5 דרכים ביתיות לטפל בדלקת חניכיים

כאב חניכיים הנובע מדלקת חניכיים יכול להיות פעמים רבות זניח ולחלוף מהר, אך גם להפוך לכאב מטריד ולשבש את איכות החיים. לפניכם מספר טיפולים ביתיים שעשויים להביא להקלה מידית בכאב חניכיים
כתבה פרסומית כתבת חסותסובלים מכאבים בחניכיים כתוצאה מדלקת חניכיים? לפניכם 5 טיפולים ביתיים שעשויים להביא להקלה מידת בכאב.

1. קומפרסים
קומפרסים של מים קרים או חמים עשויים להוריד את הנפיחות, מה שעלול להקל על הכאב בחניכיים. 

לקומפרסים חמים יש לטבול חתיכת בד במים חמים, אך לא חמים מדי, ולאחר מכן לסחוט אותה. לאחר מכן יש להצמיד את הבד הלחי או השפה שמכסה את האזור המודלק בחניכיים. כדי לעשות קומפרסים קרים, יש לעטוף קוביית קרח בחתיכת בד נקייה, ושוב להניח על הלחי או השפה שמכסה את האזור המודלק בחניכיים.

קראו עוד: אחת ולתמיד: האם מומלץ להשתמש בשטיפת פה?


2. מי מלח
שטיפת פה או גרגור של מי מלח עשויים להפחית את כמות החיידקים המזיקים שבחניכיים, ובכך להפחית את הנפיחות אשר גורמת לכאב. 


להכנת מי מלח יש לשים רבע כפית מלח בכוס של מים חמים. לאחר מכן יש לקחת שלוק מהמים, לגרגר ולשטוף איתם את הפה. לבסוף יש לירוק את המים. יש לחזור על פעולה זו ככל שנדרש.


אישה מחזיקה את הלחי הימנית להקלה על הכאב שנובע מדלקת חניכיים3. תיונים 
רבים מסוגי התה מכילים תרכובות של טנין. לפי מחקר משנת 2011 שהתפרסת בכתב העת Pharmacognosy Research, טנינים עשויים להפחית כאבי חניכיים על-ידי כך שהם הורגים חיידקים שמגרים את החניכיים.

תה ירוק, תה היבסקוס ותה שחור, מכילים כמות גדולה של טנינים. שתייה של אחד מסוגי תה אלו בצורה מחוזקת, עשויה להקל על הכאב.זאת ועוד, ישנם סוגי תה אחרים מכילים חומרים שעשויים להפחית דלקת, בהם ג'נג'ר וקמומיל. במקרים אלו יש להניח את התיון במים רותחים מספר דקות. לאחר שהתיון מצטנן מעט, אך עדיין חמים, יש להניח אותו ישירות על אזור הדלקת בחניכיים למשך כ-5 דקות.

4. תבלינים
ציפורן וכורכום הם תבלינים שכבר הראו הקלה בתסמינים דלקתיים, כפי שלמשל נצפה בקרב חולים עם דלקת מפרקים במחקר משנת 2016 אשר פורסם בכתב העת Journal of Medicinal Food . תבלינים אלו עשויים לעזור גם בדלקת חניכיים ולהפחית את הכאב. 

ליצירת משחה יש לערבב כורכום וציפורן עם מעט מים חמים, עד שנוצרת משחה חלקה. יש להניח את המשחה על האזור המודלק במשך כמה דקות, ולאחר מכן לירוק את תכולת הפה. ניתן להשתמש במשחה זו ככל שנדרש.

אישה חושפת חניכיים אדומות עקב דלקת חניכיים5. שמנים אתרים
שמן ציפורן, שמן אורגנו ושמן מנטה הם שמנים אתרים שעשויים לעזור להילחם בחיידקים ובכך להפחית את הדלקתיות, להקל על הכאב, ולשפר את זרימת הדם.

כדי להשתמש בשמנים אתרים אלו, יש למהול אותם עם מים: 4-5 טיפות של שמן על כל כ-30 גרם מים. את התמהיל ניתן לגרגר ולירוק מספר פעמים ביום, או לחילופין לשים בבקבוק ספריי קטן ולהתיז ישירות על האזור המודלק.

במקרים רבים, דלקת החניכיים תחלוף לאחר זמן לא רב ולאחר הטיפול הביתי. עם זאת, במידה ולא חלה הקלה כלשהי או שדלקת החניכיים מחריפה (הכאב מחריף, הנפיחות גדלה ואף יש חום), יש לגשת לרופא לקבלת טיפול. פורומים טיפולי שיניים ומחלות חניכיים בלייזר ומיקרוסקופ

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום חניכיים דור 19/01/2020 11:20
  • החניכיים שלי מדממים הרבה, בעיקר בצחצוח. האם לטיפול לייזר יש איך לעזור בעניין? משתמש בשטיפה, מצחצח בחשמלית, במשחה נגד דלקתיות...מה שאפשר

  • + הוסף תגובה
חניכיים מדממות דר' אריאל סביון 19/01/2020 13:43
  • שלום רב, בהחלט! טיפול בלייזר יפתור את מחלת חניכיים ואת הדימום בחניכיים. אפשר להשתמש בשני סוגי לייזר, עם לייזר דיודה יתבצע חיטוי ונידוף חיידקים, עם הלייזר ארביום, קילוף רקמה דלקתית וצמצום כיסים והפסקת דימום חניכי.

  • + הוסף תגובה
קיבלתי עוד מנה של אנטיביוטיקה בגלל כאבים ליאן 02/01/2020 23:46
  • דר שלום, הכאבים שיש לי באף שמקרין לעיניים ואף סתום במיוחד בצד שמאל היכן שנעשה השתל בלתי נסבלים ולא ישנה בלילות. אתמול דיברתי עם הרופאה והכירורג היה אצלה, היא ענתה שהשתל רחוק מהסינוס (כנראה שחדר לסינוס או לחלל האף ואז סטה ימינה) השן היא צמודה לניב בשמאל. אמרו לי לקחת עוד 5 ימים הפעם אוגמנטין וגם טיפות לאף, למה צריך טיפות זה חשוב לדעתך? איזה טיפות מי מלח? גם אם חדר לתוך הסינוס או חלל האף הכאבים יחלפו? מה שמדאיג אותי שקשה לי לנשום מהאף זה יחלוף או חס וחלילה ישאר קבוע? זה מפחיד אותי. מה עושים לדעתך? היום אני אחרי 4 אוגמנטין יש טיפה הקלה. דעתך?

  • + הוסף תגובה
תפני לרופא המטפל שלך. דר' אריאל סביון 03/01/2020 18:07
תודה רבה לך על התשובה, ובכל זאת נניח ליאן 29/12/2019 13:38
  • שהשתל נמצא קצת בתוך הסינוס זה מקובל? מסוכן ויכול לגרום לנזקים לסינוסים בעתיד? מותר בכללי גם להכניס שתל קצת לסינוס? סליחה על כמות השאלות אראה את הרופא עוד חודש לכן אני קצת חוששת. תודההה רבההה

  • + הוסף תגובה
שתל בסינוס דר' אריאל סביון 29/12/2019 16:12
  • אין חשש, ולא יקרה כלום כל עוד השתל סטרילי ולא מזוהם, הסירי דאגה מליבך. זאת פרוצדורה מקובלת שמבוצעת על פי הספרות הרפואית.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!