דלג לתוכן

דלקת בדרכי השתן (Urinary tract infection)

דרכי השתן והכליות
6 דקות קריאה

דלקת בדרכי השתן היא דלקת אשר מתחילה במערכת השתן שלך. מערכת השתן שלך מורכבת מן הכליות, צינוריות השתן, שלפוחית השתן והשופכה. דלקת יכולה לתקוף את כל אחד מן המרכיבים של דרכי השתן שלך, אולם דרכי השתן התחתונות הן הפגיעות ביותר לדלקות – כלומר השופכה ושלפוחית השתן שלך.

נשים נמצאות ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בדלקות בדרכי השתן (כמו כן גם מדלקת בשלפוחית השתן). דלקת של דרכי השתן אשר תחומה רק בשלפוחית השתן שלך יכולה להיות כאובת מאוד ולהוות מטרד. אולם, דלקת אשר מתפשטת אל עבר אחת הכליות שלך יכולה להיות בעלת השלכות מרחיקות לכת.

נטילת תרופות אנטיביוטיות הן הדבר המקובל ביותר לטיפול בדלקות בדרכי השתן. אולם ניתן לנקוט במספר צעדים על מנת להקטין את הסיכוי שיהיה לך דלקת בדרכי השתן מלכתחילה.

סימפטומים

תרופות לטיפול בדלקת בדרכי השתן:

לא כל אחד אשר יש לו דלקת בדרכי השתן מפתח תסמינים ברורים ונראים לעין, אולם מרבית בני האדם מציגים תסמין אחד או שניים.

באופן כללי, דלקת בדרכי השתן מלווה בדרך כלל באחד או יותר מן התסמינים שלהלן:

· צורך חזק ועקבי לתת שתן·תחושת צריבה בעת מתן שתן · דליפה תמידית של שתן במנות קטנות·נוכחות דם בשתן (המטוריה) או שתן עכור בעל ניחוח רב עוצמה · נוכחות חיידקים בשתן

סוגים שונים של דלקות בדרכי השתן:
כל אחד מן הסוגים השונים של דלקות דרכי השתן יכול להציג תסמינים אופייניים, וזאת בהתאם לאזור שבו ממוקמת דלקת בשתן.

האזור הפגוע של דרכי השתן והתסמינים שלו:

-  הכליות (דלקת חמורה של אגן הכליה) (acutepyelonephritis) -כאבי גב, צמרמורות ורעידות, בחילות, הקאות, חום גבוה.

- שלפוחית השתן (דלקת שלפוחית השתן) (cystitis)- חום גוף נמוך (תת חום), לחצים באזור אגן הירכיים, תחושת חוסר נוחות באזור הבטן התחתונה, צורך תכוף לתת שתן, כאבים בעת מתן שתן.

- שופכה (דלקת השופכה) (urethritis)- תחושת צריבה בעת מתן שתן.

סיבות וגורמי סיכון

מערכת השתן מורכבת מן הכליות, צינוריות השתן, שלפוחית השתן והשופכה. כל אחד ממרכיבים אלה משחק תפקיד חשוב בהרחקת הפסולת מן הגוף שלך. דלקות בדרכי השתן מתרחשות בדרך כלל כאשר חיידקים חודרים אל מערכת השתן דרך השופכה, ומתחילים להתרבות בשלפוחית השתן. 

על אף שמערכת השתן מתוכננת כך שהיא אמורה למנוע את כניסתם של פולשים מיקרוסקופיים אלה, מערכת הגנה זו לעיתים נכשלת בביצוע המשימה. כאשר כישלון כזה מתרחש, החיידקים תופסים שליטה ומתחילים להתרבות וגורמים להופעת דלקת בדרכי השתן במלוא עוצמתה.

מרבית הדלקות של דרכי השתן נפוצות בעיקר אצל נשים והן תוקפות את השופכה ואת שלפוחית השתן.

דלקת של שלפוחית השתן (
cystitis) נגרמת במרבית המקרים על ידי חיידקי אי. קולי (Escherichia coli), זן של חיידקים אשר נמצא בדרך כלל במערכת העיכול והמעיים. קיום יחסי מין יכול להוביל להתפתחות דלקת של שלפוחית השתן, אך אין הכרח להיות פעיל מינית על מנת ללקות בדלקת זו. כל הנשים חשופות לפתח דלקת של שלפוחית השתן כתוצאה מן המבנה האנטומי שלהן - במיוחד עקב הסמיכות של מיקום מוצא השופכה ופי הטבעת, והן עקב המרחק הקצר שבין מוצא השופכה לשלפוחית השתן.

דלקת השופכה (
urethritis) יכולה להתעורר כאשר חיידקים של מערכת העיכול הנמצאים בקיבה ובמעיים עוברים את המרחק הקצר שבין פי הטבעת אל עבר מוצא השופכה. יתר על כן, כתוצאה מן המרחק הקצר שבין מוצא השופכה ופתח הנרתיק אצל נשים, מחלות המועברות על ידי מגע מיני (STD), כגון נגיפי השלבקת הפשוטה (herpes simplex), מחלת הזיבה והכלמידיה, יכולות גם הן לגרום להתפתחות דלקת של השופכה.

ישנם בני אדם אשר להם סבירות גבוהה יותר לפתח דלקות בדרכי השתן מאשר לבני אדם אחרים. גורמי הסיכון כוללים בין השאר:

השתייכות למין הנשי. כמחצית מן הנשים יפתחו דלקת בשתן בשלב כלשהו במהלך חייהן, וחלק מהן אף יחווה יותר מדלקת אחת. הסיבה העיקרית לכך היא המבנה האנטומי של הנשים. לנשים השופכה קצרה יותר, דבר אשר מקטין את המרחק שעל החיידקים לעבור על מנת להגיע אל עבר שלפוחית השתן שלהן.

פעילות מינית. נשים אשר פעילות מינית נוטות יותר לפתח דלקת בדרכי השתן. מגע מיני יכול להוביל לגירוי מוצא השופכה, ולאפשר את כניסת החיידקים בקלות רבה יותר ולאפשר את תנועתם אל עבר שלפוחית השתן.

שימוש באמצעים מסוימים למניעת הריון. נשים אשר משתמשות בדיאפרגמה כאמצעי למניעת הריון נמצאות בקבוצת סיכון גבוה יותר להיווצרות דלקת בדרכי השתן שלהן, מאשר נשים אשר משתמשות בקוטלי זרע כאמצעי למניעת הריון.

גיל. לאחר גיל המעבר, דלקות בדרכי השתן הופכות נפוצות יותר מכיוון שרקמת הנרתיק, השופכה ובסיס שלפוחית השתן הופכת דקה יותר וחלשה יותר כתוצאה מאיבוד של הורמון האסטרוגן.

אבנים בכליות או כל הפרעה אחרת בדרכי השתן.

סוכרת ומחלות כרוניות אחרות אשר יכולות לשבש את המערכת החיסונית.

שימוש ממושך בצינוריות (צנתר / קטטר) בשלפוחית השתן.

אצל נשים, המערכת החיסונית משחקת תפקיד חשוב מאוד ברמת הסיכון שלהן ללקות בדלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן. חיידקים עלולים לחבור אל תאים במערכת דרכי השתן ביתר קלות דווקא אצל נשים וזאת מכיוון שהן חסרות את גורמי ההגנה אשר היו מאפשרים בדרך כלל לשלפוחית השתן להתגונן מפני פלישות של חיידקים. 

ישנו צורך בביצוע מחקרים נוספים על מנת לקבוע מהם הגורמים המדויקים לכך וכיצד ניתן לתפעל את הגורמים הללו בצורה כזו שיהוו תועלת לנשים אשר מרבות לסבול מדלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן שלהן.

אבחון ובדיקות

אורולוג אשר חושד כי יש לך דלקת בדרכי השתן,  יבקש ממך לתת דגימת שתן על מנת לבחון נוכחות של מוגלה, תאי דם אדומים או חיידקים בשתן שלך. על מנת למנוע את הזדהמות הדגימה, ייתכן ויורו לך לבצע לפני כן ניקוי של איזור איברי המין שלך בעזרת מטלית עם חומר מחטא ולהתחיל את איסוף הדגימה מאמצע זרם השתן שלך.

בדיקת המעבדה של דגימת השתן (בדיקת שתן), המלווה לעיתים גם בביצוע בדיקת תרבית שתן, יכולה לחשוף האם יש לך דלקת. למרות שאין בנמצא בדיקה פשוטה אשר יכולה להבדיל האם הדלקת ממוקמת במערכת השתן העליונה או התחתונה, השילוב של חום גבוה וכאב ממוקד יכולים להצביע על כך שהדלקת הגיעה גם אל עבר הכליות שלך.

סיבוכים אפשריים

כאשר דלקת בשתן מטופלת באופן מיידי והיטב, נדירים הם המקרים של הופעת סיבוכים כתוצאה ממנה. אולם במידה והדלקת אינה מטופלת היא עלולה להחריף ולהוביל אל תסמינים חמורים יותר הגורמים לאי נוחות ניכרת.

דלקת בדרכי השתן אשר איננה מטופלת עלולה להתפתח לדלקת כליות חמורה ואף כרונית (דלקת אגן הכליה pyelonephritis), אשר יכולה לגרום לנזק תמידי לכליות שלך. 

ילדים קטנים וקשישים נמצאים ברמת הסיכון הגבוהה ביותר לפתח נזקים בכליות כתוצאה מדלקות בדרכי השתן וזאת מכיוון שנוטים להעלים עין מן התסמינים או לייחס אותן בטעות למצבים רפואיים אחרים לחלוטין. נשים אשר סובלות מדלקות בדרכי השתן בהריון נוטות לרמת סיכון גבוהה יותר ללידת תינוקות בעלי משקל נמוך או ללידת פגים.

נשים אשר חוות יותר משלוש פעמים היווצרות של דלקת בדרכי השתן, סביר להניח כי יסבלו בעתיד מדלקות נוספות.

טיפולים ותרופות

במידה והתסמינים שלך הם אלו האופייניים להיווצרות דלקת בשתן ואתה נמצא במצב בריאותי תקין בדרך כלל, הטיפול היעיל והבסיסי ביותר הוא נטילת תרופה על בסיסי אנטיביוטי. סוג התרופה לדלקת בשתן שתירשם לך ומשך הטיפול בה הם פועל יוצא מן המצב הבריאותי הכללי שלך ומהו סוג החיידק אשר התגלה בבדיקת השתן שלך.

דלקת פשוטה

התרופות הנפוצות ביותר לטיפול בדלקת פשוטה של דרכי השתן כוללות בין השאר:

ברך כלל, התסמינים נעלמים לאחר טיפול קצר בן מספר ימים. אולם ייתכן ותצטרך להמשיך וליטול את הטיפול האנטיביוטי לפרק זמן העולה על שבוע ימים. הקפד ליטול את כל מנות התרופה שנרשמו לך על ידי הרופא המטפל בך על מנת להבטיח את הניטרול המוחלט של גורמי הדלקת.

לטיפול במצב של דלקת בדרכי השתן פשוטה אצל בן אדם שמצב בריאותו תקין בדרך כלל, הרופא המטפל ימליץ בדרך כלל על טיפול קצר טווח, כגון נטילת אנטיביוטיקה לפרק זמן של שלושה ימים. אולם אם טיפול זה הוא אכן מתאים עבור הדלקת שלך תלוי בתסמינים המיוחדים שאתה חווה ובעבר הרפואי שלך.

הרופא המטפל בך יכול לרשום לך גם תרופה לשיכוך כאבים (analgesic) אשר תבטל את התחושה בשלפוחית השתן והשופכה שלך, ותקל על תחושת הצריבה בזמן מתן שתן. אחת מתופעות הלוואי לנטילת תרופה מסוג זה הינה צבעית השתן – בצבע כחול בהיר או כתום.

דלקת חוזרת ונשנית

במידה ואתה סובל מהופעת דלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן שלך, הרופא המטפל בך יכול להמליץ לך על טיפול אנטיביוטי לפרק זמן ממושך יותר או על תוכנית לטיפול עצמי שבו תוכל ליטול תרופה אנטיביוטית נגד דלקת בשתן למשך מספר מצומצם של ימים מיד עם הופעת התסמינים האופייניים להופעת דלקת בדרכי השתן. 
בדיקות שתן ביתיות, בהן אתה טובל מקלון אל תוך דגימה שלקחת מן השתן שלך, ניתנות להשגה כיום, הבדיקה רגישה מאוד ויכולה לסייע לך במידה ואתה סובל מדלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן שלך.

בדלקות אשר באות כתוצאה ממגע מיני, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך ליטול מנה אחת של תרופה אנטיביוטית לאחר כל מגע מיני.

במידה ואת נמצאת לאחר גילך המעבר, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך להשתמש בטיפול נרתיקי באסטרוגן על מנת לצמצם את הסיכוי שלך ללקות בדלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן שלך.

דלקת חמורה

לטיפול במצב חמור של דלקת בדרכי השתן, ייתכן ויהיה צורך באשפוז בבית החולים בשילוב מתן טיפול אנטיביוטי תוך ורידי

מניעה

הצעדים שלהלן עשויים לצמצם את מידת הסיכון שלך לסבול מדלקת בשתן :

  • שתייה מספקת של נוזלים, בעיקר מים
  • ניגוב מאחור לפנים
  • ריקון שלפוחית השתן מהר ככל הניתן לאחר המגע המיני
  • הימנעות ממוצרים היגיינה נשיים העלולים לגרום לגירוי

רופאים בתחום
ד"ר נפתלי צוקר
ד"ר נפתלי צוקר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' אריאל רבל
פרופ' אריאל רבל יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' ארנון ויז'ניצר
פרופ' ארנון ויז'ניצר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא דלקת בדרכי השתן

שלושה ימי טיפול אנטיביוטי בזיהום בדרכי השתן יעילים כשבעה.
שלושה ימי טיפול אנטיביוטי בזיהום בדרכי השתן יעילים כשבעה.
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/02/2004

שלושה ימי טיפול אנטיביוטי בזיהום בדרכי השתן יעילים כשבעה. לכתבה המלאה

דלקות בדרכי השתן: נשים לעומת גברים
דלקות בדרכי השתן: נשים לעומת גברים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/06/2020

נשים נוטות יותר לחלות בדלקת בדרכי השתן, חלקן אף סובלות מכך מספר פעמים בשנה. עם זאת, בגברים המחלה בדרך-כלל תתבטא באו... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

בניהולו של ד"ר נחום זילבר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו