המדריך המלא: איך למנוע עששת אצל ילדים?

אספנו עבורכם 11 טיפים שיעזרו לכם ללמד את הילדים הרגלי היגיינת פה בריאים שימנעו התפתחות עששת וחורים בשיניים
כתבה פרסומית כתבת חסות


צחצוח שיניים הוא אחד מההרגלים שחשוב להקנות לילדים בגיל צעיר, וזאת כדי לשמור על שיניים בריאות ללא עששת וחורים. אספנו עבורכם 11 טיפים שיעזרו לכם להקנות לילדים הרגלים בריאים כדי לשמור על בריאות הפה: 


1. נקו את השיניים גם אצל תינוקות 

לפני שהשיניים יוצאות, נקו את החניכיים של התינוקות בעזרת גזה נקייה או בד רטוב לפחות פעמיים ביום. ברגע שהשיניים יתחילו לצאת יש לנקות אותם באמצעות מטלית רטובה או מברשת קטנה עם טיפת משחת שיניים ייעודית לילדים. קראו עוד:  צחצוח שיניים - לא משחק ילדים: המדריך המלא לצחצוח נכון2. למדו מגיל צעיר איך לצחצח שיניים

ברגע שנראה שהם כבר יכולים לעשות זאת לבד, למדו אותם איך לצחצח שיניים. פקחו על אופן הצחצוח עד גיל 7 כדי לוודא שהם אכן מצליחים להבריש את השיניים כראוי ולא בולעים את המשחה. 


3. החליפו מברשות שיניים

מומלץ להחליף מברשות שיניים לפחות פעם בשנה או כשרואים שזיפי המברשת עקומים או מתפוררים, שכן זיפים לא מסודרים מורידים מיעילות הצחצוח ועלולים לפגוע בחניכיים. 


4. השתמשו בחוט דנטלי 

מכיוון שמברשת השיניים לא מגיעה לכל האזורים ביעילות, מומלץ להעביר על השיניים חוט דנטלי כדי להוציא שאריות שנשארו גם בין השיניים עצמן. 


5. למדו את הילדים להשתמש בכוס שתייה ולא בבקבוק

מומלץ ללמד את הילדים לעשות שימוש בכוס שתייה ולא בבקבוק בסביבות גיל 10 חודשים, אז הם מפתחים את הקואורדינציה הנדרשת. ככל שהילדים נגמלים מהר יותר מהבקבוק כך יורד הסיכוי שהם יסבלו מעששת. 
למדו אותם להשתמש בכוס ולא בבקבוק כדי להוריד את הסבירות ללקות בעששת 


6. הרשו לשתות רק מים לפני השינה 

לפני השינה אל תתנו לילד שלכם לשתות משקאות ממותקים. במקום זאת, מלא את הבקבוק במים בלבד. יש להרשות שתייה של משקאות ממותקים רק בארוחה וטרם צחצוח השיניים. 


7. תשמרו על מוצץ נקי

לעולם אל תתנו לילדים מוצץ טבול במשקאות מתוקים. בנוסף, במידה והמוצץ נופל או מתלכלך אל תכניסו אותו לפה ולאחר מכן לילד. אם אתם מעוניינים להרטיב או לנקות את המוצץ השתמשו במים רגילים. 


8. הקפידו על פלואוריד

הפלואוריד הוא אחד מהחומרים היעילים ביותר נגד עששת שכן הוא מחזק את אמייל השן. הדרך היעילה ביותר לקבל פלואוריד היא באמצעות שתיית מים מהברז או על ידי קבלת טיפול פלואוריד אצל רופא השיניים. קראו עוד: מיתוסים ברפואת שיניים


9. שמרו על תזונה בריאה

שמירה על תזונה לא רק שומרת על הבריאות אלא גם על השיניים. מומלץ לילדים לצרוך תזונה מאוזנת ללא יותר מדי ממתקים או מתן חטיפים מזינים עם אחוזי סוכר נמוכים. 


10. בקרו באופן קבוע אצל רופא השיניים

ביקור קבוע אצל רופא השיניים לפחות פעמיים בשנה יעזור ליצור אצל הילדים הבנה של החשיבות שיש לשמירה על השיניים. בנוסף, זה יאפשר לכם להיות עם יד על הדופק בכל הנוגע להתפחות עששת וחורים. 


11. תנו דוגמה אישית

ילדים לומדים מההורים. לכן, תנו להם דוגמה אישית והקפידו לצחצח יחד איתם. בצורה זו הם ילמדו ישירות מכם ויבינו שצחצוח השיניים הוא חלק טבעי מההכנות בבוקר וטרם הולכים לישון.  פורומים רופא שיניים מייעץ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות בעקירת שן בינה יוני 16/01/2020 11:46
  • השן האחרונה בלסת התחתונה גדלה ב90 מעלות כך שהיא הפוכה לכל יתר השיניים הרופא המליץ לעקור אותה , עשיתי צילום CT והעצב עובר דרך השן , הרופא אמר במקרה של עקירה במצב שכזה יכול להיות שתיהיה פגיעה בעצב. אפשר ממש לראות בצילום הCT קו אדום שכזה דק שעובר רק דרך שן זו. אציין שכרגע לא כואב לי כלל. הרופא המליץ לעישות טיפול מעין ניסור של ראש השן מה שיגרום לשן להתרומם , לאחר חצי שנה לבצע CT נוסף לראות אם העצב לא מפריע לעקירה , ורק אז לעקור. האם זו הבחנה נכונה במקרה כה ששן בינה בלסת תחתונה גדלה הפוך (דוחפת את השיניים) וצריך לנסר את ראש השן? אשמח להתייעצות האם הבחנה נכונה? ואם יש לבצע את הטיפול? מה הפרוצדורה של ההליך? מצורף תצלום CT תודה מראש

  • + הוסף תגובה
שטיפת הפה חנה 19/12/2019 18:17
  • 1. מה עדיף: מי מלח או מי פה? 2. הנ"ל אמורים למנוע זיהומים. האם לא קיימת סכנה של פגיעה בפלורה הנורמלית של הפה? אולי עדיף להשתמש בהם שלא באופן קבוע?

  • + הוסף תגובה
עקירה כירורגית רוני 01/10/2019 21:54
  • הסיפור שלי מתחיל לפני שנה בביקור שגרתי אצל רופא השיניים. לאחר 15 שנים של יישור שיניים ועקירות - אני מגיעה לראשונה לביקורת רגילה! הוא טוען שיש לי שיניים כלואות ושולח אותי לצילום - בצילום מתגלות 3 שיני בינה כלואות ושן חלב אחת ללא שורשים - כלואה גם היא. 1 - בצד ימין למטה, 2 - בצד ימין למעלה, 3 - בצד שמאל למטה, 4 - שן חלב - בצד שמאל למעלה - התחתונות כך נאמר לי יושבות על עצבים. אחרי פירוט כל הסיכונים עשיתי 2 ניתוחים: 1 לצד ימין ו1 לצד שמאל. צד ימין עבר קשה אבל התאוששתי אחרי שבוע וצד שמאל עבר קשה אבל הרבה יותר כואב! אני שבועיים אחרי, שום משכך כאבים כבר לא משפיע. לא מתפקדת, לא ישנה בלילות, דופקת לעצמי את הכבד כנראה ולא יודעת מה לעשות. איך זה הגיוני שצד אחד הרבה יותר קשה מהשני ומתי זה יחלים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!