דלג לתוכן

טרכיאוסטומיה - פיום הקנה (Tracheostomy)

2 דקות קריאה
ניתוח לפתיחת פתח בקנה, על מנת לאפשר מעבר אוויר לנשימה, בקדמת הצוואר. מבוצע לעקיפת חסימה בלוע, בגרון או בקנה (כתוצאה מגידול, מפציעה או מדלקת חמורה), כתחליף לצינור המוחדר דרך הפה (טובוס) בהנשמה מלאכותית ממושכת (בשל מחלות ריאה, ניוון ושיתוק שרירי הנשימה), ובמצבים הדורשים עזרה בפינוי הפרשה מרובה מן הריאה ("ליחה").
הניתוח מבוצע במצבי חירום, באיום מיידי על החיים או באופן מבוקר. השרידות הגבוהה של חולים ופצועים, מותירה יותר מבעבר חולים עם טרכיאוסטומיה לפרקי זמן ארוכים או לכל החיים.
טרכיאוסטומיה מבוצעת במספר שיטות, על פי צורכי החולה. בגישה הקלאסית חותכים בעור הצוואר לאורך מספר סנטימטרים, חושפים את קדמת הקנה, וחותכים בסחוסי טבעות הקנה, השנייה או השלישית, ליצירת פתח. לפעמים תופרים את עור הצוואר לשולי הפתח לאבטחת שלמותו. דרך הפתח מחדירים צינור להנשמה - קנולה, המהודקת בשרוך הנכרך סביב הצוואר. בשיטה חדשנית, "מילעורית", מחדירים קנולה לקנה דרך חתך זעיר, בדומה להחדרת עירוי לווריד.
הקנולה היא צינור, פלסטי או מתכתי, צורתו כצורת האות ר', והוא עשוי מיחידה אחת או שתיים (פנימית וחיצונית). היא מיועדת לאבטחת הפתח בקנה, להקלה בפינוי הליחה ולהתחברות למכונת הנשמה. קיימים סוגים שונים של קנולות המותאמות למגוון מצבים וצרכים. את הקנולה יש לנקות מדי יום ולהחליפה מדי שבועות עד חודשים, לפי תכונותיה. החלפת קנולה צריכה להיעשות בפיקוח רפואי. אחר ההחלמה מוציאים את הקנולה וסוגרים את הפתח שנותר בצוואר.
ראוי לציין כי במצבי חירום ובתנאי שדה מועדפת פתיחת נתיב אוויר בחלק התחתון של הגרון בסמוך לחיבורו עם הקנה, פעולה המכונה "קוניוטומיה". הפעולה מהירה מאוד אך מסכנת, במידת מה, את רקמות הגרון.
לטרכיאוסטומיה מספר סיבוכים, בחלקם מסכני חיים: דלקת מקומית, דימום, שליפת קנולה ממקומה, והיצרות בנתיב האוויר. הטרכיאוסטומיה גורמת למגבלות פיזיות במאמץ, בהרמת משא, בשיעול ולעיתים בבליעה. הנשימה בדרך העוקפת את בית הדיבור עלולה להפריע מאוד לדיבור. הפגם האסתטי בצוואר והקושי בשמירת היגיינה מקומית גורמים לפגיעה נוספת, חברתית ונפשית.
טרכיאוסטומיה מבוצעת לתינוקות, לילדים ולמבוגרים ומחייבת התאמתה לגיל, למאפייני המחלה ולסביבת החולה, על מנת להבטיח אורח חיים סביר ובטוח.

ד"ר מיכאל וולף

שייך לתחום: ניתוחים בתחום אף אוזן גרון

רופאים בתחום
ד"ר יצחק צחי בן ציון
ד"ר יצחק צחי בן ציון פסיכיאטריה
פסיכיאטר ראשי ומנהל הבריאות המינית, שירותי בריאות כללית והמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה לנגב.
פרופ' פרנסיס סרור
פרופ' פרנסיס סרור כירורגיה
לשעבר מנהל מחלקת כירורגיה ילדים בוולפסון
ד"ר שחר טורגמן
ד"ר שחר טורגמן כירורגיית פה ולסת
מומחה לכירורגית פה פנים ולסתות | כירורגיה אונקולוגית וראש צוואר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו