כיצד מטפלים בשיניים רגישות

כששותים משקה חם או קר ובמהלך האוכל עלולות שיניים רגישות להוות מטרד של ממש מתחושת חוסר נוחות מציקה ועד לכאבים ששולחים אותנו לרופא השיניים. מדוע זה נגרם וכיצד מטפלים
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 01/02/2015


כששותים משקה חם או קר ובמהלך האוכל עלולות שיניים רגישות להוות מטרד של ממש מתחושת חוסר נוחות מציקה ועד לכאבים ששולחים אותנו לרופא השיניים. מדוע זה נגרם וכיצד מטפלים מדובר בתופעה לא נעימה, שעלולה להטריד אותנו בכל רגע במהלך היום: שיניים רגישות. התחושה המטרידה הזו עלולה להופיע כשאנחנו אוכלים או שותים משקאות חמים או קרים ועלולה לגרום אף לכאבים עזים. מדוע זה קורה?  האם זה חולף מאליו? וכיצד ניתן לטפל בזה?


מבנה השן


כדי להבין מדוע אנו חווים את תחושת ה"שיניים הרגישות", עלינו תחילה להסביר מעט על מבנה השן המורכבת מארבע שכבות:  שכבת האימייל (מכונה גם זגוגית השן), הינה רקמה קשה והחיצונית ביותר המצפה את כותרת השן כלפי חלל הפה ומספקת הגנה לשן; דנטין ("שנהב") היא שכבת פנימית יותר המורכבת מרקמה חיה בעלת מבנה של תעלות ומופיעה הן בכותרת השן והן בשורש השן; מוך - השכבה הפנימית ביותר של השן המורכבת מכלי דם ועצבים ומופיעה אף היא בכותרת ובשורש השן;  וצמנטום שהיא הרקמה החיצונית המצפה רק את אזור שורש השן ומגנה על רקמות הדנטין ומוך באזור. הגנה זו נחשבת לרוב כמספקת משום ששורש השן אינו חשוף בדרך כלל לחלל הפה (בשונה מהכותרת), אלא נעוץ בעצם ומוקף חניכיים המגנים עליו. אזור זה של מעבר בין כותרת השן לשורש מכונה "צוואר השן".


רגישות של הדנטין


כשאנו חווים תחושת "שיניים רגישות", המתאפיינת בכאב חד וקצר המופיע בתגובה לגירויים שונים כשינויי טמפרטורה, גירויים כימיים ומגע ישיר (למשל, בצחצוח השיניים), מדובר למעשה ברגישות יתר של שכבת הדנטין שנחשפה לחלל הפה, עקב אובדן חומר שן באזור צוואר השן, ולעיתים תכופות מלווה גם בנסיגת חניכיים


אבחון רגישות יתר של הדנטין, המשתנה בין אדם לאדם, חשוב להתאמת טיפול מתאים, ויקבע על ידי רופא השיניים לאחר שלילת גורמים אפשריים אחרים כמו שברים, סדקים או חריצים התפתחותיים בשכבת האימייל, עששת באזור צוואר השן וסתימות לא תקינות שיכולים לגרום לתחושת רגישות דומה. 


מדוע זה נגרם?


רגישות יתר של דנטין חשוף יכולה להיווצר עקב אחד מהגורמים להלן או משילוב של כמה מהם:


שחיקת שיניים -  תהליך טבעי שמתרחש בפה ונוצר ממגע בין השיניים בזמן סגירה. הרגלים מסוימים יכולים לגרום להאצה בתהליך, בהם הידוק וחריקת שיניים, שחיקה פתולוגית של שיניים, ומנח שיניים לא תקין.


שחיקה כימית (ארוזיה) - נגרמת בעקבות צריכה מוגזמת של שתייה ומזון חומציים  (משקאות קלים, פירות הדר או יין, למשל), מטופלים הסובלים מצרבת או הקאות חוזרות וכן, לאחר שימוש בחומצות חזקות במהלך טיפולי שיניים (כמו הלבנת שיניים).


שחיקה מכנית (אברזיה) - נגרמת מסיבות שונות כגון הרגלי היגיינת פה לקויים, צחצוח אגרסיבי, שימוש במברשת שיניים בעלת סיבים קשים, משחת שיניים בעלת כושר שחיקה גבוה ושימוש לא נכון ומופרז בחוט דנטלי.


נסיגת חניכיים - תופעה נפוצה באוכלוסייה, בה מתרחשת חשיפת פני השטח של שורש השן בעקבות תזוזת שולי החניכיים  לכיוון השורש. אופיינית במטופלים הסובלים ממחלות חניכיים, הרגלי צחצוח לקויים וכן, יכולה לעיתים להתרחש כחלק מתהליך ריפוי והבראה של החניכיים לאחר ניתוחי חניכיים או טיפולי חניכיים לא כירורגיים (ניקוי והקצעות שורשים).


עומס סגרי – כאמור, מהווה אזור צוואר השן כמעבר בין שכבת האמייל הקשה לשכבת צמנטום חלשה ורגישה יותר לכוחות עומס סוגריים. כוחות חזקים אלו מפעילים עומס על השיניים בזמן לעיסה, נשיכה, או הידוק ובמשך הזמן יכולים להשפיע על אזור צוואר השן, ליצור סדקים בשכבה החיצונית ולחשוף את שכבת הדנטין. 


כיצד מטפלים?


הטיפול בשיניים רגישות הינו משולב וכולל טיפול מניעתי, טיפול ביתי וטיפול מקצועי במרפאת השיניים. בשלב ראשון מומלץ להימנע מגורמים המסייעים לרגישות. לדוגמה, שינוי תפריט תזונתי והפחתה בשתייה ואכילה של משקאות ומאכלים חומציים, מעבר למברשת בעלת סיבים רכים, הדרכה לשימוש נכון במברשת שיניים. 


בנוסף, מומלץ להשתמש במשחות שיניים מיוחדות לשיניים רגישות המשפיעות על ההולכה העצבית או אוטמות את התעלות החשופות של שכבת הדנטין ובכך מקטינות את הרגישות. במידה ואין הקלה לאחר מספר שבועות, ניתן לבצע טיפולים במרפאה הכוללים הנחת חומרים מבודדים ודבקים מיוחדים על האזור החשוף. במידה ורקמת חניכיים נפגעה גם כן, יש לשקול לבצע ניתוח להשתלת חניכיים לכיסוי האזור. אם נמצא גורם סוגרי התורם לשחיקת השיניים, מומלץ מאד להתייעץ עם רופא השיניים ולשקל שימוש במגנן לילה.


פורומים רפואת שיניים כללית

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כתר שנפל משה 15/08/2015 20:11
  • שלום לפני כשנה וחצי נפל לי כתר של שן (מס 15) שהחזיק 8 שנים. הרופא בדק ואמר שהשן רקובה והוא ממליץ לעקור אותה (כירורגית). עקב שיקולים כספיים ביקשתי שידביק שוב ואם ארגיש שהאיזור של השן כואב או קורה משהו אבוא מיד לעקירה. הוא הדביק את הכתר ושם דבק זמני איכותי והמליץ שאם ייפול שוב אבוא לעקור ולא להדביק. ההדבקה החזיקה שנה וחצי עד היום שזה נפל. השאלה שלי היא כזו: כאשר שאלתי אותו אז כשהכתר נפל פעם ראשונה למה לא להחזיר את הכתר למקום? הוא אמר שבגלל הריקבון הוא מודאג מאיבוד עצם. אבל אפשר לשער שכל השיניים שהוא שם להם כתרים כבר לפחות 7 שנים ויש לי עוד 4 כאלו - השיניים מתחת לכתרים הם סוג של רקובות... אז אני שואל בעצם למה לא להחזיר גם הפעם את הכתר שנפל היום? ואפילו לשים דבק קבוע הפעם? מה יכול לקרות? האם אובדן עצם זה משהו שבא לידי ביטוי בכאב או סוג של רוצח שקט? ומכאן הדאגה? מה הבעייתיות בדבק קבוע האם זה הבדל משמעותי במידה ורוצים להסיר את הכתר? אני מתנצל על אורך ההודעה ותודה רבה על מתן הדעה והעזרה.

כשנרגעה הסערה הייתי שאננה 13/07/2015 21:07
  • בת 30, ברקע מנשך עמוק. הייתה דלקת חניכיים עד שטופלה באנטיביוטיקה, ובאותו זמן גם דלקת חזקה במפרק הלסת שטופלה באתופן ועכשיו פיזיותרפיה ועוד. במנשך קשה לטפל. הבעיה שלי עכשיו היא שבעקבות הדלקות נוצרה נפיחות באיזו רקמה או משהו שנראה כמו וריד נפוח, בחך שליד החניכיים העליונות בדיוק איפה שהמנשך שלי נסגר. לכן חודש אחרי כל הבלאגן אני עדיין לא יכולה ללעוס או לסגור את הפה. סד לילה רק מחמיר את הכאבים. האם אפשר לטפל ספציפית באותה רקמה? נגיד להיפטר ממנה או להרגיע את הנפיחות?

עקירת שן עם דלקת זוהר 16/06/2015 12:51
  • שלום. יש לי דלקת בשן והומלץ לי לעקור מכיוון שהשורש לא תקין. אתמול רופא השיניים הוציא לי רק חלק מהשן חצי שורש מכיוון שהכאב במהלך העקירה היה בלתי נסבל אף על פי 6,7 זריקות שקיבלתי,הוא עצר את הטיפול ונתן לי אנטיביוטיקה שתרגיע את הדלקת ושאחזור בעוד שבוע להמשך העקירה.שאלתי:האם זה תקין לעקור שן עם דלקת?האם בשבוע הבא שאעקור שוב אסבול כך שוב מכאבים? תודה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!