כתבה פרסומית הפרעת קשב וריכוז - מה ההבדל בין ADD ל-ADHD

Share |

שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה התנהגותית התפתחותית. לוקים בה 3 עד 5 אחוזים מהילדים ברחבי העולם, כאשר התסמינים מתחילים להופיע לפני גיל שבע. היא מתאפיינת בהתנהגות אימפולסיבית באופן קבוע ובחוסר תשומת לב, עם או ללא מרכיב של היפראקטיביות. 

הפרעת קשב וריכוז היא בדרך כלל הפרעה כרונית. שלושים עד חמישים אחוזים מהמאובחנים כלוקים בהפרעה זו בילדותם, ממשיכים לסבול מהתסמינים גם בבגרותם. מתבגרים ומבוגרים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז מפתחים מנגנוני התמודדות, שמסייעים להם לפצות על הליקוי.

כאשר המורה או יועצת בית הספר חושדות שהילד לוקה בהפרעת קשב וריכוז, ההורים קרוב לוודאי ינסו לקרוא וללמוד על ההפרעה, יחפשו מידע באינטרנט ויתקלו במינוח מבלבל. 

המונחים הרפואיים ADD Attention-Deficit Disorder) / הפרעת קשב) ו- ADHD /Attention-Deficit-Hyperactivity Disorder) הפרעת קשב והיפראקטיביות) משמשים בדרך כלל לתיאור מצב של קושי בקשב ובריכוז.

חשוב להבין שהמונחים ADD ו- ADHD מתייחסים לאותה אבחנה רפואית ומהווים תסמונת אחת. אולם בעשורים האחרונים המינוח הרפואי של הפרעת קשב הוגדר מחדש, על מנת לפרט מספר וריאציות שונות וחשובות של התסמונת. באמצע המאה ה- 20 השתנה שמה האבחוני של הפרעת קשב. בתחילה התייחסו אל התסמונת כאל "נזק מוחי מינימאלי", "הפרעה מינימאלית בתפקוד המוח", "ליקויים בלמידה/התנהגות" ו"היפראקטיביות".

ככל שהעמיק הידע וגברה המודעות לכך שההגדרה שכוללת את המילים "נזק מוחי", אינה מתאימה, חלק מההגדרות האלו הפכו בעיתיות.

בשנות הששים המאוחרות, הפרעת קשב כונתה "תגובה היפרקינטית בילדות", למרות שאנשי מקצוע רבים הבחינו שרבים מהילדים שאובחנו כסובלים מבעיות קשב, אינם מפגינים סימנים של היפראקטיביות.

בשנות השמונים, אגוד הפסיכיאטרים האמריקאי הציג במדריך האבחון והסטטיסטיקה להפרעות נפשיות (DSM-III) את "ADD / הפרעת קשב", כתופעה שיכולה לכלול או שלא לכלול היפראקטיביות. מספר שנים מאוחר יותר, כאשר המדריך לאבחון נבדק מחדש (DSM-III-R) המונח ADD הוחלף במונח ADHD (הפרעת קשב והיפראקטיביות). במהדורות מאוחרות יותר של מדריך DSM התחילו להציג את תסמונת ADHD ואת תתי הסוגים השונים שלה.

כך המונח ADD, שהשתמשו בו בעבר הפך מיושן. כיום המונח הרפואי הנכון להפרעת קשב הוא ADHD. מדריך IV-DSM-IV מבחין בין שלושה תתי סוגים של ADHD:

1. הפרעת חוסר קשב בעיקרה.

2. הפרעה היפראקטיבית ואימפולסיבית בעיקרה.

3. הפרעה משולבת.

כשליש מהאנשים שיש להם הפרעת קשב וריכוז ADHD לוקים בהפרעת קשב בעיקרה (ADHD-I), כלומר הם אינם לוקים בהתנהגות היפראקטיבית או בפעלתנות יתר, שמאפיינת את תתי הסוגים האחרים של הפרעת קשב וריכוז. למרות שרבים עדיין משתמשים בטעות במונח ADD – הפרעת קשב, בהתייחסם אל תת סוג זה של הפרעת קשב, כפי הנראה משום שהוא אינו מכיל את המילה היפראקטיביות, כיום המונח ADD הוא מונח אבחוני שגוי ומיושן בלשון הרפואי.

רבים מהסימפטומים של ADHD מופיעים מעת לעת אצל כולנו. בחולים עם ADHD, תדירות הסימפטומים גבוהה יותר ומשפיעה באופן משמעותי יותר על חייהם. הליקוי חייב להופיע בכמה מסגרות על מנת להיות מסווג כ – ADHD. גם כאן, כמו בלקויות פסיכיאטריות ורפואיות רבות אחרות, האבחנה הרשמית נעשית על ידי מומחה מוסמך בתחום בהתבסס על מערך קריטריונים ברור. 

המומחים בישראל משתמשים בעיקר במדריך האבחנתי והסטטיסטי למחלות נפש (DSM-IV) המפורסם באגודה האמריקאית לפסיכיאטריה על במטרה לאבחן את הביטויים שהונים של ADHD. בהתבסס על הקריטריונים של DSM-IV הרשומים בהמשך, מאובחנים שלוש הסוגים השונים של ADHD:

תנאי ראשון

ששה או יותר מהתסמינים הבאים של חוסר קשב התקיימו במהלך ששת החודשים האחרונים לפחות בצורה שהיא לא הסתגלותית ולא תואמת את רמת ההתפתחות של הנבדק:

1. לעתים קרובות אינו מקדיש תשומת לב לפרטים, או עושה שגיאות טפשיות בלימודים, בעבודה או בפעילות אחרת.

2. לעתים קרובות מתקשה לשמור על הקשב למשך זמן במטלות או במשחק.

3. לעתים קרובות נראה כמי שאינו מקשיב כשמדברים אליו.

4. לעתים קרובות אינו עוקב אחרי הוראות ומתקשה להשלים מטלות, כגון עבודות בי"ס, מטלות בעבודה וכו' (ולא כתוצאה מהפרעה מרדנית מתנגדת או מקושי בהבנת המטלות).

5. לעתים קרובות מתקשה בארגון מטלות ופעילויות.

6. לעתים קרובות נמנע, סולד או אינו מעוניין לעסוק בפעילויות הדורשות מאמץ מנטלי ממושך (למשל לימודים בביה"ס או שעורי בית).

7. לעתים קרובות מאבד חפצים הדרושים למטלות או פעילויות (למשל עבודות בית מביה"ס, עפרונות, ספרים, כלי עבודה).

8. לעתים קרובות מוסח על ידי גירויים חיצוניים.

9. לעתים קרובות שכחן בפעילויות יומיומיות. 


תנאי שני


שישה או יותר מהתסמינים הבאים של היפראקטיביות ואימפולסיביות התקיימו במהלך ששת החודשים האחרונים לפחות בצורה שהיא לא הסתגלותית ולא תואמת את רמת ההתפתחות של הנבדק:


היפראקטיביות

1. לעתים קרובות ממולל בידיים וברגליים או מקפץ בכיסא.

2. לעתים קרובות עוזב את כיסאו בכיתה, או במצבים אחרים בהם יש ציפייה שיישאר ישוב.

3. לעתים קרובות רץ או מטפס במצבים בהם לא נהוג לעשות זאת (במתבגרים או במבוגרים תיתכן תחושת אי-שקט עזה).

4. לעתים קרובות חש קושי לשחק או להנות מפעילויות פנאי בשקט.

5. לעתים קרובות נמצא בתנועה מתמדת, או מתנהג כאילו יש לו "מנוע בישבן".

6. לעתים קרובות מדבר ללא הפסקה.


אימפולסיביות

1. לעתים קרובות פולט תשובות לפני תום השאלה, או מתפרץ לאמצע המשפט.

2. לעתים קרובות מתקשה לחכות לתורו.

3. לעתים קרובות מפריע או מציק לאחרים (למשל, מתפרץ למשחקים, נוגע וכו').


בנוסף, על-מנת שהקריטריון יתקיים יש צורך ש:

· חלק מתסמיני ההיפראקטיביות, האימפולסיביות, או של חוסר הקשב, הגורמים לבעיה, מתקיימים לפני גיל 7 שנים.

· חלק מהתסמינים יתקיים בשתי מסגרות התייחסות לפחות (למשל בית ובי"ס).

· חייבת להיות עדות ברורה של פגיעה תפקודית בבית, בביה"ס או בעבודה.

· התסמינים אינם מופיעים במהלך ההתפתחות של הפרעה התפתחותית נרחבת (PDD), סכיזופרניה, או הפרעה פסיכוטית אחרת, ואינם ניתנים להסבר טוב יותר על ידי הפרעות נפשיות אחרות כגון הפרעות מצב רוח, הפרעות חרדה, הפרעות דיסוציאטיביות או הפרעות אישיות כלשהן.

שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>>פורום פסיכותרפיה

ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי

ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי
פסיכיאטר מומחה ופסיכותרפיסט, מנהל מרפאת היבטים, בעל התמחות וניסיון רב בטיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT), טיפול בהתמכרויות ומחקר רפואי-פסיכיאטרי. מטפל במגוון בעיות נפשיות בגישה התנהגותית-קוגניטיבית עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • הפרעת דה ריאליזציה
 • אנונימי
 • 23/01/2015 16:10
 • שלום רציתי לספר אל התחושות שאני עובר בימים האחרונים הייתי מעשן מריחואנה בתדירות של פעמיים בשבועה במשך חודשיים החלטתי להפסיק ואני לא מעשן כבר שלוש ימים אבל יש לי תחושה שכני מנותק מהמציאות שהנשמה שלי נמחקת ואני חווה התקפי חרדה קלים אבל כל זה לא כל כך מפריעה לתפקוד היום יומי שלי אני רוצה להוסיף שאני גם עבדתי 10 שעות ואז הלכתי לישון ואז הלכתי לבית ספר אחרי הבית ספר ישנתי שעתים וקמתי אם ההתקף הזה רציתי לדעת אם זו יכולה להיות הפרעת דה ריאליזציה ואם כן רציתי לדעת איך מטפלים בזה ואם זה עובר או שלומדים לחיות אם זה כל החיים רציתי להוסיף שאני שנה לפנה גיוס והפרופיל שלי גבוה ולכן אני לא רוצה שמשהו כזה ירשם לי בתיק האישי ואז לא יגייסו אותי וגם רציתי לדעת אם זו סתם יכולה להיות תופעת לוואי חולפת לאחר עישון מריחואנה או חוסר שינה קטן תודה אל התשובה מראש

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • יכול להיות שזה קשור לעישון ושזה יעבור לך אם לא חשוב שתפנה לטיפול - אם תפנה באופן פרטי, זה לא יירשם בתיק של קופת חולים החלמה מהירה

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • ויתור סודיות
 • אמא48
 • 21/01/2015 17:26
 • שלום
  אני אמא לילד בן 15 המטופל טיפול רגשי אצל פסיכוטרפיסט מומחה.

  המטפל דורש כתנאי לטיפול. שאחתום על ויתןר סודיות.

  האם יש חובה חוקית כזו?

  הוא אומר שאסור לו לטפל ללא הויתור.

  שאלה נוספת
  כיצד מתועד הטיפול הרגשי אצל ילדים, האם ההורים זכאים לסיכומים תקופתיים המדווחים התקדמות יעדים ומטרות ( אין הכוונה לספר מה קורה בחדר הטיפולים אלא לדיווח טיפול)

  אודה לתשובתכם

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • השאלות שלך מאד חשובות ומעניינות. לצערי אני מטפל במבוגרים ואינני בקי בנהלים הקשורים לטיפול בילדים ונוער. אני בטוח שיש פורומים מתאימים, את יכולה לפנות גם להסתדרות הפסיכולוגיים בשאלה הזאת. מעניין אם למישהו מקוראי הפורום יש תשובה בנושא

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • קשה
 • רחל
 • 19/01/2015 09:42
 • אני רוקה בת 52, חיה עם הורי הסיעודיים, מטפלת בהם,אני מנסה לשרוד. עובדת הבעיה שבעבודה הבוס מוציא את החשק לבוא לעבודה, הוא מחטיף על ימין ועל שמאלהוא מדבר על בעיותי בחיים לכל מי שרוצה לשמוע, בעיותי הרפואיות, למה אני רוקה ,
  כל הזמן מרכל ומוציא כך את זזעמו עלי עבר 8 שנים. אחי עבר באחרונה התקף לב , האו גרוש,
  מוציא עלי הרבה כעסים ומנסה להתנתק כל הזמן
  שיפסיקו להתקשר אליו, בדר"כ שומע את עצמו למה שאני אומרת הוא לא מעונין להתייחס, הוא מח טוב.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
לעמוד הפורום
רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר יעקב חרמון ד"ר יעקב חרמון
רופא בכיר, פסיכיאטר ...קרא עוד
ד"ר ניר עישר ד"ר ניר עישר
מנהל רפואי מומחה ומד...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל