איטום חריצים בשיניים של ילדים למניעת חורים

איטום חריצים בשיניים של ילדים למניעת חורים
כתבה פרסומית כתבת חסות


במשך שנים חשבו כי הדרכים הטובות ביותר למנוע עששת בשיניים של ילדים הן צחצוח השיניים כמה פעמים ביום, שימוש בחוט דנטלי והפחתת צריכת הסוכר. כל אלה כמובן חשובים, אולם ישנה שיטה נוספת: איטום חריצים בשיניים. בארצות הברית משתמשים בה כבר שנים, ומחקרים הראו שהיא יכולה לצמצם מאוד את כמות החורים בשיניים של ילדים.

מהם חריצים בשיניים?
כשהשיניים מתפתחות נוצרים בהן חריצים, בייחוד בשיניים הטוחנות, על גבי משטחי הלעיסה, ובהם בדרך כלל מתפתחת העששת (מה שמכנים "חורים בשיניים"). "צחצוח השיניים אמנם מסיר את שאריות האוכל והפלאק, אך גם המברשת הטובה בעולם לא תצליח להגיע לכל מקום. לכן בוחרים יותר ויותר הורים לאטום את החריצים בשיניים הטוחנות של ילדיהם כדי למנוע התפתחות עששת ולחסוך טיפולי שיניים כואבים והוצאות כספיות גדולות", מסבירה ד"ר וישנה, רופאת שיניים בחברת 3M, המייצרת חומרי איטום לשיניים.

מה גורם לעששת בשיניים?
השיניים שלנו מכוסות בשכבה דביקה של חיידקים הנקראת פלאק. שכבת הפלאק נוצרת בעיקר אחרי שאנו אוכלים. החיידקים משתמשים בסוכר ובעמילן שבמזון כמקור אנרגיה והופכים את הסוכר לחומצות שתוקפות את אמייל השן במשך 10 דקות או יותר. "התקפות" חוזרות יכולות לגרום למסיסות האמייל וכתוצאה מכך לחורים בשיניים.

מדוע לא משתמשים באיטום חריצים לכל השיניים?
הברשת שיניים ושימוש בחוט דנטלי מסייעים להסיר חלקי מזון ופלאק משכבות חלקות של השן. חריצים וסדקים בשיניים הם מקומות שקשה להגיע אליהם ולנקותם. זיפי מברשת השיניים אינם יכולים להגיע לכל המקומות השקועים ולכל החריצים ולסלק מהם מזון ופלאק. זרימת הרוק הטבעית שמסייעת לנקות חלקי מזון ממקומות אחרים בפה אינה מספיקה כדי לשטוף חריצים. לכן ישנם מקומות מסוימים שהסיכוי שתתפתח בהם עששת גדול יותר. חומרי איטום מגנים על האזורים הרגישים הללו על ידי כך שהם מונעים כניסת חומרי מזון ופלאק.

האם איטום חריצים מתאים רק לילדים?
הסיכוי לפתח עששת בחריצים וסדקים מתחילה בשלב מוקדם בחיים, ולכן ילדים ומתבגרים הם מועמדים ברורים לאיטום חריצים. עם זאת, גם מבוגרים יכולים ליהנות מיתרונות האיטום.

מהו חומר האיטום?
אחד מחומרי האיטום שנמצאים כיום בשימוש הוא חומר בשם קלינפרו, חומר עם זרימה טובה וצמיגות נמוכה אשר מאפשרות לו להגיע בקלות לכל החריצים ולכסות את משטח הלעיסה במלואו. הוא משחרר פלואוריד והוא קל מאוד לשימוש עבור רופא השיניים.

האם איטום חריצים הוא תהליך מורכב?
האיטום של כל שן נמשך כמה דקות. לפני האטימה מנקים את השיניים ואת משטח הלעיסה כדי לאפשר לחומר האיטום להיצמד לשן ולהתקשות עליה. רוב החומרים מתקשים באמצעות תאורת הקשייה מיוחדת שמזרזת את התהליך.

לכמה זמן עמיד חומר האיטום?
כל עוד חומר האיטום נשאר שלם, שכבת השן מוגנת מעששת. חומרי איטום טובים מחזיקים מעמד בתנאי לעיסה רגילים למשך כמה שנים לפני שצריך לחדשם. במהלך הביקור הרגיל אצל רופא השיניים כדאי לבדוק אם צריך לחדש את שכבת האיטום.

מתי מתאים איטום שיניים למבוגרים?
הדרך הטובה ביותר להעריך את הצורך באיטום חריצים היא בדיקת הסיכוי להתפתחות עששת בחריצים ובסדקים בשיניים. הסיכוי תלוי, בין השאר, בהרגלי האכילה ובמצב הבריאותי. העדר גישה לפלואוריד, היסטוריה של עששת ויובש כרוני בפה גם הם גורמים המשפיעים על הצורך של מבוגר באיטום חריצים.

האם איטום חריצים עולה הרבה כסף?
מניעה טובה יותר מכל טיפול. כאשר משתמשים נכון בחומר לאיטום חריצים, הוא יכול לחסוך כסף, כמו גם את אי-הנוחות שיכולה להיווצר מעששת ומהצורך בסתימות.

המידע והטיפים באדיבות חברת 3M, יצרנית חומר איטום לחריצים בשיניים


[10/03/2010]

הצטרפו לאינדקס הרופאים!