוחי עמוד שדרה שבמחלקה האורטופדית, בבית החולים ע"ש וולפסון. במסגרת עבודתו מבצע דר' לוטן מגוון ניתוחים החל מזעיר פולשניים ועד לניתוחים גדולים לכריתת חוליות ותיקון עיוותי עמוד עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • עמ"ש מותני
 • ליאת
 • 27/07/2014 23:44
 • בת 39, לפני 16 שנים עברתי למינקטומי ב-L5-S1.
  לפני שנה- קיבוע TLIF L4-L5.
  עם כאבים שלא עוזבים- תחושת בערה ועומס בעמ"ש לאורכו, כיום בלי הקרנה לרגל, אבל הגבלה בתנועה, התעייפות מוגברת- לעיתים לאחר הליכה של עשרות מטרים, הרגליים כאילו מסרבות לזוז.
  " מטופלת" בפרקוסט 10 מ"ג*2 וליריקה 75 מ"ג*2- שלא תמיד מקלים על הכאב.
  בוצע לאחרונה MRI שממצאיו:
  L4-5: שינויים פוסט ניתוחיים באספקט שמאלי של תעלה ספינאלית ללא עדות לבלט או בקע. שינויים דגנרטיבים ב- END-PLATE מסוג MODIC 2
  בלט דיסק L3-4
  בקע דיסק פורמינלי מימין ל-L5-S1 . היצרות תעלה פורמינלית ימנית ללא העשרה חריגה.

  מה כל זה אומר (התור לרופא רק בעוד חודש ואני סובלת ובקושי מתפקדת).
  מטופלת כבר שנה וחצי בכדורים האלה, לעיתים כשלא כואב-לא לוקחת ולעיתים כשכואב וההשפעה לא מחזיקה 12 שעות בין מנה למנה, לוקחת מנה נוספת. מה הסכנות בשימוש לטווח ארוך בפרקוסט וליריקה והאם יש השלכות על לקיחה לא רציפה.

  תודה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • כאבי צוואר והרדמות זרועות
 • רענן
 • 27/07/2014 14:35
 • שלום,

  הענין הראשון. אני אחרי תאונת דרכים שארעה לפני מספר שנים. בין הפגיעות צליפת שוט בצוואר עם כאבים ותפיסות חוזרות ונשנות ומגבלה קלה בטווחים קיצוניים (C5-6 בקע דיסק מרכזי עם לחץ קל על קדמת השק). לפני מספר חודשים הייתי בבדיקה אצל אורתופד שסובב במהירות ובכח את צווארי לשני הכיוונים. הכאב היה חד ונמלטתי מבין ידיו. למחרת נתפסתי באופן קשה בצווארי. כחודש לאחר מכן התחילה הרדמות מסוימת בזרועות (כל הידיים כולל האצבעות) בשינה (לא תמיד, ניסיתי להחליף כרית ולא זו הסיבה) ובתרגילים הדורשים הרמת זרועות לצדדים בפילאטיס וגם בסיבוב הזרועות.
  שאלותיי:
  האם יכול להיות קשר בין סיבוב הצוואר להרדמות הזרועות, ואם כן כיצד הוא מתבטא?
  האם יש טיפול שיכול לסייע, ואיך הוא אמור לסייע?

  הענין השני, כשאני מבצע תרגיל גמישות מסוים (שוכב על גבי ומושך אלי את רגל ימין בכפיפה) אני מרגיש כאב בגב תחתון בצד ימין. הדבר קורה גם כשאני מושך את רגל שמאל אבל בכאב קל הרבה יותר.
  גם פגיעה זו מאותה מתאונת הדרכים (L3-4 L4-5 לשניהם בלט דיסק עם לחץ קל על השק). הכאב קורן באופן תדיר לרגל ימין עד אמצע השוק הימנית, ובתרגיל אחר של מתיחה (ישיבה על מזרון עם רגליים ישרות וכפיפה קדימה בשאיפה מעבר לבהונות להגדלת טווח כשהידיים פרושות קדימה) בסוף הטווח שלי ומבלי לעבור את הבהונות אני מרגיש נימול לכל אורכה של הרגל הימנית כולל הבהונות.
  שאלותיי:
  האם נובע מפגיעת הגב?
  מה משמעות הדבר?
  כיצד להתייחס לזה בתרגילים?

  תודה.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • 1. יכול להיות קשר בין תנועות חדות ללא שילטה לכאבי צוואר. בדרך כלל ההחמרה זמנית וחולפת. במידה ומדובר בהחמרה משמעותית יש להיבדק ולשקול המשך בירור ולפי הצורך טיפול בנוגדי דלקת, משככי כאבים, מרפאת כאב ואף ניתוח. 3. לעניין כאבי הגב ניתן להסתייע במרפאת כאב לצורך הזרקות ואם הכאב נסבל פעילות לפי היכולת. בריאות שלמה.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • קובלציה או מיקרו דיסקוטומי אצל קשישים
 • סיגל
 • 27/07/2014 15:22
 • שלום רב,
  לסבתי (כמעט בת 80) יש בלט בגב והיא סובלת מאוד מכאבים.
  הרופא שהלכה אליו הציע קובלציה, אך לאחר מכן רופא אחר המליץ על מיקרו דיסקוטומי.
  מעוניינת לדעת מה ההבדל בין התהליכים ואילו מהם מומלץ יותר בגילה.
  בתודה ובברכה,
  סיגל

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • 1. לעניין קובלציה או שאיבת דיסק ניתן לקרוא בפורום תיאור של הפעולה. סה''כ מדובר בפעולה ללא הגיון מנחה ולכן תוצאות שנויות במחלוקת. 2. מיקרודיסקטומיה = דיסקטומיה עם מסלול גיה זעיר כגון תחת מיקרוסקופ או אנדוסקופ. 3. יש צורך בבירור כיצד בלט כזה או אחר גורם לכאב כה עז. בריאות שלמה.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום

  שאלות ותשובות לפי נושא למינקטומיה

    
תהליכים ניווניים בעמוד השדרה קשורים לגיל, ושכיחותם הולכת ועולה בגיל המבוגר. שינויים אלה מתבטאים באיבוד תכולת הנוזלים של הדיסק ושינויים במבנה מרכיביו הביוכימיים. הניוון מביא לאיבוד האלסטיות שלו, הנ...
משפחת התרופות מדכאות החיסון מכילות מגוון רב של תרופות שלהן תופעות לוואי פחות ויותר חמורות: הבעייתיות הקיימת בלקיחת תרופות אלו על כל סוגיהן, נובעת ראשית מעצם ההחלשה המכוונת של מערכת החיסון של גוף המוש...
התקן מסוג DIAM אינו דיסק מלאכותי, כי אם מתקן מדור חדש יחסית, הנועד לשמש במחלות ניווניות של עמוד השדרה. ההתקן יוצר תחליף לקיבועים הקשיחים המגשרים בין חוליות על ידי יצירת מעין חיבור גמיש בין חוליות לא...
לפי תיאור המצב, אתה סובל מפריצת דיסק מותנית. במידה ואין חולשה של הרגל ורק כאב, ובמידה ואין הפרעה בשליטה על הצרכים, אין כל הכרח בניתוח. במקרה זה מטרת הניתוח היא להקל על הכאב ולשפר את איכות החיים. ...
ישנו מגוון של שיטות מקובלות להוצאה של דיסק. השיטה הנפוצה והוותיקה יותר היא על ידי ניתוח פתוח, חשיפה והוצאה של חלקי הדיסק הגורמים לגירוי העצבי. זה כמה שנים ישנן שיטות חלופיות להוצאה של חלקי דיסק, בינ...
עצם הזנב היא קצה עמוד השדרה ונוצרת מאיחוי של מספר חוליות. היא מחוברת לעצם העצה (סקרום) במפרק ובנויה לרוב משני סגמנטים המחוברים זה לזה. ברוב המקרים כאבים באזור עצם הזנב (או באנגלית coccydynia) מתחי...
החוליות בעמוד השדרה חשופות לשברים כמו כל עצם בגוף. שברים הנגרמים על ידי ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) בחוליות עמוד השדרה עלולים לגרום במשך הזמן לכאבים ולכיפוף מוגזם (Kyphosis) הנוצר עקב קריסת ה...
מכיוון שהזמן שחלף בין הופעת החולשה ברגל לניתוח הוא קטן יחסית, סיכויי ההחלמה יותר גבוהים. עם זאת, ההחלמה (בוודאי מלאה) אינה מובטחת. לרוב רואים לפחות תחילת התאוששות תוך 3 חודשים, אך תוארו מקרים שהתאוששו...חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה
רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר נחשון רנד ד"ר נחשון רנד
מומחה לאורתופדיה ועמ...קרא עוד
ד"ר איליה פיקרסקי ד"ר איליה פיקרסקי
מומחה לניתוחי עמוד ש...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל