דלג לתוכן

טינטון (טיניטוס) אוזן פנימית (Inner ear Tinnitus)

2 דקות קריאה
תחושת טינטון (Tinnitus) היא תחושה סובייקטיבית של רעשים באוזניים. היא נקראת תחושה סובייקטיבית מאחר שהיא נשמעת רק ללוקה בה ולא ניתנת לקליטה או לאיתור בבדיקות השונות. הרעש נשמע כהמיית גלי ים, רעש צרצרים, קיטור משתחרר או כשריקה. הוא יכול להתמיד או להופיע לסירוגין. תחושת הרעש יכולה להופיע באחת משתי האוזניים, בשתיהן או בראש. תחושת הרעש מתגברת בסביבה שקטה ונעלמת בסביבה רועשת, לתופעה זו קוראים מיסוך. מקור הרעש, גם כאשר הוא נשמע בראש, הוא באוזן הפנימית וקשור לפעילות תאי השיער החיצוניים. הסיבה השכיחה ביותר להופעת טינטון היא חשיפה לרעש בעוצמה גבוהה מאוד. סיבות אחרות יכולות להיות גידולים במוח, ליקויים באוזן הפנימית כמו מחלת מנייר, פתולוגיות באוזן התיכונה כמו מחלת אוטוסקלרוזיס, ואף שעווה באוזן החיצונית יכולה לגרום לתחושת טינטון. רמת הרעש הנשמעת היא בדציבלים ספורים מעל סף השמיעה ומופיעה בדרך כלל בתדירויות הגבוהות. כאשר הסיבה לתחושת הטינטון היא חשיפה לרעש, היא תהיה מלווה תמיד בליקוי בשמיעה. בחלק הגדול של המקרים תחושת הטינטון נבלעת ברעשי היומיום ואיננה מפריעה למהלך החיים, במיעוט המקרים הסבל הוא עז מלווה בהשפעה נפשית קשה.

קבוצת טינטון יוצאת דופן היא המאופיינת בצליל שניתן לשמיעה גם על ידי הבודק. לתחושת טינטון זו קוראים טינטון אובייקטיבי. אם תחושת הטינטון היא בקצב של פעימות הלב או כנקישות קצביות, הסיבה יכולה להיות הסתיידות דופנות כלי הדם בסביבת האוזן, גידולים עם כלי דם רבים או מיפרצות כלי הדם. סיבה אחרת היא התכווצויות של שרירי החך.

פרופ' יונה קרוננברג

סובלים מטינטון? התייעצו בפורום טיפול בטינטון בעזרת נוירופידבק >

טיפולים ותרופות

לא ניתן למנוע לחלוטין את תחושת הטינטון ובמרבית המקרים מטרת הטיפול היא להביא את הטינטון לרמה נסבלת שניתן לחיות איתה. מגוון רחב של תרופות יכול להשפיע על עוצמת הטינטון, מרביתן תרופות מרגיעות כלל-גופניות מוכרות. טיפולים אחרים כוללים ביו-פידבק או הרכבת ממסכים. הממסך הוא מכשיר קטן דמוי מכשיר שמיעה המשמיע רעש רקע קל הגורם למיסוך ה"רעש הפנימי". יש לשאת אותו על האפרכסת שעות אחדות בכל יום. שיטה זו נקראת TRT - Tinnitus Retrain Therapy.
רופאים בתחום
 מיינד אנרגי דירן-טאפט
מיינד אנרגי דירן-טאפט פסיכותרפיה
ד"ר אברהם אברג'ל
ד"ר אברהם אברג'ל אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר רוחי פלאח
ד"ר רוחי פלאח אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא טינטון (טיניטוס) אוזן פנימית

7 מיתוסים על טנטון – והאמת
7 מיתוסים על טנטון – והאמת
ד"ר משה חיימוף מאת: ד"ר משה חיימוף 15/10/2020

האם רק האדם הסובל מטנטון ישמע את הרעש המטריד; מהם הגורמים להופעתו; מי נמצא בסיכון להתפתחות הבעיה והאם קיימים טיפולי... לכתבה המלאה

טינטון – מה צריך וכדאי לדעת
טינטון – מה צריך וכדאי לדעת
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 04/11/2009

ע' הוא גבר בן 40, אשר הגיע למרפאתי לפני כשבועיים. הוא סיפר לי שלפני כחודש נכח באירוע משפחתי בו הושמעה מוזיקה רועשת.... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו