דלג לתוכן

אנדומטריוזיס (Endometriosis)

אנדומטריוזיס (Endometriosis) גינקולוגיה
3 דקות קריאה

נשים רבות בגיל הפוריות לוקות במחלת אנדומטריוזיס. אצל נשים הלוקות במחלה, רקמה כמו זו שמרפדת את הרחם צומחת גם מחוץ לרחם. התופעה לא תמיד מלווה בתסמינים ובדרך כלל אינה מסוכנת. אולם היא עלולה לגרום כאב ובעיות אחרות.

הרקמה שגדלה מחוץ לרחם מכונה שתלים. בדרך כלל השתלים גדלים על השחלות, על החצוצרות, על הדופן החיצונית של הרחם, על המעיים, ועל איברים אחרים בחלל הבטן. במקרים נדירים הרקמה מתפשטת גם אל איברים שנמצאים חוץ לחלל הבטן.

סימפטומים

התסמינים הנפוצים ביותר הם:

  • כאב. הכאב מופיע באזורים בהם מתפתחים השתלים. יתכן כאב בבטן התחתונה, בחלחולת (רקטום), בנרתיק, או בחלק התחתון של הגב. הכאב מופיע רק בתקופה שלפני, או במהלך המחזור החודשי. אצל חלק מהנשים הכאב מתגבר במהלך קיום יחסי מין, במהלך תנועת מעיים (יציאה), או במהלך הביוץ (כאשר השחלות משחררות ביצית). 
  • דימום לא שגרתי. אצל חלק מהנשים מופיע דימום כבד בזמן המחזור, כתמי דם, או דימום בין המחזורים, דימום לאחר קיום יחסי מין, או דם בשתן או בצואה. 
אנדומטריוזיס שונה מאישה לאישה. חלק מהנשים הלוקות במחלה, מגלות על קיומה רק כאשר הן נבדקות אצל הרופא, משום שאינן מצליחות להיכנס להיריון. חלק מהנשים סובלות מהתכווצויות קלות, שנראות להן כתופעה נורמאלית. אצל נשים אחרות הדימום והכאב הם כה עזים, עד כי הן אינן מסוגלות להגיע לעבודה או ללימודים.

סיבות וגורמי סיכון

המומחים אינם יודעים מה גורם לרקמה אנדומטריאלית לצמוח מחוץ לרחם. אולם הם יודעים שההורמון הנשי אסטרוגן, גורם להחמרה בבעיה. אצל נשים בגיל הפוריות רמת האסטרוגן גבוההזו התקופה בה נשים סובלות ממחלת אנדומטריוזיס, בדרך כלל מגיל ההתבגרות ועד שנות ה- 40 לחייהן. רמות האסטרוגן יורדות בגיל המעבר (כאשר המחזור החודשי מפסיק להופיע). על פי רב גם התסמינים חולפים באותה תקופה. 

סיכון

גורמים שמעלים את הסיכון למחלת אנדומטריוזיס כוללים:

גיל – בין גיל ההתבגרות וגיל המעבר (עד גיל 50 לערך). בגיל המעבר כאשר רמות האסטרוגן יורדות, הסיכון למחלת אנדומטריוזיס נעלם. בעבר חשבו שאישה יכולה ללקות במחלת אנדומטריוזיס רק שנים רבות לאחר שהופיע אצלה המחזור החודשי, אולם סברה זו אינה נכונה. קיימים מקרים של אנדומטריוזיס אצל ילדות, שעדין לא הגיעו לבגרות מינית, או מיד לאחר הופעת המחזור הראשון שלהן. 

היסטוריה משפחתית - אצל אמא או אחות (קרבה מדרגה ראשונה), מגבירה את הסיכון למחלת אנדומטריוזיס חמורה. כפי הנראה סיכון זה עובר בירושה מצד האם. 

  • מחזור חודשי שנמשך פחות מ- 28 ימים. 
  • דימום מחזורי שאורך יותר משבעה ימים. 
  • כאשר המחזור החודשי מתחיל להופיע לפני גיל 12. 
  • פחות משני הריונות מלאים (שנמשכים בין 37 ל-42 שבועות). 
  • מבנה בלתי שגרתי של הרחם, צוואר הרחם, או הנרתיק (בדרך כלל מולד), שחוסם, או מאט את זרימת הדם בווסת.

אבחון ובדיקות

גורמים רבים יכולים לגרום לכאבים או לדימום כבד בזמן המחזור. על מנת לגלות אנדומטריוזיס הרופא:\

  • שואל שאלות לגבי התסמינים, לגבי המחזור ולגבי ההיסטוריה הבריאותית האישית והמשפחתית. לעתים אנדומטריוזיס היא מחלה תורשתית. 
  • מבצע בדיקת אגן. שיכולה לכלול בדיקה של הנרתיק ושל החלחולת (רקטום).

במקרים בהם הרופא חושד שאכן יש לאישה אנדומטריוזיס, הוא ימליץ לנסות טיפול תרופתי למספר חודשים. אם המצב משתפר בעקבות נטילת התרופה, כנראה שמדובר במחלת אנדומטריוזיס.

כדי לאבחן ציסטה בשחלה, לעתים יש צורך בבדיקה שמבצעת הדמיה, כמו אולטרסאונד, הדמיה בתהודה מגנטית (MRI), או סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT). בדיקות אלו מציגות תמונה של המתרחש בתוך חלל הבטן. 

הדרך היחידה לאבחן בוודאות שאכן מדובר במחלת אנדומטריוזיס, היא באמצעות ניתוח מיוחד המכונה בשם לפרוסקופיה. במהלך ניתוח שכזה הרופא מחדיר צינורית דקה ומאירה דרך חתך קטן בבטן. באמצעות הצינורית הרופא יכול לראות את חלל הבטן. במידה והרופא מוצא שתלים, רקמת צלקת או ציסטה, הוא יכול להסיר אותם במהלך אותו הניתוח עצמו.

טיפולים ותרופות

אנדומטריוזיס היא מחלה שאינה ניתנת לריפוי, אך ניתנת לטיפול. לעתים יש צורך לנסות מספר טיפולים עד שמוצאים את הטיפול המתאים והמועיל ביותר. 

בכל אחת משיטות הטיפול קיים סיכון שהתסמינים יחזרו.

שיטת הטיפול נבחרת בהתאם למטרה, בחלק מהמקרים המטרה היא להפסיק את הכאב ובמקרים אחרים המטרה היא להיכנס להיריון. לצורך הפסקה של כאב ודימום, ניתן לנסות טיפול תרופתי או ניתוח. במקרים בהם אישה הלוקה במחלה מעוניינת להיכנס היריון, יתכן שיידרש ניתוח להסרת השתלים.

טיפולים של אנדומטריוזיס כוללים:

כמוצא אחרון לטיפול בכאבים עזים, נשים מסוימות עוברות ניתוח כריתת רחם והשחלות. כאשר כורתים את השחלות, רמת האסטרוגן צונחת ורב הסיכויים שהתסמינים ייעלמו. אולם אז עלולים להופיע תסמינים של גיל המעבר וכמו כן, לא ניתן להיכנס להיריון.

נשים שמתקרבות לגיל המעבר, תנסנה בדרך כלל לטפל בתסמינים באמצעות טיפול תרופתי ולא באמצעות ניתוח. אנדומטריוזיס בדרך כלל מפסיקה להוות בעיה כאשר המחזור החודשי מפסיק.

מניעה

לא ניתן למנוע אנדומטריוזיס. הסיבה לכך טמונה בחלקה בעובדה שלא ברור מה הגורם למחלה. אולם שימוש בהורמונים למניעת היריון (מדבקה, גלולות, או התקן תוך רחמי) לתקופה ארוכה, עשוי למנוע החמרה של אנדומטריוזיס.
רופאים בתחום
ד"ר עמיקם טל
ד"ר עמיקם טל פסיכיאטריה
ד"ר איתן נחשוני
ד"ר איתן נחשוני פסיכיאטריה
פרופ' טליה וולק
פרופ' טליה וולק נפרולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס: הכל על המחלה שעלולה לפגוע בפוריות
אנדומטריוזיס: הכל על המחלה שעלולה לפגוע בפוריות
פרופ' יגאל וולמן מאת: פרופ' יגאל וולמן 20/03/2018

כ-5-10% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מאנדומטריוזיס, מחלה הגורמת לכאבים קיצוניים בזמן הווסת החודשית ואף עלולה לפגוע בפ... לכתבה המלאה

כריתת רחם: תנו לנשים לבחור בעצמן
כריתת רחם: תנו לנשים לבחור בעצמן
ד"ר דב לקסמן מאת: ד"ר דב לקסמן 18/03/2015

"ידם של הרופאים קלה מדי. הם מאמינים כי אחרי סיום תכנון המשפחה אין לאישה עוד צורך ברחם. הם טועים". רופא על זכותן של ... לכתבה המלאה

כאבי מחזור
כאבי מחזור
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/05/2020

משהו כמו שתי שורות על הנושא,
סוג של טיזר שיסביר בדיוק מה אנחנו רוצים שיהיה שם, מה לא לכתבה המלאה

אנדומטריוזיס וכאבי מחזור
אנדומטריוזיס וכאבי מחזור
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 10/10/2019

אנדומטריוזיס וכאבי מחזור לכתבה המלאה

ניתן לטפל באי-פריון, אך יש גם סיכונים
ניתן לטפל באי-פריון, אך יש גם סיכונים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/03/2020

ניתן לטפל באי-פריון, אך יש גם סיכונים לכתבה המלאה

כאב אגני כרוני: ממה הוא נובע - ומה הטיפול
כאב אגני כרוני: ממה הוא נובע - ומה הטיפול
ד"ר גיא רופא מאת: ד"ר גיא רופא 27/08/2015

הוא יכול להיות קל או חמור כל כך עד שהוא גורם לך להתעורר בלילה, להגיע בזמן קיום יחסי מין או אחרי ישיבה ממושכת ולהחמי... לכתבה המלאה

מהי אנדומטריוזיס ואיך חיים איתה?
מהי אנדומטריוזיס ואיך חיים איתה?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2020

אנדומטריוזיס היא תופעה רפואית שתוקפת בין 1-2% מהאוכלוסייה הנשית, לרוב בגיל הפוריות. היא גורמת לכאבי מחזור, אי סדירו... לכתבה המלאה

תרומת ביצית כפתרון לבעיות פוריות בגיל מבוגר, והמצב בישראל
תרומת ביצית כפתרון לבעיות פוריות בגיל מבוגר, והמצב בישראל
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 18/03/2015

תרומת ביציות כפתרון לבעיות פוריות בגיל מבוגר, והמצב בישראל לכתבה המלאה

לא סתם כאבי מחזור: הכל על המחלה הכרונית - אנדומטריוזיס
לא סתם כאבי מחזור: הכל על המחלה הכרונית - אנדומטריוזיס
ד"ר רן קידר וד"ר דב לקסמן מאת: ד"ר רן קידר וד"ר דב לקסמן 18/08/2016

כאבים באגן, במהלך יחסי מין ואפילו בעיות פוריות: אנדומטריוזיס זוהי מחלה כרונית שעשויה לפגוע משמעותית באיכות החיים של... לכתבה המלאה

מה הסימנים לבעיות פוריות בנשים ובגברים?
מה הסימנים לבעיות פוריות בנשים ובגברים?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 15/04/2019

אנשים רבים סובלים מבעיות פוריות ואינם מודעים לכך. מאחר שבעיות אלו לא תמיד מלוות בתסמינים ברורים, כשכבר מנסים להרות ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום אמצעי מניעה והתקנים

בניהולו של ד"ר אילן ברעם
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו