דלג לתוכן

מחלת הפה והגפיים (הפה והטלפיים) (Hand foot and mouth disease)

מחלות ילדים
3 דקות קריאה

מחלת הפה והגפיים היא מחלת ילדים נפוצה וקלה לרוב, למרות שמה המפחיד. זוהי מחלה ויראלית מדבקת שמאופיינת בפצעים בפה ובפריחה על כפות הידיים והרגליים. המחלה שכיחה יותר בקרב פעוטות וילדים עד גיל חמש שנים, אך יכולה להופיע גם בקרב בני נוער ומבוגרים. 


רבים מבלבלים בין מחלת הפה והגפיים לבין מחלת "הפה והטלפיים" (hoof and mouth disease) בגלל השם הדומה, אך אין קשר בין שתי המחלות. האחרונה נגרמת על ידי וירוס שונה ופוגעת בחיות משק. מקרי הדבקה של בני אדם במחלת הפה והטלפיים - נדירים מאד. 

סימפטומים

תקופת הדגירה של ווירוס הפה והגפיים נמשכת בין שלושה לבין שבעה ימים.

לרוב, הסימפטום הראשון שמופיע הוא חום. לאחר מכן יכולים להתפתח כאבי גרון, כאב בטן, אובדן תיאבון, חוסר שקט (במיוחד אצל תינוקות וילדים קטנים) ותחושת כללית לא טובה.

לאחר יום-יומיים יתחילו להופיע הסימפטומים האופייניים: שלפוחיות וכיבים אדומים וכואבים על הלשון, החניכיים והחלק הפנימי של הלחיים ופריחה אדומה על כפות הידיים והרגליים. הפריחה אינה מגרדת, אך היא עלולה להיות מלווה בשלפוחיות קטנות. לעיתים הפריחה תתפשט גם אל הברכיים והישבן.

סיבות וגורמי סיכון

מחלת הפה והגפיים נגרמת על ידי וירוסים, שאחד העיקריים הוא וירוס קוקסקי (coxsackievirus A16) . הווירוס חודר דרך הפה בעקבות חשיפה להפרשות ממערכת הנשימה, השלפוחיות או הצואה. ההדבקה עלולה להתרחש כתוצאה ממגע קרוב, החלפת חיתול, שימוש בכלי אוכל של מישהו חולה או נגיעה בחפצים או משטחים שזוהמו על ידי הווירוס.

מחלת הפה והגפיים נפוצה במיוחד בגני ילדים, שבהם יש חשיפה להפרשות של ילדים אחרים. לרוב אצל ילדים גדולים יותר מגיל 10 כבר יש נוגדנים למחלה. אך, עדיין, מחלת הפה והגפיים עלולה להופיע גם אצל מתבגרים ומבוגרים.

מחלת הפה והגפיים מדבקת ביותר בשבוע הראשון למחלה. אך אפשר להידבק גם במשך מספר שבועות לאחר ההחלמה, כי הווירוס עדיין נמצא במערכת העיכול. לעיתים, הדבקה בנגיף לא תגרום למחלה, במיוחד אצל מבוגרים, אך הם בכל זאת עלולים להפיץ את הווירוס ולהדביק אחרים.

אבחון ובדיקות

לרוב, האבחנה מתבצעת על פי גיל החולה, הסימפטומים שיש לו ואופי הפריחה והפצעים בפה. ניתן להיעזר במשטח גרון ובדגימת צואה, אם כי לרוב אין צורך בבדיקות מעבדה.

סיבוכים אפשריים

בדרך כלל, מחלת הפה והגפיים היא מחלת חום קלה, שחולפת מעצמה בתוך ימים ספורים. עם זאת במקרים נדירים יתכנו סיבוכים, הנפוץ ביותר הוא התייבשות. בגלל שהפצעים כואבים, החולים נמנעים מלאכול ולשתות ועלולים לאבד נוזלים, במיוחד אם המחלה מלווה בחום גבוה. יש להקפיד על שתייה מספקת. במקרה של התייבשות חמורה, יש להגיע לבית חולים כדי להכניס עירוי תוך ורידי של נוזלים.

הזיהום בווירוס קוקסקי עלול לגרום גם סיבוכים נדירים ומסכני חיים: דלקת קרום המוח נגיפית (חום, כאב ראש, נוקשות בצוואר או כאב גב), שיתוק דמוי פוליו או דלקת המוח.

טיפולים ותרופות

למחלת הפה והגפיים אין טיפול מיוחד ולרוב היא חולפת תוך שבוע עד עשרה ימים. אפשר להשתמש בתרסיסים ושטיפות פה שמאלחשות את הכאב מהפצעים. 

אפשר להשתמש בתרופות להורדת חום משככי כאבים, כדי להקל על שאר התסמינים של מחלת הפה והגפיים. 

מניעה

אפשר למנוע הדבקה והפצת הווירוס באמצעים הבאים: 

שטיפה יסודית של הידיים במים וסבון או שימוש בג'ל אנטי-בקטריאלי לעיתים קרובות, במיוחד לאחר שימוש בשירותים, החלפת חיתולים, לפני הכנת מזון או אכילה. 

ניקיון וחיטוי של כלי אוכל, מוצצים, אזורי החתלה ואכילה בבית ובמעונות יום, מאחר שהווירוס עלול לשהות על משטחים במשך מספר ימים. 

חשוב להסביר לילדים שלא להכניס חפצים לפה ולשטוף ידיים לאחר כל ביקור בשירותים ולפני הארוחות.

רצוי לבודד את החולים בתקופת מחלה פעילה, כדי למנוע הדבקה של ילדים או מבוגרים נוספים. אין צורך בבידוד ממושך מעבר לתקופה זו.

טיפולים אלטרנטיביים

מאחר והפצעים בפה כואבים מאד מומלץ לאכול ולשתות מאכלים קרים כמו גלידה, קרטיב, מים קרים כקרח וחלב קר, שיסייעו למניעת ההתייבשות.

כדאי להימנע ממזונות מלוחים, חריפים או חומציים כמו פירות או משקאות ממותקים מחשש להחמרת הכאבים בפה.

מומלץ לגרגר או לשטוף את חלל הפה במי מלח פושרים (חצי כפית מלח בכוס מים) כדי להפחית דלקת וכאבים בפה ובגרון כתוצאה ממחלת הפה והגפיים.

רופאים בתחום
ד"ר יורם נוימן
ד"ר יורם נוימן ילדים
פרופ' יוג'ין ליבוביץ
פרופ' יוג'ין ליבוביץ ילדים
ד"ר מיכה צינמן
ד"ר מיכה צינמן משפחה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא מחלת הפה והגפיים (הפה והטלפיים)

מחלת הפה והטלפיים
מחלת הפה והטלפיים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/03/2001

מחלת הפה והטלפיים לכתבה המלאה

פצעים בפה
פצעים בפה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/06/2010

לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו