כתבה פרסומית הפרעת קשב וריכוז - מה ההבדל בין ADD ל-ADHD

הפרעת קשב וריכוז - מה ההבדל בין ADD ל-ADHD

שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה התנהגותית התפתחותית. לוקים בה 3 עד 5 אחוזים מהילדים ברחבי העולם, כאשר התסמינים מתחילים להופיע לפני גיל שבע. היא מתאפיינת בהתנהגות אימפולסיבית באופן קבוע ובחוסר תשומת לב, עם או ללא מרכיב של היפראקטיביות. 

הפרעת קשב וריכוז היא בדרך כלל הפרעה כרונית. שלושים עד חמישים אחוזים מהמאובחנים כלוקים בהפרעה זו בילדותם, ממשיכים לסבול מהתסמינים גם בבגרותם. מתבגרים ומבוגרים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז מפתחים מנגנוני התמודדות, שמסייעים להם לפצות על הליקוי.

כאשר המורה או יועצת בית הספר חושדות שהילד לוקה בהפרעת קשב וריכוז, ההורים קרוב לוודאי ינסו לקרוא וללמוד על ההפרעה, יחפשו מידע באינטרנט ויתקלו במינוח מבלבל. 

המונחים הרפואיים ADD Attention-Deficit Disorder) / הפרעת קשב) ו- ADHD /Attention-Deficit-Hyperactivity Disorder) הפרעת קשב והיפראקטיביות) משמשים בדרך כלל לתיאור מצב של קושי בקשב ובריכוז.

חשוב להבין שהמונחים ADD ו- ADHD מתייחסים לאותה אבחנה רפואית ומהווים תסמונת אחת. אולם בעשורים האחרונים המינוח הרפואי של הפרעת קשב הוגדר מחדש, על מנת לפרט מספר וריאציות שונות וחשובות של התסמונת. באמצע המאה ה- 20 השתנה שמה האבחוני של הפרעת קשב. בתחילה התייחסו אל התסמונת כאל "נזק מוחי מינימאלי", "הפרעה מינימאלית בתפקוד המוח", "ליקויים בלמידה/התנהגות" ו"היפראקטיביות".

ככל שהעמיק הידע וגברה המודעות לכך שההגדרה שכוללת את המילים "נזק מוחי", אינה מתאימה, חלק מההגדרות האלו הפכו בעיתיות.

בשנות הששים המאוחרות, הפרעת קשב כונתה "תגובה היפרקינטית בילדות", למרות שאנשי מקצוע רבים הבחינו שרבים מהילדים שאובחנו כסובלים מבעיות קשב, אינם מפגינים סימנים של היפראקטיביות.

בשנות השמונים, אגוד הפסיכיאטרים האמריקאי הציג במדריך האבחון והסטטיסטיקה להפרעות נפשיות (DSM-III) את "ADD / הפרעת קשב", כתופעה שיכולה לכלול או שלא לכלול היפראקטיביות. מספר שנים מאוחר יותר, כאשר המדריך לאבחון נבדק מחדש (DSM-III-R) המונח ADD הוחלף במונח ADHD (הפרעת קשב והיפראקטיביות). במהדורות מאוחרות יותר של מדריך DSM התחילו להציג את תסמונת ADHD ואת תתי הסוגים השונים שלה.

כך המונח ADD, שהשתמשו בו בעבר הפך מיושן. כיום המונח הרפואי הנכון להפרעת קשב הוא ADHD. מדריך IV-DSM-IV מבחין בין שלושה תתי סוגים של ADHD:

1. הפרעת חוסר קשב בעיקרה.

2. הפרעה היפראקטיבית ואימפולסיבית בעיקרה.

3. הפרעה משולבת.

כשליש מהאנשים שיש להם הפרעת קשב וריכוז ADHD לוקים בהפרעת קשב בעיקרה (ADHD-I), כלומר הם אינם לוקים בהתנהגות היפראקטיבית או בפעלתנות יתר, שמאפיינת את תתי הסוגים האחרים של הפרעת קשב וריכוז. למרות שרבים עדיין משתמשים בטעות במונח ADD – הפרעת קשב, בהתייחסם אל תת סוג זה של הפרעת קשב, כפי הנראה משום שהוא אינו מכיל את המילה היפראקטיביות, כיום המונח ADD הוא מונח אבחוני שגוי ומיושן בלשון הרפואי.

רבים מהסימפטומים של ADHD מופיעים מעת לעת אצל כולנו. בחולים עם ADHD, תדירות הסימפטומים גבוהה יותר ומשפיעה באופן משמעותי יותר על חייהם. הליקוי חייב להופיע בכמה מסגרות על מנת להיות מסווג כ – ADHD. גם כאן, כמו בלקויות פסיכיאטריות ורפואיות רבות אחרות, האבחנה הרשמית נעשית על ידי מומחה מוסמך בתחום בהתבסס על מערך קריטריונים ברור. 

המומחים בישראל משתמשים בעיקר במדריך האבחנתי והסטטיסטי למחלות נפש (DSM-IV) המפורסם באגודה האמריקאית לפסיכיאטריה על במטרה לאבחן את הביטויים שהונים של ADHD. בהתבסס על הקריטריונים של DSM-IV הרשומים בהמשך, מאובחנים שלוש הסוגים השונים של ADHD:

תנאי ראשון

ששה או יותר מהתסמינים הבאים של חוסר קשב התקיימו במהלך ששת החודשים האחרונים לפחות בצורה שהיא לא הסתגלותית ולא תואמת את רמת ההתפתחות של הנבדק:

1. לעתים קרובות אינו מקדיש תשומת לב לפרטים, או עושה שגיאות טפשיות בלימודים, בעבודה או בפעילות אחרת.

2. לעתים קרובות מתקשה לשמור על הקשב למשך זמן במטלות או במשחק.

3. לעתים קרובות נראה כמי שאינו מקשיב כשמדברים אליו.

4. לעתים קרובות אינו עוקב אחרי הוראות ומתקשה להשלים מטלות, כגון עבודות בי"ס, מטלות בעבודה וכו' (ולא כתוצאה מהפרעה מרדנית מתנגדת או מקושי בהבנת המטלות).

5. לעתים קרובות מתקשה בארגון מטלות ופעילויות.

6. לעתים קרובות נמנע, סולד או אינו מעוניין לעסוק בפעילויות הדורשות מאמץ מנטלי ממושך (למשל לימודים בביה"ס או שעורי בית).

7. לעתים קרובות מאבד חפצים הדרושים למטלות או פעילויות (למשל עבודות בית מביה"ס, עפרונות, ספרים, כלי עבודה).

8. לעתים קרובות מוסח על ידי גירויים חיצוניים.

9. לעתים קרובות שכחן בפעילויות יומיומיות. 


תנאי שני


שישה או יותר מהתסמינים הבאים של היפראקטיביות ואימפולסיביות התקיימו במהלך ששת החודשים האחרונים לפחות בצורה שהיא לא הסתגלותית ולא תואמת את רמת ההתפתחות של הנבדק:


היפראקטיביות

1. לעתים קרובות ממולל בידיים וברגליים או מקפץ בכיסא.

2. לעתים קרובות עוזב את כיסאו בכיתה, או במצבים אחרים בהם יש ציפייה שיישאר ישוב.

3. לעתים קרובות רץ או מטפס במצבים בהם לא נהוג לעשות זאת (במתבגרים או במבוגרים תיתכן תחושת אי-שקט עזה).

4. לעתים קרובות חש קושי לשחק או להנות מפעילויות פנאי בשקט.

5. לעתים קרובות נמצא בתנועה מתמדת, או מתנהג כאילו יש לו "מנוע בישבן".

6. לעתים קרובות מדבר ללא הפסקה.


אימפולסיביות

1. לעתים קרובות פולט תשובות לפני תום השאלה, או מתפרץ לאמצע המשפט.

2. לעתים קרובות מתקשה לחכות לתורו.

3. לעתים קרובות מפריע או מציק לאחרים (למשל, מתפרץ למשחקים, נוגע וכו').


בנוסף, על-מנת שהקריטריון יתקיים יש צורך ש:

· חלק מתסמיני ההיפראקטיביות, האימפולסיביות, או של חוסר הקשב, הגורמים לבעיה, מתקיימים לפני גיל 7 שנים.

· חלק מהתסמינים יתקיים בשתי מסגרות התייחסות לפחות (למשל בית ובי"ס).

· חייבת להיות עדות ברורה של פגיעה תפקודית בבית, בביה"ס או בעבודה.

· התסמינים אינם מופיעים במהלך ההתפתחות של הפרעה התפתחותית נרחבת (PDD), סכיזופרניה, או הפרעה פסיכוטית אחרת, ואינם ניתנים להסבר טוב יותר על ידי הפרעות נפשיות אחרות כגון הפרעות מצב רוח, הפרעות חרדה, הפרעות דיסוציאטיביות או הפרעות אישיות כלשהן.

שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>

פורום הנקה

גב' יעל כצנלסון

גב' יעל כצנלסון גב' יעל כצנלסון, מנהלת פורום הנקה. מדריכת הנקה מוסמכת ומלווה (דולה) לאחר לידה יועצת הנקה מוסמכת IBCLC את ההכשרתה רכשתה בלימודים מקצועיים בדיאדה
עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חצי שנה לאחר סיום הנקה
 • שילי
 • 14/04/2016 15:19
 • שלום רב. אני חצי שנה לאחר סיום הנקה. הנקתי את בני במשך שנה וקצת. נכון להיום, עדיין יש יציאה של חלב, בעת סחיטת הפיטמה, בשני השדיים. האם זה תקין. מה הצפי, פחות או יותר, לייבוש מוחלט של החלב והאם יש צורך לבדוק רמות פרולקטין?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שילי, יקרה, איזה נהדר זה שהנקת לטווח ארוך. כל הכבוד חלב יכול להישאר בשד מס' חודשים רב לאחר ההפסקה, סביר שאין צורך בבדיקת פרולקטין וזה ייגמר לבד תוך כמה חודשים, זה לא חריג אבל אם זה מטריד אותך לכי לכירורג שד לבדיקה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שימוש במעצב פטמה בשבוע 37
 • טלי
 • 09/04/2016 17:04
 • שלום רב, אני בשבוע 37 וארבעה שבועות, הריון שני. בהריון הקודם לא הצלחתי להניק ובגלל זה רק שאבתי עקב פטמה פנימית. עכשיו קניתי מעצבי פטמות של מדלה ומשתמשת בהן משבוע 36. היום שמתי לב שיצא קולסטרום מאחת הפטמות. האם זה נורמלי?והאם גירוי הפטמות בעזרת מעצב פטמות יכול להוביל ללידה מוקדמת? רוצה לציין כי אני עתידה ללדת קיסרי ולידה רגילה יכולה לסכן את התינוק. תודה מראש על ההתייחסות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הי טלי, זה שיש לך קולסטרום בשב 37 זה לגמרי תקין. יש קולסטרום משב' 16 בערך ויש לא מעט נשים שחוות טפטופים מדי פעם. לגבי השימוש במעצב הפטמות והאם עלול להוביל ללידה מוקדמת- אין לי מושג, לא יודעת פרטי מעקב ההריון שלך וגם לא רופאה ואולי תתיעצי גם עם הרופא שלך- מניחה שאין בכך סיכון כל עוד את לא מרגישה את הרחם מתכווץ וכו' . בכל מקרה גם יעילות מעצבי הפטמות ליכולת להניק לאחר הלידה לא בהכרח מוכחת ולכן אם את מפחדת מההשפעה שלהם אז אולי אל תשתמשי בהם בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הריון, הנקה ובדיקת הריון ביתית
 • אמא
 • 02/04/2016 22:23
 • שלום. אני אמא לשניים. מניקה תינוקת בת 5 וחצי חוד'. לאחרונה יש לי מגוון תסמינים שיכולים להעיד על הריון נוסף. בטן נפוחה, הילדה לא נהננת לינוק ומתעצבנת הרבה תוך כדי הנקה ולא יונקת טוב, יצאו לי פצעים הפנים, יש לי מדי פעם דקירות בבטן התחתונה, כאבי ראש. רגישות לריחות. וכן שבילד קודם התחלתי לקבל מחזור כשהיה בן 4 חוד' עם הנקה מלאה והפעם עוד לא חזר לי המחזור. כל הנ''ל העלה לי את החשד כי אני בהריון. אך בדיקת הריון ביתית יצאה שלילית. רציתי לשאול האם יתכן שהנקה משבשת את תוצאות בדיקת ההריון ואם ישנו חשד סביר להריון וכדאי לבצע בדיקת דם או שגם בהנקה בדיקת ההריון הביתית אמורה לתת תוצאה תקינה. ומה הסיכוי באופן גללע שמגוון התסמינים הנ''ל יגולים להעיד על הריון. אציין שבשני ההריונות הקודמים סבלתי מבחילות והקאות עוד לפני שידעתי שאני בהריון.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אני לא רופאת נשים ולא בסמכותי בטח לא בפורום להגיד אם את כן או לא בהריון. יכולה לומר שהנקה לא פוגעת בהורמון ההריון שנבדק בבדיקות הריון ביתיות ולכן אם תוצאת הבדיקה שלילית ובהנחה שהבדיקה אמינה ונעשתה כמו שצריך אז כנראה אין הריון אבל הכי טוב שתתייעצי עם רופא נשים ותביני אם יש צורך לחזור על הבדיקה או לעשות בדיקת דם. ואולי התחושות שלך הן של ביוץ/לקראת וסת בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תודה רבה על התגובה המהירה
 • אמא
 • 02/04/2016 23:12
רופאים בתחום
ד"ר ניר עישר ד"ר ניר עישר
מנהל רפואי מומחה ומדריך בטיפול קוגנטיבי התנהגותי קרא עוד
ד"ר ברוך פונרובסקי ד"ר ברוך פונרובסקי
מומחה לפסיכיאטריה. מנהל מכון להערכה תפקודית. מרכז... קרא עוד
הכי נצפים
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות

להמשך קריאה >>
"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

"רוצה בן? תאכלי אבוקדו": כל האמת על קביעת מין הילוד

להמשך קריאה >>
מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

מה אוכלת חלי ממן בבוקר? תפריטי התזונאיות המובילות בישראל

להמשך קריאה >>

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל