שחזור שדיים לאחר כריתה – לבחור בפתרון הטוב ביותר

הרפואה המתקדמת והפתרונות הטכנולוגיים המוצעים במסגרתה מאפשרים לבצע טיפולים מסוגים שונים העוזרים להחלמה מהירה יותר לאחר ניתוח כריתת שד ומאפשרים איכות חיים טובה יותר למטופלות.

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 24/04/2019
הרפואה המתקדמת והפתרונות הטכנולוגיים המוצעים במסגרתה מאפשרים לבצע טיפולים מסוגים שונים העוזרים להחלמה מהירה יותר לאחר ניתוח כריתת שד ומאפשרים איכות חיים טובה יותר למטופלות.

בשל שכיחותו הגבוהה של סרטן השד בקרב נשים, והעלייה במקרי סרטן זה ובעיקר אצל נשים צעירות, פותחו שיטות טיפול ייחודיות, המאפשרות להתמודד עם סרטן השד בצורה טובה ונכונה יותר. שחזור שדיים לאחר כריתת שד הוא אחד הטיפולים הנחשבים פופולאריים מאד בקרב שיטות הטיפול הקיימות, והוא הזדמנות להתחלה חדשה.

כיצד הוא מתבצע ובאילו מצבים הוא מוצע?

מתי מבוצע שיחזור שד

העלייה במספר הנשים החולות בסרטן השד, הביאה איתה גם עלייה במספר הנשים הפונות לביצוע שחזור שדיים לאחר כריתת שד. הפתרונות הרפואיים, המוצעים במקרים אלה, רבים ומגוונים מאד וייחודם הוא באפשרות להתאים את כל אחד מהם באופן המדויק ביותר לצרכיה ורצונותיה של המטופלת.

מכיוון שסרטן השד היא מחלה מורכבת מאד הדורשת טיפול, המותאם באופן המדויק ביותר, ישנה חשיבות רבה למציאת הפתרון הנכון ביותר לאישה, המבקשת שחזור שדיים לאחר כריתת שד.

את ניתוח שחזור השדיים ניתן לבצע באופן מיידי, בסמוך לכריתת השד עצמה, או לאחר מכן. למרות היתרונות הרבים בשחזור שד מיידי, המבוצע בסמוך לכריתת השד עצמה, כמו תוצאות אסתטיות טובות יותר וכמובן השפעה פסיכולוגית טובה יותר גם כן, הבחירה בשחזור שדיים שלא ביחד עם הכריתה עצמה, נחשבת פופולארית יותר.

כמובן שיש לזכור כי בחירת מועד השחזור תלוי בעיקר במצבה של האישה, שכן ישנם מצבים בהם שחזור מיידי איננו אפשרי כלל (במקרים בהם ישנן בלוטות נגועות באזורים שונים, כמו בית השחי למשל, וקיים צורך בטיפולי הקרנה משלימים).

אפשרויות השחזור השונות


קיימות שיטות שונות לשחזור שדיים לאחר כריתת שד. בחירת שיטת השחזור תלויה במנתח עצמו, אך בו זמנית גם באישה המנותחת, תוך התייחסות לגילה, למבנה גופה, לגודל שדיה וכן גם להעדפותיה ורצונותיה באשר לשחזור עצמו:

שימוש ברקמות קיימות - אחת הדרכים לבצע זאת, שהינה דרך של שחזור שדיים באופן חלקי, היא באמצעות שימוש ברקמות השד הנותרות או שימוש ברקמות מאזורים אחרים כמו הגב, הבטן או העכוז, בעזרתן ניתן לעצב מחדש את השד עצמו. שיטה זו, הנקראת "אונקופלסטיקה", היא בעלת יתרונות רבים, שכן היא מאפשרת לקבל שד בעל מרקם הזהה לשד הטבעי וכן בעל תחושה טבעית ככל האפשר.

שחזור באמצעות שתלי סיליקון - מדובר באחת השיטות הפופולאריות ביותר לשחזור שדיים וניתן לבצע אותה הן באופן מיידי, בסמוך לכריתת השד, והן לאחר מכן. במסגרת שחזור זה מוכנס שתל סיליקון מיוחד בדרכים שונות. אחת מהן היא ישירות אל מתחת לעור וכן מתחת לשריר החזה עצמו. אפשרות זו מתאימה במקרים בהם מדובר בחזה גדול ובנפח רב. אפשרות אחרת, במקרים בהם מעטפת העור מעטה מדי, היא בעזרת הרחבת הרקמות הקיימות על ידי שתל זמני והזרקת מי מלח כדי להרחיבן, או בעזרת שתל מתנפח.

האפשרויות, כאמור, מגוונות אולם בחירתן נעשית בראש ובראשונה בהתאם למצבה של האישה, רצונותיה ושיקוליה השונים וכמובן כל זאת תוך היוועצות עם הרופא המנתח עצמו.


הכתבה בשיתוף עם ד"ר אהרן עמיר, מומחה לכירורגיה פלסטית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אהרן עמיר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה בפענוח ביופסיה ליאור19 09/07/2019 17:09
 • שלום , עקב תוצאות בממגורפיה מעט הסתיידויות עדינות מאורגנות בקבוצה אחתbiards 3 כל השאר תקין כל באולטרסאונד כנראה שפיר לא הייתי רגועה וביקשתי לבצע ביופסיה , תומאות הביופסיה fibrocystic changes with focal atypical ducutalheyperplasia er,p63, ck5/ and k903 stain were erformed , אני בת 40 לא עברתי הריונות ואין לי סיפור משפחתי , מה הממצא הזה אומר , אני ממש לחוצה ומה דרכי הטיפול בזה בנוסף בגלל היותי רווקה מאוד מפחדת מניתוח בגלל השלכות , האם אפשר לטפל בתרופות או שמספיק מעקב ? אין את זה אצלנו לאף אחת במשפחה כל הסיפור נראה לי מוזר , אודה לעזרה

 • + הוסף תגובה
בנוסף ליאור19 09/07/2019 17:12
ממצא ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/07/2019 11:32
 • זה אכן לא סרטן, אך הממצא מעלה מידת סיכון לחלות בסרטן שד בעתיד דורש התיחסות, אך לא במסגרת הפורום קבעי פגישה מסודרת עם כירורג שד או אונקולוג

 • + הוסף תגובה
ממצא ליאור 19 12/07/2019 13:16
 • תודה על התייחסותך, האם יש לכך טיפול תרופתי בלי לבצע ניתוח? האם מחייב לבצע ניתוח במידה ואין סרטן? אם כן איזה והאם הוא מותיר צלקות .

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 12/07/2019 14:38
 • צר לי אלו לא שאלות שניתן לענות עליהן באופן וירטואלי

 • + הוסף תגובה
רלוקסיפן (אוויסטה) סיוון 07/07/2019 17:53
 • שלום רב, בת 33. 4 שנים לאחר סרטן שד הורמונלי, ללא בלוטות, עברתי למפקטומי והקרנות. מטופלת בטמוקסיפן מאז, ועד לפני 8 חודשים גם בדקפפטיל. לאחרונה מאוד קשה לי להתמודד עם תופעות הלוואי של הטמוקסיפן. בעיקר עם הדיכאון, פוליפים ברחם, צ'יסטות בשחלות. הדיכאון לא עובר, הפוליפים והצ'יסטות כל הזמן מופיעות שוב ושוב. מרגיש לי מן לופ כזה שלא נגמר וגם לא יגמר. בכל אופן, האונקולוגית הציעה שאעבור לרלוקסיפן. השאלה שלי היא, האם יש מספיק מחקרים על היעילות של הרלוקסיפן בסרטן שד? בנוסף, קראתי באינטרנט שהתרופה בכלל ניתנת לנשים בגיל המעבר. ואני עדיין בגיל הפוריות.

 • + הוסף תגובה
רלוקסיפן ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/07/2019 11:40
 • אין כל מחקרים לגבי רלוקסיפן כטיפול מניעתי לחולות לאחר אבחון של סרטן שד המחקרים היחידים הם לגבי טיפול מניעתי אצל נשים בסיכון מוגבר לחלות בסרטן שד, כאמור בנשים בגיל הבלות שאלי את האונקולוגית שלך לגבי הצורך בהמשך טיפול בטמוקסיפן

 • + הוסף תגובה
רלוקסיפן סיוון 10/07/2019 17:31
 • היא אומרת שזה מוקדם מידי להפסיק. אבל מצד שני תופעות הלוואי, הפגיעה באיכות החיים, והסיכונים כשאני ממשיכה לקחת את התרופה גם גדולים. כך שאיני יודעת מה לעשות. בגלל זה שאלתי כאן לדעתך. האם אפשרי להפסיק לאחר 4 שנים או שזה בכלל משהו שלא עולה על הדעת מבחינת סיכון? האונקוטייפ יצא לי 18 כלומר 12% עם טיפול הורמונלי. בנוסף שמעתי שיש את הבדיקה באסף הרופא שבודקת אם האנזים שמפרק את הטמוקסיפן נמצא בגוף. האם מומלצת?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/07/2019 19:03
 • הבדיקה באסף הרופא אינה מתוקפת להחלטת בנוגע לטמוקסיפן. לגבי החלטה טיפולית פרטנית לגבייך. אין לי אפשרות ליעץ לך בפורום

 • + הוסף תגובה
טריפל נגטיב RUT 05/07/2019 13:47
 • שלום דוקטור בן ברוך, שלום רב, מבקשת לדעת האם זה מתאים להגדרה של סרטן שד "טריפל נגטיב" ? : HER-2 (+2) Estrogen receptors -0 % of cells positive Progestron receptors- 50 % of cells positive תודה , רות

 • + הוסף תגובה
איפיון ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/07/2019 11:41
 • ברגע שיש PR חיובי, הסרטן לא מוגדר כטריפל נגטיב

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!