x סגור

כתבה פרסומית על מה מעידות בלוטות נפוחות?

מאת: מערכת אינפומד

Share |

לבלוטות הלימפה תפקיד חשוב בהגנה של הגוף נגד זיהומים. בלוטות נפוחות יכולות להיות תוצאה של זיהום שטחי או בלתי נראה, למרות שברוב המקרים אפשר לזהות את הזיהום שגורם לנפיחות. 


בלוטות הרוק הגדולות ביותר ממוקמות לפני ומתחת לאוזניים. כשהן מתנפחות, זה נראה כאילו הלסת כולה נפוחה (כמו במחלת החזרת). בלוטות נפוחות בצוואר מלוות בדרך כלל בכאבי גרון או בדלקות אוזניים. נפיחות בבלוטה מעידה שהיא משתתפת במאבק נגד הזיהום. בלוטות הלימפה במפשעה מוגדלות כאשר יש זיהום בכפות הרגליים, ברגליים או באזור איברי המין. פעמים רבות, בלוטות אלו נפוחות כאשר לא נראה זיהום ברור. בלוטות נפוחות מאחורי האוזניים הן לרוב תוצאה של זיהום בקרקפת. אם אין זיהום בקרקפת, ייתכן שהאדם סבל לאחרונה או סובל מאדמת. מונונוקליאוזיס - מחלת הנשיקה יכולה גם לגרום לנפיחות בבלוטות מאחורי האוזניים. 


אם בלוטה נפוחה היא גם אדומה ורגישה, ייתכן זיהום חיידקי בתוך הבלוטה עצמה הדורש טיפול אנטיביוטי. ביתר המקרים, בלוטות נפוחות לא דורשות טיפול, כיוון שהן פשוט נלחמות בזיהומים במקומות אחרים. אם לנפיחות נלווה כאב גרון או כאב אוזניים, בדרך כלל הבלוטות הנפוחות הן תוצאה של דלקת נגיפית (ויראלית) שלא דורשת טיפול.


אם הבחנתם בגדילה מתמשכת של בלוטה אחת או יותר במהלך תקופה של שלושה שבועות, יש לפנות לייעוץ רפואי. במקרים נדירים מאוד, בלוטות נפוחות יכולות להוות סימן לבעיה רצינית.טיפול ביתי בבלוטות נפוחות


בדקו את הבלוטות במהלך מספר שבועות ושימו לב האם הן ממשיכות לגדול או האם בלוטות אחרות מתחילות אף הן להתנפח. ברוב המקרים של בלוטות נפוחות, אשר ממשיכות להיות מוגדלות גם כעבור שלושה שבועות, לא מדובר בבעיה רצינית, אך כדאי להתייעץ עם רופא במידה שהבלוטות לא מראות נטייה לשוב ולהתכווץ.


כאבים בבלוטות נעלמים לרוב לאחר ימים ספורים. כאב הוא תוצאה של הגידול המהיר בבלוטה בשלבים הראשונים של המאבק בזיהום. הבלוטה זקוקה לזמן רב יותר כדי לחזור לגודל הרגיל שלה מזה שלקח לה להתנפח. 


בעת ביקור אצל הרופא


הרופא יבחן את הבלוטות ויחפש זיהומים או גורמים אחרים לנפיחות. ייתכן שהוא יבדוק גם בלוטות אחרות שהמטופל לא הבחין בהן. הרופא יברר האם המטופל סבל מחום, ירד במשקל או האם היו תסמינים אחרים שקשורים בנפיחות של בלוטות.


הרופא יכול להחליט שיש צורך בבדיקות דם או שיעקוב אחר הבלוטות במשך זמן מה. במקרים נדירים יכול להיות צורך בהסרה של חתיכה קטנה מהבלוטה (ביופסיה) כדי לבחון אותה תחת מיקרוסקופ.
פורום אף אוזן גרון

ד"ר אמנון שמושקוביץ

ד"ר אמנון שמושקוביץ
תחומי התמחות : 1) רפואת אף אוזן וגרון וניתוחי ראש וצואר - תת התמחות רינולוגיה, מחלות אף וגתות הפנים – סינוסים 2ׂ) רפואה סינית מסורתית , ריפוי סיני בדיקור ( אקופונקטורה) – ברפואה כללית כולל , עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שאלה קצת מסובכת צריכה עזרה
 • טל
 • 28/08/2014 22:13
 • אני אנסה להסביר את זה הכי פשוט שאפשר, אני בת 19 , שהייתי קטנה היו לי דלקות גרון מדי פעם אבל לא בתדירות כה גבוהה ,גם חום לא היה לי כמעט בתדירות ובכלל בשנים האחרונות לא היה , עד לפני 3 חודשים , התחילה לי לפני 3 חודשים דלקת גרון , עם חום שלא ירד במשך שבוע , זו היתה דלקת חריפה עם דם בליחה ,כאבים חמורים שלא יכולתי בכלל לבלוע את הרוק לשניה , עשו לי בדיקות והייתי במיון ונתנו לי אוגמנטין כי רפא פן לא עזר , משטח הגרון היה שלילי , אבל הספירה היתה לא תקינה והעידה על זיהום , חודש לאחר מכן חזרה עוד דלקת עם כאב הרבה יותר קל אבל שוב עם חום , שלא ירד כמה ימים , הספירה היתה גם לא תקינה לקחתי רפא פן ואז באמצע הרופא שוב החליף לי לאוגמנטין בסיום 8 הימים של האוגמנטין ,והדלקת , עברו 3 ימים וחזרו שוב כאבים וחום , אבל הפעם לא לקחתי אנטיביוטיקה כי המשטח יצא שלילי , הספירה היתה חריגה , 16,000 כדוריות לבנות ויום לאחר מכן עשו לי שוב ספירה והיא התאזנה וגם החום ירד פתאום , ללא אנטיביוטיקה , לקחו לי באותו יום גם תרבית דם , שיצאה שלילית.
  המקרה הזה האחרון היה לפני חודש בערך .
  בכל 3 המקרים המשטחים היו שליליים ,
  אבל ביצעו לי ספירה שגרתית לפני שבוע והיא יצאה טיפה חריגה מהרגיל 11.5 כדוריות לבנות . יש לי מאז הרבה פעמים במשך היום חום 37.1-3 ולפעמים מגיע גם ל 37.5

  אבל מטרידות אותי כמה שאלות שרציתי לשאול:
  1)האם אני צריכה לבצע בדיקה יותר מעמיקה ויכול להיות שיש חיידק אפילו שהמשטחים שליליים? בגלל החום הגבולי שיש לי לפעמים
  2)האם צריך להוציא את השקדים שלא יפגעו לי בלב או בכליות ?
  3)האם זו דלקת \ חיידק כרוני ?
  4)השקדים שלי תמיד גדולים מהרגיל אבל לא גדולים באופן ממש חריג ואני מנסה להמנע מלהסיר אותם
  רציתי לדעת האם קיים פה סיכון לפי התיאורים שציינתי למעלה , אשמח אם תוכל לעזור לי
  תודה .

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • כאב גרון כרוני
 • loridori
 • 28/08/2014 22:13
 • הבת שלי סובלת זמן מה עם כאב גרון קשה. היא סובלת עם מצרבת לאחרונה יש שיפור בזה אך הכאב גרון ממשיך. פנינו למרפאת גסטטרו בבקשה לעשות בדיקת גסטרוקפיה - הרופא בקש שראשון שהיא תעשה בדיקה אצל רופא אף אוזן וגרון.למי לפנות? זה דחוף לנו.

 • הוסף תגובה פתיחה בעמוד נפרד
 • הדפס
 • בדיקת סיב אופטי
 • ירון
 • 28/08/2014 21:50
לעמוד הפורום
חפשו בפורטל infomed
אנא בחרו סוג מומחה
רופאים/מטפלים בתחום
ד"ר אלימלך דויטש ד"ר אלימלך דויטש
מומחה א.א.ג, מנהל מח...קרא עוד
ד"ר טליה מרק - מכון אופקים ד"ר טליה מרק - מכון אופקים
מנהלת תחום ליקויי שמ...קרא עוד

שאל אותנו שאלה
בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל