מותר לעבור טיפולי שיניים בהריון? המדריך המלא

האם העובר גורם למחסור בסידן אצל האם, ופוגע בשיניים? מדוע אסור לעבור טיפולי שיניים עד השבוע ה-14? ולמה צריך להימנע משימוש בגז צחוק? כל מה שאת חייבת לדעת על טיפולי שיניים בהריון
כתבה פרסומית כתבת חסות


למרות שהריון אינו מחלה, הוא בהחלט תקופה של שינויים בגוף האישה, המצריכים התאמות שונות. אחד הנושאים החשובים ביותר הוא השמירה והטיפול בשיניים בתקופת ההריון. "אמונה שגויה רווחת היא כי אסור בשום פנים ואופן לעבור טיפולי שיניים בהריון", אומר ד"ר מיכאל אטינגר, חבר המחלקה לשיקום הפה בבית החולים הדסה ובעל מרכז לרפואת שיניים דיגיטלית בירושלים. "מצד שני יש נשים אשר לא מודעות לכך שיש קשר וממשיכות בטיפולי שיניים כרגיל. לא אלו ולא אלו צודקות. יש להיערך להריון מבחינת בריאות הפה ובכל בעיה דנטלית יש לקחת בחשבון את ההריון בבחירת הטיפול".


קראו עוד: כך תצחצחו נכון: 10 טיפים שיעזרו לכם לשמור על בריאות הפה


מה השינויים בטיפול בשיניים באישה הרה?

במהלך הטרימסטר הראשון מתפתחים רוב אברי העובר, וזו היא גם התקופה עם הסיכון הגבוה ביותר להפלות ספונטניות. רוב רופאי השינים וחלק גדול מהספרות המקצועית יבחרו שלא לבצע טיפול שגרתי בשיניה של אישה שנמצאת בשבועות 1-14 להריונה. מעבר לשבוע 14 ואילך, אין כמעט מגבלה על טיפולי שיניים, למעט עבודות שיקומיות או כירורגיות נרחבות.


בנוסף, החשיפה לפלואוריד במהלך ההריון צריכה להיות מבוקרת. תכשירי פלואוריד ביתיים אינם מהווים לרוב סיכון, אך ישנן מגבלות על חשיפה לפלואוריד מרפאתי במהלך ההריון בגלל חשש ל-Dental Fluorosis , המתבטא בצביעת השיניים. חשיפה לגז צחוק (בין אם טיפולית או בין אם תעסוקתית) אינה מומלצת גם כן ויש להיוועץ בנוגע למינונים וכמות החשיפות עם רופא השיניים או רופא הנשים (מספר רב של חשיפות, אפילו מינימליות לכאורה, בפרק זמן קצר עלולות להזיק).


טיפולי שיניים בהריון. רק אחרי השבוע ה-14


ומה לגבי צילומי רנטגן בהריון? עם התקדמות הטכנולוגיה, צילום דיגיטלי דורש כמויות פחותות של קרינה ובנוסף ישנה אפשרות למגן את המטופלת באמצעות סינר עופרת, כך שכמות הקרינה המגיעה לעובר הינה מזערית. ובכל זאת, השימוש ברנטגן ייעשה רק כשאין דרך אחרת להשיג את המידע ורק כאשר הצילום הכרחי ולא ניתן לדחותו לאחר הלידה. בכל צילום יש להתמגן כראוי עם סינר עופרת, המגן גם על הצוואר (בלוטת התריס).


-מה קורה אם יש צורך לטפל במהלך 14 השבועות הראשונים להריון?

התשובה, לדברי ד"ר אטינגר, ברורה. אם קיים צורך לטיפול בגלל זיהום או כאבים חריפים, צריך לטפל. "מצב של זיהום (עם או בלי חום) או של כאבים חריפים עלול להזיק לעובר המתפתח", הוא מסביר. "הסיבה לכך היא לא רק השפעת הדלקת עצמה, אלא גם בגלל השינוי בתזונה בשל הכאבים בצירוף נטילת כמויות רבות של תרופות לשיכוך כאבים. במקרים אלו ניתן ומומלץ לבצע התערבות חירום על מנת לנקז דלקת או להפסיק כאבים". 


כדי לא להגיע למצב שכזה ממליץ ד"ר אטינגר לנשים המתכננות הריון לבצע הכנה דנטלית והדרכה להיגיינת פה מותאמת להריון אצל רופא שיניים או שיננית. האם נכונה האמונה כי העובר גורם למחסור בסידן, ולכן להיחלשות של השיניים?

"זה הזמן לשבור כמה מיתוסים: שן אינה עצם. העובר אכן סופג כמויות של סידן מגוף האישה, אולם השן עצמה אינה נפגעת מהתהליך שכן המבנה שלה שונה ממבנה העצם", קובע ד"ר אטינגר.  אילו עוד שינויים המתרחשים בהריון משפיעים על השיניים?

בחילות והקאות: נשים בהריון סובלות לעתים רבות מבחילות והקאות, בעיקר בתחילת ההריון. הקאות גורמות להעלאת נוזלים עם חומציות גבוהה מאוד מהקיבה אל חלל הפה. הנוזלים החומציים גורמים לריכוך האמייל של השן ולהגדלת הסיכון להיווצרות של עששת. הבחילות, בתורן, מקשות מאוד על הצחצוח, בעיקר באזורים אחוריים של הפה, בגלל רפלקס הקאה מפותח.


שינויים בחניכיים: במהלך ההריון, בשל שינויים הורמונלים רבים שחלים בגופה של האישה, החניכיים נהיות נפוחות יותר, אדומות יותר ומדממות יותר. כל זיהום בחניכיים יתבטא באופן חריף יותר במהלך ההריון מאשר לפניו. חשוב לציין כי דלקות ומחלות חניכיים הוכחו כקשורות למשקל לידה נמוך ולידה מוקדמת. ההמלצות הן לפנות באופן יזום לשיננית לפחות פעמיים במהלך ההריון, בין השבועות 14 ל-40. 


תזונה: ברפואת השיניים לתזונה תפקיד משמעותי ביותר בשמירה על בריאות הפה. במהלך ההריון האישה אוכלת כמות גדולה יותר ובתדירות גבוהה יותר. פעמים רבות התזונה נהיית פחות ופחות מסודרת ויותר ויותר מבוססת פחמימות. כל חשיפה למזון מעלה את רמת החומציות בחלל הפה וזו, בתורה, גורמת אט אט להיווצרות נגעי עששת.האם רופא השיניים יכול לתת טיפול בתרופות במהלך ההריון וההנקה?

חשוב להתייחס לבטיחות התרופה לעובר ולתינוק בתקופת ההריון וההנקה, לא רק אצל רופא השיניים. מסיבה זו אישה בהריון או אישה המתכננת הריון בתקופה הקרובה חייבת לידע על כך את רופא השיניים שלה, על מנת שיוכל לבחור בתרופה המתאימה למצבה, שכן לעתים התרופה היעילה יותר היא גם המזיקה יותר לעובר, ואותה לא נרצה לתת במהלך ההריון. פורומים רופא שיניים מייעץ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שן שבורה שוש 26/03/2020 12:02
  • נשברה לי חתיכה משן עם טיפול שורש כעת אין לי כאבים או כל תופעה אחרת. האם בכל זאת כדאי לי בימים אלה של קורונה למהר לטפל בשן? אני ממש פוחדת מסיכון להידבקות. נראה לי מאוד מסוכן דווקא בטיפול בשיניים. בתודה שוש

  • + הוסף תגובה
התייעצות בעקירת שן בינה יוני 16/01/2020 11:46
  • השן האחרונה בלסת התחתונה גדלה ב90 מעלות כך שהיא הפוכה לכל יתר השיניים הרופא המליץ לעקור אותה , עשיתי צילום CT והעצב עובר דרך השן , הרופא אמר במקרה של עקירה במצב שכזה יכול להיות שתיהיה פגיעה בעצב. אפשר ממש לראות בצילום הCT קו אדום שכזה דק שעובר רק דרך שן זו. אציין שכרגע לא כואב לי כלל. הרופא המליץ לעישות טיפול מעין ניסור של ראש השן מה שיגרום לשן להתרומם , לאחר חצי שנה לבצע CT נוסף לראות אם העצב לא מפריע לעקירה , ורק אז לעקור. האם זו הבחנה נכונה במקרה כה ששן בינה בלסת תחתונה גדלה הפוך (דוחפת את השיניים) וצריך לנסר את ראש השן? אשמח להתייעצות האם הבחנה נכונה? ואם יש לבצע את הטיפול? מה הפרוצדורה של ההליך? מצורף תצלום CT תודה מראש

  • + הוסף תגובה
שטיפת הפה חנה 19/12/2019 18:17
  • 1. מה עדיף: מי מלח או מי פה? 2. הנ"ל אמורים למנוע זיהומים. האם לא קיימת סכנה של פגיעה בפלורה הנורמלית של הפה? אולי עדיף להשתמש בהם שלא באופן קבוע?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!