דלג לתוכן

קלונאזפאם (קלונקס) (Clonazepam, Clonex)

ערוץ בריאות כללית
4 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • גבוה סיכון מפיתוח תלות גבוה
 • בנזודיאזפינים שייך לקבוצת בנזודיאזפינים

שמות מסחריים

 • Clonex קלונקס Clonex
 • Rivotril ריבוטריל Rivotril

קלונאזפאם (Clonazepam) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות קלונקס (Clonex) וריבוטריל. קלונאזפאם שייך לקבוצת בנזודיאזפינים, חומרים בעלי השפעה מרגיעה ומרדימה. בנזודיאזפינים, וקלונאזפאם (קלונקס) ביניהם, משפיעים על חוסר איזון במתווכים עצביים במוח, שקשורים להתפתחות חרדה.

תרופה זו שייכת לקבוצת הבנזודיאזפינים, שלה תכונות מיוחדות המחייבות זהירות רבה בשימוש בה. יש חשיבות רבה במעקב רפואי צמוד עם נטילת תרופה זו.

יעיל לטיפול ב: 

קלונאזפאם (קלונקס, ריבוטריל) מיועד למניעה ולטיפול בהתקפי חרדה (פניקה).

בנוסף, לקלונאזפאם (קלונקס) יש גם פעילות נוגדת פרכוסים, לכן הוא יעיל במיוחד למניעת התקפים קצרים של עווית השרירים והתקפי אבסנס (Petit Mal) בקרב ילדים. כמו כן, קלונאזפאם (קלונקס) יעיל גם בצורות אחרות של אפילפסיה, כגון רפיון פתאומי או פרכוסים הנגרמים על-ידי אורות זוהרים.

הנחיות חשובות: 

קלונאזפאם (קלונקס) עלול להגביר את הסיכון למעידות ונפילות, במיוחד בקרב קשישים, בגלל שהוא עלול לגרום לטשטוש ולבעיות קואורדינציה.

קלונאזפאם עלול לגרום לישנוניות או לסחרחורת ולהאט את החשיבה ואת המיומנויות המוטוריות. ייתכן שיפור עם הזמן. ייתכנו גם בעיות קואורדינציה, במיוחד בעת הליכה או הרמת חפצים.

הטיפול בקלונאזפאם (קלונקס) דורש מעקב רפואי ומיועד לטווח קצר בלבד, עד חודש, מחשש לירידה בהשפעתו או התמכרות ולתופעות גמילה קשות. במקרים מסוימים, שימוש ממושך בקלונאזפאם (קלונקס) עלול לגרום להפחתה בהשפעת התרופה, לתופעה קשה של תלות, אשר תקשה על הפסקת נטילת התרופה, ולעיתים לשינויי התנהגות ולמחשבות טורדניות ואף להגביר את הסיכון לנזק עצמי ואובדנות.

נטילת תרופה זו עם תרופות ממשפחת האופיואידים, עם תרופות אחרות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית (כולל סמים) או עם אלכוהול, עלולה לגרום לתחושת ישנוניות עמוקה, קשיי נשימה (דיכוי נשימתי), תרדמת ומוות.

אין להפסיק את השימוש בתרופה באופן פתאומי, ללא התייעצות עם רופא, שכן הפסקה פתאומית עלולה לגרום לתופעות לוואי חמורות, כולל התקף אפילפטי. הפסקת טיפול בלתי מבוקרת עלולה להיות מלווה בתופעות גמילה כגון: מתח, עצבנות, בלבול, רעד, נדודי שינה, כאבי בטן, הקאות, בחילות, זיעה, עוויתות, התכווצויות וכאבי שרירים.

מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בקלונאזפאם (קלונקס) במקרים הבאים:

- רגישות לחומר הפעיל עצמו, למרכיבי התרופה או לחומרים נוספים ממשפחת בנזודיאזפינים.

- אם את מניקה.

- אם אתם סובלים ממחלת כבד קשה או מגלאוקומה

- אם יש לכם בעיות קשות במערכת הנשימה - דיכוי נשימתי, מחלת ריאות חמורה, הפסקות נשימה בשינה (sleep apnea) בדרגה חמורה.

צילום: Shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות, טיפות. 

אין ללעוס את טבליות קלונקס, אך ניתן לחצות אותן לפי הצורך.

תדירות וזמן נטילה

עד 3 פעמים ביום.

טווח המינון

לטיפול בהתקפי חרדה אצל מבוגרים: מנה התחלתית של 0.5 מ"ג ליום, עם העלאה הדרגתית עד 4 מ"ג ליום (מנת אחזקה); אין מידע על המינונים לילדים ומתבגרים עד גיל 18.
לטיפול בהתקפי אפילפסיה אצל מבוגרים: מנה התחלתית של 1.5 מ"ג ליום, עם העלאה הדרגתית בהתאמה אישית עד 20 מ"ג ליום; ילדים: מינון מופחת על פי הגיל והמשקל.

תחילת ההשפעה

תוך 60 דקות.

משך ההשפעה

30-40 שעות בקירוב.

אחסון

לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים.

מנה שנשכחה

יש לקחת מנה מייד כשנזכרים, אך אין ליטול שתי מנות של קלונאזפאם (קלונקס) יחד.

הפסקת התרופה

אין להפסיק נטילת קלונאזפאם (קלונקס) בלי להיוועץ ברופא, כי התסמינים עלולים לחזור. כמו כן, עלולים להופיע תסמיני גמילה.

מינון עודף

סביר להניח שמנה עודפת מקרית של קלונאזפאם (קלונקס) לא תגרום בעיות. אך מנות עודפות גדולות עלולות לגרום לבלבול, תרדמה לא רגילה ואיבוד הכרה. יש לפנות לרופא או חדר מיון.

אזהרות

תזונה

אין הגבלות.

הריון

אין להשתמש בקלונאזפאם (קלונקס) מבלי להיוועץ ברופא. לא ידוע האם התרופה עלולה להזיק לעובר.

הנקה

אין להשתמש בקלונאזפאם מבלי להיוועץ ברופא. התרופה יכולה לעבור לחלב אם.

תינוקות וילדים

יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל. קלונקס- אין מידע לגבי בטיחות ויעילות הטיפול במצבי חרדה בילדים מתחת לגיל 18 שנים.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון. מומלץ להישמר בעת ההליכה, כיוון שהתרופה פוגמת בערנות ולעיתים בתיאום תנועות הגוף, ועל-כן יש חשש למעידות או לנפילות.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לישנוניות או לסחרחורת ולהאט את החשיבה ואת המיומנויות המוטוריות.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן. תיתכן החמרה של ישנוניות או סחרחורת.

ניתוח והרדמה כללית

יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • מחלת כבד
 • מחלת כליה
 • ברקית (glaucoma)
 • נטילת תרופות אחרות
 • מחלת ריאות
 • הפרעות נשימה
 • הפרעה נפשית, דיכאון או מחשבות אובדניות
 • התמכרות לאלכוהול
 • התמכרות לתרופות
 • הריון
 • חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות ביותר של קלונאזפאם (קלונקס): נמנום, בעיות בהליכה ובקואורדינציה, סחרחורת, דיכאון, עייפות, בעיות בזיכרון.

תופעות לוואי נוספות: 

הפרעות בדיבור, הפרשת רוק מוגברת, ירידה בקואורדינציה, חולשת שרירים, עצבנות ועוינות, דיכאון ומחשבות אובדניות, עצירות, שלשול, בחילות, עלייה או ירידת משקל, יובש בפה או הגברת צמא, חניכיים רגישות, כאב ראש, בעיות במתן שתן, אנמיה, התייבשות, הדרדרות כללית, רעד, צמרמורת, התכווצויות וכאבי בטן, חבלה או דימום, שכחה, בלבול, הפרעות בשינה וסיוטי לילה, ליקוי בהיגוי, דיכוי נשימה, נשירת שיער או שיעור יתר בנשים, עליה  בליבידו. 

ייתכנו תגובות פרדוקסליות כמו: אי שקט, אגרסיה, עוינות, סיוטים, חלומות לא רגילים והזיות. גודש בחזה, נזלת, קוצר נשימה, הפרשות יתר במעבר הנשימה העליון.

בדרך כלל, תופעות אלה פוחתות לאחר מספר ימי טיפול ראשונים בקלונאזפאם (קלונקס), כשהגוף מתרגל. אך אם תופעות הלוואי ממשיכות, יש לפנות לרופא להתאמת המינון.

יש לפנות מיידית לרופא אם מופיעות מחשבות על אובדנות או על מוות, או במקרה של פעולות אובדניות, סערת רגשות, או כל שינוי חריג בהתנהגות או במצב הרוח. במיוחד אם אלו סימנים חדשים, או כאלה שהחריפו, ובכל מקרה שהם מדאיגים. 

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש לעדכן רופא/רוקח באשר לנטילת תרופות אחרות, כולל תרופות ללא מרשם, וכן תוספי תזונה, בייחוד עבור:

שילוב קלונאזפאם (קלונקס) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:

אין ליטול תרופה זו עם תרופות ממשפחת האופיואידים, עם תרופות אחרות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית (כולל סמים) או עם אלכוהול.

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית (כגון: נגזרות של פנותיאזינים, תיוקסאנתן, בוטירופנון, נוגדי דיכאון כגון טריציקליים, בולמי MAO, תרופות להרגעה או נגד חרדה, תרופות לשינה, לפרקינסון, אפילפסיה, נגד אלרגיות, חומרים מרדימים לניתוחים ומשככי כאבים נרקוטיים) עלולות להגביר את ההשפעות המטשטשות והמרדימות של קלונאזפאם (קלונקס). יתכן שיהיה צורך בהפחתת מינונים.

תרופות לטיפול בעוויתות - פניטואין, קרבמזפין ופנוברביטל - עלולות להוריד את רמת קלונאזפאם (קלונקס) בדם, יתכן שיהיה צורך להעלות את מינונו.

אריתרומיצין (אנטיביוטיקה), גלולות למניעת הריון או תרופות אנטי-פטריתיות הנלקחות דרך הפה - עלולים להגביר את השפעת קלונאזפאם (קלונקס).

השפעת שימוש ממושך

יש צורך בבדיקות דם ותפקודי כבד.

לפעמים שימוש ממושך בקלונאזפאם (קלונקס) עלול לגרום שינויים בהתנהגות ולפרנויה.

טיפול ממושך עלול להפחית את השפעת התרופה (סבילות), כך שיהיה צורך במינון גבוה יותר, ולגרום להתמכרות ולתלות. 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר עלא אבו סאלח
ד"ר עלא אבו סאלח נוירולוגיה
פרופ' בלה גרוס
פרופ' בלה גרוס נוירולוגיה
פרופ' דוד טנה
פרופ' דוד טנה נוירולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו