מתי אפשר להימנע מביצוע טיפול שורש?

מקרים של שבר או "חור" עמוק בשן מטופלים לרוב על ידי ביצוע של טיפול שורש וכתר, המובילים ל"מוות" של השן. אך ישנן גם אפשרויות נוספות. מהן ולמי הן מתאימות?

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 23/07/2015

אחד מבעיות השיניים הנפוצות  ביותר הינו שבר של שן או "חור" גדול מאוד ועמוק. אצל רבים עולה השאלה האם ניתן לתקן בעיה זו ללא טיפול שורש וכתר? התשובה היא חיובית, לפחות בחלק מהמקרים. כאשר ההליך העששתי לא חדר אל תוך מוך השן ניתן לבצע טיפול איכותי ויחסית פשוט שיחסוך זמן וכסף, ובנוסף הינו גם בריא יותר הנקרא Inlays או Onlays. 


מהם Inlays ו-Onlays?

Inlays ו-Onlays הם שחזורים (השלמות) לחלקים משן שנשברה או נהרסה עקב עששת עמוקה. השחזורים הללו מיוצרים במעבדת שיניים בטכנולוגיה מתקדמת ומדויקת מאוד, על ידי שימוש בחומרים חזקים המעניקים תוצאה אסתטית מאוד.


קראו עוד: שתלים דנטליים: שיטת הטיפול שתחסוך לכם כסף


לאחר שלב יצור ההשלמה השחזורים מותאמים בקפידה לשן המטופלת ואז מודבקים למקום השבור. כך הם משלימים בדייקנות את השן ומעניקים לה צורה בריאה וטבעית.


מה ההבדל בין Inlay לבין Onlay?

ה-Inlay הינו שחזור קטן יותר, המשלים אזורים שלא כוללים את תלוליות השן. לעומת זאת, ה-Onlay הינו בדרך כלל שחזור גדול יותר המשלים גם את תלוליות השיניים (האזורים שבולטים בשיניים הטוחנות שלנו).


טיפול שורש

כתר. לא תמיד חייבים


מתי בונים Onlay?

במצב בו השן הרוסה מאוד וחלק גדול מחומר השן חסר קיים קושי רב להשלים אותה באמצעות סתימה רגילה. במצבים מסוג זה ההמלצה היא להשלים את השן על ידי טיפול מסוגOnlay  או Inlay.


כמו כן, במצבים בהם קיים חשש לשבר כותרתי עתידי של השן כתוצאה מחולשה של קירות כותרת השן ההמלצה היא לבצע טיפול מסוג Onlay, במטרה להעניק הגנה נאותה לכותרת בעתיד.


מה היתרון של ביצוע Onlay לעומת כתר?

במקרים רבים של בניית שיניים הרוסות באמצעות כתרים קיים צורך ביצירת מבנה וכן ביצוע של טיפול שורש, המוביל למות השן ופוגע בבריאותה. באמצעות ביצוע השלמה לשיניים פגועות על ידי Onlay נחסך הצורך בטיפול השורש והשן נותרת חיה. טיפול זה נחשב לטיפול השומר על חומר השן הקיים ולא דורש התערבות וקידוח רב בחומר השן הנותר לאחר ההרס שנגרם בשל עששת עמוקה או שבר של כותרת השן.


בנוסף, על מנת לבצע כתר נאלצים רופאי השיניים להשחיז את השן (כלומר להוריד מחומר השן) בכל הקפה, על מנת להניח את הכתר. לעתים קרובות ההסרה היא של חומר שן בריא לחלוטין למטרת הכנסת הכתר, דבר שנמנע בטיפול על ידי Onlay.


ממה עשוי שחזור Onlay?

ה-Onlay לרוב עשוי מחרסינה מיוחדת או מחומר ממשפחת השרף ומעניק תוצאה אסתטית יפיפייה. ניתן להכינם גם ממתכות, כמו זהב, למשל, אשר מעניק שחזור שן מדויק ואשר יחזיק שנים רבות. חסרונו האסתטי ומחירו הגבוה דחקו שיטת שיקום זו, ולכן היא כמעט ולא מבוצעת בימינו.ד"ר יובל בר, רופא שיניים

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, טיפול שורש

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ביום השלישי לאחר ט''ש נירית 27/11/2019 15:51
 • לפני ארבעה ימים טופלתי בט''ש בשן 14, בשן הייתה סתימה גדולה וחור נוסף מכיוון אחר.ללא מצב דלקתי. ביומיים הראשונים שלאחר הטיפול לא היה כל כאב כעת ביום הרביעי מהטיפול אפילו פרור קשה מכאיב מאוד בזמן לעיסה .למזלי-הרופא קיצר מעט את גובה השן כדי שלא תנזק עד להרכבת כתר עתידי ו שאלתי- האם כאב באכילה רק מהיום השלישי שהתגבר משמעותי ברביעי נורמלי? או עלול להעיד על בעייה כלשהיא?תודה!

 • + הוסף תגובה
חיידק בשורש מעל כתר URI 19/11/2019 09:30
 • האם ניתן לחזות שיעורי הצלחה על סמך צילום של השורש והשן שמעל לכתר, הנגועים בחיידק? במה זה תלוי? האם ניתן לטפל באמצעות החדרת אנטיביוטיקה למקום הזיהום החיידקי, במקום ניתוח? מה טווח הזמן בו חשוב לבצע טיפול במקרה כזה, כדי למנוע פגיעה משמעותית בעצם?

 • + הוסף תגובה
הצלחה ד"ר טל קורן 21/11/2019 19:09
 • במצב אופטימלי הצלחה לרפא שן עם זיהום כ 80 אחוז עי טיפול שורש חוזר בטיפול שורש כירורגי אפשר להגיע ל 90 אחוז ומעלה אנטיביוטיקה לא תעזור הזיהום בשן וצריך פיזית להגיע לשם, דרך השן או מצד השורש ככל שמחכים יש יותר איבוד עצם התהליך איטי או מהיר תלוי בגורם

 • + הוסף תגובה
טיפול שורש צחי 14/11/2019 22:48
 • שלום, לפני 8 חודשים היו לי כאבים בשן, והאבחנה היתה שזה תהליך פריפיקלי עם דלקת ונפיחות, התחילו טיפול שורש (בכללית סמייל, ע"י רופאה לא מומחה)- ושמו חומר/תרופה/סידן הידרו - הנפיחות ירדה, אכל יש כאב קל מאוד אם אני לוחץ על השן. אולם בצילום רואים שהחומר יוצא מקצה השורש לתוך העצם, והוא בצורה ישרה (מעין מוט) הרופאה אמרה שהוא התקשה ולא מפריע אם הוא ישאר שם. רציתי לשאול את חוות דעתך, האם העצם יכולה להתפתח סביב הסידן והוא יעלם, ואם לא האם הוא לא יכול להפריע והוא זה שגורם לכאב הקל, אולי הוא יגדיל את הסיכוי להשנות הדלקת. האם צריך מומחה לטיפולי שורש ? אני יכול לשלוח צילום אם צריך. תודה

 • + הוסף תגובה
סידן מעבר ד"ר טל קורן 17/11/2019 10:47
 • מימת הסידן ,החומר שמשתמשים יתפרק השאלה אם זה לא חומר של סתימת השורש - גוטה פרקה. כדאי ללכת למומחה להבדק

 • + הוסף תגובה
תודה צחי 18/11/2019 22:31
זה כן גוטה צחי 21/11/2019 11:39
 • עכשיו שלחו אותי למומחה לש סמייל שצריך להחליט לפי הצילום אם הוא לקבל אותי- מה יעשו ? אפשר להוציא את הגוטה ?

 • + הוסף תגובה
מעבר ד"ר טל קורן 21/11/2019 14:18
 • גם אם מעט גוטה עוברת היא בפני עצמה לא גורמת לבעיה אלא חיידקים שיכולים לעבור בחידוש לעיתים חלק מהגוטה נשאר מעבר לשורש .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!