דלג לתוכן

בדיקת צילום רנטגן (RONTGEN, X-RAY)

צילום רנטגן, בדיקת רנטגן (RONTGEN, X-RAY) ערוץ רפואת שיניים
3 דקות קריאה

בדיקת רנטגן היא בדיקה אשר במהלכה קרינה חשמלית (אלקטרומגנטית) הנוצרת ע"י מכשיר הרנטגן חודרת דרך רקמות הגוף, ופוגעת בלוח הנמצא מאחורי הגוף. על פני לוח זה (ולעיתים באמצעות מחשב כמו במקרה של סי.טי) נוצרת תמונה ובה נראים חלקי הגוף הפנימיים דרכם עברה הקרינה.


באמצעות צילום רנטגן התמונה נוצרת נראים איברי הגוף השונים בצבעים שחור, לבן ובגוונים שונים של אפור. השוני בצבע נובע מרמת הצפיפות השונה של האיברים השונים. איברים בגופינו בעלי רמת צפיפות גבוהה יחסית, כמו למשל עצם, יספגו את רוב הקרינה המגיעה אליהם. 


במילים אחרות, הקרינה לא תעבור דרכם. מצב זה יצור על הלוח המונח מאחורי הנבדק צללית לבנה בצורת העצם הספציפית. כך יקרה גם אם הקרינה תפגע במתכות או בחומרי ניגוד , שהם חומרים מיוחדים בהם משתמשים בכדי להדגיש חלקי גוף שונים. 


כיוון שהקרינה לא תחדור דרכם, תיווצר צללית לבנה בצורת חלקי גוף אלו על לוח הצילום. אזורים בגוף המכילים אוויר כמו למשל הריאות ייראו כצללית שחורה, ואילו רקמות בהם יש שומן, שריר או נוזל כלשהוא ייראו בגוונים שונים של אפור.

אוכלוסיות בסיכון

במהלך צילום רנטגן בודד חלק קטן מהקרינה חודר דרך הגוף, שאר הקרינה נספגת ברקמות הגוף השונות הנמצאות בדרכן של הקרניים. האנרגיה הנספגת יכולה לגרום ל"שבר" במולקולות המרכיבות את התא (קרינה מייננת). 


רוב ה"שברים" הללו מתוקנים במהרה ע"י הגוף. הסיכוי למחלות כמו סרטן עקב חשיפה לקרינה במהלך צילום רנטגן שיגרתי נמוך מאוד. מכשירי הרנטגן נבדקים ועוברים ביקורות תקופתיות בכדי לוודא כי כמות הקרינה אליה נחשפים הנבדקים הינה המינימום ההכרחי ליצירת תמונת רנטגן.


נשים בהריון - כיוון שנשים הרות נושאות ברחמן עוברים אשר רגישים יותר לקרינת הרנטגן יש לדווח לצוות המבצע את הצילום בכדי שיינקטו באמצעים הדרושים (למשל הנחת לוח עופרת על פני הבטן בכדי למנוע חדירת קרינה).


מתי עושים את הבדיקה?


 צילום רנטגן מאפשר בחינת איברים פנימיים ללא ביצוע בדיקה פולשנית.


הסיבות השכיחות לביצוע צילום רנטגן הינן :


- בדיקת שלמות של עצמות, לצורך מציאת שברים או סדקים.


- בדיקת איברים שבמצב תקין אמורים להיות מלאים באוויר, כמו הריאות בזמן צילום חזה (במקרה של דלקת בריאות ייראו כתמים בהירים המציינים הימצאות נוזל מוגלתי בריאות).


- צילום רנטגן לצורך בחינת גודלם של איברים פנימיים ומיקומם ביחס לאיברים אחרים.


- בדיקה למציאת חורים בשיניים


- בדיקות נוספות כמו למשל ממוגרפיה לאבחון סרטן השד ואפילו צילום בטן לשם מציאת חפצים שנבלעו בטעות ע"י ילדים.


איך להתכונן לבדיקה?


לפני הבדיקה יש להודיע לרופא/טכנאי הרנטגן באם הינך בהריון או אם קיים סיכוי שהינך בהריון.


לפני הבדיקה יש להסיר את כל התכשיטים הנמצאים באזור המצולם, כמו כן תדרשו לעיתים להסיר בגדים כיוון שמתכות ובגדים מסוימים יכולים לחסום את קרני הרנטגן או לטשטש את איכות התמונה הנוצרת. 


במהלך הבדיקה ייתכן ותתבקשו ללבוש לוח עופרת באזור איבר המין, לוח העופרת מונע חדירת קרינה ובכך מונע נזק אפשרי (אם כי הסבירות נמוכה מאוד) לתאי זרע או ביציות.


לפני בדיקות מסוימות תקבלו נוזל הנקרא חומר ניגוד, חומר הניגוד עשוי לרוב מבריום או יוד ומסייע בהדגשת אזורים שונים בגוף. ייתכן שתתבקשו לשתות חומר זה, או לקבלו בהזרקה לווריד או באמצעות חוקן בהתאם לאזור הבדיקה הנדרש. אם אתם אמורים לקבל חומר ניגוד, יידעו את הרופא לפני כן באם ידועה לכם אלרגיה לחומרים כמו יוד. 


הבדיקה עצמה אינה כואבת ואינה מלווה בתחושת אי נוחות כלשהיא, פרט לצורך בעצירת הנשימה ואי תזוזה למשך כשנייה, כדי שהתמונה לא תצא מטושטשת.

אופן ביצוע הבדיקה

צילום רנטגן נעשה ע"י טכנאי רנטגן. מיקום הנבדק, מכונת הרנטגן ולוח הצילום שמאחורי הנבדק תלויים כולם בסוג הבדיקה הנדרשת כמו גם במיקומה.


צילום רנטגן יכולה להיעשות בעמידה, ישיבה או שכיבה, כל זאת בהתאם לאזור הבדיקה הנדרש ולמגבלות הנבדק. לעיתים יש צורך בצילום ממספר זוויות שונות בכדי ליצור תמונה כוללת יותר. כמו בצילום רגיל גם במקרה של צילום רנטגן תזוזה מצד הנבדק יכולה ליצור תמונה מטושטשת, לכן סביר להניח כי תתבקשו לעצור את נשימתכם או לא לזוז לפרק זמן קצר (כשנייה אחת).


אחרי הבדיקה


לאחר צילום רנטגן ניתן לשוב לפעילות שגרתית. 


בעת בדיקת רנטגן רגילה אין בדרך כלל תופעות לוואי. למרות זאת, אם הוזרק לכם חומר ניגוד לצורך ביצוע הצילום, ואתם חווים : כאב, נפיחות או אדמומיות באזור הזריקה יש ליצור קשר עם הרופא המטפל.

פענוח תוצאות

בדיקת רנטגן מתקבלת על לוח צילום, ובימינו ברוב המקרים, הצילום מופיע על מסך המחשב בצורה דיגיטלית בתוך דקות אחדות לאחר הצילום. פיענוח צילום רנטגן נעשה ע"י רדיולוג, רופא המומחה בפיענוח צילומי רנטגן. הפיענוח נמסר לרוב לרופא המטפל שמסביר למטופל את הממצאים.

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר שמואל פרינץ
ד"ר שמואל פרינץ פנימית
ד"ר שי חנניה
ד"ר שי חנניה ריאות
פרופ' דב היימר
פרופ' דב היימר ריאות
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא צילום רנטגן

רמב"ם: מנתחים חילצו קליע מצווארו של ילד סורי
רמב"ם: מנתחים חילצו קליע מצווארו של ילד סורי
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 18/11/2020

ילד סורי בן 5 נפגע בפניו מכדור טועה בעת שנקלע לחילופי אש כבדים. בניתוח דרמטי, הצליחו רופאי רמב"ם לחלץ את הקליע, שנת... לכתבה המלאה

שולחים מסרונים סדרתית? אולי אתם פוגעים בגב שלכם
שולחים מסרונים סדרתית? אולי אתם פוגעים בגב שלכם
אמילי האודי, מערכת אינפומד מאת: אמילי האודי, מערכת אינפומד 23/11/2014

האם אנחנו משלמים את מחיר הקידמה בכאבי צוואר וגב? מחקר חדש מתריע כי שליחת הודעות טקסט מפעילה לחץ הדומה ל-23 קילוגרם ... לכתבה המלאה

כאבי גב: כל הגורמים וכל הפתרונות
כאבי גב: כל הגורמים וכל הפתרונות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2020

הם עלולים לשבש את החיים, והם נובעים כתוצאה ממספר היבטים, כולל מתיחות שגויות, תנועות שאינן נכונות, והזדקנות. אך ניתן... לכתבה המלאה

כך תצמצמו את הסיכוי לפציעת ספורט
כך תצמצמו את הסיכוי לפציעת ספורט
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2020

תרגילי חימום, בניית העומס בהדרגה, טכניקה נכונה והקשבה לגוף שלכם – כיצד ניתן להפחית את הסיכוי לפציעות בעת פעילות גופנית? לכתבה המלאה

המדריך המלא: בטיחות ומניעה בגיל הרך
המדריך המלא: בטיחות ומניעה בגיל הרך
אלדה חננייב, פורטל אינפומד מאת: אלדה חננייב, פורטל אינפומד 14/03/2017

שמירה על בטיחות הילדים היא בראש מעייניו של כל הורה. לכן, ריכזנו עבורכם המלצות לשם התאמת בטיחות הבית ושמירה על ילדכם... לכתבה המלאה

הגורמים ודרכי הטיפול בשחיקת סחוס
הגורמים ודרכי הטיפול בשחיקת סחוס
ד"ר שמואל יצחק מאת: ד"ר שמואל יצחק 28/04/2019

מהי שחיקת סחוס, מה גורם לה, מהן השלכותיה של שחיקת סחוס ואיזו שיטת טיפול יכולה לסייע לטיפול בבעיה בקלות וביעילות וא... לכתבה המלאה

תרופה חדשה לטיפול בדלקת פרקים שגרונית שאינה מגיבה לטיפולים אחרים
תרופה חדשה לטיפול בדלקת פרקים שגרונית שאינה מגיבה לטיפולים אחרים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

תרופה חדשה לטיפול בדלקת פרקים שגרונית שאינה מגיבה לטיפולים אחרים לכתבה המלאה

כאבי גב
כאבי גב
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

כאבי גב שכיחים מאוד בעולם המערבי וההערכה היא כי לפחות שמונים אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מכאבי גב בעוצמות שונות ובגלל... לכתבה המלאה

טיפול בכאבים ושיקום אורטופדי בשיטות משולבות
טיפול בכאבים ושיקום אורטופדי בשיטות משולבות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/11/2020

גוף האדם הוא אומנם מכונה מופלאה ומורכבת, אך כמו כל מכונה הוא נוטה "להתקלקל" או להישחק. הבעייה היא שלגוף האדם עדיין ... לכתבה המלאה

השתלת שיניים – שאלות ותשובות
השתלת שיניים – שאלות ותשובות
ד"ר ג'רי כהן מאת: ד"ר ג'רי כהן 01/06/2020

6 שאלות על השתלת שיניים, שאתם חייבים לדעת את התשובות להן. לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו