כתבה פרסומית הפרעת קשב וריכוז - מה ההבדל בין ADD ל-ADHD

הפרעת קשב וריכוז - מה ההבדל בין ADD ל-ADHD

שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה התנהגותית התפתחותית. לוקים בה 3 עד 5 אחוזים מהילדים ברחבי העולם, כאשר התסמינים מתחילים להופיע לפני גיל שבע. היא מתאפיינת בהתנהגות אימפולסיבית באופן קבוע ובחוסר תשומת לב, עם או ללא מרכיב של היפראקטיביות. 

הפרעת קשב וריכוז היא בדרך כלל הפרעה כרונית. שלושים עד חמישים אחוזים מהמאובחנים כלוקים בהפרעה זו בילדותם, ממשיכים לסבול מהתסמינים גם בבגרותם. מתבגרים ומבוגרים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז מפתחים מנגנוני התמודדות, שמסייעים להם לפצות על הליקוי.

כאשר המורה או יועצת בית הספר חושדות שהילד לוקה בהפרעת קשב וריכוז, ההורים קרוב לוודאי ינסו לקרוא וללמוד על ההפרעה, יחפשו מידע באינטרנט ויתקלו במינוח מבלבל. 

המונחים הרפואיים ADD Attention-Deficit Disorder) / הפרעת קשב) ו- ADHD /Attention-Deficit-Hyperactivity Disorder) הפרעת קשב והיפראקטיביות) משמשים בדרך כלל לתיאור מצב של קושי בקשב ובריכוז.

חשוב להבין שהמונחים ADD ו- ADHD מתייחסים לאותה אבחנה רפואית ומהווים תסמונת אחת. אולם בעשורים האחרונים המינוח הרפואי של הפרעת קשב הוגדר מחדש, על מנת לפרט מספר וריאציות שונות וחשובות של התסמונת. באמצע המאה ה- 20 השתנה שמה האבחוני של הפרעת קשב. בתחילה התייחסו אל התסמונת כאל "נזק מוחי מינימאלי", "הפרעה מינימאלית בתפקוד המוח", "ליקויים בלמידה/התנהגות" ו"היפראקטיביות".

ככל שהעמיק הידע וגברה המודעות לכך שההגדרה שכוללת את המילים "נזק מוחי", אינה מתאימה, חלק מההגדרות האלו הפכו בעיתיות.

בשנות הששים המאוחרות, הפרעת קשב כונתה "תגובה היפרקינטית בילדות", למרות שאנשי מקצוע רבים הבחינו שרבים מהילדים שאובחנו כסובלים מבעיות קשב, אינם מפגינים סימנים של היפראקטיביות.

בשנות השמונים, אגוד הפסיכיאטרים האמריקאי הציג במדריך האבחון והסטטיסטיקה להפרעות נפשיות (DSM-III) את "ADD / הפרעת קשב", כתופעה שיכולה לכלול או שלא לכלול היפראקטיביות. מספר שנים מאוחר יותר, כאשר המדריך לאבחון נבדק מחדש (DSM-III-R) המונח ADD הוחלף במונח ADHD (הפרעת קשב והיפראקטיביות). במהדורות מאוחרות יותר של מדריך DSM התחילו להציג את תסמונת ADHD ואת תתי הסוגים השונים שלה.

כך המונח ADD, שהשתמשו בו בעבר הפך מיושן. כיום המונח הרפואי הנכון להפרעת קשב הוא ADHD. מדריך IV-DSM-IV מבחין בין שלושה תתי סוגים של ADHD:

1. הפרעת חוסר קשב בעיקרה.

2. הפרעה היפראקטיבית ואימפולסיבית בעיקרה.

3. הפרעה משולבת.

כשליש מהאנשים שיש להם הפרעת קשב וריכוז ADHD לוקים בהפרעת קשב בעיקרה (ADHD-I), כלומר הם אינם לוקים בהתנהגות היפראקטיבית או בפעלתנות יתר, שמאפיינת את תתי הסוגים האחרים של הפרעת קשב וריכוז. למרות שרבים עדיין משתמשים בטעות במונח ADD – הפרעת קשב, בהתייחסם אל תת סוג זה של הפרעת קשב, כפי הנראה משום שהוא אינו מכיל את המילה היפראקטיביות, כיום המונח ADD הוא מונח אבחוני שגוי ומיושן בלשון הרפואי.

רבים מהסימפטומים של ADHD מופיעים מעת לעת אצל כולנו. בחולים עם ADHD, תדירות הסימפטומים גבוהה יותר ומשפיעה באופן משמעותי יותר על חייהם. הליקוי חייב להופיע בכמה מסגרות על מנת להיות מסווג כ – ADHD. גם כאן, כמו בלקויות פסיכיאטריות ורפואיות רבות אחרות, האבחנה הרשמית נעשית על ידי מומחה מוסמך בתחום בהתבסס על מערך קריטריונים ברור. 

המומחים בישראל משתמשים בעיקר במדריך האבחנתי והסטטיסטי למחלות נפש (DSM-IV) המפורסם באגודה האמריקאית לפסיכיאטריה על במטרה לאבחן את הביטויים שהונים של ADHD. בהתבסס על הקריטריונים של DSM-IV הרשומים בהמשך, מאובחנים שלוש הסוגים השונים של ADHD:

תנאי ראשון

ששה או יותר מהתסמינים הבאים של חוסר קשב התקיימו במהלך ששת החודשים האחרונים לפחות בצורה שהיא לא הסתגלותית ולא תואמת את רמת ההתפתחות של הנבדק:

1. לעתים קרובות אינו מקדיש תשומת לב לפרטים, או עושה שגיאות טפשיות בלימודים, בעבודה או בפעילות אחרת.

2. לעתים קרובות מתקשה לשמור על הקשב למשך זמן במטלות או במשחק.

3. לעתים קרובות נראה כמי שאינו מקשיב כשמדברים אליו.

4. לעתים קרובות אינו עוקב אחרי הוראות ומתקשה להשלים מטלות, כגון עבודות בי"ס, מטלות בעבודה וכו' (ולא כתוצאה מהפרעה מרדנית מתנגדת או מקושי בהבנת המטלות).

5. לעתים קרובות מתקשה בארגון מטלות ופעילויות.

6. לעתים קרובות נמנע, סולד או אינו מעוניין לעסוק בפעילויות הדורשות מאמץ מנטלי ממושך (למשל לימודים בביה"ס או שעורי בית).

7. לעתים קרובות מאבד חפצים הדרושים למטלות או פעילויות (למשל עבודות בית מביה"ס, עפרונות, ספרים, כלי עבודה).

8. לעתים קרובות מוסח על ידי גירויים חיצוניים.

9. לעתים קרובות שכחן בפעילויות יומיומיות. 


תנאי שני


שישה או יותר מהתסמינים הבאים של היפראקטיביות ואימפולסיביות התקיימו במהלך ששת החודשים האחרונים לפחות בצורה שהיא לא הסתגלותית ולא תואמת את רמת ההתפתחות של הנבדק:


היפראקטיביות

1. לעתים קרובות ממולל בידיים וברגליים או מקפץ בכיסא.

2. לעתים קרובות עוזב את כיסאו בכיתה, או במצבים אחרים בהם יש ציפייה שיישאר ישוב.

3. לעתים קרובות רץ או מטפס במצבים בהם לא נהוג לעשות זאת (במתבגרים או במבוגרים תיתכן תחושת אי-שקט עזה).

4. לעתים קרובות חש קושי לשחק או להנות מפעילויות פנאי בשקט.

5. לעתים קרובות נמצא בתנועה מתמדת, או מתנהג כאילו יש לו "מנוע בישבן".

6. לעתים קרובות מדבר ללא הפסקה.


אימפולסיביות

1. לעתים קרובות פולט תשובות לפני תום השאלה, או מתפרץ לאמצע המשפט.

2. לעתים קרובות מתקשה לחכות לתורו.

3. לעתים קרובות מפריע או מציק לאחרים (למשל, מתפרץ למשחקים, נוגע וכו').


בנוסף, על-מנת שהקריטריון יתקיים יש צורך ש:

· חלק מתסמיני ההיפראקטיביות, האימפולסיביות, או של חוסר הקשב, הגורמים לבעיה, מתקיימים לפני גיל 7 שנים.

· חלק מהתסמינים יתקיים בשתי מסגרות התייחסות לפחות (למשל בית ובי"ס).

· חייבת להיות עדות ברורה של פגיעה תפקודית בבית, בביה"ס או בעבודה.

· התסמינים אינם מופיעים במהלך ההתפתחות של הפרעה התפתחותית נרחבת (PDD), סכיזופרניה, או הפרעה פסיכוטית אחרת, ואינם ניתנים להסבר טוב יותר על ידי הפרעות נפשיות אחרות כגון הפרעות מצב רוח, הפרעות חרדה, הפרעות דיסוציאטיביות או הפרעות אישיות כלשהן.

שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>

פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

ד"ר נחום אדם פרידברג

ד"ר נחום אדם פרידברג
ד"ר נחום אדם פרידברג, מומחה לקרדיולוגיה, הינו רופא בכיר, מנהל תחום הפרעות קצב, עלפון, השתלות קוצבים ודפיברילטורים במרכז רפואי "העמק". עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בדיקת אקו לב
 • Daniel
 • 26/11/2015 01:58
 • שלום בן 41 מצ"ב סיכום תוצאות בדיקת אקו לב רציתי בבקשה הסבר על הממצאים ומשמעותם. בטבלת הבדיקה מעבר לכמה פרמטרים גבוליים יש חריגה ב-2 פרמטרים: (Septum thickness - 13 (8-11 (Posterior Wall - 13 (8-11 האם יש משהו שדורש מעקב ו/או טיפול? האם אי ספיקה מינימלית של המסתמים מצביע על בעיה או שזה ממצא מצוי אצל גבר בגילי? מסתמים: מסתם מיטרלי: אי ספיקה מינימלית מסתם אאורטלי: תקין מסתם טריקוספידלי: אי ספיקה מינימלית מסתם פולמונרי: אי ספיקה מינימלית סיכום: NORMAL LEFT VENTRICULAR SIZE AND SYSTOLIC FUNCTION NORMAL RIGHT VENTRICULAR SIZE AND SYSTOLIC FUNCTION MILD LEFT VENTRICULAR HYPERTROPHY HYPERCONTRACTILE LV-LEFT VENTRICLE INTRACAVITY PG=5mmHg תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דניאל שלום. התשובה היא כללית ולא במקום יעוץ רפואי על ידי קרדיולוג מטפל. יש ממצא של עיבוי קל של שריר הלב. באבחנה מבדלת, יתר לחץ דם, עיסוק רב בפעילות גופנית, עיבוי כביטוי למחלת לב המכונה קרדיומיופתיה היפרטרופית ועוד.... את האבחנה המבדלת והיעוץ על הקרדיולוג המטפל לערוך לאחר ראיון רפואי, בדיקה גופנית ועיון בבדיקות הרלוונטיות. בברכה ד"ר נחום פרידברג

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המשך
 • Daniel
 • 29/11/2015 01:57
 • שלום ראשית תודה, כמובן שאפנה גם לייעוץ פורמלי, אך ייקח זמן עד שיגיע התור שלי. האם יש דחיפות לביקור אצל קרדילוג במקרה הזה? מצ"ב תוצאות אקו קודם מלפני כשנתיים. האם האקו הנוכחי דומה לאקו הקודם? יש החמרה בפרמטרים מסויימים? (בפרט במחיצה, דופן חדר שמאל, ותפקוד המסתמים וכו') ED DIAMETER..................... 4.70 ( 3.60- 5.60) ES DIAMETER 2.60 ( 2.70- 3.40) % FRACTIONAL SHORTENING 44.00 (27.00-53.00) IV SEPTUM-DIASTOLIC THICKNESS 1.20 ( 0.60- 1.20) LV FREE WALL-DIASTOLIC THICKNESS 1.10 ( 0.60- 1.20) RATIO IVS:PW 1.09 ( 0.80- 1.20) LEFT ATRIUM DIAMETER 4.00 ( 2.50- 4.00) AORTA DIAMETER 3.40 ( 2.40- 3.70) DESCRIPTIVE_DIAGNOSIS_(2-D_ECHO) LEFT VENTRICLE...... NORMAL SIZE LV CONTRACTION...... NORMAL RIGHT VENTRICLE..... NORMAL SIZE AND FUNCTION LEFT ATRIUM......... NORMAL SIZE AORTA............... NORMAL MITRAL VALVE........ NORMAL APPEARNCE NO M.V.P AORTIC VALVE........ NORMAL TRICUSPID VALVE..... NORMAL PULMONIC VALVE...... NORMAL PERICARDIUM......... NORMAL DOPPLER MITRAL VALVE MINIMAL INCOMPETENCE AORTIC VALVE NORMAL TRICUSPID VALVE MILD INCOMPETENCE TV GRADIENT: 20.00 MMHG PULMONIC VALVE NORMAL LEFT VENTRICLE...... INFLOW E:109 ,A: 64 CM/SEC, E/A: 1.70 NORMAL FIILING PATTERN CONCLUSIONS NORMAL CARDIAC DIMENSIONS NORMAL LEFT VENTRICULAR FUNCTION NO VALVULAR ABNORMALITIES שבוע טוב

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פיענוח הולטר
 • עמית
 • 26/11/2015 20:28
 • הי אני בחור בן 25 בריא, סובל מחרדות ומטופל בכדורים 20מג סרוקסט מידי יום, עוקב על תלונות של דפיקות לב לא סדירות של כמה שניות אך מורגשות כל יום, והרבה דפיקות מוקדמות מורגשות, לא דופק מהיר, סוג של רעידות, עושה ספורט מאוד בסיסי פעמיים בשבוע. הייתי אצל הקרדיולוג והכל תקין, הוא אמר לי פשוט לחיות עם זה, דבר שאני קצת מפחד מהשלכות של סיבוכים בעתיד או של משהו פתאומי שיקרה, דבר שמלווה אותי בחרדות כבר מעל 6 שנים בכל העניין של הלב והדופק. אשמח לשמוע דעתך. סיבת ההפניה: ביקורת שנתית עקב הגברה בהרגשת דפיקות לב לא סדירות ללא קשר למאמץ. מבחן מאמץ תקין, ללא אריתמיה. יממה ראשונה - תאריך: 21/07/2015 תחילת בדיקה: 09:27 סיום בדיקה: 10:20 סה“כ שעות: 0:0 24:52 הקצב הבסיסי: מהירות מינימלית: 47 מהירות מקסימאילית: 110 מהירות ממוצעת: 64 הפרעות קצב חדריות VPC’S: נצפו סה''כ כ-128 VPC'S במשך הבדיקה. ראה טבלת פיזור ה – VPC'S בדו''ח. ממוקד אחד. הפרעות קצב על חדריות APC‘S: נצפו סה''כ כ-13 APC'S במשך הבדיקה . ראה טבלת פיזור ה – APC'S בדו''ח. הפרעות הולכה: לא נצפו. פעילות קוצב: שינויים משמעותיים בקטע st: לא נצפו. תלונות הנבדק: לא נצפו. הממצאים בהתאם לתלונות: הערות/סיכום: בדיקה ראשונה מתוך 48 שעות. נצפו קטעי סינוס אריתמיה. הערות: יממה שניה - תאריך: 22/07/2015 תחילת בדיקה: 10:20 סיום בדיקה: 09:43 סה“כ שעות: 0:0 23:22 הקצב הבסיסי: קצב סינוס מהירות מינימלית: 48 מהירות מקסימאילית: 148 מהירות ממוצעת: 70 הפרעות קצב חדריות VPC’S: נצפו סה''כ כ-107 VPC'S במשך הבדיקה. ראה טבלת פיזור ה – VPC'S בדו''ח. ממוקד אחד. חלקם FUSION BEATS. הפרעות קצב על חדריות APC‘S: נצפו סה''כ כ-11 APC'S במשך הבדיקה . ראה טבלת פיזור ה – APC'S בדו''ח. הפרעות הולכה: לא נצפו. פעילות קוצב: שינויים משמעותיים בקטע st: לא נצפו. תלונות הנבדק: לא נצפו. הממצאים בהתאם לתלונות: הערות/סיכום: בדיקה שניה מתוך 48 שעות. נצפו קטעי סינוס אריתמיה. הערות: להלן טפסי ההולטר https://drive.google.com/file/d/0B6dN1WMEUTBfT2I3RDI0czZ3M1U/view?usp=sharing https://drive.google.com/file/d/0B6dN1WMEUTBfc0Y3bnRJUWpLMDA/view?usp=sharing

