דלג לתוכן

בדיקת CT, סי טי (CT scan)

CT, סי טי, טומוגרפיה ממוחשבת, סי.טי (CT scan) ריאות
3 דקות קריאה

בדיקת CT היא סריקה ממוחשבת, שנעשית ע"י טכניקת קרני רנטגן ספציפית, המאפשרת הפקת תמונות ברמת דיוק גבוהה מאוד, לצורך הדגמת האיברים הפנימיים של הגוף. 

לאחר עיבוד ממוחשב של החתכים מתקבלת הדגמה תלת מימדית של הגוף שניתן לצפות בה ע"י סדרת חתכים אופקיים או בצורה אנכית משלימה. זאת להבדיל מטכניקת צילום הרנטגן הרגילה שבה התמונה המתקבלת היא תמונה דו-מימדית, בדומה לסרט צילום רגיל. 

סורק CT הוא סורק מסתובב, אליו מחובר מחשב רב עוצמה, אשר מעבד את התמונה הכוללת. בדיקה זו מאפשרת לגלות האם נגרם נזק לאיבר או האם מתחולל תהליך פנימי כלשהו באחד מהאיברי הגוף, וכן על מנת לזהות את המבנה האנטומי המדויק של החולה, למשל לפני ניתוח פולשני.

אוכלוסיות בסיכון

הבדיקה אסורה  לנשים בהריון, שכן הקרינה הנפלטת ממכשיר הסריקה מסוכנת לעובר, ונמנעים מלבצעה למעט במקרים בהם אין ברירה. אין כל מניעה לביצוע הבדיקה באנשים שברשותם קוצב לב או מכשיר דפיברילציה פנימי. על חולי אי ספיקת כליות ליידע על כך את הרופא, שכן חומר הניגוד עלול להיות מסוכן להם ולגרום לנזק כלייתי נוסף. בנוסף, על חולים שסבלו בעבר מתגובה אלרגית לחומר ניגוד או הרגישים ליוד ליידע על כך את הרופא. גם חולי סכרת, מחלות לב או מחלות הקשורות לבלוטת התריס ליידע על כך את הרופא, שכן הם נמצאים בסיכון מוגבר לפתח תגובת רגישות ליוד.

מחלות קשורות

מגוון רב מאד של מצבים, החל ממצבים דחופים ברפואת חירום עקב טראומה, חוסר הכרה, או נזק לאיברים פנימיים (קרעים/ דימומים), ועד מחלות כרוניות, דלקות, זיהומים, פיתוח קרישי דם, גידולים סרטניים, גרורות ועוד אינספור סוגים של פגיעות רקמתיות.

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת CT עושים במגוון רב מאד של מצבים, על מנת לזהות האם קיים שינוי כלשהו באנטומיה התקינה של איברי הגוף, זאת ברמת האיבר והרקמה. הבדיקה יכולה לאתר נזק לאיברים פנימיים עקב תהליכים שונים כגון- טראומה, שברים, דלקות, זיהומים, גידולים ותהליכים תופסי מקום אחרים, שלא ניתן לראות בעין או ע"י צילום פשוט. 

לעיתים מוסיפים לבדיקה חומר ניגוד, הניתן בשתייה, או המוזרק דרך הוריד, על מנת להדגים טוב יותר דימומים, זרימת דם מוגברת או חוסר אספקת הדם לאזור מסוים, למשל בעקבות קריש דם חוסם או גידול לוחץ. אינדיקציה נוספת לביצוע הבדיקה היא כאמור לפני ביצוע פעולה חודרנית, למשל ניתוח או ביופסיה.

איך להתכונן לבדיקה?

בדיקת CT רגילה, לא דורשת הכנה מיוחדת לקראתה. אם מדובר בבדיקת CT המשלבת חומר ניגוד ישנו צורך לשמור על צום של מס' שעות לפני הבדיקה, לרוב כ- 6-8 שעות צום. 

לקראת הסריקה יש להסיר כל חפצי מתכת מהגוף. את חומר הניגוד נותנים ב-2 צורות אפשריות: בשתייה, של כ-4-6 כוסות של חצי ליטר, בהדרגה תוך שעה-שעתיים וחצי לפני הסריקה, או לחליפין בהזרקה של יוד אל תוך הוריד, ע"י דקירת מחט, שעשויה להכאיב מעט.

אופן ביצוע הבדיקה

לצורך ביצוע בדיקת CT הנבדק מתבקש לשכב על מיטת מכשיר הסריקה. זהו מכשיר גדול, מרובע עם חלל במרכזו. מיטת המכשיר נעה אל תוך ומחוץ למכשיר הסריקה, תוך כדי ביצוע התמונות. הנבדק מתבקש לא לנוע בזמן הבדיקה, והוראות ספציפיות ניתנות תוך כדי מטכנאי הרנטגן המפעיל. 

הכניסה למסדרון וחדר הבדיקה אסורה למלווים עקב כמות הקרינה המזיקה הנפלטת מהמכשיר. הסריקה עצמה אינה גורמת לכאבים. משך הבדיקה כ-15-30 דק'.

אחרי הבדיקה

באופן כללי אין כל הגבלות מיוחדות. הסיכונים הכרוכים בבדיקה הם בעיקר עקב החשיפה הקצרה לקרינה, ו/או פיתוח תגובה אלרגית לחומר הניגוד (לרוב על רקע רגישות ליוד). 

תגובה אלרגית יכולה להתבטא בפריחה, גרד, נפיחות צווארית או אף במקרים חמורים בקוצר נשימה, ועל חולה שמפתח אחד מסימפטומים אלו אחרי הבדיקה ליידע על כך את הרופא באופן מיידי. הנבדק מתבקש להמתין כ-30 דקות לאחר הבדיקה, לוודא שאינו סובל מתופעות לוואי מיידיות.

פענוח תוצאות

את התוצאות של בדיקת CT מקבלים לאחר עיבוד ממוחשב אותו בוחן רופא מומחה ברדיולוגה. פענוח הבדיקה לוקח זמן, שכן מתקבלות בממוצע כ-130תמונות, ובמצבים מסוימים יתכנו עד 1000 תמונות. התשובה מפרטת הן את המבנה האנטומי התקין והן בעיות שנצפות אם קיימות, למשל- דימומים, תהליכים תופסי מקום וכד'.

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר אהרון גליק
ד"ר אהרון גליק קרדיולוגיה
ד"ר דניאל מונקיאר
ד"ר דניאל מונקיאר קרדיולוגיה
 מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה
מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה אונקולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא CT, סי טי

שביעות רצון גדולה יותר וזמן החלמה קצר יותר: הכירו את האמצעים המתקדמים להחלפת ברך
שביעות רצון גדולה יותר וזמן החלמה קצר יותר: הכירו את האמצעים המתקדמים להחלפת ברך
ד"ר שניר הלר מאת: ד"ר שניר הלר 04/05/2021

ניתוח החלפת ברך מהווה את אחת מהפרוצדורות השכיחות ביותר בתחום האורתופדיה. למרות שמדובר בהליך ותיק ובטוח, כ-15-20% מה... לכתבה המלאה

בצל הקורונה: איזו קופת חולים נחשבת למועדפת בישראל, ומדוע?
בצל הקורונה: איזו קופת חולים נחשבת למועדפת בישראל, ומדוע?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 04/05/2021
  • פרסומת

שנת הקורונה טרפה את הקלפים והדגישה את הצורך בהשתייכות לקופת חולים המספקת שירותי רפואה מתקדמים, נגישים ונוחים בנוסף ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום מחלות לב נשים

בניהולו של ד"ר אביטל פורטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו