הליקובקטר פילורי (helicobacter pylori)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

הליקובקטר פילורי הוא חיידק גרם-שלילי בעל צורה לוליינית ושוטונים המאפשרים לו לנוע. החיידק תואר לראשונה בשנת 1983 על ידי צמד חוקרים אוסטרליים בשם כריס וורן ובארי מרשל אשר זכו על תגליתם בפרס נובל לשנת 2005.
חיידק זה נחשב לגורם העיקרי של דלקת כרונית של הקיבה (גסטריטיס) ולכיב עיכולי של התריסריון והקיבה. בנוסף, קיים קשר סיבתי בין נוכחות זיהום מהחיידק לבין התפתחות סרטן הקיבה, סרטן הלימפה מסוג MALT של הקיבה, וייתכן אף מחלות מחוץ למערכת העיכול, כמו מחלת לב טרשתית, מחלות כלי דם, מחלות עור ועוד.

הוכח מעבר לכל ספק כי חיסול החיידק אצל חולים שלקו בכיב עיכולי מונע באופן משמעותי הישנות של מחלת הכיב.

הליקובקטר פילורי הוא המזהם הנפוץ ביותר בעולם, והוא מצוי בלמעלה ממחצית האוכלוסייה בעולם, אולם רק אצל שיעור קטן מאלו שזוהמו בחיידק, מופיעים תסמיני מחלה כלשהי.

ההידבקות בחיידק מתרחשת לרוב כבר בגיל הילדות וצורת ההעברה היא קרוב לוודאי מן הצואה לפה או מפה לפה. גורמי הסיכון העיקריים להידבקות: מצב חברתי כלכלי נמוך, צפיפות דיור ותנאי היגיינה ירודים. זו כנראה הסיבה שבארצות מתפתחות ניתן למצוא שיעור גבוה של זיהום כבר בגיל הילדות, בעוד שבארצות מפותחות קיימת עלייה הדרגתית עם הגיל בשכיחות הזיהום.

המחלה העיקרית הנגרמת על ידי הליקובקטר פילורי היא מחלת הכיב העיכולי. קיימים מספר מנגנונים שבהם גורם החיידק נזק לרירית הקיבה. מנגנונים אלו כוללים:

1. נזק ישיר מחומרים המופרשים על ידי החיידק, כגון האנזים אוראזה המביא ליצירת אמוניה, אנזימים נוספים כמו ליפאזה ופרוטאזה, רעלן המכונה VacA וחלבון המכונה CagA

2. נזק הנובע מן התגובה החיסונית המתרחשת עקב הזיהום

3. נזק הנובע משינויים הורמוניים מקומיים ברירית, בעיקר מהפחתה בייצור ההורמון סומטוסטטין ועלייה בייצור ההורמון גסטרין, הגורמים להגברת הפרשת חומצת מלח בקיבה

הליקובקטר פילורי וסרטן
כאמור נמצא קשר סיבתי בין זיהום מהליקובקטר פילורי לבין סרטן הלימפה מסוג MALT, והטיפול הראשוני בסרטן זה הוא חיסול החיידק, ומעקב. בנוסף, ממחקרים אפידמיולוגיים עלה כי קיים קשר סיבתי בין הליקובקטר פילורי לבין סרטן הקיבה. באזורים גיאוגרפיים שבהם שכיח הזיהום בגיל צעיר, כמו מדינות דרום אמריקה ומזרח אירופה, יש שיעור גבוה יחסית של סרטן הקיבה, והירידה בשכיחות סרטן הקיבה במדינות המערב, מתרחשת במקביל לירידה בשכיחות הזיהום מהליקובקטר פילורי.

שיעור הזיהום מהליקובקטר פילורי גבוה באופן ניכר בקרב חולי סרטן הקיבה בהשוואה לאוכלוסייה הבריאה ובמחקרים בבעלי חיים נמצא כי ניתן להשרות התפתחות גידולים בקיבה באמצעות הדבקתם בהליקובקטר פילורי. למרות נתונים אלו, אין המלצה גורפת לאתר את כל נשאי החיידק הבריאים לשם טיפול.

תרופות לטיפול בהליקובקטר פילורי:
אומפרדקס

ד"ר מנחם מושקוביץ

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
פורום גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

ד"ר אייל גל

ד"ר אייל גל
ד"ר אייל גל רופא בכיר, מנהל השירות למחלות המעי הדק במרכז הרפואי רבין, בי"ח בילינסון. אחראי על בדיקת הקפסולה האנדוסקופית במרכז רפואי רבין. אחראי על הסטודנטים במכון. מומחה באנדוסקופיה מתקדמת כולל עוד...

ד"ר יורם רוזנבך

ד"ר יורם רוזנבך
ד"ר יורם רוזנבך נמנה עם צוות מייסדי המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל.עד פרישתו לגמלאות כיהן כסגן מנהל המכון. בשנת 2010 זכה בפרס העובד המצטיין עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאבי בטן
 • קארי
 • 27/08/2015 20:54
 • שלום רב, בתי בת 13,בריאה בדרך כלל,לפני שבוע התלוננה על כאבי בטן באזור הטבור 3 ימים כאב חזק ונחלש לסרוגין, וביום השני התחילה גם להתלונן על כאבי ראש חזקים.במיון נעשה US בטן שהיה תקין חוץ מי צקום וקולון עולה מעובה וכן האיליאום הטרמינלה מעובה.בבדיקות דם CRP-3. לדברי הרופא ילדים תמונה מתאימה לוירוס,למרות שלא היה חום ,ואין צורך בהמשך בירור,כי כל הסימפטומים עברו לאחר 3 ימים. שאלתי אם זה יכול להיות התחלה של קרוהן(ללא שלשולים) ועם יש מקום לבירור נוסף ואיזה בדיקות כדי לעשות! תודה רבה מראש! אמא דואגת.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הממצאים בסונר וה-CRP המוגבר יכולים להתאים למחלה ויראלית חולפת .לגבי שאלת הקרוהן ,לא ניתן בשלב זה לתת תשובה. יש לחזור על הסונר וה-CRP כעבור שבועיים שלושה כדי לקבל אינדיקציה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • תוצאות בדיקת קפסולה
 • צ'וקי
 • 27/08/2015 10:58
 • שלום רב בעקבות תוצאות חריגות של בדיקות דם בתחום האימונולוגיה ASCA IGA - 48.5 ASCA IGG - 133.6 היו גם חריגות ב PROTOIN B - 6.2 ובלימפוציטים – 14.5 הופנתי ע"י הרופא גסטרו שלי לבדיקת אנדוסקופיה בקפסולה. לבדיקת התכנות של קרוהן תוצאות הבדיקה שהגיעו, לא ממש ברורות לי ואודה לכם על מתן הסבר לממצאים התוצאות הגיעו בצורה של דף אחד עליו יש ממצאים באנגלית ו-4 תמונות צבע של צילום הממצאים הם אלו: Procedure information and Findings Full length small bowel visualization was completed. Normal small bowel mucosa Summary and Recommendations Normal small bowel mucosa אציין בנוסף, כי כל העניין התחיל עקב תלונות שלי לפעילות מעיים וקיבה מופרזת בצורה של נפיחות בבטן, גאזים (בצורה של גרפסים) ונפיחות. ללא שילשולים, חום ויתר דברים כגון חוסר רצון לאכול. העניין בעיקר הפריע בצורה של אי נעימות שמורגשת בחלל הבטן התחתונה. בהתחלה בוצעה בדיקה להתכנות חיידק הליקובקטר. היה חיידק וזה טופל באנטיביוטיקה בפעם הראשונה לאחר מכן, הרופא חשב שאולי זה כתוצאה מרגישות ללקטוז, העניין נפסל מבחינתי, אחרי שמעל חודש לא צרכתי לקטוז והבנתי שהבעיה ממשיכה... אודה לכם מאוד על הסבר על תוצאות הבדיקה האנדוסקופית. כמו כן, מדוע התוצאות כוללות רק 4 תמונות מכל 9 השעות בהם הקפסולה צילמה?! בנוסף, אם אני מבין נכון, לא רואים תמונה של המעי הדק. מדוע?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בלוטות רטרופריטונאליות
 • אור
 • 26/08/2015 17:57
 • בחודשים האחרונים אני סובלת מבחילות חוזרות ונשנות, שלשולים ואי נוחות באזור הבטן העליונה. בבדיקות דם וצואה הכל תקין אך בבדיקת אולטרסאונד בטן עליונה נמצא כי הבלוטות הרטרופריטונאליות מוסתרות ע"י גזים. מהאם יכול להיות שמדובר במעי רגיז שגורם לתופעות האלו? אילו בדיקות ניתן לעשות כדי לקבל תשובה וודאית ולטפל בתופעה הזאת?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא הליקובקטר פילורי

    
בדיקת נשימה פשוטה תוכל להחליף בדיקה חודרנית ומסובכת לגילוי כיבים והחיידק הליקובקטר פילורי. כך, על-פי תוצאות מחקר המתפרסם ב British Medical Journal. במקום לבצע אנדוסקופיה, שבה מחדירים...
מעט מאוד ידוע על השפעותיו של החיידק הליקובקטר פילורי על חולים הסובלים מהחזר של חומצה מהקיבה לוושט (Gastroesophageal Reflux Disease). חוקרים שוויצריים מדווחים בגיליון האחרון של ה Lancet...
מחקר חדש מצביע על כך שב 18% מהאנשים הסובלים ממיגרנה כרונית, קיים זיהום עם החיידק הליקובקטר פילורי, ושטיפול אנטיביוטי בתוספת טיפול פרוביוטי עשוי להביא הקלה במצבם. המחקר הוצג השבוע...


רופאים בתחום
ד"ר יעקב מאור ד"ר יעקב מאור
מנהל שירות הכבד, מרכז רפואי קפלן, רחובות קרא עוד
ד"ר מרקוס יעקובוביץ ד"ר מרקוס יעקובוביץ
רופא בכיר במכון למחלות דרכי העיכול והכבד במרכז... קרא עוד

יש לך שאלה?

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל