דלג לתוכן

טיפול פרפור פרוזדורים (Catheter ablation for atrial fibrillation)

טיפול ומניעה
2 דקות קריאה

 מטרת הניתוח

טיפול פרפור פרוזדורים מתבצעת באמצעות צריבה ממוקדת וצריבה מקיפה בעזרת צנתר על מנת לנסות ולרפא את פרפור הפרוזדורים.
 
צריבה ממוקדת, המכונה גם צריבה מכוונת, מיושמת על מנת להשמיד את אזורי הלב המסוימים אשר משחררים אותות חשמליים חריגים המהווים את הגורם לתופעת פרפור הפרוזדורים. 

צריבה מקיפה מיושמת על מנת להשמיד את הרקמה אשר מאפשרת לפרפור הפרוזדורים להמשיך ולהופיע.


הליך הניתוח

במידה ומתן טיפול תרופתי אינו יעיל או שאינו אפשרי במקרה  על מנת לבצע  טיפול פרפור פרוזדורים, ניתן לבצע הליך שאינו ניתוחי המכונה צריבת רקמה בעזרת צנתר. 

צריבת רקמה בעזרת צנתר על מנת לבצע טיפול בפרפור פרוזדורים הינה הליך חדש יחסית והוא נמצא עדיין בשלבי מחקר. בהליך זה, חוטי מתכת דקיקים וגמישים מוחדרים אל תוך אחר העורקים הממוקמים במפשעה שלך והם מובלים אל תוך הלב. בקצה של חוטי המתכת ממוקמים מוליכים חשמליים (אלקטרודות). 

כל מוליך חשמלי משדר גלי רדיו המפיקים חום. החום המופק הורס את רקמת הלב אשר גורמת לפרפור הפרוזדורים או את רקמת הלב אשר גורמת לתופעה להמשיך ולהתרחש. 

ביצוע הליכים מעין אלה מטרתם לנסות ולרפא את תופעת פרפור פרוזדורים (צריבה ממוקדת, צריבה מקיפה וצריבת עורק הריאה) או על מנת לנסות ולשלוט על התסמינים שלך (צריבת הקשרית העלייתית חדרית).

לעיתים, הרופא משתמש בעת טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבה ממוקדת בשילוב צריבה מקיפה. צריבת עורק הריאה מיושמת גם היא על מנת לנסות ולרפא את פרפור הפרוזדורים. לעיתים, אותות חשמליים חריגים המגיעים מעורק הריאה גרומים לתופעת פרפור הפרוזדורים. (עורק הריאה מחזיר את הדם מן הריאות אל עבר הלב). 

ביצוע צריבה בעזרת צנתר בתוך עורק הריאה יכול לחסום את שידור האותות החשמליים הללו ולמנוע את הופעת פרפור הפרוזדורים. לרוב אין צורך בהשתלת קוצב לב כאשר מבוצעת צריבה בעזרת צנתר בעורק הראיה או ברקמה ממוקדת אחרת. 

בחלק מן המקרים טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבה בעזרת צנתר יכולה להתבצע על ידי שימוש באנרגיה המופקת בעזרת תדרי רדיו המיושמת על פני השטח החיצוני של הגוף או על גבי רקמה פנימית בזמן ביצוע ניתוח לב פתוח. זו יכולה להיות אפשרות טובה עבורך במידה ונקבע לך ניתוח לב פתוח לטיפול בבעיה אחרת, כגון ביצוע מעקפי עורקים בלב או ניתוח להחלפת מסתם הלב. 

ביצוע צריבה על מנת לטפל בתסמינים של פרפור פרוזדורים צריבת הקשרית בעזרת צנתר, המכונה גם צריבת הקשרית העלייתית חדרית, יכולה לסייע בשליטה על התסמינים המלווים את פרפור הפרוזדורים, כאשר לא ניתן לנטרל את הגורם עצמו. 

ייתכן ותזדקק לצריבת הקשרית בעזרת צנתר במידה וצריבה ממוקדת או היקפית של עורק הריאה שלך לא הפסיקה הופעת פרפור פרוזדורים, או באם ידוע מראש כי ביצוע הליכים אלה לא יסייעו לך. 

בזמן צריבת הקשרית מתרחשת השמדת מוחלטת של הקשרית העלייתית חדרית. לאחר השמדת הקשרית, היא אינה יכולה יותר לשלוח אותות חשמליים לחדרי הלב התחתונים. הליך זה מסייע בשליטה על תופעת פרפור החדרים. 

לאחר ביצוע טיפול פרפור פרוזדורים באמצעות צריבת הקשרית העלייתית חדרית, יש צורך בקוצב לב קבוע על מנת לווסת את קצב פעימות הלב שלך. צריבת הקשרית יכולה להביא לשליטה על קצב פעימות הלב שלך ולצמצם את התסמינים, אך הליך זה אינו מונע או מרפא את פרפור הפרוזדורים. 

ייתכן ותזדקק לטיפול למניעת הופעתם של קרישי דם, כדוגמת Warfarin. אתה תקבל טיפול תרופתי שמטרתו לסייע לך להירגע. הרדמה מקומית תגרום לחוסר תחושה באזור שבו יוחדר הצנתר. 

טיפול פרפור פרוזדורים מבוצע בבית החולים, כך שתוכל להימצא תחת ניטור צמוד.

שייך לתחום: ניתוחים בתחום קרדיולוגיה

רופאים בתחום
ד"ר ליאור פרל
ד"ר ליאור פרל קרדיולוגיה
ד"ר ז'אן מרק וויינשטיין
ד"ר ז'אן מרק וויינשטיין קרדיולוגיה
פרופ' יורם אגמון
פרופ' יורם אגמון קרדיולוגיה

מאמרים בנושא טיפול פרפור פרוזדורים

ההפתעה הבריאה של שולחן החג
ההפתעה הבריאה של שולחן החג
דניאלה קויפמן, תזונאית קלינית מאת: דניאלה קויפמן, תזונאית קלינית 02/09/2013

היא אמנם חיונית לנו, אבל הגוף לא מייצר אותה לבד, לכן חייבים לצרוך אותה ממקור חיצוני. דגים הם מקור מצויין לאומגה 3, ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ניתוחי לב

בניהולו של ד"ר דוד יעקובי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו