השתלת שיניים ביום אחד: מהם היתרונות בשיטה ולמי היא מתאימה?

זקוקים להשתלת שיניים אך נמנעים מביצועה בשל זמן השיקום הארוך? שיטת השתלת שיניים ביום אחד עשויה להיות הפתרון עבורכם. מהם היתרונות בשיטה החדשנית, למי היא מתאימה והאם ניתן לבצעה גם במצבים בהם קיים חוסר של עצם? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
השתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במצבים של חוסר שיניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. במהלך הפעולה, מחדיר הרופא המטפל שתלים דנטליים (ברגים רפואיים שעשויים מסגסוגת טיטניום), המחליפים את שורשי השיניים שנעקרו. השתלים מהווים אמצעי לקיבוע של הכתרים.


למרות שהשתלת שיניים מהווה חלופה יעילה וארוכת טווח לשיניים אבודות, מטופלים רבים נמנעים מביצוע ההליך בשל זמן ההמתנה הארוך אשר נדרש עד לביצוע השיקום. השתלת שיניים ביום אחד מצמצמת את זמן ההמתנה עד לקליטת השתל בעצם הלסת והיא עשויה לספק למטופל פתרון אסתטי ותפקודי בפגישה אחת אצל רופא השיניים. איך מתבצע הליך ההשתלה באופן מסורתי, מהם היתרונות בהשתלת שיניים ביום אחד ומי נחשב למועמד מתאים לביצוע הפעולה? התשובות בכתבה שלפניכם.אישה מחייכת למראה אחרי טיפול שיניים מוצלח, השתלת שיניים ביום אחד
השתלת שיניים ביום אחד עשויה לספק למטופל פתרון אסתטי ותפקודי בפגישה אחת אצל רופא השינייםכיצד מתבצע הליך ההשתלה באופן מסורתי?

בשלב הראשון, יבצע הרופא המטפל צילומים ומדידות, על מנת לתכנן את המיקום האופטימלי להחדרת השתלים. בדיקות דימות שונות, כמו צילום CT, מספקות לרופא המטפל אינפורמציה התורמת למיקומו האידאלי של השתל בעצם הלסת ובעזרתן ניתן למנוע פגיעה ברקמות הסמוכות בעת החדרת השתלים. 


הליך ההשתלה מתבצע תחת אלחוש מקומי. במהלך הפעולה, מבצע הרופא חתך קטן בחניכיים דרכו חושף הוא את עצם הלסת אליה מוחדר השתל. יש לציין כי על השתל להיות באורך ובקוטר המתאים כדי שיוכל לשמש בסיס תומך לכתר. לאחר החדרת השתלים, תופר רופא השיניים את החניכיים מעל לשתל, והמתרפא מתבקש לחכות 3-6 חודשים עד לקליטת השתל בעצם הלסת. בתום תקופת ההמתנה חושף הרופא את פתח השתל בחניכיים ומחבר אליו מבנה המשמש כבסיס להצבת הכתרים.מהם החסרונות בשיטת ההשתלה המסורתית?

למרות שהשתלת שיניים בשיטה המסורתית מהווה הליך בטוח מאוד, היא כרוכה במספר שלבים ובזמן המתנה ארוך יחסית עד לביצוע השיקום הקבוע. בתקופה זו, נאלצים המתרפאים להתמודד עם מחסור בשיניים שעלול להוות פגם תפקודי ואסתטי ניכר. מהי השתלת שיניים ביום אחד?

השתלת שיניים ביום אחד מתבססת על הליך ההשתלה המסורתי, אך היא כוללת את ביצוע ההשתלה והצבת השיקום הזמני באותו מעמד, מיד לאחר עקירת השיניים. חשוב לציין כי ביצוע הפעולה מותנה בכמות עצם מספקת המאפשרת את עיגון השתל.אישה מחייכת מחזיקה דגם של של שתלים ושיקום
השתלת שיניים ביום אחד כוללת את ביצוע ההשתלה והצבת השיקום הזמני בפגישה אחת אצל רופא השינייםאיך מתבצע הליך השתלת השיניים ביום אחד?

בדומה להליך ההשתלה המסורתי, בשלב הראשון יתבצעו בדיקות הדמיה ומדידה כדי לוודא את התנאים המתאימים להשתלה. לאחר מכן, מבצע הרופא המטפל עקירה אטראומטית (שמרנית), אשר שומרת על מעטפת העצם סביב השן הנעקרת. מעטפת עצם זו בתוספת של תחליף עצם, תשמש לעיגון השתל החדש. 


לאחר מיקום השתל בעצם הלסת ובתנאי שקיימת עצם מספקת, הרופא המטפל מחבר אליו מבנה וכתר זמניים כל זאת תוך כדי הפעלת אמצעים להגברת האסתטיקה של הרקמה הרכה .  בסוף ההליך, המתרפא יוצא עם כתר המחליף את השן שנעקרה ומתחיל את תהליך הריפוי. במקרים רבים צריך גם להשתיל עצם וחניכיים על מנת להגיע לתוצאה אופטימלית.למי מתאימה השתלת שיניים ביום אחד ?

השתלת שיניים ביום אחד מתאימה בעיקר למצבים בהם קיים חוסר בשיניים קדמיות או למקרים בהם קיימות שיניים מיועדות לעקירה עקב חבלה. השיטה מאפשרת לשמר את הרקמות הקשות והרכות באזור העקירה וחוסכת את השימוש בסוגים שונים של שחזורים זמניים. מהם היתרונות בשיטה זו?

היתרון המרכזי בשיטה זו הוא כי היא מפחיתה טיפולים והתערבויות בכל תקופת המתנה עד לקליטת השתל. למעשה, בפגישה אחת אצל רופא השיניים מקבל המתרפא תחליף לשיניים הטבעיות. בנוסף, ההחדרה המידית של המבנה והכתר מסייעת להחלמת החניכיים סביב השתל ושומרת על צורתם המקורית עד כמה שאפשר, וכך עשויה למנוע את נסיגתן. האם ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד גם כשיש צורך בתוספת עצם?

כאמור, גובה עצם מספק סביב שורש השן שנעקרה מהווה תנאי הכרחי להשתלת שיניים ביום אחד וגם במצבים בהם קיימות ארבע דפנות תקינות של עצם סביב שורש השן, יחדיר הרופא תחליף עצם על מנת לגשר על פערי הגודל בין השתל לבין ממדיי השן המקורית.  במכתשיות שן שניזוקו ניתן אמנם לבצע השתלה מידית, אך הצלחת הפעולה תלויה במידה רבה במיומנותו של הרופא המטפל.הכתבה בחסות ד"ר רפאל הימל, מומחה לשיקום הפה, בעל מרפאה העוסקת בעיקר בהשתלות שיניים, השתלות עצם הרמות סינוס. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רפאל הימל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תותבות נשלפות אחרי טיפול לאה 28/12/2019 17:53
 • ביצעתי השתלה ביום אחד לפני 10 ימים, עקירות, 16 שתלים הרמת בינוס ומשום מה שמו לי תותבות אחרי הניתוח ולא גשר קבוע זמני . התותבות מאוד מפריעות לי , לוחצות על התפרים, לא יכולה לאכול .. רק מרוסק כמו תינוק . איך אומרים כולם שאחרי כמה ימים מהניתוח חוזרים לשגרה? אודה על התייחסותך

 • + הוסף תגובה
תותבות נשלפות לאחר טיפול של השתלת שיניים ד"ר ניצן שלזינגר 12/01/2020 00:34
 • לאה שלום, איני מכיר את המקרה שלך. בעקרון ניתן למסור גשרים קבועים לאחר ההשתלות אולם על מנת להתקין גשר קבוע , השתלים חייבים להיות מאוד יציבים (דבר שנמדד בכוח שצריך להפעיל על מנת לסובב את השתל במקומו), במידה והתנאי הזה לא מתקיים , לא ניתן להתקין גשר קבוע אלא מכסים את השתלים ומוסרים תותבת זמנית נשלפת. התותבת אכן גורמת לאי נוחות אבל כנראה שלא ניתן היה לבצע את הגשר הקבוע. באותם מקרים בהם מוסרים גשר קבוע זמני מיידית לאחר ההשתלה , התחושה טובה הרבה יותר ואין מה שלוחץ ל החניכיים. עלי לציין כי בכל מקרה אסור ללעוס דברים קשים עם הגשר המיידי על מנת לאפשר לשתלים להקלט. בהצלחה:-)

 • + הוסף תגובה
תותבות נישלפות לאחר טיפול של השתלת שיניים לאה 12/01/2020 18:54
 • תודה על התייחסותך! האם הסיכויים שלי להצלחת השתלים נמוכים יותר בגלל שהחליטו על תותבות ולא גשר קבוע זמני?

 • + הוסף תגובה
החדרת שתל לאחר שהוצא לפני חודשיים ליאן 28/12/2019 09:14
 • דר שלום ותודה מראש, לפני 10 שנים עברתי 7 שתלים למעלה -6 למטה. שתל אחד למעלה בצד שמאל התנדנד והרופאה הוציאה אותו. שלשום כירורג שמגיע אליה ביצע שתל באותו מקום שהוצא השתל או ליד היכן שהיה השתל (לא יודעת בוודאות אחרי חודשיים שהוצא). שאלתי אותו אם זה פגע או נכנס לסינוס וענה לי כי זה היה קרוב מילימטר לסינוס נגע בסינוס ואז היטה אותו ימינה. שזה קרוב ממש. לא מבינה בזה, השאלה שלי אם חלילה זה נגע בסינוס או עשה חור עם המקדחה בתוך הסינוס, האם יכול לקרות לי נזק בנשימה או הנחיר בצד שמאל שנעשה השתל יהיה סתום לנשימה, אני יומיים אחרי השתל עדין כואב קצת המקום ומרגישה קשה לנשום בנחיר השמאלי. זה יעבור!? חלילה וחס ונעשה נזק יכול לקרות משהו? תודה רבההה על תשובתך. ליאן

 • + הוסף תגובה
השתלה ליד הסינוס ד"ר ניצן שלזינגר 11/01/2020 18:06
 • ליאן שלום, קשה לתת חוות דעת רק לפי התיאור שלך - יש צורך בצילום. בכל מקרה לא אמורה להיות כל בעיה בהתקרבות לסינוס- במקרים רבים נכנסים אל תוך הסינוס ומבצעים הרמת סינוס סגורה ( הוספת עצם לסינוס אשר מתבצעת דרך הקדח שמבוצע עבור השתל). גם במקרים בהם יש מספיק עצם לעיתים מחדירים את השתל כך שיחדור את רצפת הסינוס על מנת לקבל אחיזה של השתל בעצם קורטיקלית (עצם קשה יותר). במידה והסינוס מזדהם קיימת אפשרות לתחושה של גודש מאותו הסינוס.-ניתן לטפל ע"י אנטיביוטיקה ובד"כ הסינוס מתקן את עצמו. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
טיפול ביום אחד משה 26/12/2019 13:29
 • שלום, הזנחתי טיפולי שיניים ביום שנים רבות, ועכשיו אני רוצה לעשות. מכיוון שיש הרבה עבודה, אפשר לבצע ביום אחד? למרות שאין הצדקה מקצועית.. תודה על תשובתך

 • + הוסף תגובה
טיפול שיניים ביום אחד ד"ר ניצן שלזינגר 27/12/2019 22:42
 • משה שלום, בעקרון ניתן לבצע עקירות שיניים , השתלת שתלים והתקנת גשר זמני קבוע באותו היום. אבל לכל מקרה יש את התוכנית הספציפית המתאימה לו. במידה ויש צורך בטיפולי שורש או חידוש טיפול שורש על דלקת קיימת , הרי שלא ניתן לסיים את הטיפול באותו היום . בכל מקרה ניתן בתכנון מראש לבצע מספר טיפולים בבת אחת על מנת לצמצם את מספר הפגישות. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!