דלג לתוכן

סתימה בשן (Tooth Filling Procedure)

3 דקות קריאה


מטרת הפעולה

סתימה בשן (cavity) מטרתה לתקן שן פגועה, עקב הרס הדרגתי של שכבות השן החיצוניות- הזגוגית (אנאמל), הדנטין והצמנט. לרוב הרס השן נגרם עקב ריבוי של עששת- כלומר ע"י הצטברות רובד חיידקי, בשל היגיינת פה לקויה. כאשר העששת חודרת את רקמות השן החיצוניות, מומלץ לטפלה לפני שתהיה דלקת ופגיעה קבועה ברקמת מוך השן (הרקמה המכילה את שורשי העצבים וכלי הדם) או שבירה של השן. 

טיפול מניעתי זה, הנקרא סתימה בשן, כולל את: פתיחת השן, סילוק העששת, סילוק רקמת השן הפגועה, עיצוב השן כך שתוכל לקלוט מילוי סינטטי, ולבסוף מילוי השן בחומר מיוחד לסתימתה.

סימנים לפגיעה בשכבות השן החיצונית הם במרבית המוחלט של המקרים- כאבים או רגישות לקור/חום. במקרים חמורים יותר, כאשר ישנה דלקת פעילה או פגיעה עצבית, עלולים להיות נפיחות בחניכיים או נפיחות צווארית.

לעיתים משתמשים בסתימת חורים בשיניים גם לתיקון שיניים סדוקות או שחוקות, ולאו דווקא לטיפול בהצטברות פלאק חיידקי. תהליך הסתימה נקרא שחזור של השן.


הכנה לפעולה

לרוב סתימה בשן נעשית תחת הרדמה מקומית בלבד, למרות שכיום ניתן לבצעם אף תחת הרדמה כללית.לפני הפעולה נדרש לרוב לבצע צילום רנטגן של השיניים, ולעיתים נדרש צילום מיוחד (צילום פנורמי), זאת על מנת לאבחן במדויק את המחלה בשן (זאת על מנת למנוע מצב בו ישנה מחלה מתקדמת יותר בשן מכפי הנראה לעין, הדורשת טיפול מסוג שונה, למשל טיפול שורש מקדים).

באנשים בריאים בד"כ לרוב אין צורך בהכנות נוספות מיוחדות. אנשים בעלי סיכון מוגבר לפתח דלקת של מסתמי הלב (אנדוקרדיטיס), כגון בעלי מסתמים תותבים, מושתלי לב וכד', צריכים ליידע על כך את רופא השיניים על מנת לקבל מנת אנטיביוטיקה לפני ביצוע הפעולה.

תהליך הפעולה

סתימה בשן נעשית במרפאת שיניים בתנאים סטריליים, ע"י רופא שיניים. לעיתים תהליך הטיפול מתמשך ליותר מפגישה אחת ואף מספר פגישות במרפאה, במידה ולמטופל מספר שיניים הדורשות תיקון.

תחילה המטופל מקבל זריקת הרדמה מקומית לאזור המבוקש. זריקה זו עשויה לגרום למעט כאבים.השלב הראשון בטיפול, כולל את פתיחת זגוגית השן והוצאת עששת שהצטברה בשן ובסביבתה, ע"י כלים מיוחדים. בהמשך רקמת השן הפגועה (לרוב עקב ריקבון) מסולקת באופן יסודי. 

באופן זה, מכין הרופא את חלל השן שנותר, לצורך מילויו בחומר מיוחד לסתימה. הכנת החלל מתבצע ע"י קידוח בשכבות השן ועיצוב מבנה השן הפנימי לקליטת המילוי. 

כאשר השן מוכנה, הרופא מחדיר את חומר המילוי הדחיס, העשוי מחומר שנקרא אמלגם או קומפוזיט (סוג של שרף). שכבות המילוי מוחדרות באיטיות, על מנת לאפשר כל שכבה להתייבש ולהיאטם בצורה מיטבית.

לבסוף, משייף רופא השיניים את עודפי החומר, כך שהשן חוזרת למראה תקין ולתפקוד תקין עד כמה שניתן. משך הפעולה כעשרים דקות- חצי שעה בכל שן.


סיכונים בפעולה


סיכונים כלליים:


זיהום-
לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר שעלול לחדור לזרם הדם (ספסיס), למסתמי הלב (אנדוקרדיטיס) וכו', ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של השן לסילוק הפסולת החיידקית.

דימום- בעיקר באזור הטיפול כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הטיפול, עד 24 שעות לאחריו ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם קטן בחניכיים נפתח ומדמם. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז אולם זהו מצב נדיר.
*סיכוני ההרדמה- לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים של טיפול סתימה בשן:


פגיעה עצבית בתעלת העצב-
פגיעה שעלולה לגרום לאובדן חלקי או מלא של חוש הטעם- נדירה.

רגישות לחום/קור בחלל הפה- במידה ולא נעשה איטום מספק, נדיר לאחר סתימה פשוטה.


הטיפול אחרי הפעולה

המטופל אינו צריך להישאר בהשגחה לאחר טיפול סתימה בשן. יש להימנע מאכילה או שתייה במשך של כשעתיים לאחר מכן, עד לחלוף השפעת ההרדמה.

עשויים להיות כאבים באזור, בייחוד ביממה הראשונה לאחר טיפול סתימה בשן, וניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך. האזור עשוי להיות נפוח למשך מספר ימים. על מנת להשיג תוצאות מיטביות לאחר הניתוח יש לשמור על היגיינת פה קפדנית, הכוללת צחצוח שיניים, ניקוי יסודי בחוט דנטלי ועם אביזרי ניקוי מיוחדים.

לעיתים הרופא ימליץ על לקיחת אנטיביוטיקה לאחר טיפול סתימה בשן, במידה וקיימת דלקת או זיהום מקומי. במידה וישנה עליית חום, כאבים חזקים מאד, דימום או הפרשה מקומית מהפה יש לפנות מיידית לרופא.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון
רופאים בתחום
 כתר פלוס
כתר פלוס רפואת שיניים
ד"ר עמוס רוט
ד"ר עמוס רוט רפואת שיניים
ד"ר חאלד סמארה
ד"ר חאלד סמארה רפואת שיניים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא סתימה בשן

ציפויי למינייט לשיניים: הנה מה שחשוב לדעת
ציפויי למינייט לשיניים: הנה מה שחשוב לדעת
ד"ר זאב מיקלר מאת: ד"ר זאב מיקלר 31/01/2021
  • חסות

האם ציפויים לשיניים מספקים גם מענה טיפולי ולא רק אסתטי, מהם היתרונות בציפויי למינייט, איך מתבצע תכנון הציפויים והדב... לכתבה המלאה

בין ממתק לממתק יש לשמור על בריאות השיניים
בין ממתק לממתק יש לשמור על בריאות השיניים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/05/2009

בין ממתק לממתק יש לשמור על בריאות השיניים לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו