גשר חרסינה או כתר? כל האפשריות לשיקום על גבי שתלים

מהן החלופות הקיימות לשיקום על גבי שתלים, מה היתרונות בכל אחת מהן וכיצד נבחרת שיטת השיקום? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסותשיקום הפה הוא הליך כירורגי הכולל החדרה של שתלים, אשר מהווים תחליף לשורשי השיניים, ועל גביהם הצבת שיקום בצורות שונות. הליך השיקום יתבצע במצבים בהם קיים חוסר בשיניים מסיבה מולדת, או כאשר קיימות שיניים המיועדות לעקירה. קיימות סיבות שונות להרס השיניים ולעקירתן, בהן טראומה, תהליכים פריודונטליים, הרס נרחב של כותרת השן ועוד. חשוב לציין כי טרם קבלת ההחלטה בנוגע לעקירת השיניים הטבעיות והשתלת שיניים, ישקלו טיפולים שמרניים לשיקום.


   

כיצד מתבצע הליך ההשתלה?
בשלב הראשון, תתבצע פגישת ייעוץ שבמהלכה יבחנו האזורים בהם קיים חוסר בשיניים או השיניים המיועדות לעקירה. הרופא המטפל יבחן את מצב עצם הלסת ואת מידת ספיגתה ויפנה לביצוע של בדיקת CT. בהתאם לתוצאות בדיקת ההדמיה, תתקבל החלטה בנוגע לאסטרטגיית הטיפול, כמות השתלים שיוחדרו, מיקומם בלסת והצורך בתוספת עצם. 

הליך ההשתלה מתבצע בהרדמה מקומית על ידי כירורג פה ולסת. מדובר בפעולה קצרה יחסית שבמהלכה מקבע הרופא את השתל אל עצם הלסת, לרוב בתנועת הברגה, באופן בו השתל אינו בולט מעל לחניכיים. לאחר החדרת השתלים מומלצת תקופת המתנה של מספר חודשים, עד לקליטת השתל בעצם הלסת. תקופה זו, מהווה חלק משמעותי בתהליך השיקום והיא מאפשרת את יציבות השתלים. יש לציין כי במהלך תקופת ההמתנה יתבצע שיקום זמני המספק פתרון אסתטי ותפקודי עד לקליטת השתלים בעצם הלסת. לאחר מספר חודשים יתבצע צילום CT נוסף ובדיקה של השתלים. אם תוצאות הבדיקה תקינות ניתן להתחיל בהליך השיקום על גבי השתלים. אישה צעירה מחייכת לאחר טיפול מוצלח לשיקום על גבי שתליםמהן השיטות השונות לשיקום על גבי שתלים?

שיקום על גבי שתל בודד
שיקום זה יבחר במצבים בהם קיים חוסר של שן בודדת והוא כולל הצבה של כתר  על גבי אותו שתל. שיקום על גבי שתל בודד הוא פעולה פשוטה וקצרה יחסית וברוב המקרים התוצאות המתקבלות אסתטיות מאוד. 


שיקום על גבי מספר שתלים
במצבים בהם יש צורך בשתלים מרובים קיימות מספר שיטות לשיקום:

גשר חרסינה 
שיטה זו תיבחר במצבים בהם יש צורך במספר רב של שתלים. על גבי השתלים מותקן כתר חרסינה. כתר החרסינה מספק תוצאה אסתטית מוצלחת. במקרים בהם קיים חוסר בשיניים הסמוכות זו לזו, ניתן לבצע שיקום באמצעות גשר חלקי. בפעולה זו משתילים שתלים בודדים בקצוות ועליהם מציבים את הגשר.


תותבות
במקרים בהם קיים מספר רב של שיניים חסרות ניתן לבצע שיקום על גבי שתלים באמצעות תותבות. שיטת שיקום All in 4 כוללת הצבה של תותבת על גבי ארבעה שתלים. התותבת מחוברת ישירות אל השתלים ועל כן צורת שיקום זו מהווה פתרון קבוע. שיטת שיקום זו מספקת פתרון אסתטי ופונקציונלי מוצלח עבור אלה הסובלים מחוסר בשיניים ועלותה זולה יותר מאשר שיקום באמצעות גשר חרסינה. 


איך בוחרים את שיטת השיקום?
בחירת שיטת השיקום נקבעת על פי המקרה, כמות השיניים החסרות והעדפות המטופל. אסטרטגיית השיקום תתוכנן במהלך הפגישה המקדימה, לאחר שהמטופל קיבל הסבר מפורט על חלופות הטיפול השונות, היתרונות והחסרונות. הכתבה בחסות ד"ר מיכל ליאפיס, רופאת שיניים,  בעלת ניסיון בתחום  שיקום הפה, שתלים, כתרים, טיפולי שורש, סתימות, שחזור, השלמת והלבנת שיניים. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מיכל ליאפיס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות דנטליות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנדו קראון אבירם 26/10/2020 07:42
  • שלום אבקש לדעת פרטים על שיטת אנדו קראון. האם מומלצת ? עמידות ביחס לשיטה הקונבנציונלית? חסרונות השיטה

  • + הוסף תגובה
שתל נכשל אושו 24/08/2016 18:18
  • שלום. לפני כחודש וחצי עשיתי שתל עם הרמת סינוס בלסת העליונה. היום לצערי התברר שהשתל לא נקלט והרופא הסיר לי אותו והץביקש שנמתין 3 חודשים וננסה שוב. מה הסיכוי ששוב השתל לא ייקלט בניסיון מס 2?

  • + הוסף תגובה
RE ד"ר ערן גבאי 28/08/2016 19:11
  • ליאת שלום על פי הספרות המדעית סיכויי ההצלחה של שתל חוזר עומדים על כ 85% בברכה ד"ר ערן גבאי מומחה לרפואת חניכיים

  • + הוסף תגובה
הי שירה 23/05/2019 19:17
כאבים קלים באזור השתל שירה 23/05/2019 19:12
  • עברתי שתל בשן קדמית והטיפול לא הצליח, עכשיו אני 4 חוד' אחרי טיפול שני ופתאום כל המקום מציק וגם קצת כואב, והחניכיים טיפה התנפחו באזור של השתל וזה מקרין לכל הצד של הפה, ויש לי גם רגישות לחום/קור בחלק מהשיניים. לא יודעת מה לעשות, עד עכשיו הכל היה טוב ולא הרגשתי שום דבר. מה זה אומר? יכול להיות שהטיפול בעייתי?

  • + הוסף תגובה
בקשר להודעה הקודמת שירה 23/05/2019 19:15
  • אני רוצה להוסיף שלפני שבועיים הייתי בביקורת אצל הרופא המטפל והוא אמר שהכל נראה תקין בצילום ולמרות שכבר עברו 4 חוד' הוא ממליץ לחכות עוד חוש בגלל שהטיפול הקודם כשל.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!