סקביאס בכלבים

סקביאס היא מחלת עור בכלבים, מגרדת מאוד, מדבקת בין כלבים ועלולה אף להדביק בני אדם.
מהם הסימנים (בכלב ובבני אדם), כיצד מאבחנים וכיצד מטפלים?
כתבה פרסומית כתבת חסות


סקביאס היא מחלת עור בכלבים, הנגרמת על ידי אקרית מיקרוסקופית טפילית (ממשפחת פרוקי הרגליים). המחלה פוגעת לרוב בכלבים צעירים.
לכל בעל-חיים יש אקרית סקביאס ספציפית הפוגעת בו. זו של הכלב נקראת Sarcoptes scabiei var. Canis.המחלה מגרדת מאוד ומדבקת בין כלבים ועלולה אף להדביק בני אדם. ההדבקה בין כלבים או בני אדם נעשית בעיקר על-ידי מגע ישיר, אך גם באמצעות מצעים עליהם הכלב הנגוע שכב או חפצים דומים.

כאשר האקרית מגיעה אל הכלב (מכלב אחר), היא מתחפרת בשכבה העליונה של העור. הנקבה מטילה ביצים הבוקעות תוך כמה ימים. מהביצה בוקעת לרווה (זחל), המתפתחת לנימפה (השלב הצעיר של האקרית) וזו מתפתחת לאקרית בוגרת, המזדווגת ומתחילה את מחזור החיים מחדש.

סימני סקביאס בכלבים

סקביאס גורם לגירודים קשים, פצעים וקשקשת קשה. הגירוד כה קשה, שבמקרים רבים הכלב פוצע את עצמו.
מרבית הלקויות נראות באפרכסות האוזניים, החלק התחתון של גוף הכלב, מרפקים וגפיים קדמיות.
בכלבים תיתכן נשאות גם ללא סימני מחלה.

סימני סקביאס בבני אדם

בכשליש מהמקרים ישנה הדבקה של בני הבית. בבני אדם נראה נפיחויות אדומות או מוגלתיות, בעיקר בידיים וצוואר.
מכיוון שהאקרית ספציפית לכלבים, היא לא יכולה להתרבות בבני אדם, אך היא גורמת לתופעת גירוד קשה. הטיפול בבני אדם הוא לרוב באמצעות משחות שונות.
הגירוד נגרם גם בשל האקרית עצמה והפגיעה שלה בעור, אך גם בשל תגובה אלרגית של הגוף אליה.

אבחון סקביאס

האבחון נעשה על-פי הסימנים שתוארו, בעיקר במקרים בהם יש הדבקה של בני משפחה ומִגְרָד עור.
מגרד עור היא הליך רפואי, בו הווטרינר משתמש בסכין מנתחים לקילוף שכבת עור דקה ובחינתה תחת המיקרוסקופ להימצאות של הטפילים. עם זאת, לא תמיד קל למצוא את האקרית ולכן יש לקחת מגרדים רבים.
במקרים בהם החשד להדבקה בטפיל הוא גדול, אך לא נמצא במגרדים, ניתן לנסות מתן טיפול ולראות האם הסימנים חולפים.

טיפול

הטיפול הוא בעיקר באמצעות תרופה בשם איברמקטין. לעיתים משתמשים גם בחפיפה בשמפו מיוחד או בשטיפות חיצוניות בחומרים הקוטלים את האקריות.
קיימים גזעי כלבים כגון קולי, שלטי, רועה אוסטרלי ועוד, הרגישים לתרופה זו. בגזעים אלו, הטיפול מבוצע באמצעות תרופות אחרות או שטיפות חיצוניות.

חשוב מאוד לנקות היטב את האזורים בהם הכלב נמצא ולחטא את המצעים. ספריי פרונטליין או טיפוניות רוולושן יכולים לעזור למניעה, מאחר והם רעילים לאקריות.

הצטרפו לאינדקס הרופאים!