דלג לתוכן
רפואה משלימה לטיפול בבעיות מערכת העיכול

רפואה משלימה לטיפול בבעיות מערכת העיכול

כל מה שחשוב לדעת על רפואה משלימה לטיפול בבעיות מערכת העיכול במקום אחדמערכת העיכול היא המערכת הגדולה והמורכבת ביותר בגוף האדם. היא מתחילה בפה ומסתיימת ברקטום.
מערכת זו אחראית על פירוק המזון ועל העברה של אנרגיה ורכיבים חיוניים לשאר איברי הגוף ואף מתפקדת גם כ'מוח השני' של הגוף ומשכך מושפעת מרגשות, סטרס ומצבי רוח. על כן, איזון שלה חיוני במיוחד, מאחר שהיא משפיעה על תפקודן התקין של שאר המערכות.


Magic3D | Shutterstock

 

גורמים לבעיות בקיבה 

מגוון גורמים עלולים להוביל לבעיות במערכת העיכול. תקופות רוויות מתח, צריכה של מזון מתועש, תזונה לקויה ולא מאוזנת, מצבים נפשיים ונטילת תרופות, גורמים אלה כולם עלולים להוציא את מערכת העיכול מאיזון, להוביל לשגשוג יתר של חיידקים (כמו למשל חיידק ההליקובקטר פילורי), פטריות (לדוגמה קנדידה) וטפילים, ולהוביל התפתחות של שלל מחלות ותופעות שונות.
 

סימנים לבעיות עיכול 

תסמינים של בעיות עיכול קשורים לעיתים באופן ישיר לקיבה, כמו למשל גזים, צרבות וכיבי קיבה, אבל חלקם אינם נכללים תחת הגדרה של "סימנים לבעיות בקיבה" ויכולים לרמז לא פעם על בעיות אחרות, למשל ריח רע מהפה, נשירת שיער, עייפות כרונית ועוד. לצד זאת, ישנם מקרים שמאובחנים בטעות תחת ההגדרה של "מעי רגיז", אך בפועל המקור לאותם תסמינים הוא בעיות בעיכול.
 

מה הסכנות בבעיות עיכול שאינן מטופלות?

חוסר איזון של מערכת העיכול עלול לגרום לחוסרים תזונתיים שונים ולהתפתחות של בעיות  במערכות גופניות אחרות. לצד זאת, אם הן אינן מטופלות מיסודן, בעיות עיכול עלולות להחמיר עד לכדי התפתחות של מחלות דלקתיות של מערכת העיכול והופעה של כיבים.
 

באילו בעיות ניתן לטפל באופן טבעי?

טיפול טבעי במערכת העיכול מסייע למגוון רחב של מצבים שכיחים, החל מעצירות וצרבות, עבור במעי רגיז, קנדידה וזיהום על-ידי חיידק ההליקובקטר פילורי, וכלה במחלות מעי דלקתיות – קרוהן וקוליטיס. הטיפול הטבעי מתבסס גם על מאפיינים שונים מעולם הרפואה הרגילה, כמו בדיקות דם, המסייעים להגיע לאבחנה נכונה ולבחירה מתאימה של טיפול שיספק מענה יסודי לבעיית העיכול.
 

איך לרפא את מערכת העיכול?

בשונה מהטיפול הרגיל המתרכז בעיקר בהעלמת התסמינים, מטרת הטיפול הטבעי בבעיות עיכול היא לאתר את שורש הבעיה ולטפל בה ביעילות וכך להשיב את האיזון הדרוש למערכת כולה. למעשה, תהליך הטיפול הטבעי בבעיות עיכול כולל שלוש קטגוריות: הקלה בתסמינים, שיקום מערכת העיכול, שימור המצב וקיום של אורח חיים בריא.

בשלב הראשון יתבצע אבחון מעמיק על-ידי תשאול המטופל, אבחון לשון המסייע בזיהוי של מצבים פיזיולוגיים שונים (צורת הלשון, צבעה והחריצים שעל גבה מלמדים על מצבן של מערכות שונות בגוף, בהן גם מערכת העיכול). במידת הצורך יתבצעו גם בדיקות נוספות, כמו בדיקות מעבדה, קולונוסקופיה ועוד.

לאחר זיהוי של שורש הבעיה יתכונן טיפול יעיל וממוקד המסייע הן בהקלה סימפטומטית והן בפתרון בעיית העיכול מיסודה ובהשבת האיזון למערכת העיכול.
הטיפול כולל שימוש בפורמולות צמחים ייחודיות, פרוביוטיקה, התאמת תכנית תזונתית וכן גם טיפולים טבעיים לתסמינים שהופיעו עקב בעיות העיכול.

תזונה מותאמת אישית
תזונה מאוזנת המותאמת אישית להעדפותיו של כל מטופל ולמצבו הבריאותי תורמת לתהליכי השיקום של הגוף. לצד זאת, היא עשויה לטפל ישירות בבעיות עיכול מסוימות, כמו למשל לטיפול בקנדידה. במצבים אלה, התאמה תזונתית אינה תורמת רק לסילוק הפטרייה מהגוף, אלא גם לשיקום פלורת המעי.

פרוביוטיקה
פרוביוטיקה מסייעת בהשבת האיזון בין החיידקים הטובים והרעים השוכנים במעיים. בנוסף, היא מחזקת את מערכת החיסון ומסלקת רעלים.
טיפול באמצעות צמחי מרפא
פורמולות צמחי מרפא מסוימות מסייעות לטיפול בבעיית העיכול ובמניעת הסיבוכים העלולים להופיע בעקבותיה. כך לדוגמה צמח הליקוריץ' עשוי להוביל לריפוי של כיבים כרונית בתריסריון. פורמולת HP המכילה תערובת מגוונת של צמחים מוכרים בעולם הרפואה הסינית, כמו שרפי אלת המסטיק, תמצית צמח האלתיאה, שרף לבונה ועוד, יכולה לתרום לטיפול במגוון רחב של בעיות עיכול – החל מזיהום ע"י חיידק ההליקובקטר וצרבת וכלה במיתון השפעתן של דלקות מעיים על הרקמה הרירית במעי ועידוד התחדשותה.
טיפול נפשי
הרפואה המשלימה נוקטת בגישה הוליסטית שאינה מפרידה בין גוף ונפש ומתייחסת לאדם כמכלול. בתוך כך, חלק ממהלך הטיפול בבעיות מערכת העיכול כולל גם התייחסות למצב הנפשי. בעיות עיכול שונות קשורות בסטרס מוגבר העלול להוביל להחמרת המצב. הטיפול המנטלי נועד כדי לסייע לגוף לרפא את עצמו ולמתן את השפעת בעיית העיכול על המערכת הגופנית כולה.
 

רופאים מומלצים בתחום
ד"ר מיכל שמעונוביץ מור
ד"ר מיכל שמעונוביץ מור כירורגיה
5.0
( 8 חוות דעת )
"ד״ר שמעונוביץ רופאה נהדרת, מקצועית ביותר ובו זמנית נעימה ואדיבה. היא מסורה בצורה יוצאת דופן. אני ממליצה בחום לכל מי שתרצה לבחור בד״ר מיכל שמעונוביץ!!"
פרופ' יעקב ג'ריס
פרופ' יעקב ג'ריס פנימית
מנהל מחלקה פנימית באיכילוב ומכון רקנאנטי לחקר מערכת העצבים האוטונומית, מטפל בלחץ דם לא מאוזן
פרופ' פרנסיס סרור
פרופ' פרנסיס סרור כירורגיה
5.0
( 5 חוות דעת )
"פרופ׳ סרור דאג להסביר לנו על המצב של הילד שלנו, ענה על כל השאלות וחששות שלנו. הוא התייחס לילד בגובה העיניים, היה נעים ומקצועי ביותר. יצאנו מהייעוץ כשכל השאלות שלנו נענו ומרוצים מאוד. בהחלט נמליץ עליו!"

רפואה משלימה לטיפול בבעיות מערכת העיכול

כתבות אחרונות

כשהבטן שלנו מדברת: האם טיפול טבעי בבעיות מערכת העיכול יעיל?
כשהבטן שלנו מדברת: האם טיפול טבעי בבעיות מערכת העיכול יעיל?
מכון הניג, מערכת אינפומד מאת: מכון הניג, מערכת אינפומד 19/06/2022

כ-40% מאוכלוסיית העולם סובלת מבעיות במערכת העיכול המובילות לפגיעה משמעותית באיכות החיים ולעיתים אף להתפתחות של סיבו... לכתבה המלאה

התסמונת המטבולית: האם טיפול טבעי עשוי לסייע במיתון הבעיה?
התסמונת המטבולית: האם טיפול טבעי עשוי לסייע במיתון הבעיה?
מכון הניג, מערכת אינפומד מאת: מכון הניג, מערכת אינפומד 24/03/2022
  • חסות

סוכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה הם חלק מתופעה שנקראת התסמונת המטבולית. מה גורם לה ומהו הטיפול הטבעי בתופעה הנפוצה?... לכתבה המלאה

 מנשירת שיער ועד לעייפות: תסמינים שיכולים לרמז על בעיות בקיבה
מנשירת שיער ועד לעייפות: תסמינים שיכולים לרמז על בעיות בקיבה
מכון הניג, מערכת אינפומד מאת: מכון הניג, מערכת אינפומד 06/02/2022

מצבים הקשורים במערכת במערכת העיכול גורמים לרוב לתסמינים אופייניים, כמו כאבי בטן לא מוסברים, שינוי ביציאות, צרבות וג... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו