רפואה דיגיטלית לשיפור חוויית המטופלים

פתרונות דיגיטליים בעולם הרפואה כבר מיושמים במערכת הבריאות. הם התווספו אט אט לארסנל הכלים של הרופא והתוצאה היא רפואה טובה יותר בשילוב עם חווית לקוח משודרגת. אז מה עוד מצפה לנו? כל הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


"על רקע השינויים בקצב מסחרר בדמוגרפיה, בתחלואה המודרנית, בהיצע הרופאים, האחיות והמטפלים, בכניסת טכנולוגיות מתקדמות ויקרות ובמאפייני צריכת השירותים והלקוחות, אתגרי מערכת הבריאות המודרנית הם רבים", אומר  ד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל רפואה, קופ"ח מאוחדת, שטוען שיש להיערך לאתגרים אלו בעיניים פקוחות, ולחשוב על פתרונות דיגיטאליים שיהפכו לחלק מארסנל הכלים של הרופא העתידי.התייחסות למוצר דיגיטלי כמו לתרופה

עולם הרפואה מתייחס כיום לכל מוצר חדש ברפואה הדיגיטאלית כמו לכל תרופה או טכנולוגיה רפואית חדשה, ועל כן נבחן בפרמטרים קליניים ורגולטורים מחמירים. מאחר שעולם הרפואה עוסק בחיי אדם, כל פרויקט בעולם הרפואה הדיגיטאלית עובר תהליך בחינה מחמיר, ללא הנחות, בכדי לוודא שלא נגרמה פגיעה באיכות הרפואה שניתנה עד כה למטופלים, וכמובן שהוא מביא להם ערך מוסף משמעותי. 


"מנהלים בכירים במערכת הבריאות מבינים היום שאסור להתפשר על איכות הרפואה גם בפרויקטים ברפואה דיגיטאלית, ואסור להסתפק רק בשביעות רצון הלקוח כמקובל בחלק מעולמות התוכן המוצריים האחרים", אומר ד"ר מוסינזון. האנשים שמאחורי הרפואה הדיגיטלית - רופאים
מעבר לידע הרפואי, הרופאים מכירים גם את השלבים באבחנה ובטיפול, כמו גם את הצרכים של המטופלים. זאת הסיבה שמומחים רפואיים משתלבים בפרויקטים דיגיטליים כבר בשלבים הראשונים של הרעיון ובהמשך באפיון, ביישום ובהטמעה תוך הבנת המורכבות והפסיכולוגיה של המשתמשים – שהם הרופאים, המטפלים והמטופלים, ולכן, כאמור, לא פחות לתת משקל משמעותי למאפיין הייחודי שבו הלקוח אינו רק המטופל הפוטנציאלי, אלא גם הרופא.מומחים רפואיים משתלבים בפרויקטים דיגיטליים כבר בשלבים הראשונים של הרעיוןמה מחכה לנו בעתיד הקרוב?

במסגרת כנס של העמותה לניהול פרויקטים בישראל, יוצגו השנה מגוון מוצרים ופרויקטים בתחום הרפואה הדיגיטלית. הנה כמה דברים שצפויים לעלות שם מטעם קופת חולים מאוחדת ועשויים לשפר את חייהם של מטופלים רבים בעתיד הקרוב: 


1. פניה מקוונת לרופא שלי –המטופל יכול לפנות באופן דיגיטאלי וישיר לרופא המטפל, ולא דרך המזכירות, לצורך קבלת הפניות, אישורים ומרשמים דיגיטליים המכובדים בכל בית מרקחת. המטרה היא ליצר קשר ישיר (ללא מתווכים, כפי שנהוג כיום במרבית הקופות)  מול הרופא המטפל שמכיר אותי.


2. ווטסון בשירות רפואת הקהילה – קידום איכות הטיפול הרפואי במעקבי הריון ע"י מערכת ראשונה מסוגה בעולם, המנטרת את מעקב ההיריון ומנחה את הרופא בהתאם.


3. יעוץ מקוון לרופא – חוסך פניה פיזית של מטופל ליועץ בהמשך להמלצת הרופא המטפל. באמצעים דיגיטליים בתוך התיק הרפואי, פונה הרופא המטפל לחוות דעת של יועץ ותשובתו נרשמת ישר בתיק הרפואי של המטופל.


4. ניטור מהבית – תשתית חדשנית לניטור ע"י המטופלים בביתם (לחץ דם, סוכר ועוד). התוצאות משודרות ישירות לתיק הרפואי בשולחן הרופא, כולל תובנות המציגות לרופא את הנתונים בדרך מושכלת לצורך קבלת החלטות. אין צורך להגיע למרפאה עם רישום ידני של ערכי הניטור.


5. מג"ן הריון – לראשונה בעולם יתבצע מדד גנטי להריון המותאם אישית לכל אישה. כל אישה הרה בקופה מקבלת המלצות לבדיקות הנדרשות בהתאם לפרופיל האישי שלה המבוסס על תוצאות בדיקות קודמות שעשתה במהלך ההיריון.


6. מעבדה דיגיטאלית – חידוש עולמי של בדיקת שתן ביתית מקוונת לנשים הרות. האישה ההרה מבצעת את הבדיקה בביתה באמצעות ערכה ייחודית וסמארטפון. התוצאה משודרת ישירות לתיקה הרפואי בשולחן הרופא.


הכנס השנתי של העמותה לניהול פרויקטים בישראל מתקיים בישראל מדי שנה בחודש מאי מאז 1996. השנה הכנס מתקיים ב-5.6 בת"א. 


פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון חצבת שיר 22/01/2020 09:54
  • שלום רב, ביום שני בבוקר הבן שלי עבר חיסון חצבת משולב עם אדמת חזרת ואבעבועות של כיתה א וביום שלישי בבוקר היה לו חום 39 מאותו בוקר הוא ישנוני ברמה קיצונית עם קצת אפאתיות בנוסף גם יש לו בילבול ולפנות בוקר הוא רעד כמו מעין פירכוס, היום ברביעי בדק אותו רופא אמר שזה יכול להיות מהחיסון או מוירוס. השאלה שלי האם זה יכול להיות תגובה מאוחרת יותר של אנפילקסיס, מה צריך לעשות אם זה התגובה המאוחרת? ואיך בעצם יש לפעול אם יש תגובת לוואי חמורות? תודה.

  • + הוסף תגובה
חיסון חצבת ד"ר אודי קלינר 22/01/2020 10:03
  • שלום רב סימני אנפילקסיס מופיעים בדרך כלל תוך דקות ספורות מקבלת חיסון. לעיתים תתכן הופעה תוך 60-15 דקות. לעיתים נדירות יופיעו הסימנים שעות לאחר החיסון אך בד"כ במצב זה הסיכון לבריאות המטופל נמוך באופן משמעותי. תגובות המופיעות מעל ל - 24 שעות מהחיסון לא תוגדרנה כתגובות אנפילקטיות. בכל מקרה חשוב לגשת לרופא הילדים שלכם לבירור המצב וקבלת טיפול בהתאם לצורך. חשוב לדווח על כך גם לאחות בית הספר שנתנה את החיסון בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה
כלבת ממגע לא ישיר דודו 20/01/2020 21:50
  • דוקטור שלום, בחצר של מקום העבודה שלנו מסתובב חתול משוטט/לא מחוסן שמוכר ע"י העובדים. לפני יומיים יצאתי לחצר להפסקת ההתרעננות והחתול נשכב כמטר וחצי ממני. באותו הזמן שמתי לב שהחתול התפתל סביב עצמו וליקק את פרוותו כדי להתנקות, כמובן שבהתחלה לא ייחסתי לזה יותר מדי חשיבות, מכיוון שבמדובר במחזה שכיח למדי. הבעיה שלאחר מס' שניות החתול נעמד והתנער. השאלה אם קיים חשש לכלבת בסיטאוציה הנ"ל. למקרה שחלקיקים מהרוק שלו ניתזו ובאו במגע עם הפנים שלי, גם אם לא היה ליקוק ישיר של ריריות. ממתין לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
כלב בתל אביב שואל שאלה 20/01/2020 11:30
  • אבקש התייחסות לשאלתי, באמת: לפני ימים מספר לקחתי הזמנת אןכל ממקןם בעיר. בעת שנכנסתי למקום, צץ מהחושך כלב פודל קופצני לכיווני שהפתיע אותי. לקחתי את ההזמנה והלכתי. יש לציין שהפה שלו היה פתוח ןאני הייתי אחרי גילוח ותספורת. יש להוסיף שהסתובבתי ויצאתי החוצה. הייתי בשוק מסויים ואני פוחד שהוא נגע בי שהייתי עם הגב אליו בדרכי החוצה בכל דרך שהיא, בעיקר באזור הרגליים. באתי ביום למחרת ושוחחתי עם הטבח ןראיתי שהוא סוגר את הדלת והפודל הזה קפוץ על הדלת. הוא סיפר שהוא עושה בייביסטר לכלב הזה שהוא שייך לחבר שלו. אני מאז לא יודע איך להתנהג ואיך להתייחס לזה. אני מאוד מפחד! אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה
כלבת ד"ר אודי קלינר 20/01/2020 12:16
  • אני ממליץ לגשת לשכת הבריאות המחוזית לשם קבלת יעץ מלא בנושא בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!