//

יישור שיניים שקוף

יישור שיניים בטכניקות ״שקופות״ היא אופציה חדשה יחסית בתחום האורתודונטיה וביכולתה לאפשר למטופל לעבור את התהליך בצורה שאינה בולטת לעין ולמעשה בלתי נראית, בדרך להשגת חיוך אסתטי וסגר בריא.
כתבה פרסומית כתבת חסות


תחום האורתודונטיה ברפואת השיניים עוסק בטיפול בליקויים שונים הקשורים במנח השיניים. העקרונות העומדים בבסיס הטיפול האורתודונטי משלבים שימוש במכשירים קבועים או נשלפים, להפעלת כוחות מתמשכים על שיניים שנמצאות במיקום או הטייה, העלולים לגרום להפרעות סגר שיניים וליקויים אסתטיים ופונטיים (הגייה). 


על אף התקדמות רבה במחקר ובטיפול האורתודונטי, עיקר האמצעים להזזת שיניים כרוכים כיום במכשור בולט המשלב לרוב סמכים (״קוביות״) וחוטי מתכת. לרוע המזל, מבוגרים רבים הסובלים מליקויי סגר שונים, נמנעים מלעבור תהליכים טיפוליים ליישור שיניים בשל רתיעה ממראה ה״גשר״ בעת חיוך ודיבור.


יישור שיניים בטכניקות ״שקופות״ היא אופציה חדשה יחסית בתחום האורתודונטיה וביכולתה לאפשר למטופל לעבור את התהליך בצורה שאינה בולטת לעין ולמעשה בלתי נראית, בדרך להשגת חיוך אסתטי וסגר בריא. לרשותה של האורתודטיה ה״בלתי נראית״ עומדים כיום שני כלים עיקריים: יישור שיניים שקוף ויישור שיניים פנימי.


יישור שיניים שקוף


יישור שיניים שקוף עושה שימוש בקשתיות שקופות המותאמות באופן אישי לכל מטופל. לאחר קביעת תכנית הטיפול הרצויה, לוקח הרופא מידה מדויקת של לסתות המטופל, הנסרקת בטכנולוגיות ממוחשבות ועל פיה מיוצרת סדרה של קשתיות שקופות המוחלפות מעת לעת, בהתאם להתקדמות בתהליך.


הקשתיות מעוצבות בצורה בה יפעילו כוחות מתמשכים על השיניים וכדי להשיג יעילות בהפעלתה, יש להרכיבה מרבית שעות היום למעט זמני אכילה או ניקוי. יתרונה הגדול של שיטה זו הוא במינימליזם, רמה אסתטית גבוהה והיעדר סמכים או חוטים.


כמו כן, אביזר זה אינו נוטה לצבור פלאק ומפחית את הסכנה להיווצרות של עששת משנית. עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר במכשור נשלף המצריך התמדה מצד המטופל ומודעות גבוהה על מנת למנוע נזק או אבדן.יישור שיניים פנימי


שיטה נפוצה נוספת ליישור שיניים בלתי נראה הוא גשר פנימי. בטכניקה זו, נעשה שימוש בעקרונות דומים לאלו של הגשר המסורתי, אלא שהסמכים והחוטים ממוקמים בצד הפנימי של השיניים, בסמיכות ללשון. הסמכים בטכנולוגיה זו מיוצרים באופן אישי עבור כל אחת משיני המטופל, בהתאם למידה מדויקת. יתרונה של ההתאמה האישית הוא בצמצום הפרעות המכשור ללשון ולרקמות הסמוכות ובהתאמה מדויקת יותר לפני שטח השן.


בצורה זו, פני שטח השיניים החשופים לחיוך ודיבור נותרים חלקים ולבנים, מבלי לרמז על השימוש במכשור אורתודונטי. למרות זאת, השימוש בגשר פנימי כרוך לעיתים בתקופת הסתגלות, במהלכה יכולים להופיע שינויים קלים באופן הגיית המילים.


כמו כן, מיקומו של הגשר מהווה גורם סיכון לצבירה של רובד חיידקי ושיירי מזון. על כן, יש לשים דגש מיוחד על היגיינת פה מעולה וביקורות סדירות אצל רופא השיניים.


לסיכום


יישור השיניים השקוף מהווה פריצת דרך אמיתית בתחום האורתודונטיה ובעיקר בהנגשת הטיפול לקהלי יעד שעד כה נטו להימנע ממנו, בשל קשיי המראה הנלווה. עם זאת, חשוב לדעת כי טיפול בשיטות אלו יכול להימשך פרק זמן ארוך יותר. כמו כן, השימוש בטכנולוגיות סריקה וייצור מתקדמות, אשר בחלקן מבוצעות מחוץ לארץ, מייקרות במרבית במקרים את העלויות הנלוות, בהשוואה לטיפול אורתודונטי קלאסי.פורומים יישור שיניים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יישור שיניים כרמית 31/07/2020 09:59
 • אם עשיתי גשר עם brackets מסוג Damon, יש אפשרות להמשיך טיפול בישראל עם אורטודנט שלא משתמש בDamon?

 • + הוסף תגובה
יישור שיניים ששי 03/08/2020 23:49
 • כרמית שלום, עדיף לטפל אצל אורתודנט שעובד בשיטה זו כי יש להם חוטים מיוחדים שהאחרים לא מחזיקים, דבר שיכול להשפיע על התוצאנ. ישנם רופאים רבים שעובדים בשיטה זו. כנסי לאתר האגודה האורתודונטית בישראל ותוכלי לאתר אותם. בהצלחה דר' ששי צדוק

 • + הוסף תגובה
קיבוע עדנה 15/07/2020 20:41
 • היי ד"ר .אם עשיתי גשר והרופא לא שמה לי קיבוע למעלה , אלא רק למטה . אני אמורה לחשוש ? עוד שבוע מגיעה הפלטה השקופה השיניים יזוזו לי?

 • + הוסף תגובה
קיבוע עדנה 15/07/2020 20:42
 • והאם אני יכולה לנסות לעשות קיבוע למעלה במקום אחר ?

 • + הוסף תגובה
קיבוע עדנה 21/07/2020 17:27
קיבוע ששי 21/07/2020 17:43
 • הי עדנה גם אם תהייה תזוזה, תרגישי לחץ והפלטה תחזיר את השיניים למקומן . לא מקובל שרופא אחר יבצע טיפול רטנציה למטופל של רופא אחר. בברכה דר' ששי צדוק

 • + הוסף תגובה
ישור שינים בת 29 הדיל 19/07/2020 23:16
 • ד"ר שלום רב,אני בת 29, עברתי ישור שינים בעבר, השינים בלסת תחתונה התעקמו, בילדותי לא הקפדתי מספיק והארותונדט גם לא השאיר קיבוע. לשאלתי: נמצא כי בלסת תחתונה שיני הבינה כלואות,במיקום סמוך לעצב. האם ניתן לישר שינים בלסת זו בלבד מבלי לעקור את שיני הבינה ועדיין לקבל תוצאה טובה?

 • + הוסף תגובה
יישור שיניים בת 29 ששי 21/07/2020 09:02
 • הדיל שלום לא ניתן לענות על שאלתך באופן פרטני ללא צילומים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!