דלג לתוכן

פיברומיאלגיה

Fibromyalgia
פרופ' דן בוסקילה פרופ' דן בוסקילה מומחה לרפואה פנימית ולראומטולוגיה. עוסק במחקר בתחום הכאב הכרוני במחלות מפרקים ובפרט פיברומיאלגיה - FIBROMYALGIA. קראו עליי עוד
המומחים של Infomed מסבירים:

מרגישים כאב בשרירים בכל הגוף, תשישות ועייפות, חוסר שינה ומצב רוח ירוד לעיתים קרובות, אך גם אחרי בדיקות רפואיות רבות, הרופא עדיין לא מוצא שום דבר חריג? אם כן, יכול להיות שמדובר בפיברומיאלגיה, מחלה כרונית שפוגעת בכ-2.5% מאוכלוסיית ישראל.

מה זה פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) מאופיינת בכאבים מפושטים ובלתי מוסברים בשרירים, רצועות, גידים ונקודות כאב (אזורים שהפעלת לחץ מתון בהם גורמת לכאב). אך אינה קשורה למחלות אוטואימוניות (כשמערכת החיסון תוקפת בטעות את רקמות מסוימות בגוף) או לדלקת ואינה גורמת לחוסר תפקוד בשרירים או לפגיעה במפרקים עם הזמן. בדרך כלל, פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) מלווה גם בעייפות, חולשה, כאבי ראש, בעיות זיכרון ומצב רגשי ירוד, שמקשים על התפקוד התקין.

גב אדם בתנוחות שונות עם נקודות אדומות המסמנות כאב בגלל פיברומיאלגיה

נקודות כאב בפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה אינה מחמירה עם הזמן ויכולות להיות לה גם תקופות טובות יותר במשך השנים. תסמונת הפיברומיאלגיה נפוצה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, והסיכון ללקות בה עולה עם  הגיל. לעיתים, פיברומיאלגיה מתפתחת כתוצאה ממשבר רגשי או טראומה גופנית, אך במרבית המקרים לא נראה גורם מעורר כלשהו.

 • סימפטומים

  פיברומיאלגיה תסמינים

  חולים רבים בפיברומיאלגיה מדווחים על כך שהתסמינים התעוררו לאחר טראומה כלשהי, ניתוח שעברו, מחלה קשה או סטרס קיצוני, וככל הנראה קיים גם מרכיב פסיכולוגי כגורם למחלה. בשל המודעות הגוברת למחלה, אנשים רבים אשר סובלים מכאבים כרוניים פונים מיוזמתם אל הרופא על מנת להיבדק, ואכן לא מעט מהמתלוננים על המחלה אכן מאובחנים כסובלים ומתמודדים איתה בהתאם. חשוב להדגיש שהחשד לפיברומיאלגיה עולה כאשר כאבים בכל הגוף הם הביטוי העיקרי, אך התסמינים הנוספים שיוזכרו הם חשובים מאוד על מנת לתמוך באבחנה.

  כאבים בלתי פוסקים

  התלונה העיקרית והמשמעותית ביותר של חולי פיברומיאלגיה היא כאבים טורדניים בכל הגוף. מדובר על כאבים כרוניים ומפושטים, אשר מגבילים מאוד בתנועה ומונעים תפקוד יום יומי תקין. החשד לפיברומיאלגיה עולה כאשר הכאב מופיע במשך יותר מ-3 חודשים, ולמרות בדיקות רפואיות שונות לא נמצא כל הסבר רפואי למצב. הכאב האופייני אצל חולי פיברומיאלגיה הוא כאב מפושט, אשר מופיע אזורים אנטומיים נרחבים בגוף - בדרך כלל יופיע בשני צידי הגוף ויערב איברים שונים מעל ומתחת לקו החגורה. מבחינה גופנית, לא ייראו סימני דלקת (כמו אדמומיות ונפיחות) באזורים הכואבים, ושימוש במשככי כאבים, פיזיותרפיה או דרכי דרכי טיפול אחרות לא מסייע להקלה על הכאב.

  עייפות קשה

  מלבד הכאבים הקשים, חולי פיברומיאלגיה מתלוננים במקרים רבים על עייפות קשה וקיצונית. במקרים אלה, למרות שינה מספקת ומצב בריאותי תקין, החולים מתלוננים על עייפות משמעותית לאורך היום, חוסר אנרגיה וצורך בשינה במהלך היום. במקרים רבים, איכות השינה של חולי פיברומיאלגיה נפגעת כתוצאה מהכאב הכרוני ומתסמינים, אך חשוב להדגיש שללא קשר לכך עייפות וירידה באנרגיה הכללית היא מרכיב חשוב בביטוי הקליני של המחלה.

  הפרעות ריכוז

  חלק מחולי פיברומיאלגיה מתלוננים על הפרעות ריכוז ותפקוד קוגניטיבי ירוד. התופעה, המכונה גם בשם "fibro fog" גורמת לירידה בתפקוד היום יומי וקשורה בין היתר לעייפות ולכאבים המטרידים. במקרים אלה, חולים רבים מתלוננים על קשיי זיכרון, חוסר תשומת לב לפרטים, ירידה במוטוריקה העדינה וקושי לבצע פעולות יום יומיות פשוטות. 

  כאבי ראש וכאבי בטן טורדניים

  מלבד כאבי השרירים, אשר נחשבים לחלק המרכזי במחלה, חולי פיברומיאלגיה מתלוננים לעתים קרובות גם על כאבים נוספים, ובעיקר על כאבי ראש וכאבי בטן. כידוע, כאבי ראש וכאבי בטן נחשבים לתלונה נפוצה ביותר גם אצל אנשים בריאים, וכמעט אין אדם אשר מדי פעם לא סובל מכאבי ראש או כאבי בטן. עם זאת, אצל חולי פיברומיאלגיה הכאבים הללו יופיעו בתדירות גבוהה יותר, ויתלוו לכאבי השרירים ובכך יפריעו עוד יותר לתפקוד היום יומי.

  ירידה במצב הרוח

  בסופו של דבר, חולי פיברומיאלגיה סובלים מירידה משמעותית במצב הרוח, ואצל חלק מהם אף ניתן לאבחן רמות שונות של דיכאון. הקשר בין הגוף לנפש מתבטא במחלת פיברומיאלגיה בצורה ברורה ביותר, וברוב המקרים שיפור במצב הרוח יביא גם להקלה על התסמינים האחרים שהוזכרו.

המומחים שלנו להרדמה וראומטולוגיה

רפואת כאב
ד"ר מאיר בן נון מנהל יחידת כאב לשעבר בית חולים מאיר כפר סבא
קראו עליי עוד
ראומטולוגיה
ד"ר עודד שינברג מומחה לראומטולוגיה ולרפואה פנימית
קראו עליי עוד
ראומטולוגיה
ד"ר אמיר שרעבי ראומטולוג בכיר במרכז הרפואי רבין
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו להרדמה וראומטולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא פיברומיאלגיה

קנאביס רפואי במינון מדויק – פריצת הדרך שתשפר את איכות החיים ותפקודם היום-יומי של מטופלי קנאביס רפואי
קנאביס רפואי במינון מדויק – פריצת הדרך שתשפר את איכות החיים ותפקודם היום-יומי של מטופלי קנאביס רפואי
מערכת אינפומד בשיתוף חברת סאיקי מאת: מערכת אינפומד בשיתוף חברת סאיקי 19/10/2021
 • פרסומת

מעל ל- 100 אלף אזרחים ישראלים הם בעלי רישיון לשימוש בקנאביס רפואי. למרות הגידול הניכר במספר המטופלים ואף האמון ההול... לכתבה המלאה

קנאביס רפואי ונשים
קנאביס רפואי ונשים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 02/12/2021
 • חסות

כ-30,000 נשים בישראל מחזיקות ברישיון לשימוש בקנאביס רפואי. בעוד שנשים נעזרות בקנאביס רפואי בכל מצב רפואי שמאושר לכך... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום פיברומיאלגיה

בניהולו של ד"ר יונתן וולמן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו