דלג לתוכן

בדיקת לימפוציטים (Lymphocytes (Lymph (Lymphocytes (Lymph))

2 דקות קריאה
בבדיקת דם זו בודקים את מספר תאי הדם הלבנים מסוג לימפוציטים (Lymphocytes Lymph), שלהם תפקיד עיקרי במערכת החיסון. 
יש כמה וכמה סוגים של לימפוציטים, ולכל קבוצה תפקיד ייחודי. למשל, לימפוציטים מקבוצת תאי B אחראים על החיסון באמצעות בניית הנוגדנים וחלבונים אחרים. חלק מתאי B משמשים כתאי זיכרון (memory cells) ומסייעים בייצור מהיר ויעיל של נוגדנים כאשר חודר לגוף פולש זר שכבר גרם למחלה בעבר. 

חלק אחר מתאים אלו משמש כתאי פלסמה (plasma cells) המהווים מעין בית חרושת לייצור נוגדנים. לימפוציטים מקבוצת תאי T אחראים על תהליכי פיקוח ובקרה של מערכת החיסון. למשל, תאים מקבוצה T סייענים (Th – T helpers) המכונים גם CD4 cells, מפקחים על מרבית הפעילויות של מערכת החיסון. הוא מווסת את המערכת כך שתתקוף בצורה יעילה פולשים זרים, אך שלא תתקוף את תאי הגוף עצמו. תא זה הוא התא שנפגע במידה הרבה ביותר על-ידי נגיף ה-HIV, וכאשר מספר תאים אלו יורד בעקבות זיהום בנגיף לפחות מ- 200 תאים לממ"ק דם, יש עליה ניכרת בסיכון לזיהומים ולהתפתחות מחלת האיידס

קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דםמלבד תאים אלו קיימים גם תאים המכונים תאי T מדכאים (Ts - T supressor cells) או תאי CD8 שתפקידם העיקרי הוא בלוחמה בתאים הנגועים בזיהום נגיפי ובתאי סרטן. 
לימפוציטים אחרים משמשים כתאים הורגים "טבעיים" (natural killer cells) ומסייעים גם הם בתקיפת תאים זרים, תאים הנגועים בזיהום נגיפי ובתאי סרטן. שיבוש במספרם של הלימפוציטים או בתפקודם עשוי לגרום מצד אחד לתת-פעילות של מערכת החיסון ולעליה בסיכון למחלות זיהומיות, ומנגד לפעילות יתר של מערכת החיסון העשויה להתבטא באלרגיה או במחלת חיסון עצמי. זיהומים בנגיפים מסוימים, כמו בנגיף האפשטיין - באר (EBV), עשויים לגרום לשינוי בצורת הלימפוציטים המכונים במקרה זה לימפוציטים אטיפיים (לא טיפוסיים).

אופן ביצוע הבדיקה

לפני בדיקת לימפוציטים: אין צורך בהכנה מיוחדת או בצום.

   כמות הדגימה הדרושה   

2 מיליליטר במבחנה המטולוגית (עם EDTA)

אזהרות

סיכון: שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)

הריון:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

הנקה:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תינוקות וילדים: ספירת הלימפוציטים גבוהה מזו שבמבוגרים.

קשישים:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

נהיגה:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

אלכוהול: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה: אין.

פענוח תוצאות

ערך גבוה (ריבוי לימפוציטים; לימפוציטוזיס): ריבוי תאי דם לבנים מסוג לימפוציטים מתרחש במגוון זיהומים ודלקות: זיהומים נגיפיים, מחלת הנשיקה, שחפת; פעילות יתר של בלוטת התריס, ומחלות דלקתיות של המעי.

ערך נמוך (לימפופניה): מחלות נגיפיות, כל מחלה קשה, ובמיוחד במצב של ירידה ניכרת במשקל, איידס.

תרופות כמותרפיות לטיפול בסרטן, קורטיקוסטרואידים ותרופות לדיכוי מערכת החיסון לטיפול במחלות אוטו-אימוניות או דחיית שתלים עלולים לגרום לירידה במספר הלימפוציטים ולפגיעה בתפקודם.

תוצאות בדיקה - גברים:
תוצאות תקינות:
שיעור הלימפוציטים מסך תאי הדם הלבנים הוא 16-43%.
 

תוצאות בדיקה - נשים:
תוצאות תקינות:
שיעור הלימפוציטים מסך תאי הדם הלבנים הוא 16-43%.
 

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
פרופ' יהודה קמרי
פרופ' יהודה קמרי פנימית
5.0
( 6 חוות דעת )
"הגעתי לקמרי דרך המלצה עם קריסת כבד , חשד לשחמת , לחץ דם גבוה כולסטרול סכרת והשמנת יתר , לאחר איבחון של קמרי , הוא שינה לי את כל מערך התרופות שלקחתי במשך 10 שנים והם לא עזרו לי כלל , ואף רופא בקופ״ח לא התייחס לבעיות שלי ולטענות שלי , כבר בחודש הראשון לטיפול של קמרי , ירדתי במשקל , התאזנתי עם הסכרת והדלקת החריפה שהייתה לי בכבד , וכמובן האיזון בלחץ דם והכולסטרול, כל ביקור כל שיחת טלפון מקמרי מקצועית ומדוייקת , כולל הליווי של הדיאטנית במרפאה , וכמובן שאמליץ בשמחה על קמרי וצוותו , אני הגעתי אליו לפני שנה בדיוק עם קריסת כבד, כבר דיברו איתי על השתלה שאולי אזדקק לה , היום אני מאוזנת ושומרת על עצמי וקמרי זמין לכל שאלה או כל חשש שיש לי , ולכן אני ממשיכה אצלו לסבב נוסף של השגחה שלו וטיפול צמוד שלו , במילה אחת הוא אציל לי את החיים לפני שנה ואני אסירת תודה ❤️"
ד"ר זיו פז
ד"ר זיו פז ראומטולוגיה
מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית
 קליניקת WEBWELLNESS טיפול ממוקד ומשולב
קליניקת WEBWELLNESS טיפול ממוקד ומשולב טיפול בכאב

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום מרפאת מטיילים רמב"ם

בניהול ד"ר עמי נויברגר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו