5 דרכים ביתיות לטפל בדלקת חניכיים

כאב חניכיים הנובע מדלקת חניכיים יכול להיות פעמים רבות זניח ולחלוף מהר, אך גם להפוך לכאב מטריד ולשבש את איכות החיים. לפניכם מספר טיפולים ביתיים שעשויים להביא להקלה מידית בכאב חניכיים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 12/09/2019


סובלים מכאבים בחניכיים כתוצאה מדלקת חניכיים? לפניכם 5 טיפולים ביתיים שעשויים להביא להקלה מידת בכאב.

1. קומפרסים
קומפרסים של מים קרים או חמים עשויים להוריד את הנפיחות, מה שעלול להקל על הכאב בחניכיים. 

לקומפרסים חמים יש לטבול חתיכת בד במים חמים, אך לא חמים מדי, ולאחר מכן לסחוט אותה. לאחר מכן יש להצמיד את הבד הלחי או השפה שמכסה את האזור המודלק בחניכיים. כדי לעשות קומפרסים קרים, יש לעטוף קוביית קרח בחתיכת בד נקייה, ושוב להניח על הלחי או השפה שמכסה את האזור המודלק בחניכיים.

קראו עוד: אחת ולתמיד: האם מומלץ להשתמש בשטיפת פה?


2. מי מלח
שטיפת פה או גרגור של מי מלח עשויים להפחית את כמות החיידקים המזיקים שבחניכיים, ובכך להפחית את הנפיחות אשר גורמת לכאב. 


להכנת מי מלח יש לשים רבע כפית מלח בכוס של מים חמים. לאחר מכן יש לקחת שלוק מהמים, לגרגר ולשטוף איתם את הפה. לבסוף יש לירוק את המים. יש לחזור על פעולה זו ככל שנדרש.


אישה מחזיקה את הלחי הימנית להקלה על הכאב שנובע מדלקת חניכיים3. תיונים 
רבים מסוגי התה מכילים תרכובות של טנין. לפי מחקר משנת 2011 שהתפרסת בכתב העת Pharmacognosy Research, טנינים עשויים להפחית כאבי חניכיים על-ידי כך שהם הורגים חיידקים שמגרים את החניכיים.

תה ירוק, תה היבסקוס ותה שחור, מכילים כמות גדולה של טנינים. שתייה של אחד מסוגי תה אלו בצורה מחוזקת, עשויה להקל על הכאב.זאת ועוד, ישנם סוגי תה אחרים מכילים חומרים שעשויים להפחית דלקת, בהם ג'נג'ר וקמומיל. במקרים אלו יש להניח את התיון במים רותחים מספר דקות. לאחר שהתיון מצטנן מעט, אך עדיין חמים, יש להניח אותו ישירות על אזור הדלקת בחניכיים למשך כ-5 דקות.

4. תבלינים
ציפורן וכורכום הם תבלינים שכבר הראו הקלה בתסמינים דלקתיים, כפי שלמשל נצפה בקרב חולים עם דלקת מפרקים במחקר משנת 2016 אשר פורסם בכתב העת Journal of Medicinal Food . תבלינים אלו עשויים לעזור גם בדלקת חניכיים ולהפחית את הכאב. 

ליצירת משחה יש לערבב כורכום וציפורן עם מעט מים חמים, עד שנוצרת משחה חלקה. יש להניח את המשחה על האזור המודלק במשך כמה דקות, ולאחר מכן לירוק את תכולת הפה. ניתן להשתמש במשחה זו ככל שנדרש.

אישה חושפת חניכיים אדומות עקב דלקת חניכיים5. שמנים אתרים
שמן ציפורן, שמן אורגנו ושמן מנטה הם שמנים אתרים שעשויים לעזור להילחם בחיידקים ובכך להפחית את הדלקתיות, להקל על הכאב, ולשפר את זרימת הדם.

כדי להשתמש בשמנים אתרים אלו, יש למהול אותם עם מים: 4-5 טיפות של שמן על כל כ-30 גרם מים. את התמהיל ניתן לגרגר ולירוק מספר פעמים ביום, או לחילופין לשים בבקבוק ספריי קטן ולהתיז ישירות על האזור המודלק.

