שומעים צפצופים באוזניים? אולי זה טינטון

אנשים הסובלים מטינטון (צפצופים באוזניים) הם אנשים מרוטי עצבים, דואגים, מיוזעים ומתוחים, ובעיקר מפוחדים, מכיוון שפעמים רבות נאמר להם שאין מה לעשות. אבל דווקא יש
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 05/02/2014


אנשים הסובלים מטינטון (צפצופים באוזניים) הם אנשים מרוטי עצבים, דואגים, מיוזעים ומתוחים, ובעיקר מפוחדים, מכיוון שפעמים רבות נאמר להם שאין מה לעשות. אבל דווקא יש.


רוב הסובלים מטינטון הם אנשים בוגרים, אשר לפתע באמצע החיים חווים משהו שמוציא אותם מאיפוס, באופן שגורם להם לתפקד באופן לקוי, לחשוב שהם אולי משתגעים ובעיקר לחוות ייאוש.

טינטון לרוב תוקף ללא אזהרה ולכן המטופל הקלאסי קם בוקר אחד משנתו ומרגיש רעש באוזניו או בראשו, שאין לו מקור חיצוני. בשלב כלשהו, כאשר מבינים כי אין מקור חיצוני לרעש, ניגשים לרופא וזה מסביר כי כנראה מדובר בטיניטוס. 

למידע המגיע לרוב מהצוות הרפואי ש"אין מה לעשות, צריך ללמוד לחיות עם זה" יש השלכות עצומות על מידת הייאוש והדיכאון שאליו שוקעים מטופלים.

כך מגיעים הסובלים מטינטון למצבי ייאוש. 


מהי תופעת טינטון?


מקור המילה טינטון בקיסר טיטוס. על פי מסכת גיטין, הקיסר הרומאי שהחריב את חומות ירושלים, חילל את בית המקדש ובסופו של דבר החריבו נענש בשל אכזריותו על ידי יתוש שנכנס לראשו והוציא אותו מדעתו.

מבחינה רפואית, תופעת טינטון מוגדרת כתפיסה חריגה של רעש או קול ללא גירוי חיצוני. התחושה עשויה להיות באוזן אחת או (ברוב המקרים) בשתי האוזניים.

טינטון נפוץ ביותר בין הגילאים 40-70. מרבית האנשים החשים בטיניטון אינם סובלים מהתופעה והיא מודחקת ומסוננת באופן אוטומטי על ידי המוח במרבית שעות הפעילות. לכן, נזקקים לטיפול רק כ-2-5% מהאוכלוסייה בלבד, למרות שכ-15% מהאוכלוסייה חשים בטיניטון על בסיס קבוע.

טינטון קשה ומתמשך יכול להפריע לאיכות החיים, לפגוע בהירדמות ובאיכות השינה, להפריע ביכולת להתרכז, ולגרום למצוקה נפשית רבה.

ממה נובע טינטון?


טינטון קשור לעיתים קרובות עם ירידה בשמיעה: ליקוי שמיעה על רקע מגוון סיבות ומחלות, וכמובן ירידה בשמיעה על רקע של חבלה (טראומה) אקוסטית, יכולים להביא לעתים קרובות להתפתחות טינטון. כאשר השמיעה מופרעת או פוחתת, ניתן לראות עלייה בתגובות הספונטניות (היפראקטיביות) של סיבי העצב (נוירונים) של מסלול השמיעה שבמוח. פעילות יתר זו קשורה להופעת הטינטון וכן לסימנים ההתנהגותיים המלווים את הטינטון.

טינטון (כמו רגישות יתר לרעשים) היא למעשה תופעה נלווית של מערכת העצבים המרכזית, ובעיקר מערכת השמיעה המרכזית והמערכת האודיטורית האסוציאטיבית המוחית. התופעה נלווית לרוב למצב של ליקוי שמיעה או הפרעה כלשהי בשמיעה ולמתח (סטרס). כלומר מדובר בתגובה למצבי דחק המביאים את המוח להתנהגות של פעילות יתר שמיעתית, ולתגובתיות יתר לגירויים. דיכאון וחרדה נלווים לעיתים קרובות לטינטון.

טיפול בטינטון

הטיפול בחולים עם טינטון לעיתים קרובות תלוי בחומרת מצבם הקליני. עבודות רבות נעשו על הטיפול בטינטון, ורק לפני כשני עשורים, החלו להבין באמת את מהותו של הטינטון.

לפני כ-20 שנה פותח מודל טיפולי הנקרא המודל הנוירופיזיולוגי, המסביר את הופעת הטינטון. התיאוריה הנוירופיזיולוגית, שעל פיה היום מנתחים מצבים רפואיים רבים, מסבירה תחושות והתנהגותיות שונות על בסיס תגובות אוטומטיות הישרדותיות של המוח.

בנושא הטינטון ההנחה היא שהמוח מתקבע על צליל פנימי (או חיצוני) בתהליך שהוא למעשה התניה, והמוח מחזק את תחושת הצליל עם תגובות של סטרס וחרדה. היום ידוע שהמוח הוא בעל יכולת גמישות ושינוי ואת היכולות הללו מנצלים במהלך הטיפול על מנת לשנות את התחושות וההתנהגויות.

על בסיסו של המודל הנוירופיזיולוגי פותחו טיפולים שכוונתם העיקרית היא שיפור איכות החיים של המטופלים החשים בטינטון עיקש וחמור. מכאן, שלא מדובר בתופעה שאין לה טיפול, אלא להיפך.

המטפל העיקרי בטינטון הוא המוח עצמו, המסוגל לסנן את התופעה ולהפחית את תגובות הסטרס. הבעיה במקרים רבים היא שמאחר והמטופל שרוי במתח רב ובחרדה, הוא עוסק שוב ושוב בטינטון ואינו מאפשר למוח להפחית את התופעה.

מאחר והמטופל אינו מאפשר למוח לסנן את התופעה, יש ללמד אותו כיצד להפסיק ביעילות – והטיפולים הראויים בעשרים השנים האחרונות עוסקים בכך.

טיפול קוגניטיבי (CBT) וטיפול משלב קוגניטיבי עם התייחסות לנושא השמיעה (TRT) פותחו על בסיס המודל הנוירופיזיולוגי. בשיטת TRT, עיקר הטיפול הוא בהקניית תובנות ושינוי חשיבה, וטיפול התנהגותי מביא להסבה של האסוציאציות השליליות הנגרמות על ידי התפיסה של טינטון.

בטיפול משתמשים בתיקון בעיות השמיעה עם מכשירי שמיעה (בעת הצורך), או בגירוי של צלילים עם או בלי מכשירים המייצרים רעשי רקע או רעש לבן (מחוללי קול), וזאת בהתאם למצב החולה.

תרופות לטינטון

למרות שרבים מהסובלים מטינטון קיבלו ולצערי עדיין מקבלים תרופות שונות תחת ההבטחה כי הן יעזרו בהעלמת הטינטון, הרי שתרופות אלה לא הוכחו כיעילות ולא אושרו כטיפול על ידי ה-FDA לטיפול הספציפי בטינטון.

חשוב להבין כי אין תרופה רשומה ומוכרת ברפואה המודרנית שנועדה להעלים את הבעיה.

עם זאת, לעיתים יש צורך בתרופות הרגעה במקרים של חרדה או דיכאון מוגזמים, או בכדורי שינה במקרים של הפרעה קשה בהרדמות. גם תוספים שונים כמו ויטמינים ומינרלים או שינויים תזונתיים לא נמצאו כיעילים בהפחתת הטינטון במחקרים מבוקרים.

רוצים לשאול את ד"ר מרק שאלות נוספות על טינטון או בעיות שמיעה? כנסו לפורום מכשירי שמיעה, טינטון


פורומים מכשירי שמיעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מכשיר שמיעה בולט לעין חיה 07/07/2020 20:26
  • שלום.אני בת 30 עם ליקוי שמיעה באוזן ימין הולכתי (40) ועצבי (60)ובאוזן שמאל ליקוי הולכתי(40).בעתיד הולכת לעבור ניתוח לסגירת נקב קודם בימין ואחכ בשמאל. כרגע אני בתקופת ניסיון עם מכשיר שמיעה בשני האוזניים .התאימו לי מכשיר מאחורי האוזן עם אוזניה בתוך האוזן שהותאמה לי במיוחד וגם בולטת ומכסה תתעלה.הסיבה לכך כי האוזן שלי קטנה ותעלה מאד צרה ככה שהמיקרופון בתוך האוזן לא נכנס וברח החוצה.אני מאד לא מרוצה כי הוא מאד בןלט לעין ושום דבר לא מוסתר . כל ניסיון לדבר עם הקלינאית היא רק אומרת לי שאין שום דבר שמתאים לי בגלל האוזן ובגלל הליקוי שמיעה הרציני באוזן ימין.האם יכול להיות שבשנת 2020 בגלל מבנה האוזן שלי אצטרך לרכוש מכשיר שמיעה מכוער ובולט ולנסות כל הזמן להסתיר אןתו?? האם באמת אין שום מכשיר שפחות רואים שיתאים לי? בשיחה עם הרןפאה יכול להיות שאחרי סגירת הנקב נגיע לרמת שמיעה בינונית באוזן ימין וככה יתאפשר לי לקבל מכשיר שמיעה בלי מגבר או משהו קצת יותר מוסתר בגלל הרמת שמיעה שתשתפר .במידה וכן האם אפשר לשנות מכשיר שמיעה אחרי שכבר רכשתי מבחינה חיצונית?האם אפשר להסתפק במכישר שמיעה בתוך האוזן גם אם לא יתאים לרמת שמיעה שלי כרגע אבל אולי בעתיד כן? אני ממש מתוסכלת לא יודעת מה לעשות האם להוציא עכשיו סכום כסף גדול על מכשיר שאני לא אוהבת כי אין לי ברירה ואולי אחרי הניתוח לא אצטרך מכשיר שמיעה מסוג זה ואז אצטרך לרכוש חדש.

  • + הוסף תגובה
מכשיר sonova phonak יגאל 15/06/2020 09:37
  • שלום. מבקש חוות דעת על מכשיר שמיעה sonova phonik audeo m-r .

  • + הוסף תגובה
מכשיר שמיעה דרך הכללית כתי 11/06/2020 18:42
  • לפני מספר ימים, אשרו לי לממש את זכאותי למכשיר שמיעה, דרך קופ"ח כלללית. קופ"ח מעמידה בפני שתי אפשרויות:- א. התאמת מכשיר שמיעה בכללית, ללא עלות - נמסר לי שהם עובדים עם חברת בלטון בלבד, אשר מתאימים מכשירים מאחורי האוזן ובתוך האוזן, מקטגוריה גבוהה. ב. התאמת מכשיר שמיעה אצל אחת מ- 4 החברות שזכו במכרז - במקרה זה מתאימים לי מכשיר, אשר ההפרשים מהשתתפות העצמית של הקופה, יחולו עלי. שאלותי, האם המכשירים של חברת בלטון, המסופקים לחברי כללית, הם ברמה מספיק טובה??? או לחילופין, עדיף ללכת על האפשרות השניה???

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!