כל מה שצריך לדעת על נסיגת חניכיים

בעוד שמחצית מאיתנו סובלים ככל הנראה מנסיגת חניכיים, רובנו כלל לא מודעים לכך. היא עלולה להפתח לדלקת חניכיים כרונית ולהביא לפגיעה בלתי הפיכה ברקמת החניכיים, העצם ולנשירת שיניים. מה גורם לנסיגת חניכיים, כיצד ניתן לטפל ואף למנוע אותה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/02/2015

בעוד שמחצית מאיתנו סובלים ככל הנראה מנסיגת חניכיים, רובנו כלל לא מודעים לכך. היא עלולה להפתח לדלקת חניכיים כרונית ולהביא לפגיעה בלתי הפיכה ברקמת החניכיים, העצם ולנשירת שיניים. מה גורם לנסיגת חניכיים, כיצד ניתן לטפל ואף למנוע אותה


נסיגת חניכיים הינה בעיה דנטלית כה נפוצה, אשר רוב האנשים הסובלים ממנה כלל אינם מודעים אליה, מאחר והיא מתקדמת לאט ובאופן הדרגתי. כיום מעריכים כי 50% מכלל האוכלוסייה סובלים מנסיגת חניכיים בדרגה מסוימת, קלה או חמורה.


נסיגת חניכיים עלולה להתפתח לדלקת חניכיים כרונית ולגרום לנשירת שיניים ולהתרופפותם ואף להעמיד בסכנת זיהומים בחולי סוכרת, מחלות לב, סרטן ונשים הרות. היא באה לידי ביטוי באדמומיות ובנפיחות יתר ברקמות החניכיים, דימום בזמן צחצוח השיניים או מעצמו, רגישות בחניכיים ואף כאבים, ריח רע מהפה ובמקרים מסוימים כוללת הדלקת גם הפרשות מוגלתיות. 


במהלך נסיגת החניכיים, מתרחש הרס של קצה רקמת החניכיים המקיפה את השן, ובכך נחשף חלק גדול יותר מהשן ובמקרים חמורים אף שורש השן. הנסיגה יוצרת רווחים ("כיסים") בין השיניים בקו החניכיים ובהם נכלאות שאריות מזון, המהוות מצע נוח לחיידקים ולכן מגבירות את הסיכון להיווצרות חורים בשורש השן.


נסיגת חניכיים מתבטאת בשלבים המוקדמים ברגישות בשן או במראה של שן ארוכה מהרגיל. במקרים רבים ניתן לחוש ברווח של ממש בין החניכיים לשן. ללא טיפול, הצטברות חיידקים בכיס החניכיים שנוצר עשויה לפגוע קשות ברקמה הרכה התומכת ובעצם השן ולהוביל עד לאובדן שן.


ככל שנסיגת החניכיים מאובחנת בשלבים מוקדמים יותר ניתן לעצור את התקדמותה ולהימנע מהצורך בטיפולים מורכבים. ולכן, בכל מקרה של נסיגת חניכיים, גם אם היא התחלתית ומקומית, יש לפנות למומחה למחלות חניכיים.נסיגת חניכיים. רוב האנשים הסובלים מהמחלה כלל אינם מודעים אליה


הסיבה השכיחה ביותר לנסיגת חניכיים הינה זיהום חיידקי של החניכיים. אך היא מושפעת גם מגורמים נוספים בהם לחץ מכני על החניכיים, הזנחת צחצוח שיניים והימנעות משימוש בחוט דנטלי, הצטברות אבנית, נטייה גנטית למחלות חניכיים, הפעלת לחץ רב על השיניים בעת צחצוח, שינויים בהורמוני המין הנשיים, עישון, חריקה (grinding) ונעילת (clenching) שיניים בזמן שינה, שיניים עקומות ומנשך לקוי (misaligned bite) ואף בשל עגיל בשפה או בלשון.


גם מחלות סיסטמיות עלולות להשפיע על מצב החניכיים, כגון סרטן או איידס, אשר מערבות את מערכת החיסון. כמו כן, מכיוון שסוכרת משפיעה על יכולת הגוף לספוג את הסוכרים הנמצאים במזונות השונים, חולי סוכרת נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות זיהומים שונים, אשר ביניהם גם דלקת חניכיים.


גם תרופות שונות יכולות להשפיע על בריאות חלל הפה מכיוון שחלק מהן גורמות לירידה בייצור הרוק, שמספק הגנה על החניכיים והשיניים.


כדי למנוע נסיגת חניכיים יש לשמור על תזונה מאוזנת, להימנע מעישון, לשמור על היגיינת הפה ולבקר בקביעות אצל רופא השיניים. יש לצחצח את השיניים לפחות פעמיים ביום עם מברשת רכה למשך שתי דקות בכל פעם, בתנועות מעגליות. יש להשתמש בחוט דנטלי לפחות פעם אחת בשבוע. רצוי לעבור ניקוי אצל שיננית אחת לשלושה עד שישה חודשים.


במקרים קלים, הסרת אבנית מהחניכיים וניקוי עמוק מאבנית וחיידקים של כיס החניכיים הפגוע (הקצעת שורשים) על-ידי רופא שיניים עשוי לטפל בנסיגת החניכיים. במקרים מסוימים יש צורך גם בטיפול תרופתי באמצעות אנטיביוטיקה.


במקרים בהם לא ניתן לטפל בנסיגה בניקוי עמוק, עקב הרס רב לרקמות וכיסים עמוקים, יש צורך בניתוח. הניתוחים המבוצעים כיום לטיפול בנסיגת חניכיים כוללים ניתוח לשחזור רקמות, שמטרתו לעודד צמיחה מחדש של הרקמות הרכות, השתלת רקמות רכות בחניכיים אשר במהלכה נלקחת רקמה מהחיך של המטופל, השתלת עצם, עיבוי עצם והארכת כותרת השן ליישור קו החניכיים.


לאנשים בעלי נטייה ללקות בנסיגת ובדלקות חניכיים, מומלץ לבצע בדיקות במרווחים קצרים יותר, לבצע ניקוי שיניים אצל השיננית לעיתים תכופות יותר, ולבצע טיפולים על מנת להשאיר את המחלה תחת ניטור ופיקוח מתמיד.


פורומים חניכיים

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עששת בחינכיים גלי 29/11/2018 09:54
  • שלום, רציתי לשאול ממה נוצרת עששת מהחינכיים מה הגורמים לכך? תודה

אפטה רואי 25/11/2018 09:20
  • שלום, יש לי כבר למעלה מחודש םצעי אפטה בפה, כל פצע אורך כשבוע עד להחלמה ואז עובר למקום אחר בפה. כל פעם זה מופיע במקום חדש או חוזר למקום ישן, אך זה לא מחלים. האם זו תופעה נפוצה או שדרושה התייחסות מיוחדת? תודה

כאבי שיניים עם קיבוע לאחר פרנקטומי דורין 21/11/2018 19:35
  • שלום רב, לפני כשבועיים עברתי ניתוח פרנקטומי - חתכו לי את הרקמה שנמצאת מתחת ל2 השיניים הקדמיות התחתונות ומחברת בין החניכיים לשפה התחתונה. יש לי קיבוע ב4 השיניים הקדמיות תחתונות, שנמצא שם כ9 שנים, מאז שהורידו לי את הגשר. מאז הניתוח, כבר כמעט שבועיים שאני סובלת מכאבי שיניים חזקים, בארבעת השיניים שעליהן יש קיבוע, והכאבים מרגישים כמו כאבי השיניים שהיו לי בימים הראשונים אחרי שעשיתי את הגשר, מין תחושה שהשיניים לוחצות וזזות כל הזמן. הכאבים מתגברים בלילה. משככי כאבים עוזרים אבל מדאיג אותי מאוד שעברו שבועיים והכאבים לא פסקו ולא נחלשו. רופאת החניכיים שניתחה אותי נמצאת בחוץ לארץ ותחזור רק עוד שבועיים. אני הבנתי ממנה שמדובר בניתוח קטן ולא הכינה אותי לכאבים מהסוג הזה. רציתי להבין ממך האם זה תקין שאני חווה כאבים מהסוג הזה, האם הכאבים יחלפו עם הזמן, ואם ייתכן שהכאבים קשורים לקיבוע? תודה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!