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עמית שלום כפי שצינתי כבר בפוסטים קודמים, האינפורמציה אותה אני נותן היא כללית ולא אישית לבדיקה זאת או אחרת. כל בדיקה יש להתיחס בהקשר של הראיון הרפואי, בדיקה גופנית ובדיקות עזר נוספות. בתשובה שמצוטטת מתוארים פעימות מוקדמות ממקור חדרי ועילית בכמות לא גדולה. סינוס אריתמיה זהו מקצב תקין - המבטא שינוי בקצב הלב עם הנשימה - שכיח בצעירים ובספורטאים. בברכה ד"ר נחום פרידברג

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה נחום
 • עמית
 • 28/11/2015 13:38
 • לב
 • ראובן
 • 25/11/2015 23:22
 • 1-לפני 13 שנה עברת צינתור עם 2 סטנדים 2-לפני שנה עברתי אכו לב במאמץ ללא הליכון אוטומתי עם זריקה והכל כשורה 3-לפי חודש עברתי בדיקת א ק ג וגם בסדר. 4 -אבל יש לי מיחושים בלב מפעם לפעם מזה כחודש. 5-מה עלי לחשוב ובעיקר לעשות כדי להיות בטוח שהלב תקין לחלוטין ולא יפתיע עם דום לב ?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ראובן שלום. הדרך הטובה ביותר היא בחינה של מצבך על ידי קרדיולוג באמצעות ראיון רפואי ובדיקה יחד עם הבדיקות שערכת. מניעת דום לב באופן כללי תלויה בראש ובראשונה בטיפול בגורמי סיכון (המנעות מעישון פעילות גופנית תזונה נכונה וטיפול תרופתי בהתאם לצורך. גורם חשוב נוסף הוא תפקוד הלב (מקטע פליטה) כאשר הוא ירוד (מתחת 35% כשהתקין מעל 55%) יש לשקול אמצעים נוספים באופן פרטני. בברכה ד"ר נחום פרידברג

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר ברוך פונרובסקי ד"ר ברוך פונרובסקי
מומחה לפסיכיאטריה. מנהל מכון להערכה תפקודית. מרכז... קרא עוד
ד"ר יעקב חרמון ד"ר יעקב חרמון
רופא בכיר, פסיכיאטר מומחה קרא עוד
הכי נצפים
חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

חשוב שתכירי: 7 מחלות שאינן מאובחנות בזמן אצל נשים

להמשך קריאה >>
אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

אסור למכירה בארה״ב ובאנגליה: כל הסכנות של אופטלגין

להמשך קריאה >>
סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

סופר-פוד שנמצא ממש מתחת לאף: 10 הפירות הבריאים ביותר

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל