דלג לתוכן

אבעבועות רוח (Chickenpox)

מחלות ילדים
3 דקות קריאה
פרופ' ארנון כהן פרופ' ארנון כהן רופא עור, מנהל שירות העור, מחוז דרום, שירותי בריאות כללית 073-7023503
התור הראשון הפנוי: 06/08/21, 08:10

אבעבועות רוח היא מחלה מדבקת נפוצה שגורמת לפריחה מגרדת בצורת שלפוחיות קטנות ואדומות (אבעבועות) על כל הגוף. היא שכיחה בעיקר בקרב ילדים, אולם גם מבוגרים עלולים להידבק בה אם לא חלו בעבר. כיום קיים חיסון אבעבועות רוח, שניתן לתינוקות בשנה הראשונה. אדם שחלה באבעבועות רוח בעבר נשאר מחוסן כמגד המחלה למשך כל חייו.

אבעבועות רוח נגרמת על ידי וירוס, שנשאר בגוף בצורה רדומה תקופה ארוכה גם לאחר ההחלמה. אם הווירוס חוזר להיות פעיל, בעיקר כשהמערכת החיסונית נחלשת, הוא עלול לגרום לשלבקת חוגרת (הרפס זוסטר), זיהום מכאיב בעור.

חיסון אבעבועות רוח בגיל הינקות מונע הדבקה באבעבועות רוח.

אבעבועות היא מחלה קלה עבור רוב הילדים הבריאים, אולם היא עלולה להיות מסוכנת אם נדבקים בה תינוקות רכים וילדים, בני נוער או מבוגרים עם בעיות במערכת החיסונית, שמקשות על הגוף להילחם בזיהום. בנוסף, הדבקה באבעבועות רוח בהריון עלולה לגרום למומים אצל העובר.  

סימפטומים

בדרך כלל, תקופת הדגירה (הזמן שעובר בין הדבקה לבין התפרצות המחלה) של וירוס אבעבועות הרוח היא 14 עד 16 ימים.

לאחר מכן מופיעים התסימינים הראשונים של אבעבועות רוח: חום, כאב ראש וכאב גרון, חולשה, עייפות וחוסר תיאבון. הפריחה האופיינית מופיעה יום או יומיים לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים. עם זאת, אצל חלק מהילדים הפריחה יכולה להתפתח גם בלי חום וללא סימפטומים מוקדמים.

לרוב לאחר שמופיעה נקודה אדומה היא הופכת לאבעבועה (שלפוחית), מתבקעת, מגלידה ומתכסה בקרום. כל התהליך לוקח יום או יומיים. במשך המחלה, שאורכת חמישה עד שבעה ימים, יופיעו מדי יום נקודות אדומות חדשות.

אבעבועות רוח היא אחת ממחלות הילדות המדבקות שנגרמת על ידי וירוס.

סיבות וגורמי סיכון

אבעבועות רוח נגרמת על ידי וירוס וריצלה זוסטר, שמופץ בקלות רבה. ניתן להידבק במחלה כתוצאה מחשיפה לרסיסי רוק של אדם חולה, דרך התעטשות,  שיעול, אכילה או שתייה של מזון ומשקאות שאדם חולה צרך. כמו כן, נגיעה בנוזל שנמצא בתוך האבעבועה עצמה יגרום להדבקה במחלה.

אנשים נמצאים בסיכון לחלות באבעבועות רוח הם אלו שלא חוסנו נגדה ולא לקו בה מעולם, במיוחד כשגרים עם מישהו שחולה עקב המגע הקרוב.

קראו עוד: מה מעלה את הסיכון לחלות באבעבועות רוח?

אבחון ובדיקות

בדרך כלל, האבחנה נקבעת על סמך הסימפטומים ובדיקה גופנית. כשמתקשרים למרפאה לקביעת תור, מומלץ להודיע לצוות שמדובר בחשד לאבעבועות רוח ולברר באילו צעדים כדאי לנקוט כדי למנוע את הפצת הווירוס.

יתכן שילדים בריאים, שמפתחים סימפטומים של אבעבועות רוח, לא יזדקקו לביקור אצל רופא הילדים. אפשר לתאר לרופא את הסימפטומים בטלפון ולשלוח לו צילום של הנקודות האדומות והאבעבועות. כך הילד לא יצטרך להגיע למרפאה ולסכן את הסובבים בהידבקות במחלה. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם הרופא, שיחליט אם לראות את הילד או לא.

בני נוער, מבוגרים, נשים בהריון וחולים כרוניים, שלוקים באבעבועות רוח, חייבים להגיע לבדיקה רפואית. הדבר חשוב במיוחד עבור נשים בהריון, בגלל שהדבקה באבעבועות רוח בשלבי הריון מוקדמים עלולה לגרום למומים מולדים. 

סיבוכים אפשריים

לרוב, אבעבועות רוח היא מחלה קלה והסיבוכים שלה נדירים אצל ילדים ומבוגרים בריאים.

אף על פי כן,  אנשים עם מערכת חיסונית חלשה כמו ילודים, חולי סרטן, אנשים הנוטלים סטרואידים עלולים לפתח סיבוכים קשים כגון: התייבשות, זיהומים נוספים (דלקת ריאות, זיהומי עור, עצמות ומפרקים), תסמונת ריי אצל אנשים שנוטלים אספירין בזמן שהם חולים באבעבועות רוח, בעיות בקרישת הדם, דלקת מוח, אילוח דם, תסמונת הלם רעלי ואפילו מוות.

טיפולים ותרופות

אין טיפול מיוחד לאבעבועות רוח וברוב המקרים ילדים ומבוגרים יוכלו להסתפק בהקלה על הסימפטומים בבית. טיפול תומך כולל מנוחה, נטילת תרופות להורדת חום והקלה על הגירוד על ידי מריחת תרחיץ קלמין או טבילה במי אמבט שהוסיפו להם קמח שיבולת שועל. במקרים של גרד קשה הרופא עשוי להמליץ על תרופה אנטי-אלרגית שתרגיע אותו. אצל רוב הילדים האבעבועות יגלידו באופן טבעי בתוך שבוע-שבועיים.

לעומת זאת, חולים כרוניים או אנשים שסובלים מבעיות בריאותיות נוספות עלולים להזדקק לטיפולים נוספים. הרופא יכול לרשום תרופה אנטי-ויראלית אם המחלה רק התחילה, כדי לקצר את זמן ההחלמה, או זריקות של נוגדנים במקרים של סיכון גבוה מהמחלה.

קראו עוד: אבעבועות רוח תינוקות וילדים - המלצות לטיפול

מתי חייבים לפנות לרופא?

יש לפנות לטיפול רופא בהקדם אם האבעבועות מזדהמות או אם מופיעים כאב בחזה או קשיי נשימה.

מניעה

בעבר רק מי שחלה באבעבועות רוח היה מחוסן באופן טבעי מהדבקה נוספת במחלה. כיום ניתן למנוע אותה באמצעות חיסון נגד אבעבועות רוח, שהוכנס לשגרת החיסונים בישראל בשנת 2007. 

החיסון נגד אבעבועות רוח ניתן בשתי מנות, בגיל שנה ובכיתה א'. מומלץ שמבוגרים וילדים גדולים יותר שלא חלו באבעבועות יקבלו שתי מנות של חיסון. בדרך כלל, החיסון אינו גורם לתופעות לוואי אצל מתחסנים בריאים. עם זאת, מומלץ להיוועץ ברופא לפני שמחסנים ילד או מבוגר שלוקים במחלה קשה או כרונית עקב חשש לתופעות לוואי קשות של החיסון.

גם אם לא חוסנתם ולא חליתם בעבר, עדיין אפשר למנוע הדבקה באבעבועות רוח לאחר חשיפה לנגיף על ידי הזרקה מיידית של נוגדני אבעבועות רוח או של החיסון.

רק במקרים נדירים אנשים שקיבלו את החיסון או חלו בעבר יחלו באבעבועות רוח שוב. אך מחלה חוזרת תהיה קלה יותר, עם פחות סיבוכים. מצב כזה מכונה בשם זיהום מתפרץ.

יש הורים שחושפים את ילדיהם לאבעבועות רוח בכוונה, משום שהם סבורים שבטוח יותר לחלות במחלה בגיל צעיר. אולם זהו רעיון לא טוב, משום שגם אצל ילדים צעירים יתכנו סיבוכים או בעיות חמורות כתוצאה מהמחלה.

רופאים בתחום
ד"ר סימון אושרוביץ
ד"ר סימון אושרוביץ ילדים
ד"ר צבי קליין
ד"ר צבי קליין יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר רודיקה אברהם
ד"ר רודיקה אברהם עור ומין
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר

מעוניינים לקבל מידע נוסף על אבעבועות רוח?
השאירו פרטים להתייעצות עם פרופ' ארנון כהן

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אבעבועות רוח

אבעבועות רוח תינוקות וילדים - טיפול
אבעבועות רוח תינוקות וילדים - טיפול
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/01/2010

אבעבועות רוח ילדים - טיפול לכתבה המלאה

אבעבועות רוח – טיפול ביתי
אבעבועות רוח – טיפול ביתי
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/01/2010

אבעבועות רוח – טיפול ביתי לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו