כתבה פרסומית על מה מעידות בלוטות לימפה נפוחות?

בלוטות לימפה מוגדלות במפשעה או בלוטות לימפה נפוחות בצוואר? בכל מקרה כדאי לגשת לרופא, כי ברוב המקרים מדובר כנראה בזיהום שגורם לנפיחות

מאת: מערכת אינפומד

לבלוטות הלימפה תפקיד חשוב בהגנה של הגוף נגד זיהומים, כיוון שהן מרכזים בהם מתרכזים תאי מערכת החיסון.

בלוטות (קשריות) לימפה מוגדלות עלולות להתפתח בשל גורמים רבים. אחד הגורמים השכיחים הוא זיהום באזור הסמוך לבלוטת הלימפה, שאותו מנקזת אותה קבוצת בלוטות הלימפה. קיימים מקרים בהם יכול להתפתח זיהום שיכול לערב את בלוטות הלימפה עצמן, כלומר זיהום חיידקי בבלוטות הלימפה ולא רק הגדלה תגובתית שלהן. לא כל מצב של בלוטות לימפה נפוחות הוא תוצאה של זיהום שניתן לזיהוי, לעיתים הזיהום יכול להיות שטחי או כלל בלתי נראה. בדרך כלל, הגדלה תגובתית או זיהום בבלוטות הלימפה מלווה בכאבים באזור, אדמומיות ונפיחות.


יתכנו מקרים יותר נדירים בהן בלוטות לימפה מוגדלות עקב תהליך גידולי בבלוטה עצמה או באזור אותו היא מנקזת. בדרך כלל, במקרים אלה  בלוטת הלימפה אינה כואבת ורגישה, אך יש גם יוצאים מהכלל. בלוטות לימפה מוגדלות ומשמעותן

בלוטות לימפה נפוחות בצוואר 

בלוטות לימפה נפוחות בצוואר מלוות בדרך כלל בכאבי גרון או בדלקות אוזניים. נפיחות בבלוטות לימפה אלה מעידה על כך שהן משתתפות במאבק נגד הזיהום. 

קראו עוד: בלוטות לימפה צוואריות מוגדלות


טיפול - בלוטות לימפה נפוחות בצוואר


בלוטות לימפה במפשעה 

בלוטות הלימפה שנמצאות במפשעה מנקזות את הרגליים, המפשעה, אשכים והפין, בהתאם לצד שבו הן ממוקמות. כך שכל נזק או פתולוגיה באזורים אלה (בעור או באיברים עצמם) יכולים להוביל להגדלה של בלוטות הלימפה המפשעתיות. 

נפיחות של בלוטות הלימפה במפשעה עלולה להופיע עקב זיהום בכפות הרגליים, ברגליים או באזור איברי המיןאו כתוצאה מנגעים ופצעים עוריים באזור המפשעה, איברי המין ופי הטבעת. אך לעיתים, בלוטות לימפה אלה נפוחות גם כשלא נראה זיהום ברור. 


בלוטות לימפה מוגדלות מאחורי האוזניים הן לרוב תוצאה של זיהום בקרקפת או לחילופין, ייתכן שהאדם סבל לאחרונה או סובל מאדמת. גם מונונוקליאוזיס (מחלת הנשיקה) יכולה גם לגרום לנפיחות בבלוטות מאחורי האוזניים. 


בלוטות לימפה מוגדלות - תסמינים נוספים

אם בלוטה נפוחה היא גם אדומה ורגישה, ייתכן זיהום חיידקי בתוך הבלוטה עצמה הדורש טיפול אנטיביוטי. ביתר המקרים, בלוטות נפוחות לא דורשות טיפול, כיוון שהן פשוט נלחמות בזיהומים במקומות אחרים. 

אם לנפיחות נלווה כאב גרון או כאב אוזניים, בדרך כלל הבלוטות הנפוחות הן תוצאה של דלקת נגיפית (ויראלית), שלא דורשת טיפול. 

אם בלוטה אחת או כמה בלוטות לימפה מוגדלות במהלך תקופה של שלושה שבועות, יש לפנות לייעוץ רפואי. במקרים נדירים מאוד, בלוטות לימפה נפוחות יכולות להוות סימן לבעיה רצינית.


בלוטות הרוק הגדולות ביותר ממוקמות לפני ומתחת לאוזניים. כשהן מתנפחות, זה נראה כאילו הלסת כולה נפוחה (כמו במחלת החזרת). 


טיפול ביתי בבלוטות לימפה נפוחות

בדקו את בלוטות הלימפה במהלך מספר שבועות ושימו לב האם הן ממשיכות לגדול או האם בלוטות אחרות מתחילות אף הן להתנפח. ברוב המקרים של בלוטות נפוחות, אשר ממשיכות להיות מוגדלות גם כעבור שלושה שבועות, לא מדובר בבעיה רצינית, אך כדאי להתייעץ עם רופא במידה שהבלוטות לא מראות נטייה לשוב ולהתכווץ.


כאבים בבלוטות הלימפה נעלמים לרוב לאחר ימים ספורים. כאב הוא תוצאה של הגידול המהיר בבלוטה בשלבים הראשונים של המאבק בזיהום. בלוטת הלימפה זקוקה לזמן רב יותר כדי לחזור לגודל הרגיל שלה מזה שלקח לה להתנפח. 


בלוטות לימפה מוגדלות - מה קורה בביקור אצל הרופא


הרופא יבחן את בלוטות הלימפה ויחפש זיהומים או גורמים אחרים לנפיחות. ייתכן שהוא יבדוק גם בלוטות לימפהמוגדלות אחרות באזור או במקומות אחרים בגוף, שהמטופל לא הבחין בהן. הרופא יברר האם המטופל סבל מחום, ירד במשקל או האם היו תסמינים אחרים שקשורים בנפיחות של בלוטות. הוא יבדוק אם יש שריטה (מחפץ חד או בעל חיים) או פצע באזור בלוטות הלימפה המוגדלות. 


הרופא יכול להחליט שיש צורך בבדיקות דם ובדיקות שתן, אם כי הן שוללות רק חלק מהגורמים להגדלת בלוטות הלימפה, או שיעקוב אחר הבלוטות במשך זמן מה. 


במקרים מסוימים טיפול אנטיביוטי כנגד חיידקים עוריים יעיל ומסלק את הבעיה, כיוון שלרוב החיידקים אחראים לנפיחות בבלוטות הלימפה. אמנם חלק מהזיהומים החיידקיים אצל אנשים בריאים יחלפו גם ללא טיפול אנטיביוטי, בזכות פעילות תקינה של מערכת החיסון, אולם משך ההחלמה יהיה ארוך יותר. 


במקרים נדירים בהם הנפיחות בבלוטת הלימפה נמשכת ותר מ- 8 שבועות, אינה מגיבה לטיפול אנטיביוטי ואין הסבר אחר להגדלתה (פצע באזור אותו היא מנקזת), והיותה מוגדלת למשך, יש הממליצים לקחת ביופסיה לצורך אבחנתה תחת מיקרוסקופפורום אף אוזן גרון

ד"ר אמנון שמושקוביץ

ד"ר אמנון שמושקוביץ
תחומי התמחות של ד"ר אמנון שמושקוביץ: 1) רפואת אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצואר - תת התמחות רינולוגיה, מחלות אף וגתות הפנים – סינוסים 2ׂ) רפואה סינית מסורתית, ריפוי סיני בדיקור ( אקופונקטורה) – עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בלוטות בקצה הלשון, שכבה לבנה, פטריה
 • אשמח לעזרה
 • 21/09/2017 09:47
 • שלום, יש לי בלוטות בחלק האחורי של הלשון קרוב ללוע משני צידי הלשון, בצורת עיגולים בולטים מעט בקוטר כמילימטר וחצי לערך. מלפניהם יש שכבה לבנה על הלשון. בנוסף יש לי לשון מחורצת (גיאוגרפית)ושכבה לבנה דקה מאד על גבי הלשון אותה אני מקפידה לצחצח כדי להסירה יומיומית. בנוסף יש לי גם טעם מעט מר בפה,ותלונות מסביבתי הקרובה על ריח לא נעים מפי. האם, ומה מכל אלה תקין ומה לא? האם יתכן שאלו סימנים של פטריה בלשון?גידולים? אני אובדת עצות ואודה מאד על תשובה בנושא

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ניתוח קוכיות ותופעה מוזרה
 • אלכס
 • 18/09/2017 19:05
 • שלום רב, לפני שנתיים השתמשתי באלרין תרסיס מדוד לעף, ביום השלישי הרגשתי שמשהו לא בסדר והפסקתי. מאז אני סובל מעף סתום כאשר אני נשכב.(ולפעמים גם כאשר לא שוכב) בגלל שהעף סתום אני נושם בלילה מהפה, בגלל היובש בפה אני מתעורר לאחר 20-30 דקות נרדם ואז חוזר חלילה,ככה נמשך כל הלילה. (שנתיים של סיוט בלתי נסבל) הדבר המוזר הוא שאם אני לא ישן בלילה בשעות הבוקר של 6:00 -7:00 האף נפתח גם בשכיבה. לכן אני בדרך כלל ישן ביום כי העף נפתח לגמרי. אם אני כן ישן בלילה אז ביום האף פתוח אך בשעה 20:00-21:00 האף נסגר ואני נעלץ למשוך עד הבוקר.(אין הסבר לאף אחד מהרופאים לתופעה). ניסיתי כבר כל דבר אפשרי ועברתי כבר מספר רופאים. כולם ממליצים לעבור ניתוח יישור מחיצה + הצרת קונכיות. (משהו שאני מפחד לעשות) ראיתי שיש 2 טכנולוגיאות חדשות כיום. 1. הצרת קונכיות על ידי גלי רדיו. 2.קובלצייה (COBLATION). לפי הסרטונים נראה שהדבר מבוצע תוך 10 דקות וללא סבל. האם גם בשיטות אלו יכול להיווצר הסינדרום אף ריק? האם יש סיבוכים? אשמח לשמוע כל מידע אפשרי בנושא. עזבתי את העבודה, אני ישן ביום וחי בלילה עקב הבעיה. כל החיים נהרסים, אי אפשר לחיות ככה. מבקש את עזרתכם.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב קונכות האף מגיבות להפרשות הורמונאליות ועל כן הן משנות את גודלן על פי הגרויים ההורמונאליים על פי שעות היממה. זה יכול להיות ההסבר לשעות השונות של התסמינים אותן אתה מתאר בפנייתך.לגבי טכנולוגיות ניתוחיות - גלי רדיו , קובליישן וכ'ו, גם בשיטות אלו יכול להיווצר תסמונת האף הריק אך התסמונת נדירה ביותר ובידיים אמונות הסיכוי לכך נדיר.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רופא בנושא שהוסבר?
 • אלכס
 • 21/09/2017 01:38
 • תודה על המענה המהיר.בהחלט שלא חשבתי על כיוון הפרשות הורמונליות וגם הרופאים שדיברתי איתם לא חשבו על הנושא.(לכן כנראה לא הסבירו לי) האם יש רופאה שמתמחה בנושא הורמונים מסוג זה ויכול לפתור את הבעיה? או שזה לא הפתרון ויש לבצעה את הקובליישן\רדיו וכ"ו? כמו כן,אני שמח לשמועה שתסמונת אף הריק נדירה. אשמח אם תוכל להמליץ על השיטה הטובה ביותר. וכמובן שאשמח לקבל המלצה לרופאה שמטפל בה. האם גם אתה מטפל בשיטות אלו? (אם כן אשמח לדעת איך ליצור קשר,מרפאה,מכון,בית חולים) תודה מראש, (שנה טובה) אלכס.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • טינטון פוליסטלי
 • איתי
 • 20/09/2017 16:20
 • שלום. לאחרונה אני חש באופן תמידי רחשים באוזן שמאל בלבד. נשמעים כמו תיפוף\ פעימות דופק הלב. כמו כן אותם רחשים נשמעים חזקים יותר בעת מאמץ הלב. אציין כי אותם רחשים נשמעים בחפיפה אחת עם דופק הלב . קראתי מעט על התופעה ובהתייחס לתסמינים נראה שמדובר להערכתי בטינטון פוליסטלי. מציין כי מבדיקת  רופא אאג נשללה כל בעיה . כמו כן במכון שמיעה נמצאה שמיעתי תקינה ב100 אחוזים . אני לוקה ב mvp ( אי צניחת מסתם מיטרלי ) מזה שנים ונמצא במעקב קרדיולוגי תקופתי. מעולם לא חשתי בטינטון הנ"ל למרות אותה בעיה לבבית. מה עליי לעשות ולאיזה גורם לפנות בכדי להמשיך בדיקה ואפיון נקודתי של הבעיה בכדי לטפלה . אני חש חסר אונים והדבר מונע ממני ריכוז בלימודים ובכלל בשגרה יום יומית. אודה על עזרך

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר משה הראל ד"ר משה הראל
מומחה בצרידות ובעיות מיתרי הקול., מנהל מחלקת אף,או קרא עוד
ד"ר לימור מועלם קלמוביץ ד"ר לימור מועלם קלמוביץ
אף אוזן גרון, מומחית לניתוחי ראש-צוואר קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל