דלג לתוכן

הומאוסטזיס (Homeostasis)

1 דקות קריאה
הומאוסטזיס הינו מונח מתחום הביולוגיה ומשמעותו - הגעה למצב של איזון ושיווי משקל בין הצרכים הפיזיולוגיים הפנימיים להשפעות החיצוניות (למשל, שמירה על טמפרטורת גוף סבירה). אבי הפסיכואנליזה, זיגמונד פרויד, טען כי מבחינה פסיכולוגית, מטרתו של האדם הינה להגיע להומאוסטזיס פנימי, כלומר, להפחית מתחים נפשיים ולשמור ככל האפשר על האיזון הנפשי.

בתיאוריה של פרויד, האינסטינקטים והתשוקות גורמים לעלייה של המתח הנפשי. על מנת להחזיר את הנפש לשיווי משקל אופטימלי, מבקש האדם לספק את יצריו. היות שמימוש אותם יצרים הוא אינו מקובל מבחינה חברתית, הם מודחקים או מוצאים ביטוי בדרכים חלופיות, המותרות ומקובלות בחברה, במה שפרויד מכנה סובלימציה (עידון).

בניגוד לגישה זו, תיאוריות הומניסטיות ואקזיסטנציאליות אשר צברו תאוצה בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת, טענו כי השאיפה הבסיסית של האדם אינה שמירה של שיווי משקל נפשי, אלא דווקא להיפך: הפרה בלתי פוסקת של האיזון, כחלק מהתפתחות האדם והגשמתו העצמית. כך ניתן להסביר למשל שאיפה של סמנכ"ל חברה לקבל קידום ולהתמנות למנכ"ל, על אף שביעות רצונו מהאחריות ומהשכר שהוא מקבל בתפקידו הנוכחי.
רופאים בתחום
ד"ר אריאל יודלב
ד"ר אריאל יודלב רפואת שיניים
5.0
( 16 חוות דעת )
"He is an excellent and very professional dentist.I have no hesitation recommending him for all issues concerning teeth. Dr.Janette Segal"
ד"ר אביטל גלאובך
ד"ר אביטל גלאובך יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
רופאה מומחית ברפואה אסתטית , מומחית ברפואת נשים, פתולוגיה צוואר הרחם, פוריות
 צמח החיים
צמח החיים רפואה משלימה
המרכז לבריאות העורקים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו