דלג לתוכן

בדיקת בדיקות דם (Blood Test)

בדיקות דם (Blood Test) ערוץ תזונה ודיאטה
3 דקות קריאה

בדיקת דם הינה שם כללי למגוון רחב מאד של בדיקות אשר ניתן לבצע, ע"י לקיחת דוגמית דם מהגוף לתוך מבחנה, וסריקתה המדויקת במעבדה. 

בדיקת דם מטרתה לבדוק ערכים של חומרים שונים המצויים בדם, למשל ספירה של מס' תאי הדם, ריכוז המלחים בדם, ורמות שונות של מרכיבי דם המעידים על מצבי חולי שונים, כגון: רמת המוגלובין שיכולה להעיד על אנמיה, רמת תפקודי כליה או כבד שיכולות להצביע על פגם בתפקוד מערכות אלה, רמת סוכר שיכולה להעיד על התפתחות סוכרת, רמות כולסטרול בדם ועוד. 

קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


בנוסף ניתן ע"י בדיקת דם לזהות גורמים מזיקים שונים הנמצאים בגוף, זאת ע"י לקיחת תרבית מן הדגימה, וחיפוש אחר חיידקים, וירוסים שונים וכו' המסתובבים בזרם הדם.

אוכלוסיות בסיכון

על נבדקים אשר נגועים במחלות זיהומיות, המועברות דרך הדם, כגון צהבת (הפטיטיס),HIV וכו' ליידע על כך את הצוות הרפואי לפני הבדיקה. מחלות זיהומיות אינן מהוות התוויית נגד לביצוע הבדיקה, אולם על הצוות הרפואי לנקוט באמצעי זהירות למניעת הדבקות.

מחלות קשורות

מגוון רב מאד של מחלות ניתנות לגילוי ומעקב ע"י בדיקת דם- אנמיה, בעיות קרישה, סוכרת, התייבשות, אי ספיקת כליות, מצבי דלקת, זיהומים שונים, מחלות של הכבד, סרטן הדם, נזק לשריר הלב ועוד. 

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת דם נעשית לרוב באופן שגרתי, לצורך מעקב בסיסי אחר בריאות האדם, אשר מבצע בדיקה אצל רופא באופן שגרתי. בעזרת בדיקות אקראיות אלה, ניתן לעיתים לגלות מצבי חולי שונים, שלא היו נותנים את אותותיהם לולא הבדיקה למשך זמן רב, וכך מקדימים להם טיפול. בדיקות הדם אשר מבצעים באופן שגרתי כוללות לרוב- ספירת מרכיבי הדם, בדיקת כימיה בסיסית בדם, רמת שומנים וכולסטרול וכן תפקודי כליה וכבד. 

בדיקות דם ספציפיות נדרשות לביצוע במצבי מחלה, לשם זיהוי תהליך כלשהו שמתרחש בגוף. מגוון הבדיקות שיבוצעו תלוי בסימנים והסימפטומים שהחולה מציג, למשל- חולה שמגיע עם חום גבוה מאד, יתכן וסובל מזיהום, ותשלח בנוסף לבדיקות הדם השגרתיות גם בדיקה לתרבית דם, במטרה לנסות ולאתר את הגורם המזהם.

 איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה, אולם לפני ביצוע בדיקת דם שגרתית, יש לרוב לשמור על צום, במשך 12 שעות (מותרת שתיית מים בלבד). 

הסיבה לכך היא בכדי לאפשר מדידה מדויקת עד כמה שאפשר של הערכים הבסיסיים של החומרים בדם, שכן פירוק המזון בדם עלול להביא לבדיקה שגויה, וערכים מוגברים מהרגיל של סוכר, כולסטרול ועוד. לרוב אין מניעה בלקיחת תרופות, באם ישנן, לפני הבדיקה, אך מומלץ להיוועץ על כך עם הרופא.

אופן ביצוע הבדיקה

באופן שגרתי, בדיקת דם מבוצעת כאשר זרוע הנבדק מושטת הפוכה על גבי משטח ישר או שולחן. הבודק מהדק רצועת גומי סביב החלק העליון של הזרוע, על מנת לעצור עד כמה שניתן ובאופן זמני את זרימת הדם ביד, בכדי למנוע דליפה מוגברת של דם מאזור הדקירה. 

לאחר מכן, הנבדק מתבקש לכווץ את כף היד עד כמה שניתן, פעולה שמסייעת לבודק במציאת כלי דם טוב ללקיחת הדגימה, לרוב וריד באזור המרפק או האמה. לעיתים לוקחים את הדגימה מאזור גב כף היד. כאשר מאתרים וריד שנראה מתאים בגודלו, מחטאים את האזור ע"י מטלית ספוגה באלכוהול ודוקרים את הוריד ע"י מחט דקה, שמחוברת למבחנה, למזרק או ל"פרפרית" בדיקה. הפעולה מעט לא נעימה וגורמת לכאב קל בשל הדקירה. בהמשך הבודק שואב את כמות הדם הרצויה, בהתאם למס' מבחנות הבדיקה (מס' המבחנות הנדרש משתנה בהתאם לכמות וסוג הבדיקות המבוקשות מהמעבדה). 

בסיום השאיבה, מוצאת המחט בזריזות מן הוריד, ויש ללחוץ מייד על אזור הדקירה (ע"י מטלית), בכדי למנוע היווצרות שטף דם באזור. המבחנות נלקחות למעבדה לצורך בדיקה. לעתים יש צורך בניסיון דקירה שני או שלישי,זאת במידה ולא מצליחים לחדור לכלי הדם, או שלא מצליחים להוציא את כמות הדם הרצויה בפעם הראשונה. נדרשת סבלנות כלפי הבודק, שכן פעולה זו אינה תמיד פשוטה, אולם לרוב לוקחת כ-5-10 דק'.

אחרי הבדיקה

ניתן להפסיק ללחוץ על אזור הבדיקה לאחר כ-2-3 דק' או כאשר פוסק הדימום. לרוב מתפתח שטף דם קל באזור הדקירה, שחולף תוך מס' ימים ואינו דורש טיפול. לעיתים נדירות עלול להתפתח שטף דם משמעותי, כואב ונפוח באזור הדקירה, ויש לדווח על כך לרופא, על מנת לשלול זיהום באזור הוריד (פלביטיס), אשר דורש טיפול בחבישות חמות מס' פעמים ביום. 

הסיכון שקיים בבדיקת דם נובע מדגימה במחט נגועה בזיהומים, ולכן יש להימנע עד כמה שניתן מלבצע בדיקות דם במדינות עולם שלישי, ובאזורים בעולם בהם תנאי ההיגיינה אינם מוקפדים במלואם. במרפאות ובבתי החולים בארץ כל המחטים הן חד פעמיות.

פענוח תוצאות

יש לציין כי לעתים ישנן טעויות מעבדה, וכי כאשר ישנן תוצאות שחורגות מן הנורמה בצורה יוצאת דופן ושלא תואמות למצב החולה, יש לחזור על הבדיקה שנית. 

מדריך לפענוח בדיקת דם

נכתב על על ידי ד"ר אפרת סלומון

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר מאהר חג'אזי
ד"ר מאהר חג'אזי חוות דעת משפטית
ד"ר נטלה בלינסון
ד"ר נטלה בלינסון פנימית
ד"ר אורי רוביו
ד"ר אורי רוביו אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא בדיקות דם

טרק עם הילדים - טסים לטיול ארוך ואקזוטי עם הילדים? מה חשוב להביא, איך להתכונן
טרק עם הילדים - טסים לטיול ארוך ואקזוטי עם הילדים? מה חשוב להביא, איך להתכונן
מרגנית בניש, מערכת אינפומד מאת: מרגנית בניש, מערכת אינפומד 18/03/2013

תכנון טיול ליעד אקזוטי נשמע לרובנו כמו חלום שמתגשם, ואצל חלקנו הוא מתגשם – עם הילדים. יותר ויותר משפחות יוצאות לטרק... לכתבה המלאה

מה מראה ספירת הדם שלנו?
מה מראה ספירת הדם שלנו?
יוסי דוקס, מערכת אינפומד מאת: יוסי דוקס, מערכת אינפומד 23/11/2020

ספירת דם בודקת את 3 המרכיבים המרכזיים של תאי הדם בגופנו: תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם. במאמר זה, נלמד מה מ... לכתבה המלאה

השמנת ילדים – זה קורה כאן ועכשיו
השמנת ילדים – זה קורה כאן ועכשיו
פרופ' יהודה אדלר, מומחה לקרדיולוגיה מאת: פרופ' יהודה אדלר, מומחה לקרדיולוגיה 11/03/2013

השמנת ילדים היא כבר מגפה בארה"ב, ואנו הולכים בעקבותיה. בריאותם של ילדי ישראל בסכנה ולדבר יהיו השפעות על מצבם הנפשי ... לכתבה המלאה

מה חשוב לדעת על קדחת הקרציות?
מה חשוב לדעת על קדחת הקרציות?
ד"ר תומר ויינגרם, מערכת אינפופט מאת: ד"ר תומר ויינגרם, מערכת אינפופט 07/02/2013

קדחת קרציות היא מחלה חיידקית המועברת בין כלבים על-ידי קרציות. מדובר במחלה של כלבים בלבד והיא אינה פוגעת באנשים. עם ... לכתבה המלאה

לא רק דיאטה: ניתוחים לעיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל
לא רק דיאטה: ניתוחים לעיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל
ד"ר טלי פרידמן מאת: ד"ר טלי פרידמן 30/04/2019
  • חסות

ניתוחי הרזיה הפכו מקובלים בשנים האחרונות. לאחר הניתוח, מטופלים רבים סובלים מעודפי עור עקב הירידה המוצלחת במשקל, ופע... לכתבה המלאה

נשים בהיריון לא צורכות מספיק יוד – החשיבות והסכנות
נשים בהיריון לא צורכות מספיק יוד – החשיבות והסכנות
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 18/03/2013

על מחסור ביוד בקרב נשים בהריון, הסכנות והמשמעויות הקשות של מחסור זה, הן לאימהות והן לילדים. לכתבה המלאה

האם אנחנו זקוקים למוצרי חלב?
האם אנחנו זקוקים למוצרי חלב?
ד"ר גילה בן דוד ד"ר צביה שיפר מאת: ד"ר גילה בן דוד ד"ר צביה שיפר 06/02/2014

מאמר חדש שפורסם באחד מכתבי העת המובילים לרפואת ילדים, חושף נתונים חדשים על יעילותם ונחיצותם של מוצרי חלב מעמיד בשאל... לכתבה המלאה

להיפטר מבחילות בנסיעות
להיפטר מבחילות בנסיעות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 02/12/2013

לכתבה המלאה

חוזרים לבית ספר עם תזונה נכונה
חוזרים לבית ספר עם תזונה נכונה
B.sc מירי חדד מאת: B.sc מירי חדד 26/08/2014

החופש הגדול נגמר, ואיתו הבילויים וגם החגיגות הקולינריות. אחרי חודשיים של מזון מהיר וממתקים כמעט בכל שעה, הילדים צרי... לכתבה המלאה

האם פחמימות הן באמת האוייב?
האם פחמימות הן באמת האוייב?
אורית אופיר, דיאטנית קלינית (B. Sc) מאת: אורית אופיר, דיאטנית קלינית (B. Sc) 17/08/2014

טרנד הדיאטות דלות הפחמימות כדוגמת אטקינס זרע בלבול וחשדנות ביחס לפחמימות. אך האם יש לכך בסיס מוצדק? לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום נפרולוגיה

בניהולו של פרופ' יוסף חביב
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו