השתלת שיניים ביום אחד: מהם היתרונות בשיטה ולמי היא מתאימה?

זקוקים להשתלת שיניים אך נמנעים מביצועה בשל זמן השיקום הארוך? שיטת השתלת שיניים ביום אחד עשויה להיות הפתרון עבורכם. מהם היתרונות בשיטה החדשנית, למי היא מתאימה והאם ניתן לבצעה גם במצבים בהם קיים חוסר של עצם? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
השתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במצבים של חוסר שיניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. במהלך הפעולה, מחדיר הרופא המטפל שתלים דנטליים (ברגים רפואיים שעשויים מסגסוגת טיטניום), המחליפים את שורשי השיניים שנעקרו. השתלים מהווים אמצעי לקיבוע של הכתרים.


למרות שהשתלת שיניים מהווה חלופה יעילה וארוכת טווח לשיניים אבודות, מטופלים רבים נמנעים מביצוע ההליך בשל זמן ההמתנה הארוך אשר נדרש עד לביצוע השיקום. השתלת שיניים ביום אחד מצמצמת את זמן ההמתנה עד לקליטת השתל בעצם הלסת והיא עשויה לספק למטופל פתרון אסתטי ותפקודי בפגישה אחת אצל רופא השיניים. איך מתבצע הליך ההשתלה באופן מסורתי, מהם היתרונות בהשתלת שיניים ביום אחד ומי נחשב למועמד מתאים לביצוע הפעולה? התשובות בכתבה שלפניכם.אישה מחייכת למראה אחרי טיפול שיניים מוצלח, השתלת שיניים ביום אחד
השתלת שיניים ביום אחד עשויה לספק למטופל פתרון אסתטי ותפקודי בפגישה אחת אצל רופא השינייםכיצד מתבצע הליך ההשתלה באופן מסורתי?

בשלב הראשון, יבצע הרופא המטפל צילומים ומדידות, על מנת לתכנן את המיקום האופטימלי להחדרת השתלים. בדיקות דימות שונות, כמו צילום CT, מספקות לרופא המטפל אינפורמציה התורמת למיקומו האידאלי של השתל בעצם הלסת ובעזרתן ניתן למנוע פגיעה ברקמות הסמוכות בעת החדרת השתלים. 


הליך ההשתלה מתבצע תחת אלחוש מקומי. במהלך הפעולה, מבצע הרופא חתך קטן בחניכיים דרכו חושף הוא את עצם הלסת אליה מוחדר השתל. יש לציין כי על השתל להיות באורך ובקוטר המתאים כדי שיוכל לשמש בסיס תומך לכתר. לאחר החדרת השתלים, תופר רופא השיניים את החניכיים מעל לשתל, והמתרפא מתבקש לחכות 3-6 חודשים עד לקליטת השתל בעצם הלסת. בתום תקופת ההמתנה חושף הרופא את פתח השתל בחניכיים ומחבר אליו מבנה המשמש כבסיס להצבת הכתרים.מהם החסרונות בשיטת ההשתלה המסורתית?

למרות שהשתלת שיניים בשיטה המסורתית מהווה הליך בטוח מאוד, היא כרוכה במספר שלבים ובזמן המתנה ארוך יחסית עד לביצוע השיקום הקבוע. בתקופה זו, נאלצים המתרפאים להתמודד עם מחסור בשיניים שעלול להוות פגם תפקודי ואסתטי ניכר. מהי השתלת שיניים ביום אחד?

השתלת שיניים ביום אחד מתבססת על הליך ההשתלה המסורתי, אך היא כוללת את ביצוע ההשתלה והצבת השיקום הזמני באותו מעמד, מיד לאחר עקירת השיניים. חשוב לציין כי ביצוע הפעולה מותנה בכמות עצם מספקת המאפשרת את עיגון השתל.אישה מחייכת מחזיקה דגם של של שתלים ושיקום
השתלת שיניים ביום אחד כוללת את ביצוע ההשתלה והצבת השיקום הזמני בפגישה אחת אצל רופא השינייםאיך מתבצע הליך השתלת השיניים ביום אחד?

בדומה להליך ההשתלה המסורתי, בשלב הראשון יתבצעו בדיקות הדמיה ומדידה כדי לוודא את התנאים המתאימים להשתלה. לאחר מכן, מבצע הרופא המטפל עקירה אטראומטית (שמרנית), אשר שומרת על מעטפת העצם סביב השן הנעקרת. מעטפת עצם זו בתוספת של תחליף עצם, תשמש לעיגון השתל החדש. 


לאחר מיקום השתל בעצם הלסת ובתנאי שקיימת עצם מספקת, הרופא המטפל מחבר אליו מבנה וכתר זמניים כל זאת תוך כדי הפעלת אמצעים להגברת האסתטיקה של הרקמה הרכה .  בסוף ההליך, המתרפא יוצא עם כתר המחליף את השן שנעקרה ומתחיל את תהליך הריפוי. במקרים רבים צריך גם להשתיל עצם וחניכיים על מנת להגיע לתוצאה אופטימלית.למי מתאימה השתלת שיניים ביום אחד ?

השתלת שיניים ביום אחד מתאימה בעיקר למצבים בהם קיים חוסר בשיניים קדמיות או למקרים בהם קיימות שיניים מיועדות לעקירה עקב חבלה. השיטה מאפשרת לשמר את הרקמות הקשות והרכות באזור העקירה וחוסכת את השימוש בסוגים שונים של שחזורים זמניים. מהם היתרונות בשיטה זו?

היתרון המרכזי בשיטה זו הוא כי היא מפחיתה טיפולים והתערבויות בכל תקופת המתנה עד לקליטת השתל. למעשה, בפגישה אחת אצל רופא השיניים מקבל המתרפא תחליף לשיניים הטבעיות. בנוסף, ההחדרה המידית של המבנה והכתר מסייעת להחלמת החניכיים סביב השתל ושומרת על צורתם המקורית עד כמה שאפשר, וכך עשויה למנוע את נסיגתן. האם ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד גם כשיש צורך בתוספת עצם?

כאמור, גובה עצם מספק סביב שורש השן שנעקרה מהווה תנאי הכרחי להשתלת שיניים ביום אחד וגם במצבים בהם קיימות ארבע דפנות תקינות של עצם סביב שורש השן, יחדיר הרופא תחליף עצם על מנת לגשר על פערי הגודל בין השתל לבין ממדיי השן המקורית.  במכתשיות שן שניזוקו ניתן אמנם לבצע השתלה מידית, אך הצלחת הפעולה תלויה במידה רבה במיומנותו של הרופא המטפל.הכתבה בחסות ד"ר רפאל הימל, מומחה לשיקום הפה, בעל מרפאה העוסקת בעיקר בהשתלות שיניים, השתלות עצם הרמות סינוס. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רפאל הימל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סיום שיקום הפה לאה 25/10/2020 20:49
 • לפני כ10 חודשים עשיתי ניתוח בהרדמה כללית עקירות והשתלת 16 שתלים (8 למעלה ו8 בלסת התחתונה) שמו לי תותבות ולאחר חצי שנה עשו חשיפת השתלים , ושמו שיניים קבועות זמניות ולפני חודש קיבלתי את החרסינה , השיניים הקבועות בהדבקה זמנית . הם יפים , השאלה שלי היא לגבי הלסת התחתונה : אני מרגישה שיש לי בפה את השיניים כשאני מדברת ומזיזה את הפה ( לגבי הלסת העליונה לא מרגישה שום דבר מוזר) האם זה טיבעי או אני אמורה לא להרגיש כלום כמו שאנשים לא מרגישים בשיניים שלהם??

 • + הוסף תגובה
סיום שיקום הפה ד"ר ניצן שלזינגר 31/10/2020 23:26
 • לאה שלום, בד"כ לאחר שיקום של השיניים את לא אמורה להרגיש שי לך שיניים בדומה לשיניים טבעיות . יתכן ועלייך להסתגל - האם בזמניות היה לך יותר נוח ? בכל מקרה יתכן ויש לשנות מעט את מיקום הכתרים או להוריד מן העובי של הכתרים - ממליץ לפנות לרופא המטפל. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
כיפוי מוך זהבית 01/10/2020 14:09
 • איזו מומחיות של רופא שיניים נדרשת לביצוע פעולה זו? (אנדודנט ? ) ומניסיונך מהם סיכוי ההצלחה ?

 • + הוסף תגובה
סיכויי הצלחה של כיפוי מוך ד"ר ניצן שלזינגר 10/10/2020 22:22
 • שלום זהבית, אין צורך במומחיות לביצוע כיפוי מוך. כל רופא שיניים העוסק בשחזורים ( סתימות ) אמור לדעת לבצע כיפוי מוך - שכן הצורך בכיפוי מוך נובע מסילוק עששת לצורך ביצוע של שחזור ואת כיפוי המוך בד"כ מסיימים בשחזור סופי . סוכיי ההצלחה - משתנים בכל שן - - תלוי כמה קירבה יש לעששת למוך השן , האם האזור החשוף או האיזור הקרוב לחשיפת המוך גדול או לא?- האם היו כאבים ורגישות עוד לפני כן?- יש המון גורמים שמשפיעים - בד"כ הרופא המטפל יכול ללומר מה נראה לו שסיכויי ההצלחה יהיו - וגם אז מדובר רק בסיכויי הצלחה ולא תמיד ניתן לחזות. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
שן קדמית שתיעקר ממחסור עצם ראובן 11/09/2020 22:00
 • שלום רב, בן 64 וצריך לעקור שן קדמית.חסרות לי עוד שיניים אבל זו עיקר הבעייה כרגע.הוצע לי שתל ומדובר בתהליך של חודשים ובינתיים אופציה של פליפר או סד למילוי החלל.מה לגבי גשר מרילנד או טכנולוגיה אחרת?תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
שן 11 ראובן 11/09/2020 22:03
איזה פתרון אסתטי זמני ניתן לקבל לאחר עקירה של שן קדמית? ד"ר ניצן שלזינגר 01/10/2020 03:26
 • ראובן שלום , קשה לתת חוות דעת למקרה הספציפי שלך שכן יש לבצע בדיקה קלינית ולראות האם פתרון של גשר מרילנד (השלמה של חוסר שן ע״י הדבקת שן תותבת עם כנפיים עם. שיניים המוכות ובכך מתקבל פתרון קבוע שאינו נשלף) יכול להתאים? על מנת להתקין גשר מרילנד יש צורך שהשיניים תהיינה יציבות ושהסגר יאפשר זאת . לעיתים השיניים הנגדיות נסגרות כך שאין מקום לביצוע של מרילנד. פתרונות נוספים הם פליפר , שזו תותבת נשלפת. או גשר אבל אז צריך להוריד הרבה חומר שן מן השיניים הסמוכות וחבל במידה ולא מתוכן באזור גשר. פתרון נוסף השלמה של השן ע״י מעין סד שקוף מותקן עם השיניים הסמוכות. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!