רפואה דיגיטלית לשיפור חוויית המטופלים

פתרונות דיגיטליים בעולם הרפואה כבר מיושמים במערכת הבריאות. הם התווספו אט אט לארסנל הכלים של הרופא והתוצאה היא רפואה טובה יותר בשילוב עם חווית לקוח משודרגת. אז מה עוד מצפה לנו? כל הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


"על רקע השינויים בקצב מסחרר בדמוגרפיה, בתחלואה המודרנית, בהיצע הרופאים, האחיות והמטפלים, בכניסת טכנולוגיות מתקדמות ויקרות ובמאפייני צריכת השירותים והלקוחות, אתגרי מערכת הבריאות המודרנית הם רבים", אומר  ד"ר דוד מוסינזון, סמנכ"ל רפואה, קופ"ח מאוחדת, שטוען שיש להיערך לאתגרים אלו בעיניים פקוחות, ולחשוב על פתרונות דיגיטאליים שיהפכו לחלק מארסנל הכלים של הרופא העתידי.התייחסות למוצר דיגיטלי כמו לתרופה

עולם הרפואה מתייחס כיום לכל מוצר חדש ברפואה הדיגיטאלית כמו לכל תרופה או טכנולוגיה רפואית חדשה, ועל כן נבחן בפרמטרים קליניים ורגולטורים מחמירים. מאחר שעולם הרפואה עוסק בחיי אדם, כל פרויקט בעולם הרפואה הדיגיטאלית עובר תהליך בחינה מחמיר, ללא הנחות, בכדי לוודא שלא נגרמה פגיעה באיכות הרפואה שניתנה עד כה למטופלים, וכמובן שהוא מביא להם ערך מוסף משמעותי. 


"מנהלים בכירים במערכת הבריאות מבינים היום שאסור להתפשר על איכות הרפואה גם בפרויקטים ברפואה דיגיטאלית, ואסור להסתפק רק בשביעות רצון הלקוח כמקובל בחלק מעולמות התוכן המוצריים האחרים", אומר ד"ר מוסינזון. האנשים שמאחורי הרפואה הדיגיטלית - רופאים
מעבר לידע הרפואי, הרופאים מכירים גם את השלבים באבחנה ובטיפול, כמו גם את הצרכים של המטופלים. זאת הסיבה שמומחים רפואיים משתלבים בפרויקטים דיגיטליים כבר בשלבים הראשונים של הרעיון ובהמשך באפיון, ביישום ובהטמעה תוך הבנת המורכבות והפסיכולוגיה של המשתמשים – שהם הרופאים, המטפלים והמטופלים, ולכן, כאמור, לא פחות לתת משקל משמעותי למאפיין הייחודי שבו הלקוח אינו רק המטופל הפוטנציאלי, אלא גם הרופא.מומחים רפואיים משתלבים בפרויקטים דיגיטליים כבר בשלבים הראשונים של הרעיוןמה מחכה לנו בעתיד הקרוב?

במסגרת כנס של העמותה לניהול פרויקטים בישראל, יוצגו השנה מגוון מוצרים ופרויקטים בתחום הרפואה הדיגיטלית. הנה כמה דברים שצפויים לעלות שם מטעם קופת חולים מאוחדת ועשויים לשפר את חייהם של מטופלים רבים בעתיד הקרוב: 


1. פניה מקוונת לרופא שלי –המטופל יכול לפנות באופן דיגיטאלי וישיר לרופא המטפל, ולא דרך המזכירות, לצורך קבלת הפניות, אישורים ומרשמים דיגיטליים המכובדים בכל בית מרקחת. המטרה היא ליצר קשר ישיר (ללא מתווכים, כפי שנהוג כיום במרבית הקופות)  מול הרופא המטפל שמכיר אותי.


2. ווטסון בשירות רפואת הקהילה – קידום איכות הטיפול הרפואי במעקבי הריון ע"י מערכת ראשונה מסוגה בעולם, המנטרת את מעקב ההיריון ומנחה את הרופא בהתאם.


3. יעוץ מקוון לרופא – חוסך פניה פיזית של מטופל ליועץ בהמשך להמלצת הרופא המטפל. באמצעים דיגיטליים בתוך התיק הרפואי, פונה הרופא המטפל לחוות דעת של יועץ ותשובתו נרשמת ישר בתיק הרפואי של המטופל.


4. ניטור מהבית – תשתית חדשנית לניטור ע"י המטופלים בביתם (לחץ דם, סוכר ועוד). התוצאות משודרות ישירות לתיק הרפואי בשולחן הרופא, כולל תובנות המציגות לרופא את הנתונים בדרך מושכלת לצורך קבלת החלטות. אין צורך להגיע למרפאה עם רישום ידני של ערכי הניטור.


5. מג"ן הריון – לראשונה בעולם יתבצע מדד גנטי להריון המותאם אישית לכל אישה. כל אישה הרה בקופה מקבלת המלצות לבדיקות הנדרשות בהתאם לפרופיל האישי שלה המבוסס על תוצאות בדיקות קודמות שעשתה במהלך ההיריון.


6. מעבדה דיגיטאלית – חידוש עולמי של בדיקת שתן ביתית מקוונת לנשים הרות. האישה ההרה מבצעת את הבדיקה בביתה באמצעות ערכה ייחודית וסמארטפון. התוצאה משודרת ישירות לתיקה הרפואי בשולחן הרופא.


הכנס השנתי של העמותה לניהול פרויקטים בישראל מתקיים בישראל מדי שנה בחודש מאי מאז 1996. השנה הכנס מתקיים ב-5.6 בת"א. 


פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קבלת 2 חיסוני שפעת בהפרש יום סימה 25/09/2020 00:38
  • אבי בן 97 חולה דיאליזה קיבל חיסון נגד שפעת ללא ידיעתנו בדיאליזה ויום לאחר מכן קיבל חיסון נוסף מטעם המרפאה שהוא מטופל בה. מה ההשלכות של קבלת 2 חיסונים יום אחר יום? האם מסוכן?

  • + הוסף תגובה
מנה שלישית MMRV לילד בן 8 מעיין 24/09/2020 07:56
  • שלום, אני גרה בחו"ל והלכתי עם בני בן ה 8 להשלים מנה שנייה של MMRV , היה לי 📷 פנקס חיסונים.לאחר שהגעתי הביתה מצאתי את מקורי והסתבר שהוא קיבל את המנה השנייה בדיוק לפני שנה. האם יכול להיגרם נזק ממנה שלישית? אני מאוד לחוצה , אשמח לדעת האם יש לזה השלכות..הוא ילד ללא בעיות רפואיות... תודה רבה

  • + הוסף תגובה
רכישת חיסון שפעת באופן פרטי גיליה 17/09/2020 16:12
  • שלום, אני אמנם נמנית בקבוצות סיכון, אך בקופ"ח שלי, מכבי, לא ממהרים. היכן ניתן לרכוש חיסונים באופן פרטי? תודה

  • + הוסף תגובה
שפעת דב 22/09/2020 09:51
  • גם בכללית לא ממהרים, רק לפי רשימות של משרד בבריאות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!