במקרים רבים, דלקת החניכיים תחלוף לאחר זמן לא רב ולאחר הטיפול הביתי. עם זאת, במידה ולא חלה הקלה כלשהי או שדלקת החניכיים מחריפה (הכאב מחריף, הנפיחות גדלה ואף יש חום), יש לגשת לרופא לקבלת טיפול. פורומים, טיפולי שיניים ומחלות חניכיים בלייזר ומיקרוסקופ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול לילד אמא לילד 12/09/2019 10:02
 • האם טיפול בלייזר ומיקרוסקופ מקצר את משך הטיפול הכללי? צריכה לטפל בילד שנפל מהאופניים ושבר שיניים. מצב החניכיים לא מיטבי. מחפשת את הטיפול הקל והטוב ביותר. הילד בן 10

 • + הוסף תגובה
טיפול בלייזר ומיקרוספ לילד בן 10 דר' אריאל סביון 12/09/2019 10:29
 • שלום רב, בהחלט כן ומומלץ מאוד. ניתן לעשות את הטיפול בישיבה אחת בגישה זעיר-פולשנית ולשמר את השיניים לשנים רבות. שילוב של לייזר ומיקרוסקופ יעלו את סיכויי ההצלחה ושרידות השיניים לשנים רבות. אין צורך במכשיר ממונע (טורבינה) ניתן לבצע הכנה של השן בלייזר ללא כאבים ו/או ויברציות ו/או חימום של השן, ולהימנע מטיפול שורש מיותר. עם לייזר ארביום בנוסף ניתן לטפל בחניכיים. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
פרנקטומי רותי 28/08/2019 21:10
 • כמה זמן אורכת החלמה מניתוח פרנקטומי של השפה התחתונה? יש תפרים??

 • + הוסף תגובה
פרנקטומי בלייזר דר' אריאל סביון 29/08/2019 10:54
 • שלום רב, פרנקטומי זה אחד הטיפולים המומלצים לביצוע באמצעות לייזר דנטלי, היתרונות הבולטים של טיפול פרנקטומי בלייזר הוא שאין דימום, לכן אין צורך בתפרים, הפרוצדורה פשוטה ונוחה, עם החלמה מדהימה, כמעט ללא כאב או אי נוחות לאחר הטיפול. פרנקטומי באמצעות סכין מנתחים חותך כלי דם, יוצר דימום מסיבי בזמן הפרוצדורה ומצריכה תפרים לעצירת דימום וגורם לכאבים ואי נוחות בגלל פגיעה בכלי דם. לסיכום - טיפול בפרנקטומי מבצעים רק בלייזר מסוג ארביום או דיודה. חשובה מאוד הכשרה ומיומנות רופא.

 • + הוסף תגובה
עקירות שורשים תחת מיקרופירין75 יוני 24/08/2019 16:34
 • שלום לרופא אני נוטל מיקרופירין 75, עומד לעבור מספר עקירות שורשים במצב זה מה קורה עם נטילת האספירין,? יש שאומרים שאין צורך להפסיק נטילת האספירין לצורך העקירות, ויש שאומרים שיש להפסיק למספר ימים, אז מה באמת יש לעשות? מדוע הדעות חלוקות? ושאלה חשובה, במידה ולא אפסיק את הנטילה, מה קורה בזמן העקירה, היש סכנה לדמם? ואם כן באיזו מידה? האם יש פעולה מסוימת שמבצע רופא השיניים לחולה, בזמן עקירה, במידה ולא הפסיק את נטילת האספירין? איך זה משתלב בידיוק?יש דמם,או שאין דמם מיוחד? אשמח לקבל הבהרות על כך

 • + הוסף תגובה
עקירת שיניים בלייזר דר' אריאל סביון 24/08/2019 16:49
 • שלום רב, אין צורך להפסיק את המיקרופירין, לאחר העקירות חשוב לתפור כדי למנוע דימום. עקירות שיניים בשילוב לייזר ארביום תורם לשליטה מלאה בזמן העקירות ומזרז את תהליך הריפוי. ממליץ לבצע את העקירות במרפאה שיש בה לייזר דנטלי מסוג ארביום, ללא צורך בהפסקת המיקרופירין.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!