מתי אפשר להימנע מביצוע טיפול שורש?

מקרים של שבר או "חור" עמוק בשן מטופלים לרוב על ידי ביצוע של טיפול שורש וכתר, המובילים ל"מוות" של השן. אך ישנן גם אפשרויות נוספות. מהן ולמי הן מתאימות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


אחד מבעיות השיניים הנפוצות  ביותר הינו שבר של שן או "חור" גדול מאוד ועמוק. אצל רבים עולה השאלה האם ניתן לתקן בעיה זו ללא טיפול שורש וכתר? התשובה היא חיובית, לפחות בחלק מהמקרים. כאשר ההליך העששתי לא חדר אל תוך מוך השן ניתן לבצע טיפול איכותי ויחסית פשוט שיחסוך זמן וכסף, ובנוסף הינו גם בריא יותר הנקרא Inlays או Onlays. 


מהם Inlays ו-Onlays?

Inlays ו-Onlays הם שחזורים (השלמות) לחלקים משן שנשברה או נהרסה עקב עששת עמוקה. השחזורים הללו מיוצרים במעבדת שיניים בטכנולוגיה מתקדמת ומדויקת מאוד, על ידי שימוש בחומרים חזקים המעניקים תוצאה אסתטית מאוד.


קראו עוד: שתלים דנטליים: שיטת הטיפול שתחסוך לכם כסף


לאחר שלב יצור ההשלמה השחזורים מותאמים בקפידה לשן המטופלת ואז מודבקים למקום השבור. כך הם משלימים בדייקנות את השן ומעניקים לה צורה בריאה וטבעית.


מה ההבדל בין Inlay לבין Onlay?

ה-Inlay הינו שחזור קטן יותר, המשלים אזורים שלא כוללים את תלוליות השן. לעומת זאת, ה-Onlay הינו בדרך כלל שחזור גדול יותר המשלים גם את תלוליות השיניים (האזורים שבולטים בשיניים הטוחנות שלנו).


טיפול שורש

כתר. לא תמיד חייבים


מתי בונים Onlay?

במצב בו השן הרוסה מאוד וחלק גדול מחומר השן חסר קיים קושי רב להשלים אותה באמצעות סתימה רגילה. במצבים מסוג זה ההמלצה היא להשלים את השן על ידי טיפול מסוגOnlay  או Inlay.


כמו כן, במצבים בהם קיים חשש לשבר כותרתי עתידי של השן כתוצאה מחולשה של קירות כותרת השן ההמלצה היא לבצע טיפול מסוג Onlay, במטרה להעניק הגנה נאותה לכותרת בעתיד.


מה היתרון של ביצוע Onlay לעומת כתר?

במקרים רבים של בניית שיניים הרוסות באמצעות כתרים קיים צורך ביצירת מבנה וכן ביצוע של טיפול שורש, המוביל למות השן ופוגע בבריאותה. באמצעות ביצוע השלמה לשיניים פגועות על ידי Onlay נחסך הצורך בטיפול השורש והשן נותרת חיה. טיפול זה נחשב לטיפול השומר על חומר השן הקיים ולא דורש התערבות וקידוח רב בחומר השן הנותר לאחר ההרס שנגרם בשל עששת עמוקה או שבר של כותרת השן.


בנוסף, על מנת לבצע כתר נאלצים רופאי השיניים להשחיז את השן (כלומר להוריד מחומר השן) בכל הקפה, על מנת להניח את הכתר. לעתים קרובות ההסרה היא של חומר שן בריא לחלוטין למטרת הכנסת הכתר, דבר שנמנע בטיפול על ידי Onlay.


ממה עשוי שחזור Onlay?

ה-Onlay לרוב עשוי מחרסינה מיוחדת או מחומר ממשפחת השרף ומעניק תוצאה אסתטית יפיפייה. ניתן להכינם גם ממתכות, כמו זהב, למשל, אשר מעניק שחזור שן מדויק ואשר יחזיק שנים רבות. חסרונו האסתטי ומחירו הגבוה דחקו שיטת שיקום זו, ולכן היא כמעט ולא מבוצעת בימינו.ד"ר יובל בר, רופא שיניים

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול שורש

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול שורש בימי קורונה עדי 17/03/2020 10:06
 • שלום, אני זקוק לטיפול שורש, אבל חושש כרגע מהדבקה מציוד הרופא (הבנתי שהוירוס עמיד מאוד), ובכלל, האם כדאי לדחות? מה דעתך?

 • + הוסף תגובה
וירוס קורונה ד"ר טל קורן 17/03/2020 13:13
 • ההנחיות של משרד הבריאות מבחינת מרפאות שיניים -להיות ממוגנים וממשיכים לטפל יש המלצות לצמצם טיפולים שוטפים ולהתרכז בדברים יותר דחופים אפשר להתעדכן במשרד הבריאות ובאתר של הסתדרות לרפואת שיניים לרוב טיפול שורש נדרש בשל כאבים ודלקות

 • + הוסף תגובה
טיפול שורש - נחשב דחוף או לא? ש ע 18/03/2020 20:31
 • גם אני התבשרתי היום שאני צריכה טיפול שורש - יש לי כאבים באיזור בו עשיתי סתימה לפני כחודש וחצי והרופאה ראתה היום בעיה עצבית עם השן. הופניתי לאנדודונט אבל - אני בארה"ב וכרגע כל האנדודונטים בסביבתי מטפלים רק במקרים דחופים של כאב חריף, נפיחות, דלקת וכו'. סף הכאב שלי תמיד היה גבוה ועל השאלה של כאב מ-1 עד 10 אף פעם לא אענה 9 או 10 (כולל בלידה ללא אפידורל).... אז הרופאים החליטו שאם לא כואב לי נורא זה לא מצריך טיפול דחוף. כרגע זה כואב ומציק אבל הכאב נסבל... (כאמור בד"כ מסוגלת לעמוד גם בכאב גבוה). אני תוהה כמה עליי להתעקש עכשיו על קבלת טיפול? (אני אשמח מאוד לגמור עם זה עכשיו). ומה הנזק שיכול להיגרם אם אקח בינתיים משככי כאבים ואעשה את טיפול השורש בהמשך?

 • + הוסף תגובה
דלקת ד"ר טל קורן 19/03/2020 09:56
 • דלקת בעצב היא דינמית . תוך ימים בודדים יכולה להתפתח לכאב חזק מאוד ומנגד להשאר שקטה. לאורך זמן העצב יעבור נמק ויכנסו חיידקים ויורידו את הסיכוי להצלחת טיפול השורש. מבחינת השן , עדיף לטפל בהקדם. מבחינת הטיפול וקורנה, בהתאם למצב שם. יכול להיות שבכאב שלך אחרים היו מדרגים את זה 8 -9 ואז היו מטפלים בעוד את חווה את זה כ 5-6.... בהצלחה

 • + הוסף תגובה
חיידק בשורש השן מעל מבנה אדי 28/02/2020 07:15
 • מה אחוזי ההצלחה בטיפול לאחר הסרת המבנה בשיטה הותיקה ובעזרת מיקרוסקופ לעומת הסיכוי להצלחה באפיסקטומי? מה טווח הזמן בו עלולה להתרחש פגיעה בעצם הלסת העליונה ממועד חדירת החיידק? חודשים? שנים? [ללא כאב.. עם רגישות למגע מעל לשן].

 • + הוסף תגובה
טיפול שורש חוזר מול אפיסקטומי ד"ר טל קורן 17/03/2020 13:10
 • טיפול שורש חוזר הצלחה כ 80-85 אחוז אפיסקטומי כ 90 אחוז ומעלה אלו הנתונים הייבשים , עכשיו צריך לבדוק כל מקרה לגופו דלקת סב חודית (פגיעה בלסת) מתחילה לכתגובה חיסונית כנמגד חיידקים בתעלות לא תמיד זה קורה במידה וזה מנתחיל זה יכול מיד בסיום הטיפול ולעיתים מספר שנים אחרי

 • + הוסף תגובה
שיוף שן בריאה וכתר חרסינה לאחר טיפול שורש יולי 27/02/2020 19:24
 • עשו לי טיפול שורש ומבנה בשן טוחנת תחתונה. עושים גם כתר חרסינה. הרופא אומר שהשן עם הכתר תהיה קצת גבוהה, והשן הטוחנת העליונה קצת בולטת. הוא מתכוון לשייף את הכתר בשן התחתונה ואת השן העליונה . השן העליונה בריאה לגמרי, ללא סתימה או כל טיפול אחר. האם שיוף של החרסינה לא יגרום לכתר להשבר? ומה שיותר מטריד: האם שיוף של השן העליונה לא פוגע בשן? לא נוצר חור?? עדיין לא הכינו את הכתר... למה לא לשייף יותר את השן התחתונה (זו עם הטיפול שורש) ולעשות כתר יותר נמוך?? כך לא יהיה צורך לשייף אחר כך שום דבר? תודה מראש על התשובה.

 • + הוסף תגובה
פורום שיקום ד"ר טל קורן 17/03/2020 13:08
 • מומלץ לבדוק בפורום שיקום בכל מקרה לעיתים יש בקיעת יתר של שן נגדית בגלל חוסר או שינוי במצב ויש צורך להתאים את הסגר צריך לבדוק ספציפית אצלכם מה היתה הבעיה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!