דלג לתוכן

שעורה בעין (Sty)

ערוץ רפואת עיניים
2 דקות קריאה

שעורה בעין (Stye) היא גוש נפוח, אדום וכואב הממוקם על קצה העפעף או בתוכו, ומראהו כשל פצעון או גבשושית. בדרך כלל, הנפיחות בעין מלאה במוגלה וככל שהשעורה גדלה, כך היא תקשה על מיקוד הראיה, מכיוון שהיא מפריעה לפתוח את העין במלואה.

תיתכן הופעה של יותר משעורה אחת בו זמנית, אשר תוביל בסופו של דבר לדלקת כללית של העפעף - מצב רפואי המכונה דלקת עפעפיים (blepharitis). למרבה המזל, מרבית מקרי השעורה עוברים מעצמם תוך מספר ימים. ניתן להקל על הכאבים והתסמינים שמלווים שעורה בעין על ידי טיפול עצמי וביתי פשוט.

שעורה נגרמת כתוצאה מתהליך זיהום בעין (דלקת) הנגרם מחיידק המופיע על העפעף.

סימפטומים

התסמינים המלווים שעורה בעין כוללים בין השאר כאב, בליטה בעפעף הדומה לפצעון אדום, הופעת נפיחות בעפעף, רגישות יתר לאור, תחושת גרד בתוך העין והזלת דמעות.

לרוב, הפצעון יתמלא במולגה עד אשר יתפקע. שחרור המוגלה יקל מיד על אחד התסמינים המרכזיים של השעורה – הכאב. בדרך כלל לאחר מכן השעורה תיעלם מעצמה.

סיבות וגורמי סיכון

שעורה בעין מתפתחת עקב זיהום חיידקי, בדרך כלל של חיידק סטרפטוקוקוס, שלרוב מתפתח בסמיכות לשורש (זקיק) של אחד הריסים. ייתכן מצב שבו יש יותר משעורה אחת בו זמנית או בסמיכות רבה זו לזו מבחינת מיקום או זמן.

 בניגוד לדעה הרווחת, שעורה בעין אינה מדבקת, אך היא יכולה לנבוע מהרגלי היגיינה אישית לקויים, כמו שימוש בתכשירי קוסמטיקה שפג תוקפם, אי הסרת איפור בלילה ועוד. באופן דומה, אנשים המרכיבים עדשות מגע עלולים לפתח שעורה במידה ואינם נוטלים ידיים טרם הכנסת העדשות לעין.

אבחון ובדיקות

לרוב, רופא יאבחן שעורה בעין על ידי בחינת העפעפיים ובירור התסמינים. 

במידה והתסמינים המלווים את הופעת שעורה בעין ממשיכים או חוזרים לעיתים תכופות, יש לפנות לרופא עיניים על מנת לשלול סיבות וגורמים אחרים למצב, כגון דלקת בשפת העפעף או שעורה כלואה.

סיבוכים אפשריים

במצבים נדירים, שעורה עלולה לגרום לסיבוכים שאינם חמורים. הסיבוכים הנפוצים ביותר הם שעורה כלואה (כלזיון) או לזיהום בארובת העין (Preorbital Cellulitis). 

מסיבה זו, בכל מצב שבו השעורה נשארת קבועה או לחילופין מתחילה להתפשט לרקמות הסמוכות, יש לפנות לרופא עיניים. 

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים הטיפול בשעורה בעין הוא ממוקד וקצר. 

הטיפול המקובל בשעורה בעין הוא טיפול באמצעות משחה אנטיביוטית למריחה על גבי העפעף. בנוסף, מומלץ להניח קומפרסים חמים על האזור, המסייעים בשחרור המוגלה. 

על מנת להקל על הכאב ולשחרר את הלחץ, הרופא המטפל יכול לנקז את המוגלה.

קיימות סברות כי טיפולים אלטרנטיביים, כמו טיפול בשעורה בעזרת רפואה סינית, יכולים לסייע. מחקרים מצאו כי הטיפולים האלטרנטיביים מועילים פחות מהטיפול האנטיביוטי המקובל. 

מה לא עושים במידה ויש שעורה?

  • אסור לנסות לפוצץ את השעורה לבד.
  • יש לרחוץ את הידיים לפני ואחרי כל מגע עם העפעף המודלק.
  • מותר להרכיב עדשות כשיש שעורה.
  • יש להימנע מאיפור.

מניעה

על מנת להימנע משעורה, מומלץ לשמור על ניקיון העפעפיים באמצעות מטליות לחות לעיניים או באמצעות סבון פנים (בפרט נשים המשתמשות באיפור). קומפרסים חמים יכולים למנוע שעורה.

רופאים בתחום
ד"ר אירינה יפימוב
ד"ר אירינה יפימוב עיניים
ד"ר עירית רוזנבלט
ד"ר עירית רוזנבלט עיניים
ד"ר מיכאל(מרק) ויסוקובסקי
ד"ר מיכאל(מרק) ויסוקובסקי עיניים

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא שעורה בעין

בלפריטיס (דלקת עפעפיים)
בלפריטיס (דלקת עפעפיים)
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 18/01/2011

בלפריטיס הינה דלקת כרונית הפוגעת בעפעפיים ובריסים. קראו עוד על המחלה, הסימפטומים ואופן הטיפול בה. לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ניתוח הרמת עפעפיים ופלסטיקה של העין

בניהולו של ד"ר אהוד רייך
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו