10 דברים שחשוב לדעת לפני שעוברים השתלת שיניים

חסרה לכם שן? רפואת השיניים המודרנית מציעה לכם שיטות שונות שפותרות את הבעיה - חלקן אפילו ביום אחד. המדריך המלא להשתלת שיניים
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 26/02/2016


לא חייבים לעבור השתלת שיניים בסדרת טיפולים ממושכת וארוכת טווח, שמבזבזת לכם זמן בתיאום התורים ובעת הטיפולים עצמם. קיימות היום שיטות חדשניות בטכנולוגיה מתקדמת המאפשרות לכם לבצע את כל טיפולי שיקום הלסת ביום אחד בלבד. וזה נכון גם כשמדובר בשיקום של כל השיניים שבפה. כל מה שחשוב לדעת לפני שעוברים השתלת שיניים, ולמה עדיף לעשות את זה ביום אחד.


קראו עוד: סובלים משיניים רגישות? כל הסיבות - והפתרונות


מה הם שתלים דנטליים?

שתלים דנטליים הם עמודי תמך (כמו שורשי השיניים) שעליהם מתקינים את השיניים המלאכותיות הקבועות. השתלים הדנטליים עשויים לרוב מטיטניום, והם בעלי תבריג חיצוני המתחבר לעצם ותבריג פנימי שעליו מרכיבים את השיניים עצמן. השתל מותקן בתוך עצם הלסת, הנבנית סביבו בתהליך טבעי האורך כשלושה חודשים. 


בניגוד למה שרפואת השיניים הציעה עד לפני 20 שנה, אין צורך להסיר את השיניים התותבות מדי לילה ולהניח בכוס שליד המיטה. גם אין קשיים בלעיסת מזונות מסוימים או פציעות בחניכיים הנגרמות מהנחת התותבות. כל זה שייך להיסטוריה. השתלים הדנטליים הם קבועים, אסתטיים והתקנתם בפה אינה כואבת. הספרות הרפואית מוכיחה כי ב-95 אחוזים מהמקרים, כאשר תהליך השתלת השיניים מבוצע לפי הכללים, השתלים ייקלטו בהצלחה בלסת של המטופל.למי מתאימים השתלים הדנטליים?

שיקום שתלים דנטליים מתאים לכל מי שחסרות לו שיניים - שן אחת או לסת שלמה, והוא מעוניין בשיקום הפה. הטיפול מתאים כמעט לכל אחד ובכל גיל - גם לבעלי שיניים תותבות המעוניינים בפתרון קבוע יותר. כיום אפשר להשתיל שיניים גם למטופלים הסובלים מבעיות לב, לאחר התייעצות עם הקרדיולוג, כל עוד הם לא עברו התקף לב בחצי השנה שלפני ההשתלה. גם הסובלים מסוכרת, כל עוד רמת הסוכר בגופם מאוזנת, יכולים לעבור השתלת שיניים.  


השתלת שיניים

שתלים. היום כבר אין צורך להסיר את השיניים התותבות מדי לילה ולהניח בכוס שליד המיטה


לאחר בדיקה כללית שבה הרופא בודק את מצב השיניים, החניכיים והעצם ומחליט שיש צורך בשתלים דנטליים - המטופל מופנה לצילום CT. צילום זה מאפשר מבט תלת-מימדי על האזור המיועד להשתלה ומספק לרופא מידע חשוב לגבי רוחב העצם, גובהה, המבנה שלה ועוד, כדי שיוכל להציע למטופל את השתל המתאים לו ביותר. מה מתקינים על השתלים הדנטליים?

אפשר להתקין על השתלים תותבות נשלפות או שיניים מלאכותיות קבועות. קיימות שיטות שונות להתקנת שיניים תותבות נשלפות על השתלים, אך בכל המקרים המטופל עדיין יצטרך להוציא את התותבות מהפה אחרי כל ארוחה כדי לנקות אותן. 


הפתרון הקבוע והמומלץ ביותר הוא התקנת שיניים מלאכותיות קבועות על גבי השתלים, שמתפקדות כמו שיניים רגילות - לא צריך להוציא מהפה כדי לשטוף, אין קשיים בלעיסה ועוד. בשיטה זו מבריגים על השתל מבנה שמאריך אותו, ועל המבנה מדביקים (או מבריגים) כתרי חרסינה הדומים ליתר השיניים הטבעיות שבפה. ההחלטה כמה שתלים, מרווחים וגשרים ביניהם נקבעת לפי צילומי ה-CT המציגים את איכות העצם בלסת. לעיתים יש צורך בפעולות נוספות כמו עקירה, הרמת הסינוס או השתלת עצם בלסת לפני השתלים הדנטליים עצמם. 


קראו עוד: איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?


מדוע עדיף לעשות את זה ביום אחד?

בעבר, כל שלבי הטיפול המתוארים כאן נעשו בשלבים והתהליך נמשך לעיתים גם כמה חודשים, כאשר בין שלבי הטיפול התקינו למטופל תותבת נשלפת זמנית כדי שלא יחייך בפה חסר שיניים. כיום, בזכות הטכנולוגיה המתקדמת - ניתן לבצע את כל שלבי הטיפול ברצף, בתוך יום אחד, שבסופו (או למחרת) מתקינים למטופל גשר זמני קבוע. לאחר כחצי שנה, מייצרים עבורו את הגשר הסופי. אפשר לעשות זאת גם כשמדובר בשן בודדת או בשיקום לסת שלמה. במקרים מסוימים ניתן גם לבצע הדמיה ממוחשבת, המאפשרת לרופא לתכנן מראש את מיקום השתלים ולהתקין אותם ללא צורך בחיתוך החניכיים וללא תפרים.


שיטת הטיפול להשתלת שיניים המתבצעת ביום אחד נקראת "העמסה מידית". ביום הטיפול הרופא עוקר את השיניים הבעייתיות (במידה ויש), ובמקומן - מתקין את השתלים ואת גשר השיניים הזמני הקבוע. לרוב מדובר בפעולה הנמשכת שעות ספורות אשר בסופן יוצא המטופל עם חיוך מלא שיניים. האם הטיפול כרוך בכאבים?

התשובה היא לא, שימוש נכון בהרדמה מקומית מונע כליל תחושה של כאב ובנוסף  קיימות היום שיטות מתקדמות לביצוע טיפולי שיניים ללא כאבים - מטשטוש ועד הרדמה כללית.האם יש סיבוכים או זיהומים לאחר ההשתלה?

כאשר מבצעים את כל שלבי השתלת השיניים ביום אחד מקטינים את מספר הפעולות הכירורגיות, ובכך מקטינים גם את הסיכויים לזיהומים ולסיבוכים שיכולים להיווצר לאחר כל טיפול בנפרד.


בנוסף, כאשר עוקרים שיניים ומיד מבצעים את ההשתלה, כמעט לא מתרחש איבוד נפח העצם מכיוון שהשתלים שומרים עליה.  


השתלת שיניים

השתלת שיניים ביום. מקטינה את מספר הפעולות הכירורגיות


תוך כמה זמן אפשר לחזור לשגרה?

מהר מאוד. כאשר מתקינים את השיניים הקבועות מיד לאחר העקירה, המטופל מרגיש שהוא יכול לדבר ולחייך כבר באותו היום. עם זאת, חלות על המטופל כמה מגבלות זמניות שהקפדה עליהן תסייע לשתלים להיקלט בפה בצורה אופטימלית. מדובר על זמן קליטת השתלים  הנמשך בין שלושה חודשים (להשתלה ללא בניית עצם) ועד תשעה חודשים (בעת בניית עצם גדולה).מה מומלץ לעשות לאחר ההשתלה?

פרוביוטיקה ואנטיביוטיקה: כדי למנוע זיהומים המטופל יקבל מרשם לאנטיביוטיקה לימים  הראשונים שלאחר ההשתלה. במקביל מומלץ ליטול פרוביוטיקה (כמו אצידופילוס, ג'ארודופילוס) כדי להקטין את תופעות הלוואי של האנטיביוטיקה.


סטרואידים: במקרים מסוימים המטופל יקבל סטרואידים לתקופה קצרה שמטרתם להפחית את התגובה הדלקתית ולהקטין את הנפיחות ואת המתח על התפרים.


משככי כאבים: ייתכנו כאבים לאחר ההשתלה שכדי להתגבר עליהם ניתן לקחת משככי כאבים. מומלץ ליטול משככי כאבים גם אם אין כאבים מכיוון שיש להם גם אפקט אנטי דלקתי המסייע לריפוי אזור ההשתלה. 


קומפרסים קרים: קירור חיצוני של אזור ההשתלה מסייע במקרה של נפיחות. יש להניח קומפרסים קרים - קרח עטוף בשקית ובמגבת - על הלחי למשך 20 דקות ולהסיר למשך 20 דקות נוספות. יש לחזור על פעולה זו כחמש פעמים.


שטיפות פה: כעבור 24 שעות מההשתלה ניתן לבצע שטיפות פה המכילות כלורהקסידין עד להסרת התפרים. יש לעשות זאת שש-שבע פעמים ביום וללא "ניפוח" הפה. רק להזיז את הראש לצדדים, כשחומר השטיפה בתוך הפה, כדי שהוא יגיע לאזור ההשתלה.


פעילות פיזית: בימים הראשונים שלאחר ההשתלה, לא מומלץ לעסוק בפעילות פיזית מאומצת. בנוסף, יש להימנע משחייה בים או בבריכה במשך כשבועיים כדי למנוע כניסת מים מזוהמים לחלל הפה.


עישון: לא מומלץ לעשן כלל במשך יומיים לאחר ההשתלה, ובשבועיים שלאחר מכן - יש להפחית עד כמה שניתן את כמות העישון.


הסרת התפרים: ברוב המקרים תופרים את אזור ההשתלה עם תפרים נספגים. במידה ולא - ניתן להסיר את התפרים במרפאה לאחר כשבוע-שבועיים מיום ההשתלה. מה אפשר לאכול אחרי ההשתלה?

-כל עוד קיימת תחושה של הרדמה בפה - הימנעו מלעיסה כדי שלא תנשכו את הלחי והלשון. 


-ב-24 השעות שלאחר ההשתלה יש לאכול ולשתות מאכלים קרים ורכים כמו: מילקשייק, גלידה, מעדן חלב, פרי רך דוגמת בננה ועוד. בנוסף, אל תאכלו אוכל חם והימנעו משתייה חמה. המתינו עד שהכל יתקרר לטמפרטורה פושרת. ביום הראשון אל תלעסו כלל על הצד שבו בוצעה ההשתלה.


-במקרה של השתלת לסת שלמה - יש להימנע מלעיסת מזונות קשים במשך כחודשיים וחצי.


-מומלץ לאכול ארוחות מזינות ועשירות בחלבונים: ביצים מקושקשות, מרק עוף, קוטג', מעדנים ומוצרי חלב אחרים, ירקות מבושלים ועוד.


-כשאתם שותים אל תשתמשו בקשית. שתייה דרך קשית עלולה ליצור בפה ואקום, שיפרק את קריש הדם, מה שעלול לגרום לדימום ולעכב את הריפוי. הימנעו גם משתיית משקאות מוגזים.האם אפשר לצחצח שיניים מיד אחרי ההשתלה?

לא, רק אחרי היום הראשון. אחד התנאים ההכרחיים לריפוי טוב הוא לא לשטוף את הפה במשך 24 שעות לאחר ההשתלה. לאחר מכן ניתן לחזור לצחצח שיניים אך לא לעשות זאת באזור ההשתלה עצמו.


לאחר השתלת לסת שלמה, אסור לצחצח שיניים במשך שבועיים, אלא לבצע שטיפות במי פה. לאחר מכן, מותר לצחצח שיניים עם מברשת בעלת שערות רכות מאוד, שתקבלו מרופא השיניים שלכם. כחודש אחרי ההשתלה תוכלו לנקות את הפה בעזרת מכשיר המשפריץ מים בלחץ כגון אוקסיג'ט או סילונית המתחבר ישירות לברז.איך שומרים על השיניים החדשות?

לאחר תקופת ההחלמה, יש להקפיד מאוד על התחזוקה היומיומית של השיניים, הכוללת ניקוי וצחצוח יסודיים עם מברשת ומשחה, כמו בשיניים טבעיות. בחלק מהשיטות של התקנת הכתרים  מומלץ גם לנקות את השיניים בעזרת חוט דנטלי מיוחד או במכשיר משפריץ מים בלחץ. בנוסף יש להגיע לטיפול תחזוקה תקופתי אצל רופא השיניים והשיננית.ד"ר ניצן שלזינגר, מנהל מרכז להשתלות שיניים ואסטתיקה במרכז יהלום

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניצן שלזינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים אחרי חשיפת השתלים לאה 25/07/2020 00:35
 • שלום דר׳ לפני 7 חודשים עברתי השתלה ביום אחד בהרדמה כללית : 16 שתלים ונתנו לי 2 תותבות ( לא גשר זמני קבוע ). לפני שבועיים עשו לי חשיפת שתלים עם הרדמה מקומית , לאחר חשיפת השתלים של לסת עליונה הרופא אמר לבוא עוד פעם לחשיפת השתלים של לסת תחתונה . לפני שבוע עברתי חשיפה של השתלים של לסת תחתונה . נאמר לי שהשתלים נקלטו תודה לאל. הבעיה שלי היא שיש לי כאבים בחניכיים ואני קוראת שלא צריכים להיות כאבים.. אני מאוד דואגת לא יכולה ללעוס ולא יכולה לאכול, רוב הזמן בלי התותבות .. האם זהו דבר טיבעי ? אני לא יודעת מה לחשוב. אודה על התייחסותך

 • + הוסף תגובה
כאבם לאחר חשיפת שתלים דנטליים ד"ר ניצן שלזינגר 28/07/2020 23:32
 • לאה שלום, לעיתים לאחר חשיפה של שתלים יהיו כאבים בעיקר אם הפתיחה של החניכיים היתה גדולה או שחלק מן החניכיים הוזזו- בד"כ לאחר מספר ימים הכאבים נעלמים. ממליץ על שטיפה עם כלורהקסידין ( תארודנט, קורסודיל, PD וכו') בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס זעיר פולשנית עליזה 24/07/2020 14:21
 • שלום, שיטת הבלון להרמת סינוס זעיר פולשנית זו שיטה מצליחה? במצב שצריך להכניס הרבה עצם. מי עובד בשיטת המקדח ההפוך?

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס זעיר פולשנית ד"ר ניצן שלזינגר 28/07/2020 23:30
 • עליזה שלום, כאשר חסרה עצם באזור האחורי של הלסת העליונה יש צורך בבנית עצם ולכן מבצעים הרמת סינוס - בעבר היו שתי חלוקות להרמת סינוס: הרמת סינוס סגורה - אשר בה מגיעים אל הסינוס דרך הקדח אשר אותו מכינים עבור השתל ודרכו מחדירים עצם ומרימים את הרירית המצפה את הסינוס ואז מחדירים את השתל - השיטה הזו מוגבלת לתוספת של כ2 -3 מ"מ . החשש הוא שהרירית( הקרום המצפה את הסינוס ) יקרע ואז העצם שמחדירים תגיע ישירות לסינוס. ולכן מחדירים כמות קטנה של עצם. היתרוןן הגדול בשיטה הזו היא בכך שיש מעט מארוד תופעות לוואי של כאב , נפיחות ושטפי דם. הרמת סינוס פתוחה- כאשר חסרה עצם מרובה ורוצים להכניס כמות גדולהש לעצם - פותחים את הסינוס מן הדופן החיצונית ואז מרימים את הרירית מחדירים בין הרירית לרצפת הסינוס עצם - במקרה כזה , ניתן להחדיר כמות גדולה מאוד של עצם . הסיכוי לנפיחות , שטפי דם וכאבים גדול יותר במקרה של הרמת סינוס פתוחה. בשנים האחרונות התפתחה טכניקה של הרמת סינוס זעיר פולשנית - שבה משלבים את שתי הטכניקום הנ"ל - הגישה לסינוס היא כמו בהרמת סינוס סגורה אבל ניתן לבצע תוספת גדולה של עצם - הדבר נובע מכך שהרמת הרירית של הסינוס מבוצעת באופן מבוקר עם סיכוי קטן לקריעה של הרירית ולכן ניתן להכניס כמות גדולה של עצם.- יש מספר טכניקות - האחת היא ע"י בלון שמכניסים כמו בצינתור ומנפחים אותו לאט וכך מרימים את הרירית של הסינוס ללא קריעה ואז מחדירים את העצם. טכניקה אחרת היא ע"י מקדחים מיוחדים אשר כאשר מופעלים בסיבוב הפוך לכיוון השעון - הם יוצרים דחיקה של העצם ומרימים את הרירית מבלי לפגוע בה מהנסיון שלי הטכניקה הזו עובדת יפה מאוד . ישנם עוד טכניקות אשר ברובן מתבססות על הרמה לע ידי לחץ מים ( לחץ הידרוסטאטי). היתרון בשיטה של הרמת סינוס זעיר פולשנית היא שניתן להחדיר עצם בכמות גדולה עם מעט מאוד תופעות לוואי. מקווה שהייתי לעזר :-)

 • + הוסף תגובה
איזה חומר לבחור עליזה 24/07/2020 13:28
 • שלום רופא שיניים הציע לי גשר על כל הלסת מקומפוזיט במקום חרסינה או זרקוניה (בנוסף לסד לילה). ההסבר שלו הוא שאני חורקת שיניים והקומפוזיט נשחק וניתן להחליף בזמן שגשר מחרסינה או זרקוניה יכול להישבר. הייתי רוצה זרקוניה. מה דעתך?

 • + הוסף תגובה
חרסינה או קומפוזיט - איזה כתר עדיף? ד"ר ניצן שלזינגר 28/07/2020 23:16
 • עליזה שלום, במידה והינך שוחקת שיניים - עדיף לבצע גשר מקומפוזיט. לחרסינה יש יתרונות של אסטטיקה יפה וכן מראה יפה שנשאר לאורך זמן , מצד שני החרסינה בהיותה חומר קשה וחזק ( בדומה לזכוכית) עלולה להשבר - לא ניתן לתקן חרסינה אשר היתה בפה זמן רב כי היא עלולה להסדק ולהשבר בהכנסה לתנור לצורך תיקון ( דבר שבכל מקרה מחייב מעבדה), חומר קומפוזיטי גמיש יותר ולכן פחות שביר , וגם כאשר נשבר ניתן לתקן בקלות יחסית , כמו כן קל לבצע חידוש של גשר שכזה - החיסרון של הקומפוזיט הוא שלאורך זמן המראה שלו נראה פחות יפה אבל כאמור ניתן לחדש אותו בקלות יחסית. שחיקת שינים או הידוק שיניים יותר לחצים גדולים מאוד על הכתרים וגורמים לסדקים ושברים בחרסינה ובזירקוניה ולכן עדיך לבצע שיקום קומפוזיט ובכל מקרה להשתמש בסד לילה . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!