דלג לתוכן

הזעת לילה (Night sweats)

לימפומה
2 דקות קריאה

הזעת לילה היא הזעה המתרחשת תוך כדי שינה וגורמת להרטבת כלי המיטה או הבגדים שישנים איתם. זיעה, המופרשת מבלוטות הזיעה בשכבת הדרמיס בעור, מורכבת ברובה ממים ואלקטרוליטים (בעיקר, נתרן ומעט אשלגן) וממעט חומרים נוספים כגון אלבומין ואוריאה. הרכב הזיעה משתנה בהתאם למאזן הנוזלים בגוף, לטמפרטורה וללחות החיצונית ולפעילות ההורמונלית והגופנית. 

הזעה המופיעה כתגובה לשינויים בטמפרטורת הגוף או הסביבה, לבוש מוגזם, מצב רגשי או בעקבות אכילת מזון מסוים, אינה אמורה להדאיג. עם זאת, הזעת לילה יכולה להעיד על קיום בעיה הורמונלית, מחלה זיהומית, מחלה ממארת או בעיה אחרת.

צילום: Shutterstock

סימפטומים

הזעת לילה מתאפיינת בהזעה הגורמת להרטבת המצבעים או הבגדים במהלך הלילה. במקרים מסוימים הזעה קיצונית עלולה אף לגרום להתעוררות ולהפרעות שינה.

באופן כללי, הזעות לילה עלולות להיות מלוות גם בסימפטומים כגון חום, ירידה במשקל, כאבים מקומיים, שיעול, שלשול או תסמינים אחרים, כתלות במחלת הבסיס שגרמה להזעת הלילה.

סיבות וגורמי סיכון

המצבים שעלולים לגרום להזעה לילית כחלק מהתסמינים כוללים:

• בעיות הורמונליות -  הזעה לילית היא אחד התסמינים המאפיינים את גיל המעבר (מנופאוזה) והפסקת המחזור אצל נשים. חלק מהנשים אף מדווחות על מספר אירועים כאלו בלילה ועל פגיעה משמעותית בשינה. בנוסף, פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרתירואידיזם), זיהום או דלקת של בלוטת התריס, עלולים גם הם להתבטא בהזעות לילה.

• מחלות זיהומיות - שחפת, ברוצלוזיס, טיפואיד, דלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס זיהומית) ומחלת האיידס.

• מחלות ממאירות (סרטן) - הזעת לילה נפוצה בלימפומה מסוג הודג'קין, שבה מהוות הזעות הלילה אחד משלישיית התסמינים המאפיינים של לימפומות: חום, ירידה במשקל והזעות לילה (מכונה תסמיני B); לוקמיה; לימפומה מסוג נון-הודג'קין; חלק מסוגי סרטן הריאה ומזותיליומה (מחלה ממארת של מעטפת הריאה) עלולים אף הם להסתמן בהזעות לילה; תסמונת קרצינואיד (Carcinoid syndrome) עלולה לגרום להזעה משמעותית בלילה.

• מצבים אחרים – חרדה, נזק לעצבים האוטונומיים או ציסטה בחוט השדרה, פאוכרומוציטומה (גידול שפיר בבלוטת יותרת הכליה), הפרעות במח העצם, הפרעות שינה כמו דום נשימה בשינה. 

• תרופות - הזעות לילה עלולות להוות חלק מתופעות לוואי של תרופות מסוימות כגון תרופות נגד דיכאון וחרדה, הורמונים ותרופות נגד סוכרת, שנועדו להוריד את רמת הסוכר (גלוקוז) בדם.

אבחון ובדיקות

היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית על ידי רופא/ה יהוו על פי רוב הכוונה לאבחון המתאים. אם ההיסטוריה והבדיקה הגופנית אינן חושפות את המצב הרפואי הגורם לתסמיני המטופל/ת, יש להתחיל בבירור ראשוני הכולל בדיקות דם, בדיקות שתן וצילום חזה. בהתאם לתוצאות בדיקות אלה, עשוי/ה הרופא/ה להמליץ על בדיקות נוספות.

סיבוכים אפשריים

הזעות לילה משמעותיות, שגורמות להתעוררות ומפריעות לשינה תקינה, מחייבות בירור רפואי כדי לשלול מספר מחלות ובעיות בריאותיות. אך, חשוב לזכור כי במרבית המקרים הזעת לילה היא תגובה לתנאי הסביבה בזמן השינה, ואין לראות בכל הזעת לילה רמז לקיומה של מחלה בסיסית, ודאי לא כזו המסכנת חיים.

טיפולים ותרופות

לעתים קרובות אין צורך בטיפול, אך הרופא/ה האישי/ת ירצה לבדוק אם ישנם תסמינים נוספים. אם יש חשד כי תרופה שניטלת באופן קבוע גורמת להזעת לילה, במקרים רבים ניתן להחליפה בתרופה אחרת. במידה והבירור הרפואי יעיד על מחלת בסיס, יינתן טיפול כנגד אותה מחלה.

מניעה

מניעה של הזעות לילה קשורה למניעת הגורם או המחלה הבסיסית המובילה להזעות. עם זאת, כאשר חווים הזעת לילה, יש לוודא שלא ישנים בחדר חם מדי או תחת שמיכות רבות. במידה והדבר לא עוזר, יש לפנות לרופא/ה לצורך אבחון. 

רופאים בתחום
ד"ר איתן פאר
ד"ר איתן פאר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר מיכאל זיו
ד"ר מיכאל זיו עור ומין
ד"ר יאיר בר
ד"ר יאיר בר אונקולוגיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא הזעת לילה

אחת ולתמיד: מהי תנוחת השינה הבריאה ביותר?
אחת ולתמיד: מהי תנוחת השינה הבריאה ביותר?
טובה צירלין, מערכת אינפומד מאת: טובה צירלין, מערכת אינפומד 16/09/2015

איזו תנוחה עוזרת למנוע קמטים? מה עדיף, לישון על צד ימין או שמאל? ומאיזו תנוחת שינה כדאי להימנע אם אתם נוחרים? בדקנו... לכתבה המלאה

6 סיבות להזעת לילה
6 סיבות להזעת לילה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 01/07/2020

זה נורמלי להזיע במהלך הלילה, בעיקר אם החדר לא מאוורר טוב או שהשמיכה לא מותאמת לטמפרטורה. אבל להתעורר באמצע הלילה רט... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטני עור שאינם מלנומה NMSC קרצינומת תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC)

בניהולו של ד"ר גיל טאובר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו