//

השתלת שיניים ביום אחד: מהם היתרונות בשיטה ולמי היא מתאימה?

זקוקים להשתלת שיניים אך נמנעים מביצועה בשל זמן השיקום הארוך? שיטת השתלת שיניים ביום אחד עשויה להיות הפתרון עבורכם. מהם היתרונות בשיטה החדשנית, למי היא מתאימה והאם ניתן לבצעה גם במצבים בהם קיים חוסר של עצם? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
השתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במצבים של חוסר שיניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. במהלך הפעולה, מחדיר הרופא המטפל שתלים דנטליים (ברגים רפואיים שעשויים מסגסוגת טיטניום), המחליפים את שורשי השיניים שנעקרו. השתלים מהווים אמצעי לקיבוע של הכתרים.


למרות שהשתלת שיניים מהווה חלופה יעילה וארוכת טווח לשיניים אבודות, מטופלים רבים נמנעים מביצוע ההליך בשל זמן ההמתנה הארוך אשר נדרש עד לביצוע השיקום. השתלת שיניים ביום אחד מצמצמת את זמן ההמתנה עד לקליטת השתל בעצם הלסת והיא עשויה לספק למטופל פתרון אסתטי ותפקודי בפגישה אחת אצל רופא השיניים. איך מתבצע הליך ההשתלה באופן מסורתי, מהם היתרונות בהשתלת שיניים ביום אחד ומי נחשב למועמד מתאים לביצוע הפעולה? התשובות בכתבה שלפניכם.אישה מחייכת למראה אחרי טיפול שיניים מוצלח, השתלת שיניים ביום אחד
השתלת שיניים ביום אחד עשויה לספק למטופל פתרון אסתטי ותפקודי בפגישה אחת אצל רופא השינייםכיצד מתבצע הליך ההשתלה באופן מסורתי?

בשלב הראשון, יבצע הרופא המטפל צילומים ומדידות, על מנת לתכנן את המיקום האופטימלי להחדרת השתלים. בדיקות דימות שונות, כמו צילום CT, מספקות לרופא המטפל אינפורמציה התורמת למיקומו האידאלי של השתל בעצם הלסת ובעזרתן ניתן למנוע פגיעה ברקמות הסמוכות בעת החדרת השתלים. 


הליך ההשתלה מתבצע תחת אלחוש מקומי. במהלך הפעולה, מבצע הרופא חתך קטן בחניכיים דרכו חושף הוא את עצם הלסת אליה מוחדר השתל. יש לציין כי על השתל להיות באורך ובקוטר המתאים כדי שיוכל לשמש בסיס תומך לכתר. לאחר החדרת השתלים, תופר רופא השיניים את החניכיים מעל לשתל, והמתרפא מתבקש לחכות 3-6 חודשים עד לקליטת השתל בעצם הלסת. בתום תקופת ההמתנה חושף הרופא את פתח השתל בחניכיים ומחבר אליו מבנה המשמש כבסיס להצבת הכתרים.מהם החסרונות בשיטת ההשתלה המסורתית?

למרות שהשתלת שיניים בשיטה המסורתית מהווה הליך בטוח מאוד, היא כרוכה במספר שלבים ובזמן המתנה ארוך יחסית עד לביצוע השיקום הקבוע. בתקופה זו, נאלצים המתרפאים להתמודד עם מחסור בשיניים שעלול להוות פגם תפקודי ואסתטי ניכר. מהי השתלת שיניים ביום אחד?

השתלת שיניים ביום אחד מתבססת על הליך ההשתלה המסורתי, אך היא כוללת את ביצוע ההשתלה והצבת השיקום הזמני באותו מעמד, מיד לאחר עקירת השיניים. חשוב לציין כי ביצוע הפעולה מותנה בכמות עצם מספקת המאפשרת את עיגון השתל.אישה מחייכת מחזיקה דגם של של שתלים ושיקום
השתלת שיניים ביום אחד כוללת את ביצוע ההשתלה והצבת השיקום הזמני בפגישה אחת אצל רופא השינייםאיך מתבצע הליך השתלת השיניים ביום אחד?

בדומה להליך ההשתלה המסורתי, בשלב הראשון יתבצעו בדיקות הדמיה ומדידה כדי לוודא את התנאים המתאימים להשתלה. לאחר מכן, מבצע הרופא המטפל עקירה אטראומטית (שמרנית), אשר שומרת על מעטפת העצם סביב השן הנעקרת. מעטפת עצם זו בתוספת של תחליף עצם, תשמש לעיגון השתל החדש. 


לאחר מיקום השתל בעצם הלסת ובתנאי שקיימת עצם מספקת, הרופא המטפל מחבר אליו מבנה וכתר זמניים כל זאת תוך כדי הפעלת אמצעים להגברת האסתטיקה של הרקמה הרכה .  בסוף ההליך, המתרפא יוצא עם כתר המחליף את השן שנעקרה ומתחיל את תהליך הריפוי. במקרים רבים צריך גם להשתיל עצם וחניכיים על מנת להגיע לתוצאה אופטימלית.למי מתאימה השתלת שיניים ביום אחד ?

השתלת שיניים ביום אחד מתאימה בעיקר למצבים בהם קיים חוסר בשיניים קדמיות או למקרים בהם קיימות שיניים מיועדות לעקירה עקב חבלה. השיטה מאפשרת לשמר את הרקמות הקשות והרכות באזור העקירה וחוסכת את השימוש בסוגים שונים של שחזורים זמניים. מהם היתרונות בשיטה זו?

היתרון המרכזי בשיטה זו הוא כי היא מפחיתה טיפולים והתערבויות בכל תקופת המתנה עד לקליטת השתל. למעשה, בפגישה אחת אצל רופא השיניים מקבל המתרפא תחליף לשיניים הטבעיות. בנוסף, ההחדרה המידית של המבנה והכתר מסייעת להחלמת החניכיים סביב השתל ושומרת על צורתם המקורית עד כמה שאפשר, וכך עשויה למנוע את נסיגתן. האם ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד גם כשיש צורך בתוספת עצם?

כאמור, גובה עצם מספק סביב שורש השן שנעקרה מהווה תנאי הכרחי להשתלת שיניים ביום אחד וגם במצבים בהם קיימות ארבע דפנות תקינות של עצם סביב שורש השן, יחדיר הרופא תחליף עצם על מנת לגשר על פערי הגודל בין השתל לבין ממדיי השן המקורית.  במכתשיות שן שניזוקו ניתן אמנם לבצע השתלה מידית, אך הצלחת הפעולה תלויה במידה רבה במיומנותו של הרופא המטפל.הכתבה בחסות ד"ר רפאל הימל, מומחה לשיקום הפה, בעל מרפאה העוסקת בעיקר בהשתלות שיניים, השתלות עצם הרמות סינוס. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רפאל הימל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים עזים תשעה ימים לאחר השתלה דניאל 07/08/2020 15:16
 • שלום רב בת 48 מעולם לא עברתי השתלת שן או משהו דומה עד עכשיו. לפני תשעה ימים עברתי עקירה והשתלה למטה ליד שן הבינה בצד שמאל (שני שתלים). מאז אני בכאבים וייסורים. בימים הראשונים כאב לי אזור העקירה והלסת. עם נפיחות וכאב באזור העקירה. הרופא אמר שזה תקין לאחר שישה ימים הלכתי אליו כדי שיבדוק למה עדיין כואב לי הוא חשב שזה בגלל שהאזור לא מדמם אז המקום חשוף וכשיוריד את התפרים זה ישתפר. לפני יומיים הוריד את התפרים טיפה דימם אבל עדיין אני בכאבים חזקים הן באזור העקירה והן באוזן שמאל (שגם מגרדת לעיתים) והן בצד השמאלי של הגרון אבל בחלק הפנימי-אחורי. כל הצד השמאלי שלי ממש כואב. קשה לי גם לדבר כי זה באזור של הגרון היכן שכואב. מה אני אמורה לעשות? הרופא שיניים אומר שעד שלושה שבועות ייתכן שיכאב. ממה שאני שומעת מסביב זה ממש לא אמור לכאוב ככה ככ הרבה זמן ולהקרין לגרון ולאוזן עד כדי אי שפיות. בלי משככים אני לא יכולה לתפקד. מה עלי לעשות?? תודה

 • + הוסף תגובה
כאבים עזים 9 ימים לאחר ההשתלה ד"ר ניצן שלזינגר 09/08/2020 07:09
 • שלום דניאל, בד"כ אין כאבים עזים לאחר השתלה אולם יש לזכור כי עברת גם עקירה . לאחר עקירה יכול להיות כאב ( עוצמתו ומשכו משתנים מאדם לאדם) , ההקרנה לגרון נובעת מן המיקום של השתלוזה נורמלי. ממליץ למרוח קורסודיל גל ואולי יש לקחת אנטיביוטיקה אולם יש להתייעץ עם הרופא המטפל. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
השתלות בזאליות דניאל 06/08/2020 10:42
 • שלום ד"ר שלזינגר, אני אמורה לבצע בשבוע הבא עקירות והשתלות בזאליות ביום אחת על הלסת העליונה. אני במצב של אובדן עצם וכן זקוקה להרמת סינוס, הגעתי לרופא שביצע כבר הרבה שיקומים כאלו והוא מבטיח לי שאפשר לדלג על כל ההליכים הללו כיום באמצעות ההשתלה הבזאלית. השאלה שלי היא, במידה והכל נעשה בצורה תקינה והשתלים מצליחים. מה תוחלת החיים שלהם? והאם בעוד עשור או יותר אצטרך להחליף את השתלים תהיה לי אפשרות לשיקום קבוע או ששמא לאחר השתלות כאלו השלב הבא הוא תותבות? אשמח לתשובה בהקדם... לא נרדמת בלילה מהחרדה. רב תודות!!!

 • + הוסף תגובה
השתלות באזליות ד"ר ניצן שלזינגר 09/08/2020 07:04
 • דניאל שלום, על פי הספרות הרפואית, משך החיים של השתלים הדנטליים הינו 10-12 שנים , יש לזכור כי מדובר בממוצע. הדבר מושפע מכמה עצם יש למטופל? , אופן התקנת השתלים, הנטיה של המטופל למחלת חנכיים, רמת התחזוקה של ההגיינה האורלית , האם המטופל מעשן ועוד.. אני מניח כי הדבר נכון גם לשתלים באזליים. אם כי יש לקחת בחשבון כי בד"כ משתמשים בשתל באזלי באותם אזורים בהם חשסרה עצם, כך שנתוני הפתיחה פחות טובים. מה יקרה לאחר שהשתלים הללו יוצאו מן הפה?- תלוי במצב העצם . ברוב הקרים ניתן יהיה להתרקין שתלים דשים עם או בלי בנית עצם. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
כאבים אחרי חשיפת השתלים לאה 25/07/2020 00:35
 • שלום דר׳ לפני 7 חודשים עברתי השתלה ביום אחד בהרדמה כללית : 16 שתלים ונתנו לי 2 תותבות ( לא גשר זמני קבוע ). לפני שבועיים עשו לי חשיפת שתלים עם הרדמה מקומית , לאחר חשיפת השתלים של לסת עליונה הרופא אמר לבוא עוד פעם לחשיפת השתלים של לסת תחתונה . לפני שבוע עברתי חשיפה של השתלים של לסת תחתונה . נאמר לי שהשתלים נקלטו תודה לאל. הבעיה שלי היא שיש לי כאבים בחניכיים ואני קוראת שלא צריכים להיות כאבים.. אני מאוד דואגת לא יכולה ללעוס ולא יכולה לאכול, רוב הזמן בלי התותבות .. האם זהו דבר טיבעי ? אני לא יודעת מה לחשוב. אודה על התייחסותך

 • + הוסף תגובה
כאבם לאחר חשיפת שתלים דנטליים ד"ר ניצן שלזינגר 28/07/2020 23:32
 • לאה שלום, לעיתים לאחר חשיפה של שתלים יהיו כאבים בעיקר אם הפתיחה של החניכיים היתה גדולה או שחלק מן החניכיים הוזזו- בד"כ לאחר מספר ימים הכאבים נעלמים. ממליץ על שטיפה עם כלורהקסידין ( תארודנט, קורסודיל, PD וכו') בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר חשיפת שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 09/08/2020 06:57
 • לאה שלום, תהליך חשיפת השתלים כרוך בביצוע חתך בחניכייםו התקנת כיפת ריפוי ( שהינה בורג המתחבר לשתל ואילו החלק החיצוני ארוך מן החניכיים ומאפשר לחניכיים לגדול מסביבו. בחשיפה לעיתים מבצעים גם הזזה של החניכיים על מנת ל"הרוויח" רקמת חנכיים צמודים גדולה יותר ואז הריפוי ארוך יותר. במקרים בהם מתקינים תותבת על מקום החשיפה , סביר שיהיה כאב מעצם הלחיצה של התותבת על הפצע של החשיפה - , בד"כ מרפדים את התותבת עם ריפוד רך על מנת שתתאים לחניכיים עם כיפות הריפוי.. ככל שעובר הזמן הריפוי מתקדם והרגישות יורדת. ניתן למרוח על המקום קורסודיל ג'ל בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!