דלג לתוכן

בדיקת פאפ (Pap Smear, Papanicolaou Test)

אמצעי מניעה
2 דקות קריאה

בדיקת פאפ (Pap Smear) הינה בדיקה המתבצעת לשם גילוי מוקדם של תהליכים ממאירים (סרטניים) או טרום-ממאירים ברירית של צוואר הרחם. בבדיקת פאפ נלקחים תאים מהרירית המצפה את צוואר הרחם (cervix) אצל האישה, עוברים צביעה ונבדקים מיקרוסקופית כדי לזהות מבנה או התרבות לא תקינים של התאים. התהליכים הסרטניים בצוואר הרחם נגרמים לרוב עקב זיהום בנגיף ה-HPV (human papilloma virus). 

 

בדיקת פאפ הינה בדיקת סקר, שמטרתה לאתר את הנשים שיפיקו תועלת מטיפול מוקדם, שכן במידה ומתגלה בשלבים מוקדמים, סרטן צוואר הרחם הוא בר-ריפוי.

אוכלוסיות בסיכון

על נשים בסיכון גבוה לפתח סרטן צוואר הרחם, כמו נשאיות HIV, מדוכאות חיסונית (למשל עקב טיפולי כימותרפיה, השתלת איברים, טיפול כרוני בסטרואידים) ובעלות היסטוריה ידועה של חשיפה ל-DES לפני הלידה (כלומר חשיפה של האם לתרופה במהלך ההיריון עם הבת) להיבדק לעתים תכופות יותר.

מחלות קשורות

סרטן צוואר הרחם (cervical cancer), מצבים טרום ממאירים של צוואר הרחם (cervical intraepithelial neoplasia- CIN 1,2,3), זיהומים/ דלקות של צוואר הרחם.

מתי עושים את הבדיקה?

מומלץ לבצע בדיקת פאפ לראשונה עד שלוש שנים מגיל התחלת פעילות מינית או החל מגיל 21 (מה שקודם). עד גיל 30 מומלץ לבצע בדיקה שגרתית חד שנתית, ומעבר לגיל 30 אחת ל-2-3 שנים. 

כיום עדיין לא בטוחים לגבי יעילות הבדיקה מעל גיל 60, בהנחה שבדיקות קודמות היו תקינות, ולרוב זה תלוי בהמלצות הרופא המטפל.

אינדיקציות נוספות לבדיקה הן נוכחות של סימנים וסימפטומים מכוונים, כגון דימומים נרתיקיים בלתי פוסקים, הפרשות בלתי פוסקות או כאב אגני.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

משטח צוואר הרחם נלקח בזמן בדיקת פאפ גניקולוגית רגילה אצל רופא הנשים. הנבדקת שוכבת כשגבה על כיסא הבדיקה ורגליה מונחות בפיסוק על גבי הרגליות המוגבהות של הכיסא, לצורך בדיקת איברי האגן. הרופא מחדיר מכשיר קטן הנקרא מפשק (speculum) אל תוך הנרתיק, במטרה להרחיב את הפתח ולראות את תקינות הרירית ושלמותה של תעלת הנרתיק. 

פעולה זו עלולה לגרום לאי נוחות מסוימת ולעיתים לכאב קל, בשל המתיחה של קירות הנרתיק.  בשלב הבא, הרופא מחדיר מטוש דק (לרוב מקלון עץ או פלסטיק) וכן מברשת דקיקה אל הנרתיק עד לפתח צוואר הרחם, ובעזרתם מגרד מעט את האזור על מנת להסיר שכבת תאים בודדה על גבי המטוש, לשם בדיקה תחת מיקרוסקופ. לרוב מספיקה נגיעה עדינה ברקמה על מנת לקבל דגימה מספקת. פעולה זו לא אמורה לגרום לאי נוחות כלשהי.

הרופא מפזר את התאים שנדגמו על גבי משטח זכוכית קטן, מניח בבקבוק שימור ומוסר למעבדה. משך הבדיקה כ-5-10 דק'.

אחרי הבדיקה

לעיתים ישנן הפרשות נרתיקיות או דימומים נקודתיים מועטים בשל הפגיעה הקלה ברירית הנרתיק והצוואר. במידה וישנן תופעות יוצאות דופן כגון כאבים מתמשכים או דימומים מוגברים, יש לדווח על כך לרופא.

פענוח תוצאות

תוצאות בדיקת פאפ מגיעות לרוב תוך 2-3 שבועות. 

תוצאות תקינות משמען שלא נצפתה נוכחות של תאים פתולוגים ברקמה ואין נזק רקמתי מסוג אחר (תאי דלקת/ מזהמים). 

תוצאות לא תקינות יכולות להיות מכמה סוגים:

תאים קשקשיים לא אופייניים אשר חשיבותם לא ידועה במדויק (ASC-US או AGUS)- לרוב סיכוי נמוך לממאירות.

תאים בעלי שינויים פתולוגים קלים או חמורים (LSIL-low grade dysplasia או HSIL- high grade dysplasia)- לא ניתן לשלול ממאירות.

גידול קשקשי של הרקמה- Squamous cell carcinoma. סרטן של צוואר הרחם בדרגות שונות.
תאים בלוטיים לא אופיניים אשר חשיבותם לא ידועה במדויק (AGC או AGC-NOS)- לא ניתן לשלול ממאירות.

כל תוצאה של בדיקת פאפ שהיא אינה תקינה מצריכה המשך בירור רפואי.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר עמית מאיר
ד"ר עמית מאיר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
5.0
( 28 חוות דעת )
"מקסימה, קשובה ומסבירה הכל בצורה טובה ומרגיעה"
ד"ר מירב שגב
ד"ר מירב שגב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
5.0
( 8 חוות דעת )
"ד"ר שגב רופאה מקצועית, נעימה, רגישה ואדיבה, רואה את טובת המטופלת וקשובה לה. היא הרבה מעבר לגניקולוגית, היא אשה מדהימה! אני מטופלת שלה כבר מספר שנים, לאחרונה ליוותה אותי בהריון מאתגר ותמכה בי לאורכו. היא נתנה מענה לכל שאלה שלי תוך כדי טיפול מקצועי, יסודי ומסור ואני ממליצה עליה בחום!"
ד"ר גיל באר
ד"ר גיל באר ילדים
5.0
( 3 חוות דעת )
"זמינות מלאה לתורים בטווחי זמן קצרים, ד״ר גיל באר היה נעים ונוח, הסביר לעומק מה הוא בודק ובדק דברים נוספים מעבר לנושא לשמו הגעתי, נתן חוות דעת ברורה ומקצועית ובעיקר השרה תחושה טובה ורגועה"

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא בדיקת פאפ

האם ניתן להפחית את ההטרדות אצל הרופא?
האם ניתן להפחית את ההטרדות אצל הרופא?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 10/02/2022

הנתונים המדאיגים שנחשפו לאחרונה על הטרדות מיניות של גניקולוגים, הציפו את הרשתות החברתיות באזהרות ובהמלצות על רופאים... לכתבה המלאה

הגעת לגיל 50? הנה כמה מהבדיקות המומלצות לנשים
הגעת לגיל 50? הנה כמה מהבדיקות המומלצות לנשים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 27/12/2021

גיל 50 יכול להיות כרוך בשינויים רבים בגופך וזהו זמן טוב לבדוק את הבריאות הכללית שלך ולהתחיל בבדיקות שגרתיות שימנעו ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום סרטן הלבלב

בניהול ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו