השתלת שיניים ביום אחד: מהם היתרונות בשיטה ולמי היא מתאימה?

זקוקים להשתלת שיניים אך נמנעים מביצועה בשל זמן השיקום הארוך? שיטת השתלת שיניים ביום אחד עשויה להיות הפתרון עבורכם. מהם היתרונות בשיטה החדשנית, למי היא מתאימה והאם ניתן לבצעה גם במצבים בהם קיים חוסר של עצם? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 11/07/2019השתלת שיניים מהווה פתרון יעיל במצבים של חוסר שיניים או כאשר ישנן שיניים המיועדות לעקירה. במהלך הפעולה, מחדיר הרופא המטפל שתלים דנטליים (ברגים רפואיים שעשויים מסגסוגת טיטניום), המחליפים את שורשי השיניים שנעקרו. השתלים מהווים אמצעי לקיבוע של הכתרים.


למרות שהשתלת שיניים מהווה חלופה יעילה וארוכת טווח לשיניים אבודות, מטופלים רבים נמנעים מביצוע ההליך בשל זמן ההמתנה הארוך אשר נדרש עד לביצוע השיקום. השתלת שיניים ביום אחד מצמצמת את זמן ההמתנה עד לקליטת השתל בעצם הלסת והיא עשויה לספק למטופל פתרון אסתטי ותפקודי בפגישה אחת אצל רופא השיניים. איך מתבצע הליך ההשתלה באופן מסורתי, מהם היתרונות בהשתלת שיניים ביום אחד ומי נחשב למועמד מתאים לביצוע הפעולה? התשובות בכתבה שלפניכם.אישה מחייכת למראה אחרי טיפול שיניים מוצלח, השתלת שיניים ביום אחד
השתלת שיניים ביום אחד עשויה לספק למטופל פתרון אסתטי ותפקודי בפגישה אחת אצל רופא השינייםכיצד מתבצע הליך ההשתלה באופן מסורתי?

בשלב הראשון, יבצע הרופא המטפל צילומים ומדידות, על מנת לתכנן את המיקום האופטימלי להחדרת השתלים. בדיקות דימות שונות, כמו צילום CT, מספקות לרופא המטפל אינפורמציה התורמת למיקומו האידאלי של השתל בעצם הלסת ובעזרתן ניתן למנוע פגיעה ברקמות הסמוכות בעת החדרת השתלים. 


הליך ההשתלה מתבצע תחת אלחוש מקומי. במהלך הפעולה, מבצע הרופא חתך קטן בחניכיים דרכו חושף הוא את עצם הלסת אליה מוחדר השתל. יש לציין כי על השתל להיות באורך ובקוטר המתאים כדי שיוכל לשמש בסיס תומך לכתר. לאחר החדרת השתלים, תופר רופא השיניים את החניכיים מעל לשתל, והמתרפא מתבקש לחכות 3-6 חודשים עד לקליטת השתל בעצם הלסת. בתום תקופת ההמתנה חושף הרופא את פתח השתל בחניכיים ומחבר אליו מבנה המשמש כבסיס להצבת הכתרים.מהם החסרונות בשיטת ההשתלה המסורתית?

למרות שהשתלת שיניים בשיטה המסורתית מהווה הליך בטוח מאוד, היא כרוכה במספר שלבים ובזמן המתנה ארוך יחסית עד לביצוע השיקום הקבוע. בתקופה זו, נאלצים המתרפאים להתמודד עם מחסור בשיניים שעלול להוות פגם תפקודי ואסתטי ניכר. מהי השתלת שיניים ביום אחד?

השתלת שיניים ביום אחד מתבססת על הליך ההשתלה המסורתי, אך היא כוללת את ביצוע ההשתלה והצבת השיקום הזמני באותו מעמד, מיד לאחר עקירת השיניים. חשוב לציין כי ביצוע הפעולה מותנה בכמות עצם מספקת המאפשרת את עיגון השתל.אישה מחייכת מחזיקה דגם של של שתלים ושיקום
השתלת שיניים ביום אחד כוללת את ביצוע ההשתלה והצבת השיקום הזמני בפגישה אחת אצל רופא השינייםאיך מתבצע הליך השתלת השיניים ביום אחד?

בדומה להליך ההשתלה המסורתי, בשלב הראשון יתבצעו בדיקות הדמיה ומדידה כדי לוודא את התנאים המתאימים להשתלה. לאחר מכן, מבצע הרופא המטפל עקירה אטראומטית (שמרנית), אשר שומרת על מעטפת העצם סביב השן הנעקרת. מעטפת עצם זו בתוספת של תחליף עצם, תשמש לעיגון השתל החדש. 


לאחר מיקום השתל בעצם הלסת ובתנאי שקיימת עצם מספקת, הרופא המטפל מחבר אליו מבנה וכתר זמניים כל זאת תוך כדי הפעלת אמצעים להגברת האסתטיקה של הרקמה הרכה .  בסוף ההליך, המתרפא יוצא עם כתר המחליף את השן שנעקרה ומתחיל את תהליך הריפוי. במקרים רבים צריך גם להשתיל עצם וחניכיים על מנת להגיע לתוצאה אופטימלית.למי מתאימה השתלת שיניים ביום אחד ?

השתלת שיניים ביום אחד מתאימה בעיקר למצבים בהם קיים חוסר בשיניים קדמיות או למקרים בהם קיימות שיניים מיועדות לעקירה עקב חבלה. השיטה מאפשרת לשמר את הרקמות הקשות והרכות באזור העקירה וחוסכת את השימוש בסוגים שונים של שחזורים זמניים. מהם היתרונות בשיטה זו?

היתרון המרכזי בשיטה זו הוא כי היא מפחיתה טיפולים והתערבויות בכל תקופת המתנה עד לקליטת השתל. למעשה, בפגישה אחת אצל רופא השיניים מקבל המתרפא תחליף לשיניים הטבעיות. בנוסף, ההחדרה המידית של המבנה והכתר מסייעת להחלמת החניכיים סביב השתל ושומרת על צורתם המקורית עד כמה שאפשר, וכך עשויה למנוע את נסיגתן. האם ניתן לבצע השתלת שיניים ביום אחד גם כשיש צורך בתוספת עצם?

כאמור, גובה עצם מספק סביב שורש השן שנעקרה מהווה תנאי הכרחי להשתלת שיניים ביום אחד וגם במצבים בהם קיימות ארבע דפנות תקינות של עצם סביב שורש השן, יחדיר הרופא תחליף עצם על מנת לגשר על פערי הגודל בין השתל לבין ממדיי השן המקורית.  במכתשיות שן שניזוקו ניתן אמנם לבצע השתלה מידית, אך הצלחת הפעולה תלויה במידה רבה במיומנותו של הרופא המטפל.הכתבה בחסות ד"ר רפאל הימל, מומחה לשיקום הפה, בעל מרפאה העוסקת בעיקר בהשתלות שיניים, השתלות עצם הרמות סינוס. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רפאל הימל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הרמת סינוס-עצם נספגה sigal 14/07/2019 08:53
  • שלום , עשיתי הרמת סינוס והשתלת בורג לפני 5 חודשים . לפני כחודש עשיתי צילום ונאמר שהכל תקין ולהגיע אחרי חודש לעשות השתלה של השן הגעתי עשו שוב צילום ונאמר לי שהעצם נספגה ולכן צריך לעשות שוב את השתלת עצם ובורג, כלומר לחזור שוב על התהליך למה זה קרה?

  • + הוסף תגובה
השתלת שיניים מלאה הילה 07/07/2019 22:26
  • שלום, אני רוצה לברר על רופא מומלץ לביצוע השלתת שיניים. המצב מורכב י שלי תותבות כבר עשר שנים. איך אפשר לדעת מי רופא אמין ומומלץ לעבור איתו את התהליך? למה צריך לשים לב? ואיך אפשר לברר ולוודא זאת? תודה רבה על המענה

  • + הוסף תגובה
פליפר אפי 05/07/2019 19:33
  • שלום אני צריך לעקור את השניים 14,15 כרגע יש לי כתר זמני אמרו לי שאני צריך להסתובב עם פליפר 3-6 חודשים וזה קצת מלחיץ אותי ,, ורק לאחר מכם להתקין שתלים יש אפשרות להמנע מהפליפר ולהתקין כתר או משהו יותר יציב תודה

  • + הוסף תגובה
האם ניתן להתקין שחזור קבוע במקום פליפר ? ד"ר ניצן שלזינגר 07/07/2019 00:17
  • אפי שלום, שיניים 14 15- נמצאות באזור אסטטי - כלומר החוסר שלהן יורגש ויראה בחיוך ודיבור. לכן לאחר עקירה יש להשלים את החוסר שלהן- במידה וניתן הרי שרצוי לבצע את העקירה והשתלת השתלים באותו הזמן ואז להתקין על השתלים ( במידה והם מספיק יציבים) כתרים זמניים אשר לא יהיו במגע סגרי ( כלומר בסגירת השיניים לא יהיה מגע איתם) . עלי לציין שאיני מכיר את המצב שלך ולא תמיד ניתן להתקין שתלים ביחד עם עקירת השיניים . באותם מקרים ניתן לשקול ביצוע של פליפר( תותבת חלקית נשלפת )- . ישנם מקרים בהם ניתן להתקין גשר מרילנד - משלמים את השיניים החסרות ע"י הדבקה של מעין "כנפיים" אל השיניים הסמוכות לחוסר. לא תמיד ניתן לבצע מרילנד הדבר תלוי במבנה שהיים הסמוכות ובסגר שלהן. בהצלחה :-)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!