מתי אפשר להימנע מביצוע טיפול שורש?

מקרים של שבר או "חור" עמוק בשן מטופלים לרוב על ידי ביצוע של טיפול שורש וכתר, המובילים ל"מוות" של השן. אך ישנן גם אפשרויות נוספות. מהן ולמי הן מתאימות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


אחד מבעיות השיניים הנפוצות  ביותר הינו שבר של שן או "חור" גדול מאוד ועמוק. אצל רבים עולה השאלה האם ניתן לתקן בעיה זו ללא טיפול שורש וכתר? התשובה היא חיובית, לפחות בחלק מהמקרים. כאשר ההליך העששתי לא חדר אל תוך מוך השן ניתן לבצע טיפול איכותי ויחסית פשוט שיחסוך זמן וכסף, ובנוסף הינו גם בריא יותר הנקרא Inlays או Onlays. 


מהם Inlays ו-Onlays?

Inlays ו-Onlays הם שחזורים (השלמות) לחלקים משן שנשברה או נהרסה עקב עששת עמוקה. השחזורים הללו מיוצרים במעבדת שיניים בטכנולוגיה מתקדמת ומדויקת מאוד, על ידי שימוש בחומרים חזקים המעניקים תוצאה אסתטית מאוד.


קראו עוד: שתלים דנטליים: שיטת הטיפול שתחסוך לכם כסף


לאחר שלב יצור ההשלמה השחזורים מותאמים בקפידה לשן המטופלת ואז מודבקים למקום השבור. כך הם משלימים בדייקנות את השן ומעניקים לה צורה בריאה וטבעית.


מה ההבדל בין Inlay לבין Onlay?

ה-Inlay הינו שחזור קטן יותר, המשלים אזורים שלא כוללים את תלוליות השן. לעומת זאת, ה-Onlay הינו בדרך כלל שחזור גדול יותר המשלים גם את תלוליות השיניים (האזורים שבולטים בשיניים הטוחנות שלנו).


טיפול שורש

כתר. לא תמיד חייבים


מתי בונים Onlay?

במצב בו השן הרוסה מאוד וחלק גדול מחומר השן חסר קיים קושי רב להשלים אותה באמצעות סתימה רגילה. במצבים מסוג זה ההמלצה היא להשלים את השן על ידי טיפול מסוגOnlay  או Inlay.


כמו כן, במצבים בהם קיים חשש לשבר כותרתי עתידי של השן כתוצאה מחולשה של קירות כותרת השן ההמלצה היא לבצע טיפול מסוג Onlay, במטרה להעניק הגנה נאותה לכותרת בעתיד.


מה היתרון של ביצוע Onlay לעומת כתר?

במקרים רבים של בניית שיניים הרוסות באמצעות כתרים קיים צורך ביצירת מבנה וכן ביצוע של טיפול שורש, המוביל למות השן ופוגע בבריאותה. באמצעות ביצוע השלמה לשיניים פגועות על ידי Onlay נחסך הצורך בטיפול השורש והשן נותרת חיה. טיפול זה נחשב לטיפול השומר על חומר השן הקיים ולא דורש התערבות וקידוח רב בחומר השן הנותר לאחר ההרס שנגרם בשל עששת עמוקה או שבר של כותרת השן.


בנוסף, על מנת לבצע כתר נאלצים רופאי השיניים להשחיז את השן (כלומר להוריד מחומר השן) בכל הקפה, על מנת להניח את הכתר. לעתים קרובות ההסרה היא של חומר שן בריא לחלוטין למטרת הכנסת הכתר, דבר שנמנע בטיפול על ידי Onlay.


ממה עשוי שחזור Onlay?

ה-Onlay לרוב עשוי מחרסינה מיוחדת או מחומר ממשפחת השרף ומעניק תוצאה אסתטית יפיפייה. ניתן להכינם גם ממתכות, כמו זהב, למשל, אשר מעניק שחזור שן מדויק ואשר יחזיק שנים רבות. חסרונו האסתטי ומחירו הגבוה דחקו שיטת שיקום זו, ולכן היא כמעט ולא מבוצעת בימינו.ד"ר יובל בר, רופא שיניים

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול שורש

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עששת עמוקה הילה 12/10/2020 17:54
  • אני לאחר ניקוי העששת וביצוע סתימה. מדובר בעששת שכמעט והגיעה למוך השן. הקרבה לטיפול שורש הייתה רצינית. הייתה התלבטות בין טיפול שמרני לבין טיפול שורש. איך אני כמטופלת אוכל לדעת ש"הכול בסדר" - מה אמור להדליק לי נורה אדומה ? איזה מעקב רצוי לעשות. היות וכאב איננו הסיבה לצורך בטיפול שורש, מהם עוד הסימנים? למה אני אמורה להיות ערה ?

  • + הוסף תגובה
סילוק עששת שלי 06/10/2020 14:18
  • האם ניתן לסלק עששת משן ללא צורך בביצוע סתימה ? למה הכוונה שאומרים נסלק עששת ורק נעקוב?

  • + הוסף תגובה
שימור חיות השן דורון 03/10/2020 08:49
  • איך יודעים ששן היא ויטלית ? כאשר יש חור בשן - האם כשהשן ויטלית זה סימן שאינה זקוקה לטיפול שורש? והאם יש טיפול שנועד לשימור חיות השן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!